dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28

Temat: Montaż okien tarasowych - poszerzenia 30cm

  1. #1

    Domyślnie Montaż okien tarasowych - poszerzenia 30cm

    Witam,

    Jestem na etapie poszukiwania okien. Od poziomu chudziaka do posadzki na gotowo będzie 30cm (20cm styropian, 8cm wylewki, 2cm wykończenie).
    W jaki sposób najlepiej rozwiązać zamontowanie okien tarasowych? Zastosować poszerzenia 30cm czy podmurować betonem komórkowym 20cm i wtedy 10cm poszerzenia?

    Czy w ogóle jest możliwość montowania poszerzeń na taką wysokość?

    Będą 3 okna tarasowe:
    1. HST szer 3,6m
    2. FIX szer 2,7m
    3. Zwykłe tarasowe szer 90cm

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Zdecydowanie na poszerzeniach.
    Przy HST będziesz miał dwa rzędy poszerzeń. Przy montażu okien wstawiłbym pomiędzy poszerzenia pasy styropianu (lepiej XPS) U siebie niestety przegapiłem ten moment.
    Postaraj się z najwyższą dokładnością (równością i poziomem) wykonać tę część fundamentu, na którym będą posadowione poszerzenia okien.
    Obejdzie się bez klinów i innych wynalazków.

    To przyda Ci się na późniejszym etapie robót.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...62#post7717562

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grabicak
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Grabice
    Kod pocztowy
    66-620
    Posty
    215

    Domyślnie

    Pod HST przemyśl ciepłe podwaliny zamiar poszerzeń. Np z Klinara. Standardowo Klinar oferuje podwalinę do HST do wysokości 250mm ale na zamówienie robią tez wyższe.
    Podwaliny z XPS czy klinatyru są sporo cieplejsze od klasycznych poszerzeń okiennych i trochę od nich tańsze.
    Ja osobiście wymurowałbym z 100-150mm a resztę zrobił na podwalinach. To i tak pozostaje w strefie ocieplenia. I od zewnątrz i od środka będzie przecież styropian.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Ok**se

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grabicak Zobacz post
    ….To i tak pozostaje w strefie ocieplenia. I od zewnątrz i od środka będzie przecież styropian.
    i właśnie, te zdanie wyjaśnia dlaczego tak naprawdę nie ma sensu walczyć w tym miejscu o jak najcieplejszą podwalinę. Poszerzenia a zwłaszcza w HSie gdzie są dwa rzędy poszerzeń nie spowodują żądnej różnicy termicznej względem Puronitu czy Klinarytu

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Też jestem ciekaw, ile ta "cieplejsza" podwalina z klinarytu pozwoli oszczędzić. Idę o zakład, że na piwo nie wystarczy (no może jedno na tydzień? miesiąc?) strzelam. Ciekaw jestem.
    Za to ciepłe podwaliny mogą stworzyć problem przy poziomowaniu okna. One zdaje się powinny stanąć na równej wylewce i nie dopuszczają ustawiania na podkładkach?
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grabicak
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Grabice
    Kod pocztowy
    66-620
    Posty
    215

    Domyślnie

    Mówienie że podwalina w porównaniu do poszerzeń systemowych zaoszczędzi coś na kosztach ogrzewania ... żeby to wyliczyć potrzebny byłby doktorat z matmy. Jeśli chodzi o oszczędności - mierzalne są wyłącznie te przy zakupie. W moim przypadku to już chyba bardziej przyzwyczajenie. Sprawdzony produkt, działa, dobrze się go montuje, dobrze się klinuje, dobrze kotwi, dobrze trzyma się tego EPDM. Innymi słowy działa.

    Jeśli mam być jednak szczery to podwaliny z Klinatyru polecam w ciemno do HS-ów ale do drzwi wejściowych ich nie lubię. Wydają się trochę za miękkie w narożnikach. Do drzwi testuję właśnie Thermopróg ze Stropexa. A jak to się nie sprawdzi wrócimy chyba do poszerzeń z aluminium.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grabicak Zobacz post
    Mówienie że podwalina w porównaniu do poszerzeń systemowych zaoszczędzi coś na kosztach ogrzewania ... żeby to wyliczyć potrzebny byłby doktorat z matmy. Jeśli chodzi o oszczędności - mierzalne są wyłącznie te przy zakupie. W moim przypadku to już chyba bardziej przyzwyczajenie. Sprawdzony produkt, działa, dobrze się go montuje, dobrze się klinuje, dobrze kotwi, dobrze trzyma się tego EPDM. Innymi słowy działa.

    Jeśli mam być jednak szczery to podwaliny z Klinatyru polecam w ciemno do HS-ów ale do drzwi wejściowych ich nie lubię. Wydają się trochę za miękkie w narożnikach. Do drzwi testuję właśnie Thermopróg ze Stropexa. A jak to się nie sprawdzi wrócimy chyba do poszerzeń z aluminium.

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Umówiłem się z dostawcą okien, że podmuruję 20cm a 10cm będą to poszerzenia.

    W takim wypadku co najlepiej zastosować:

    1. Isomur - chyba przerost formy nad treścią w tym przypadku bo tak jak było wspomniane i tak będzie to ocieplone od zewnątrz 20cm styropianu, dopiero poszerzenia będą "odkryte" bo będzie taras (kostka lub drewno / tworzywo)
    2. Beton komórkowy klasa 600 - dostawca okien powiedział, że trochę zbyt "miękkie" i nie jestem tego pewien
    3. Bloczek betonowy - największa przenikalność cieplna
    4. Bloczek silikatowy - twardy i w miarę ciepły

    Póki co wydaje mi się, że silikat będzie najlepszy.

    Proszę o opinię.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ByQ_ Zobacz post
    i tak będzie to ocieplone od zewnątrz 20cm styropianu,
    I co położysz na tych 20cm styropianu, żeby się nie zapadło?
    Właśnie taki jest sens poszerzenia PCV, że stawiasz je na ścianie fundamentowej/płycie i zostaje miejsce, żeby oprzeć płytę tarasu. Wtedy masz stabilnie. Ocieplasz tylko od środka. Owszem, jest mostek - podobny jak w słupku czy innej części profilu okiennego.

    Jak dasz 20cm styropianu, to co nad nim?

    Silikat nie jest ciepły. Lambda z 10x gorsza, niż BK.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Silikat nie jest ciepły. Lambda z 10x gorsza, niż BK.
    Ciepły - chyba chodziło o porównanie do bloczka betonowego... wtedy faktycznie jest ciepleszy.

    Rzeczywiście rację ma kolega Kaizen, styropianu poniżej okna tarasowego jest tyle co na ścianie fundamentowej.

    Ja bym podmurował z BK, wiele osób tak robi i działa - jest w miarę ciepło a taniej niż poszerzenia systemowe. Z lektury obiecująco wygląda klinaryt, u siebie chyba będę szedł w tym kierunku.
    Isomur ma sens jeśli robimy z tego całą warstwę odcinającą wszystkie ściany od fundamentu aby wyeliminować ten mostek na styku ze ścianą fundamentową.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Isomur ma sens jeśli robimy z tego całą warstwę odcinającą wszystkie ściany od fundamentu aby wyeliminować ten mostek na styku ze ścianą fundamentową.
    Isomur ma średnią lambdę 0,245. Tak podają w danych marketingowych. Jak się wgryziesz bardziej w dane techniczne, to od gruntu daje już całkiem tragiczne 0,33W/mK. Czyli ponad 3x gorzej, niż BK. To rozwiązanie dla naiwnych. Ktoś tu już pisał, że dał się tak skołować, że budując z BK pierwszą warstwę dał Isomuru - dużo drożej i znacznie gorzej. Isomur nie ma sensu.

    IMO poszerzenie PCV to optymalne rozwiązanie. Może klinaryt czy coś podobnego będzie ciut lepiej, ale nie jestem tego pewien. I droższe.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Ok**se

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    645

    Domyślnie

    Ludzie skupiają się nad podmurowaniem bo wydaje im się że wyjdzie taniej niż zastosowanie poszerzenia.
    Ciekawe czy kiedykolwiek to sobie obliczyli.
    A później głowią się jak dokończyć i wykończyć ocieplenie zewnętrzne

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał OknoHouse Zobacz post
    Ludzie skupiają się nad podmurowaniem bo wydaje im się że wyjdzie taniej niż zastosowanie poszerzenia.
    Ciekawe czy kiedykolwiek to sobie obliczyli.
    A później głowią się jak dokończyć i wykończyć ocieplenie zewnętrzne

    Dzięki za odpowiedzi.

    Nie chodzi o ty by było taniej, ale dobrze. Różnica nawet 2-3tys przy całej kwocie za okna nie jest wielką kwotą, ale montażyści po prostu nie zalecali 30cm bo podobno producent profili (Veka) również tego nie zaleca. Z tego co się orientowałem to chyba jedyny problem jest taki, że posadzka po wylaniu może wypchnąc tak wysokie poszerzenie i chyba tyle.

    A swoją drogą mam jedno pytanie odnośnie właśnie podparcia tarasu na styropianie. Czy jeżeli ktoś ma np tylko 10cm styropianu na posadzce + posadzka 5cm to nie ma tego samego efektu o którym rozmawiamy? Wtedy również będzie ta sama sytuacja i będzie trzeba oprzeć taras na styropianie ocieplenia fundamentu
    Ostatnio edytowane przez ByQ_ ; 03-01-2019 o 17:45

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ByQ_ Zobacz post
    . Czy jeżeli ktoś ma np tylko 10cm styropianu na posadzce
    Rozrysuj, bo nie rozumiem. Przecież nikt nie daje na posadzkę styropianu, tylko panele, kafle albo drewno. I co to ma do rzeczy dla oparcia płyty terasowej co jest od wewnątrz?

    Mam poszerzenia 26cm. I 2-3K to duża różnica, bo 1/4 całego kosztu okien z montażem jaki zapłaciłem (z poszerzeniami).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-01-2019 o 20:10

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozrysuj, bo nie rozumiem. Przecież nikt nie daje na posadzkę styropianu, tylko panele, kafle albo drewno. I co to ma do rzeczy dla oparcia płyty terasowej co jest od wewnątrz?

    Mam poszerzenia 26cm. I 2-3K to duża różnica, bo 1/4 całego kosztu okien z montażem jaki zapłaciłem (z poszerzeniami).

    Masz 26cm poszerzenia. Mógłbyś jeszcze powiedzieć jakiej szerokości jest najszersze okno?

    Żle się wyraziłem - nie na posadzce a na chudziaku. Miałem na myśli cos jak na rysunku (przyjmując ze warstwa styro w środku 10cm, posadzka powiedzmy 5, fioletowy kolor na rysunku to poszerzenie):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	styro.jpg
Wyświetleń:	1008
Rozmiar:	73,1 KB
ID:	424199

    Ale właściwie nie w tym rzecz. Nieważne.

    Skontaktuję się z dostawcą okien i chyba zdecyduję się na poszerzenia na całej wysokości.
    Ostatnio edytowane przez ByQ_ ; 03-01-2019 o 23:20

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ByQ_ Zobacz post
    Masz 26cm poszerzenia. Mógłbyś jeszcze powiedzieć jakiej szerokości jest najszersze okno?
    Poszerzenia mam tylko pod drzwiami wejściowymi (ok. 100cm) i tarasowymi (ok. 180cm). Pod "normalnymi" oknami ciepłe parapety z XPS.

    To, o czym pisałem na przykładzie drzwi wejściowych:




    Ten XPS od strony drzwi to tylko szalunek - po wylaniu wyleciał. Ponieważ poszerzenie jest odrobinę węższe, niż właściwy profil zlicowanyu z murem, to weszło tam jeszcze ze 2cm piany. Gdybym na wysokości poszerzenia dał XPSa, jak dookoła, to płytka czy co bym tam nie dał przy progu nie miałoby solidnego oparcia. Od wewnątrz dałem "dylatację" z 2cm EPS przed wylaniem jastrychu. 2cm płytka powinna wytrzymać.
    Od środka jeszcze solidne kątowniki trzymały poszerzenia po montażu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Taras_.jpg
Wyświetleń:	7932
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	424202  

  16. #16

    Domyślnie

    Poszerzenia mam tylko pod drzwiami wejściowymi (ok. 100cm) i tarasowymi (ok. 180cm). Pod "normalnymi" oknami ciepłe parapety z XPS.
    @Kaizen a co w przypadku okna 3,5m? Poszerzenia na wysokośc 25-30 cm mogą sobie nie poradzić z naciskiem okna i wylanej posadzki. Dzwoniłem właśnie do jednego z producentów ciepłych poszerzeń i dodatkowo stosują kątowniki ciesielskie przy wysokich poszerzeniach. Nie polecają łączyć wiecej jak 3 poszerzeń razem (3x jeden na drugim).
    Podmurowanie na wysokość styropianu na posadzce nie jest chyba takim złym rozwiązaniem, a cieplejsze poszerzenie zastosować na poziomie wylewki?

    Odeślę do takiego jednego przypadku:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7721576
    Ostatnio edytowane przez ArokX ; 24-01-2019 o 09:15

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Przy 3mb i wysokości 30cm wbrew pozorom im więcej poszerzen systemowych że wzmocnieniem tym szansę na wypchnięcie ich są mniejsze.
    Przy dużej wysokości poszerzen kątowniki ciesielskie to powinien być standard montażu - przyjemniej u mnie zawsze tak było i tam gdzie pracuje tak jest
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  18. #18

    Domyślnie

    Dzięki, dzięki Panowie. Też się chętnie dowiem na czym polega dobre montowanie okien czy to tarasowych czy to pionowych.

  19. #19

    Domyślnie

    Ja mam u siebie poszerzenie pod HST (3,5 mb) podwójne na wysokość 25 cm. Nic się nie dzieje jak do tej pory chociaż nie wiem czy były tam stosowane jakiekolwiek wzmocnienia tych poszerzeń.
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Tu podajemy rozwiązania ogólne a nie w konkretnych sytuacjach.
    Pod HSy nigdy nie dawałem poszerzen że wzmocnieniem hocby dlatego ze sa tam dwa rzedy poszerzen i realnie przenoszenie obciazenia a nie zabezpieczenie przezd wypchniecie progu w trakcie wylewek bo tego nie sposob dokonac. Czasem gdy wysokość była na tyle duża że dla prawidłowego połączenia zestawy poszerzen dodawałam tylko w jednej korze by śruby trzymały w stałi a nie w samym PCV
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony