dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 14
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 271
  1. #41

    Domyślnie

    Panowie,

    ale zapytam raz jeszcze bo nadal nie rozumiem.

    Jaki sens ma - w moim przypadku - jakakolwiek zmiana grubości wylewki skoro będę miał panele fotowoltaiczne?

    Rozumiem, że do grzania akumulacyjnego ma to znaczenie (oszczędność $), ale jeśli się ma PV to taryfa przecież nie ma znaczenia, bo jest barter kWh, obojętnie ile one kosztują.
    Nowy dom 150 m2 + garaż 33 m2 w bryle nieogrzewany. II strefa klimatyczna, 4 osoby.
    Beton komórkowy + styropian 23 cm 0,031, posadzki parter: styropian 15 cm 0,031 + beton 9 cm, piętro: 7 cm + 7 cm, okna 3-szyby.
    PC P-W 7.1 kW i 100% podłogówka, CWU 180 l, PV 4,5 kWp, rekuperacja.
    OZC Asolt: 5,1 kW + 1 kW CWU

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertoski Zobacz post
    Rozumiem, że do grzania akumulacyjnego ma to znaczenie (oszczędność $), ale jeśli się ma PV to taryfa przecież nie ma znaczenia, bo jest barter kWh, obojętnie ile one kosztują.
    Jeżeli będziesz miał produkcję pokrywającą całe zapotrzebowanie po uwzględnieniu potrącenia przez ZE, to masz rację.

  3. #43

    Domyślnie

    Mając grubsze wylewki;
    - możesz akumulować ciepło w nich jak np; kolega Szklara,
    - możesz grzać ciągle jak kolega TwojPan
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #44

    Domyślnie

    Domagać się obliczeń od asolta
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #45

    Domyślnie

    kubson - na wszystkie te pytania asolt da Tobie odpowiedź
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #46
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Mając grubsze wylewki;

    - możesz grzać ciągle jak kolega TwojPan
    Andrzej...ciągle, nie oznacza że pompa pracuje ciągle. Pompa pracuje wtedy, kiedy termostaty przedstawią jej próg moich referencji temperaturowych.
    To tak drogą wyjaśnienia

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Andrzej...ciągle, nie oznacza że pompa pracuje ciągle. Pompa pracuje wtedy, kiedy termostaty przedstawią jej próg moich referencji temperaturowych.
    To tak drogą wyjaśnienia
    To co to ma wspólnego z grzaniem ciągłym który tak promujesz ?

    Jak jest termostat to jest wbudowana w niego histereza. Jak jest histereza to grzanie się całkowicie wyłączy i załączy dopiero jak temperatura w domu spadnie o tyle jaka jest histereza (w większości jest to 0,5 lub 1 stopień).
    Co to ma wspólnego z grzaniem ciągłym ?

    U mnie jak włączę termostat (z histerezą 0,5 stopnia) to grzanie potrafi wyłączyć się nawet na kilka (naście godzin) i jak dla mnie niczym nie różni się wtedy od grzania tylko w II taryfie , no może tym że wtedy ogrzewanie załączy kiedy pompa chce a nie kiedy ja chce ..

    Grzanie ciągłe dla mnie to takie grzanie bez żadnych ograniczników , bez stref czasowych , bez histerezy ...
    Powinna starczyć sama dobrze ustawiona krzywa grzewcza na pompie i pompa sama się wyłączy jak temperatury na pompie się zrównają i nie będzie odbioru ciepła ..

    W starym domu gdzie miałem kocioł na ekogorszek , podłogówkę i sterownik pogodowy tak właśnie grzałem i teraz grzeję tak samo ...

    W domu mam ponad 22 stopnie. Termostat ustawiony na 23 stopnie i pełni funkcję strażnika jakby nastąpiło przegrzanie domu przez słońce ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #48
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    To co to ma wspólnego z grzaniem ciągłym który tak promujesz ?.
    Widzisz kaszpir, zamiast się spinać, trzeba było czytać co napisałem już nie raz. Trochę zrozumienia. Ja nie grzeję non stop, bo jest to dla mnie żaden komfort. Nie po to dzieliłem dom na strefy (pisałem już, nie chce mi się) aby wszędzie utrzymywać taką samą/tę samą temperaturę. i dlatego mam siłowniki na pętlach i termostaty. Chciałem tez wykorzystywać zyski bytowe, w czasie snu, gotowania, słoneczne itd. itd.. Grzanie non stop, było by wtedy, gdybym ich nie miał, a PC chodziłaby 24/h. A tak nie jest. ja przez grzanie ciągłe, rozumiem brak jakichkolwiek ograniczeń czasowych/strefowych/taryfowych itd.
    A to oznacza, że Pc się włącza/wyłącza, kiedy moje potrzeby temperaturowe, zapisane w termostatach ją o tym powiadomią. taki system na to pozwala. Tak sobie to zaplanowałem. Bo tak lubię.
    Comprende, siniore?

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak jest termostat to jest wbudowana w niego histereza. Jak jest histereza to grzanie się całkowicie wyłączy i załączy dopiero jak temperatura w domu spadnie o tyle jaka jest histereza (w większości jest to 0,5 lub 1 stopień).
    Co to ma wspólnego z grzaniem ciągłym ?
    I dlatego, mam taka konstrukcję podłogi, a nie inną. na resztę odpisałem powyżej.
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie jak włączę termostat (z histerezą 0,5 stopnia) to grzanie potrafi wyłączyć się nawet na kilka (naście godzin) i jak dla mnie niczym nie różni się wtedy od grzania tylko w II taryfie , no może tym że wtedy ogrzewanie załączy kiedy pompa chce a nie kiedy ja chce ..
    Pompa, przynajmniej u mnie, załączy się kiedy ja tego chcę, a nie wtedy kiedy jest 2T.
    Różnica, pomiędzy naszymi systemami OP i ich pracą jest taka, że ty masz tylko JEDEN termostat. I rozpoczęcie grzania, jest wtedy kiedy on o tym zadecyduje w dedykowanym pomieszczeniu. W innych wtedy, może być nadal osiągnięta temperatura jaką byś chciał, Ale i tak pompa zasili cały układ ciepłem. Zużyje wtedy więcej, niż gdyby się włączyła i ogrzewała jedno pomieszczenie,to w którym masz termostat?
    Swoja drogą ciekawe...kiedyś napisałeś, że lubisz tę samą temperaturę w całym swym domu. jak to robisz, sterując jednym termostatem?
    Dlatego pisałem ci często, że ja mogę grzać jak mi się podoba. Nawet przejść na samoregulację, gdybym tylko chciał.
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W domu mam ponad 22 stopnie. Termostat ustawiony na 23 stopnie i pełni funkcję strażnika jakby nastąpiło przegrzanie domu przez słońce ...
    Co z uzyskami (innymi też) w innych pomieszczeniach?Są złe, że tam z nich nie korzystasz albo ich nie ograniczasz? To jak, w jednym pomieszczeniu dbasz o nieprzegrzanie i masz strażnika, a w innych nie?
    Czyli, w jednym pomieszczeniu masz tak samo jak ja. a pisałeś, że sterowanie strefowe ci nie odpowiada?
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Grzanie ciągłe dla mnie to takie grzanie bez żadnych ograniczników , bez stref czasowych , bez histerezy ...
    Powinna starczyć sama dobrze ustawiona krzywa grzewcza na pompie i pompa sama się wyłączy jak temperatury na pompie się zrównają i nie będzie odbioru ciepła ..
    To dla ciebie.A dla mnie znaczy co innego.
    I dlatego, u ciebie z tak przewymiarowana jednostką dosyć często to się zdarza. Jak widać na pv monitor. więc z tym ciągłym grzaniem, to u ciebie raczej nie wychodzi....
    Gdybyś miał mniejsza jednostkę, to dała by radę wymodulować mniejszą moc i temperaturę, jak powrót będzie cieplejszy.

    Dla mnie takie ogrzewanie, które grzeje kiedy i jak chcę, jest komfortem.
    ale to dla mnie Kiedy siedzę w salonie i am być 22deg, to tak ustawiam, ale to nie znaczy że w sypialni w tym samym czasie ma być otwarta petla, kiedy tam jest tyle ile chciałem czyli 21,5deg. Po co mam zużywać niepotrzebnie energię?
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 18-12-2018 o 10:55 Powód: add

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    ale to dla mnie Kiedy siedzę w salonie i am być 22deg, to tak ustawiam, ale to nie znaczy że w sypialni w tym samym czasie ma być otwarta petla, kiedy tam jest tyle ile chciałem czyli 21,5deg. Po co mam zużywać niepotrzebnie energię?
    Widać dla każdego komfort to co innego.

    Dla mnie najbardziej komfortowa jest jednakowa temperatura w całym domu , bo przejście z pokoju zimniejszego do cieplejszego ( i odwrotnie) nie jest dla mnie komfortowe. Także lekarze polecają aby temperatura w domu była zbliżona , bo jest to najoptymalniejsze i najzdrowsze dla człowieka.

    Ale każdy robi jak chce , bo widać dla każdego komfort to co innego ...

    Najważniejsze że danej osobie to odpowiada.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #50
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Widać dla każdego komfort to co innego.

    Dla mnie najbardziej komfortowa jest jednakowa temperatura w całym domu , bo przejście z pokoju zimniejszego do cieplejszego ( i odwrotnie) nie jest dla mnie komfortowe. Także lekarze polecają aby temperatura w domu była zbliżona , bo jest to najoptymalniejsze i najzdrowsze dla człowieka.

    Ale każdy robi jak chce , bo widać dla każdego komfort to co innego ...

    Najważniejsze że danej osobie to odpowiada.
    I dlatego, rozplanowałem dom tak, a nie inaczej. Te przejścia, to korytarze. Tam panują temp.pośrednie. Żadko, w ciągu dnia bywam w sypialni. Dlatego nie widzę sensu, aby ją dogrzewać w ciągu dnia. Tym bardziej, że lubię tam temp. jaką zalecają lekarze. A na pewno, nie jest to temp. bliska tej jaką lubię w salonie.
    Tak czy siak, każdy ma tak jak lubi. Ja tak chciałem, forum mi do tych przemyśleń nie było potrzebne.

    Kaszpir, ten moduł PV montowałeś sam, czy był potrzebny elektryk. Czy to jest mocno skomplikowane?

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post

    Kaszpir, ten moduł PV montowałeś sam, czy był potrzebny elektryk. Czy to jest mocno skomplikowane?
    Podłączenie prymitywne , jedynie co musisz mieć licznik cyfrowy z dodatkowym wyjściem impulsowym. Mój podlicznik okazało się że takie coś ma , bo właśnie to tego złącza podłącza się moduł rejestrujący.

    Na PVmonitor jest to wszystko wyjaśnione , są też zdjęcia więc będziesz wiedział jak to podłączyć.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #52
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Ok.Dzięki.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Nie będzie miało żadnego sensu. Taka grubość nie ma znaczenia z PV czy bez PV. Nie zakumulujesz ciepła na tyle by to miało jakiś sens., bo CI ono "ucieknie" do gruntu. Daj te cm w ocieplenie parteru. Lepiej będzie.
    Kubson no właśnie tak mi się wydaje, że to jednak nic nie da. Potwierdzę jeszcze u Asolta (o ile odpisze
    Napisz proszę co to znaczy w "daj te cm w ocieplenie parteru."?
    Nowy dom 150 m2 + garaż 33 m2 w bryle nieogrzewany. II strefa klimatyczna, 4 osoby.
    Beton komórkowy + styropian 23 cm 0,031, posadzki parter: styropian 15 cm 0,031 + beton 9 cm, piętro: 7 cm + 7 cm, okna 3-szyby.
    PC P-W 7.1 kW i 100% podłogówka, CWU 180 l, PV 4,5 kWp, rekuperacja.
    OZC Asolt: 5,1 kW + 1 kW CWU

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    No te 3 cm ocieplenia zamiast betonu. 10-12 cm wylewki to średnio na akumulacje, szczególnie, że pod spodem bida z ociepleniem. Kupisz PC na styk. Grzejesz bez względu na taryfę. Komfort mega. Będzie super. Zobaczy. Tak jak Ci pisałem nawet taka 4,5 kW przy -15 Ci wystarcz. Zaoszczędzoną kase na większej PC dokładasz PV na dach.

    Daj EPS 80 0,031 na podłogę. Jak chcesz to EPS 100. Wiem ,że swisspor taki robi . Zresztą pogadaj tutaj z user fighter1983 o styro. Może zrobi Ci dobre ceny, bo i tak wszystko chyba powyżej 30m3 idzie z fabryki.
    Kubson, jeszcze raz dzięki i wrócę na chwilę do tematu aby się na coś finalnie zdecydować. Na podłogę oczywiście 0,031. Czyli te 3 cm to nie zmieniać i zostawić jak jest? Czyli by było:

    Parter : 24 cm (styro 15, wylewka 7, podłoga 2)
    Piętro : 15 cm (styro 7, wylewka 6, podłoga 2) - tu daję +1 na wylewkę bo 5 to to chyba trochę mało?

    Tak zrobić?
    Nowy dom 150 m2 + garaż 33 m2 w bryle nieogrzewany. II strefa klimatyczna, 4 osoby.
    Beton komórkowy + styropian 23 cm 0,031, posadzki parter: styropian 15 cm 0,031 + beton 9 cm, piętro: 7 cm + 7 cm, okna 3-szyby.
    PC P-W 7.1 kW i 100% podłogówka, CWU 180 l, PV 4,5 kWp, rekuperacja.
    OZC Asolt: 5,1 kW + 1 kW CWU

  15. #55

    Domyślnie

    Dzięki za cenne porady i dobrą dyskusję.
    Nowy dom 150 m2 + garaż 33 m2 w bryle nieogrzewany. II strefa klimatyczna, 4 osoby.
    Beton komórkowy + styropian 23 cm 0,031, posadzki parter: styropian 15 cm 0,031 + beton 9 cm, piętro: 7 cm + 7 cm, okna 3-szyby.
    PC P-W 7.1 kW i 100% podłogówka, CWU 180 l, PV 4,5 kWp, rekuperacja.
    OZC Asolt: 5,1 kW + 1 kW CWU

  16. #56

    Domyślnie

    Witam

    Podepnę się pod wątek. Jestem w trakcie budowy domu. Obecnie stan surowy otwarty. Zleciłem wyliczenie OZC i uzyskałem wynik 7,3 kW. Do wyliczonego OZC trzeba dodać jeszcze moc na przygotowanie CWU. 3 osoby da około 0,75 kW. A więc całość powiedzmy 8 kW. Chciałbym teraz dobrać pompę ciepła PW. I teraz 2 kwestie:

    1) Na forum widać trend mówiący, aby dobrać o mocy lekko powyżej tej otrzymanej wartości - a więc 9 kW. Jednak ta moc liczona jest dla temperatury -20 *C. Większość dni w roku to jednak temperatura powyżej -5 *C, a w tej temperaturze OZC powinno być mniejsze, około 4-5 kW. Przykładowo Panasonic SDC 7 kW ma przy -7 *C moc 5,15 kW, więc powinien pracować w górnym zakresie mocy, a więc w tym optymalnym. W razie większych mrozów załączy się grzałka 3 kW. Czy pompa nie powinna być dobrana właśnie do takich warunków?

    2) Drugie pytanie - jeśli dobierać jednak do temperatury -20 *C, to wówczas potrzeba mocniejszej pompy. Panasonic SDC 9 kW ma w tej temperaturze moc 5,9 kW, więc nie ma wielkiego przeskoku. Według producenta model 9 kW Tcap ma moc 9 kW przy -7 *C, a więc przy -20 *C mocy powinno być też sporo więcej niż przy modelach SDC. Taka pompa powinna mieć jednak dużą nadwyżkę mocy (9 kW przy zapotrzebowaniu 4-5 kW lub jeszcze mniej) w temperaturach powyżej -5*C i może taktować.

    PS.
    Nie mam ciśnienia na grzanie tylko w tańszej taryfie, więc nie potrzebuję zapasu mocy. Będę grzał w ciągu doby kiedy będzie potrzeba nie patrząc na taryfę. Użyłem w przykładach pomp Panasonic, ponieważ akurat o nich aktualnie czytam. Nie zamykam się na innych producentów. Chodzi mi tylko o wyjaśnienie Metody doboru pompy bazując na OZC.

    Pozdrawiam
    Hubert

  17. #57

    Domyślnie

    1. Kluczowe jest ile SDC 7kW ma przy -20C, czy -15C. Żeby nie okazało się, że nawet z grzałką nie da rady. Do tego przy -7C będzie chodzić w optymalnym zakresie, ale pewnie 20h na dobę.

    2. T-CAP 9kW trzyma 9kW do -20C. Do tego ma w zanadrzu 3kW grzałki.

  18. #58
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Są dwie szkoły- jedni grzeją tylko albo przeważnie w IIT- wówczas urządzenie musi być przewymiarowane (droższe), i są tacy, co grzeją wtedy, kiedy potrzeba (do tych osób należę ja)- wg mnie w drugim przypadku komfort termiczny większy, posadzki mogą być cieńsze (tańsze), a koszt 200-300 pln większy w skali roku przy moim metrażu.

    Takie są moje spostrzeżenia
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  19. #59
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał hubert-b Zobacz post
    Witam

    Podepnę się pod wątek. Jestem w trakcie budowy domu. Obecnie stan surowy otwarty. Zleciłem wyliczenie OZC i uzyskałem wynik 7,3 kW. Do wyliczonego OZC trzeba dodać jeszcze moc na przygotowanie CWU. 3 osoby da około 0,75 kW. A więc całość powiedzmy 8 kW. Chciałbym teraz dobrać pompę ciepła PW. I teraz 2 kwestie:

    1) Na forum widać trend mówiący, aby dobrać o mocy lekko powyżej tej otrzymanej wartości - a więc 9 kW. Jednak ta moc liczona jest dla temperatury -20 *C. Większość dni w roku to jednak temperatura powyżej -5 *C, a w tej temperaturze OZC powinno być mniejsze, około 4-5 kW. Przykładowo Panasonic SDC 7 kW ma przy -7 *C moc 5,15 kW, więc powinien pracować w górnym zakresie mocy, a więc w tym optymalnym. W razie większych mrozów załączy się grzałka 3 kW. Czy pompa nie powinna być dobrana właśnie do takich warunków?

    2) Drugie pytanie - jeśli dobierać jednak do temperatury -20 *C, to wówczas potrzeba mocniejszej pompy. Panasonic SDC 9 kW ma w tej temperaturze moc 5,9 kW, więc nie ma wielkiego przeskoku. Według producenta model 9 kW Tcap ma moc 9 kW przy -7 *C, a więc przy -20 *C mocy powinno być też sporo więcej niż przy modelach SDC. Taka pompa powinna mieć jednak dużą nadwyżkę mocy (9 kW przy zapotrzebowaniu 4-5 kW lub jeszcze mniej) w temperaturach powyżej -5*C i może taktować.

    PS.
    Nie mam ciśnienia na grzanie tylko w tańszej taryfie, więc nie potrzebuję zapasu mocy. Będę grzał w ciągu doby kiedy będzie potrzeba nie patrząc na taryfę. Użyłem w przykładach pomp Panasonic, ponieważ akurat o nich aktualnie czytam. Nie zamykam się na innych producentów. Chodzi mi tylko o wyjaśnienie Metody doboru pompy bazując na OZC.

    Pozdrawiam
    Hubert
    Każde urządzenie grzewcze powinno być dobierane pod wyliczone obciążenie cieplne i to nie trend tylko oczywista oczywistość.

    Nie słyszałem jeszcze, żeby grzejacy gazem kupowali kotły do temp.-7st.C a poniżej tej temperatury grzali prądem, podobnie jest w przypadku kotłów na paliwa stałe.
    Ktoś coś słyszał o takich przypadkach?
    Gdyby tak było to dla mnie byłoby to zwykle dziwactwo i głupota nie do zrozumienia.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 31-01-2019 o 14:04

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    W żadnego T-capa się nie pchaj ... no chyba że chcesz czytać " co robić bo panas taktuje " . Przy PC PW nie dodawaj nic na CWU - po co . Pompa grzeje to lub to , nigdy razem . kup zwykłą 7 lub 9 kw 1 fazową , zaoszczędzisz i ciepło będzie . Mi Arturo72 kiedyś napisał , że ja grzeje atmosferę , a mam dom troszkę mniejszy , za to PC dużo słabszą ( dużo tańszą ) i co .... ja mam ciepło za mniejsze pieniądze , a Arturo walczac z taktowaniem fru na licznik 35 stopni w taniej ( aby nie dobiła do zadanej ) a w dzień kominek odpala( bo by od taktowania się rozleciała ) taka prawda ... hubert nie strzel sobie w kolano jak co niektórzy . Czytaj wątki z problemami ....wiele zrozumiesz
    Ostatnio edytowane przez toommm ; 31-01-2019 o 17:02
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

Strona 3 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony