dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 70
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Generalnie to nie chce mi się z wami gadać .

    Setki tysięcy mieszkań wybudowanych za komuny mają przewody gniazdek 1.5mm prócz kuchni gdzie prowadzono 2.5 i wszytko jest wspólnie zabezpieczone jednym 16A i działa świetnie od 40 lat i bezpiecznik wybija kiedy ma.
    Generalnie skoro Ci się nie chce to po co gadasz, do tego od rzeczy. Piszesz co wiesz nie koniecznie wiesz co piszesz
    Ile setek takich mieszkań widziałeś w tamtych latach? Wiesz jakie tam były zabezpieczenia ochywiście (wkładki). Kiedyś widziałem wiszący nad wanną przewód chyba 2x0,75 prawie bez izolacji do bojlera, nikt przed tą wizją nie zginął co nie uprawnia do wysówania wnioskow takich jak Twoje. Instalacja nie ma być na kilka lat ma być na kilkadziesiąt lat.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Ile setek takich mieszkań widziałeś w tamtych latach? Wiesz jakie tam były zabezpieczenia ochywiście (wkładki).
    Moja mama ma tak wykonaną instalację elektryczna i miliony innych osób w Polsce . I ostatnią rzecz, którą robiłbym w tym mieszkaniu to wymiana w pokojach 1.5 na 2.5 dla samej wymiany. Skoro ze 40 lat dobrze działa, to podziała jeszcze trochę. Zgodziła się na wymianę instalacji w kuchni i łazience pod RDC (gdyby nie ja to miałaby jak dawniej), ale pokoje są po staremu.

    A pożarami możesz żonę straszyć albo dzieci swoje, ale nie mnie .

    Kiedyś widziałem wiszący nad wanną przewód chyba 2x0,75 prawie bez izolacji do bojlera, nikt przed tą wizją nie zginął co nie uprawnia do wysówania wnioskow takich jak Twoje.

    Moje wnioski są takie, że żadnego pożaru nie będzie w instalacji 1.5mm zabezpieczonej przez 16A.


    Edit:
    I na podparcie swoich tez podajesz jakieś kompletnie od czapy przykłady o patologi z niezaizolowanymi przewodami nad wanną.

    Ja mówię konkret: instalacja wykonana na 1.5 i zabezpieczona 16A będzie działaś poprawnie przez lata i nie będzie żadnych pożarów jak wy tu bredzicie.

    Pożar będzie, jak do swojej instalacji wykonanej na 2.5 podłączysz grzejnik elektryczny ze słabo wykonanym połączeniem we wtyczce. Albo jak ci się zajmie bateria w telefonie czy laptopie.
    Ostatnio edytowane przez muchenz ; 16-12-2018 o 09:57

  3. #23

    Domyślnie

    Jednak ... wykrakałem Taka sytuacja może się zemścić w przyszłości przy niespodziewanych zadziałaniach RCD, gdy upływność na przewodach instalacji i odbiorach wzrośnie do wartości > 0,5 IΔn
    A gdzie obiecane zdjęcie tej rozdzielnicy ?
    I przypominam, żę odbiorniki powyżej 2 kW powinny być zasilane z osobnej, wydzielonej linii.
    Cytat Napisał 2bee
    A dzisiaj otrzymalam taki e-mail :
    "Prace zostały wykonane zgodnie z ustaleniami i w porozumieniu z Panem od wykończeniówki.
    Wszystko zostało sprawdzone i działa. Pomiary również bardzo dobre."

    I co ja mam teraz zrobic ?
    Zarządać protokołu pomiarowego i zastrzec sobie, że będzie on weryfikowany przez pomiarowców.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 16-12-2018 o 12:03
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen
    .
    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Piszesz co wiesz nie koniecznie wiesz co piszesz

    Problem w tym, że ty tu z Kaizenem bajki piszecie o pożarach. Tabelki ze szwabii od Moellera specjalnie dla was










    Jeżeli macie jakiś zastrzeżenia do podanych prądów dla 1.5mm2, to piszcie do Moeller/Eaton, że nie znają się na swojej robocie.

    I jak wspomniałem wcześniej. Pożarami w przypadku zabezpieczenia 1.5mm2 szesnastką to straszcie kolegów od piwa, ich żony i dzieci, że spłoną żywcem podczas snu, ale tu nikt w to nie uwierzy - tacy z was eksperci elektrycy .
    Ostatnio edytowane przez muchenz ; 16-12-2018 o 10:51

  5. #25

    Domyślnie

    Kolego muchenz, to jeszcze zamieść charakterystykę tI wyłącznika samoczynnego typu B o prądzie 16 A i napisz, w jakim czasie w/w wytrzyma wielokrotność (podaj wartość) prądu znamionowego, a następnie porównaj z wytrzymałością prądową długotrwałą przewodu o przekroju 1,5 mm2.
    Jakie wyniki ?
    No i na koniec weź pod uwagę współczynniki zmniejszające dla wiązek, współczynniki poprawkowe dla temperatury otoczenia, harmoniczne i inne czynniki.
    To dopiero będzie zdziwienie.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 16-12-2018 o 12:19
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Kolego muchenz, to jeszcze zamieść charakterystykę tI wyłącznika samoczynnego typu B o prądzie 16 A i napisz, w jakim czasie w/w wytrzyma wielokrotność (podaj wartość) prądu znamionowego, a następnie porównaj z wytrzymałością prądową długotrwałą przewodu o przekroju 1,5 mm2.
    Jakie wyniki ?
    No i na koniec weź pod uwagę współczynniki zmniejszające dla wiązek, współczynniki poprawkowe dla temperatury otoczenia, harmoniczne i inne czynniki.
    To dopiero będzie zdziwienie.

    Ta tabelka którą przytoczyłem podaje wartość zabezpieczenia nadprądowego w standardowych warunkach (25*C) dla kabla w PCV. Jeżeli warunki są inne, to dopiero wtedy trzeba użyć przeliczników korekcyjnych - jako elektryk powinieneś to wiedzieć.

    Wiec nie bajeruj.

    A z tymi harmonicznymi to już pojechałeś. Widać, ze udajesz mądrzejszego niż jesteś.

    Problem harmonicznych występuje w układach trójfazowych, gdzie harmoniczne spływają do kabla neutralnego obciążając go, a nie w jednofazowych gdzie co najwyżej masz zjawisko naskórkowości, ale dla tak małych częstotliwości jest znikome i pomijalne.

    Ile razy dałeś 4mm2 do zwykłych gwizdek zamiast 2.5mm, bo stwierdziłeś, że tanie zasilacze impulsowe klienta będą tak sadzić wysokimi harmonicznymi, że 2.5 nie wytrzyma?

    Strzelam. Ani razu. Ale na forum po bajerować można znajomością tematu - LOL .

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.155
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Moja mama ma tak wykonaną instalację elektryczna i miliony innych osób w Polsce

    Ja się nie spotkałem w praktyce z instalacją miedzianą w bloku wybudowanym za komuny. Wszystkie bloki w jakich mieszkałem i jakie mieszkania oglądałem gdy kupowałem i moich znajomych miały instalacje aluminiowe. I wszyscy narzekali i wymieniali przy pierwszej okazji (w tym w mieszkaniu w którym się wychowałem).

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.155
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post







    Jeżeli macie jakiś zastrzeżenia do podanych prądów dla 1.5mm2, to piszcie do Moeller/Eaton, że nie znają się na swojej robocie.
    Czy Ty rozumiesz, co wrzucasz?

    Już Ci na to kolega Remiks zwracał uwagę.
    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Szesnastka to zadziała na pewno przy jakim prądzie? Może kolega sobie zerknie w charakterystykę zabezpieczenia.
    Naprawdę uważasz, że zabezpieczenie B16 wyłącza się jak prąd przekroczy 16A?


    W Poradniku elektroinstalatora Moellera masz to w wersji łopatologicznej na obrazku:



    Prąd zadziałania zabezpieczenia I2 ma być <=1,45Iz. Czy wiesz, jaki jest prąd zadziałania zabezpieczenia B16? Dla ułatwienia dodam, że jest dosyć daleki od tego "16"


    BTW. Czemu zakreśliłeś prądy dla kabli dwużyłowych?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Moeller.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	59,7 KB
ID:	423250  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-12-2018 o 16:31

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz
    Ile razy dałeś 4mm2 do zwykłych gwizdek zamiast 2.5mm, bo stwierdziłeś, że tanie zasilacze impulsowe klienta będą tak sadzić wysokimi harmonicznymi, że 2.5 nie wytrzyma?
    Ani jednego. Naprawdę !

    Cytat Napisał 2bee
    W jaki sposob moze sie zemscic ? Czy moge prosic o wyjasnienie ?
    Przecież opisałem w poście. W skrócie = mało funkcjonalna instalacja, chociaż nie niezgodna z przepisami. No i więcej szukania sprawcy zadziałania RCD, gdy sporo obwodów "wisi" na niej.

    PS. Koleżanko 2bee, ja prosiłem o wnętrze, nie maskownicę rozdzielnicy
    PS2. A gdzie znajduje się GSW ?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 16-12-2018 o 16:52
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Problem w tym, że ty tu z Kaizenem bajki piszecie o pożarach. Tabelki ze szwabii od Moellera specjalnie dla was
    Bajki to ty wypisujesz, pokaż może gdzie Moeller zamieścił w tych tabelkach wartość zabezpieczenia.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post


    Prąd zadziałania zabezpieczenia I2 ma być <=1,45Iz. Czy wiesz, jaki jest prąd zadziałania zabezpieczenia B16? Dla ułatwienia dodam, że jest dosyć daleki od tego "16"
    Wiem jaki jest. Policzmy:

    Dla Iz*1.45= 21*1.45 = 30.45 A => 1.9 krotność zabezpieczenia =>

    Czyli powinno wywalić dla 1.45*Iz po po ok. 40 sekundach (odczytując z wykresu). Widzisz tutaj jakiś problem?


    Zając ciebie znowu pewnie coś wymyślisz, że np. 10s jest ok, ale więcej niż 30 już nie ok czy coś innego jak każdy forumowy mądrala .


    BTW. Czemu zakreśliłeś prądy dla kabli dwużyłowych?
    A niby dla ilu? Trzy fazy masz podłączone do zwykłego gniazdka - LOL .

    Dwie żyły są obciążone, to bierzesz dla dwóch - proste i logiczne.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Bajki to ty wypisujesz, pokaż może gdzie Moeller zamieścił w tych tabelkach wartość zabezpieczenia.
    Se policz. 1 minutę to zajmuje. A jak ci się nie chce to zrobiłem to powyżej za ciebie.

    Ale i tak już znam wasze odpowiedzi. Wiadomo, że czas będzie dłuższy dla 1.5 więc pewnie będziecie się upierać, że ten dla 2.5 jest ok, ale ten dla 1.5 jest stanowczo za długi i cała chałupa spłonie - LOL .

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz
    Dla Iz*1.45= 21*1.45 = 30.45 A => 1.9 krotność zabezpieczenia =>

    Czyli powinno wywalić dla 1.45*Iz po po ok. 40 sekundach (odczytując z wykresu). Widzisz tutaj jakiś problem?
    Możesz mi wytłumaczyć, co w końcu liczysz, bo coś mi nie pasuje.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Możesz mi wytłumaczyć, co w końcu liczysz, bo coś mi nie pasuje.[/FONT][/COLOR]
    Czas po którym wywali bezpiecznik 16A dla Iz*1.45 dla kabla 1.5 mm.

    Wychodzi ok. 40 sekund (może 45).

    A powinno to nastąpić:
    Prąd przeciążeniowy o wartości 1,45×Iz, wywołujący ustalony przyrost temperatury przewodu w przybliżeniu dwukrotnie większy niż dopuszczalny długotrwale, powinien spowodować zadziałanie nadprądowego zabezpieczenia obwodu. Największy czas, w jakim powinno to nastąpić (1÷4 h) wynika z warunków probierczych formułowanych przez normy przedmiotowe na bezpieczniki i wyłączniki.
    http://www.bezpieczniki.com/strony/wyklady/2/dobor.htm


    Więc stosując zabezpieczenie 16A dla kabla 1.5mm2 mieścimy się z wielkim zapasem w przyjętych normach*.


    * przyjmując prądy z moellera:



    https://www.moeller.pl/Documentation...i/SB0901_P.pdf
    Ostatnio edytowane przez muchenz ; 16-12-2018 o 20:26

  15. #35

    Domyślnie

    Koleżanko 2bee, paru rzeczy nie mogę zrozumieć, patrząc na wnętrze rozdzielnicy.
    Ilu żyłowy kabel zasilający, jaki układ sieci i gdzie podłączona linka z-ż z zacisku PE ochronników ?
    Po drugie, o jakich pomiarach mówił wykonawca -
    Wszystko zostało sprawdzone i działa. Pomiary również bardzo dobre.
    ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #36

    Domyślnie

    Ta rozdzielnia jeszcze nie jest podłączona.Prawdopodobnie ten wystający czarny kabel będzie wpięty pod rozłącznik L1 L2 L3 i zacisk N przy rozłączniku.A żółto-zielony jest gdzieś niżej rozdzielony.Z tego rozdziału jedna żyła idzie na ochronnik a druga(kolor czarny) na list wę PE.Widzę,ze nadal się praktykuje RCD 3-F na aparaty 1-F.Jeśli już poszedł w tym kierunku to dziwię się,że nie przerzucił np na górnej listwie RCD na prawą stronę i wszystko załatwiłby grzebieniem 3-F. A tak musiał to linkować.
    Ciekawa też praktyka skręcenia kilku drutów i wpięcia pod jeden zacisk N RCD.
    Ostatnio edytowane przez G69 ; 17-12-2018 o 08:08

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.155
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Więc stosując zabezpieczenie 16A dla kabla 1.5mm2 mieścimy się z wielkim zapasem w przyjętych normach*.


    * przyjmując prądy z moellera:
    Jak masz w ścianach przewody dwużyłowe, jak to zakreśliłeś w tabeli - to już Twoja instalacja nie spełnia norm.

    Tenże sam Moeller w Poradniku Elektroinstalatora napisał, że B16 to za dużo dla 1,5mm2 bo nie spełnia warunku IB<IN<IZ (strona 62)

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz w ścianach przewody dwużyłowe, jak to zakreśliłeś w tabeli - to już Twoja instalacja nie spełnia norm.
    Nie rozumiesz słowa pisanego? Przecież ci wcześniej napisałem, że jeżeli dwa przewody w kablu są obciążone to bierze się z tabelki '2' - proste, bo to one tylko generują ciepło. Jak ci PE też generuje ciepło to dzwoń elektryka.

    BTW. Znowu nie przeczytałeś o co z tym chodzi i ponownie swoje nadajesz.

    Tenże sam Moeller w Poradniku Elektroinstalatora napisał, że B16 to za dużo dla 1,5mm2 bo nie spełnia warunku IB<IN<IZ (strona 62)
    O tym właśnie cały czas tu mówię. Ty bierzesz gotowe dane z tabelki - od siebie nic i bronisz tabelek jak niepodległości.

    Co ci się tam, w tym warunku nie zgadza?

    Zerknij na to:






    Ile zakładasz Ib, że ci się nie zgadza?
    Ostatnio edytowane przez muchenz ; 17-12-2018 o 12:59

  19. #39

    Domyślnie

    I żeby było śmieszniej, ten sam poradnik https://www.moeller.pl/Documentation/Poradniki/poradnik.pdf
    na str. 57 podaje Iz dla przewodu 2,5 mm2 = 18,5 A.
    Ciekawe, ile muchenz-owi wyjdzie
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    I żeby było śmieszniej, ten sam poradnik https://www.moeller.pl/Documentation/Poradniki/poradnik.pdf
    na str. 57 podaje Iz dla przewodu 2,5 mm2 = 18,5 A.
    Ciekawe, ile muchenz-owi wyjdzie
    Nie mnie. Iz zależy od ilości m.in żył obciążony i sposobu ich montażu.

    Wstyd, że ty jako elektryk tego nie wiesz. Na prawdę wstyd, a wcześniej harmonicznymi tyłek chciałeś szklić - LOL .

    Jakie są złożenia w twoim poradniku?

    Ja posługuję się tym zestawieniem. Podważasz to?


Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony