dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Wilgoć poddasze

    Witam . jestem miesiac po wykonaniu tynków gipsowych - przez miesiac intensywnie wietrzone
    3 tygodnie temu była wylana posadzka betonowa miksokreta
    Od 3 dni mam odpalone ogrzewanie podlogowe praktycznie 80 % parteru jest grzane oraz korytarz i łazienka do góry.
    Dach jest deskowany oraz dachowka ceramiczna ,
    Ulozona jest membrana dachowa z 3 cm szczelina wentylacyjna
    strych nie będzie ocieplony zrobiona sa 2 kanały wentylacyjne na strychu .


    Problem polega na tym ze nie wiem czy moge ukladac welne , tam gdzie jest włączone ogrzewanie jest sucho a tam gdzie nie ma ogrzewania czyli w 3 pokojach do gory jest powódź na oknach a na membranie dachowej wszedzie woda , wystarczy ja uderzyć reka i spada woda na posadzce.

    Zależy mi na czasie bo uruchomilem instalacje co i grzeje teraz powietrze ... idzie duzo opalu i nie jestem wstanie poustawiac pieca .
    poza tym wełna wstrzymuje mi wszystkie prace wykończeniowe w domu...po nowym roku mialem zaplanowane ukladanie gk i rozpoczynania gładzi scian ...pomóżcie co tu wymyśleć.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    to nic innego jak wysychanie wylewek i w sumie całego domu .. żadnej wełny nie zakładaj bo zawilgnie i do wywalenia , wyłącz ogrzewanie , spuść wodę z układu , zabezpiecz wejście główne wody do domu , jakąś wełną opatul ale tak naprawde sporo i cóż .. do wiossny .

    Ja bym tak zrobił.
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Dlaczego nie ogrzewasz tamtych pomieszczeń?
    Masz dwa wyjścia - grzać, wietrzyć, ponieść tego koszta i iść dalej z robotą. Drugie wyjście - zmniejszyć ogrzewanie na tyle, żeby w środku było co najmniej kilka stopni i wysuszyć dom wiosną. Nie wyłączaj zupełnie podczas mrozów - skoro jest tyle wody nadal, to ryzykujesz, że coś przemarznie. Opróżnianie podłogówki i innych instalacji to też robota.

    Swoją drogą - jak u Ciebie z wentylacją? Dom nie może być szczelny. Inaczej po prostu odparowujesz wodę z pomieszczeń ogrzewanych i wykraplasz ją w nieogrzewanych.

  4. #4

    Domyślnie

    nie wyjdzie CI to w taką pogodę za wilgotno na dworze jest trzeba by było dużo i to bardzo dużo grzania i bardzo dużo wietrzenie a to wiadomo tanio nie będzie i będziesz ładnych parę tysięcy w plecy na ogrzeaniu

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Nie jest bardziej wilgotno niż latem. Po podgrzaniu można dużo skuteczniej wysuszyć dom. Ale niestety to kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    zastanawiam sie by założyć grzejniki w tych pomieszczeniach nieogrzewanych i najwyzej przy gladzeniu scian bede mial przy nich wiecej roboty. bo jeśli tam gdzie grzeje jest sucho to dokladajac grzejniki o wiele przyspiesze proces odwilgotnienia .
    co myślicie?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Jeśli zależy Ci na tempie, to jest to dobra decyzja. Miej jednak na uwadze, że obecnie "suchość" w pomieszczeniach ogrzewanych jest trochę oszukana - po prostu cała wilgoć kondensuje w nieogrzewanych. Jeśli je też ogrzejesz, to ten proces się zahamuje, zrobi się tzw. "sauna" i w celu dalszego osuszania będziesz musiał usunąć ciepłe i wilgotne powietrze, wprowadzić zimne, ogrzać je i znowu usunąć. Czyli wietrzyć! Szczelnie zamknięty dom można suszyć latami.

    Pomagają trochę osuszacze. Najlepiej wypożyczyć takie przemysłowe, bo będziesz z nich wylewał wiadra wody. Takie malutkie domowe to zabawka do takich zastosowań. Ale też trzeba grzać, bo one robią to, co obecnie się dzieje w Twoich nieogrzewanych pomieszczeniach - ochładzają metalowy ruszt i zbierają kondensującą się na nim wodę. Jeśli w domu będzie zimno, to ten proces będzie nieefektywny albo się w ogóle zatrzyma.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Nie jest bardziej wilgotno niż latem. Po podgrzaniu można dużo skuteczniej wysuszyć dom. Ale niestety to kosztuje.
    to lato było bardzo suche aktualnie u mnie w dzień wilgoć w granicach 85-90% a to nie mało
    w lato było dużo mniej

    więc trzeba dobrze grzać i dużo wietrzyć a to będzie drogo
    nie bedziesz wietrzył będzie woda lecieć po membranie skraplać i tak w kółko więc proces bardzo mozolny
    bez wietrzenia jest lipa

    a ciepło + wilgoć = różne nieprzyjemności

    osuszacz droga sprawa nie osuszysz dobrze domu w tynkach pewnie jeszcze dużo wody tym bardziej w wylewkach

    a jak idzie teraz dużo opały i jeszce nie ma zimy to co będzie przy tym jak przyjdą mrozy domu nie osuszysz w 2 tygodnie

    IMO najlepiej suszyć porządnie na wiosnę

    piec skręcić do minimum aby nic nie zamarzło albo całekim spuścić wodę
    Ostatnio edytowane przez robos2234 ; 14-12-2018 o 21:01

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek1989 Zobacz post
    Dach jest deskowany oraz dachowka ceramiczna ,
    [...]
    na membranie dachowej wszedzie woda , wystarczy ja uderzyć reka i spada woda na posadzce.
    Jak uderzasz w membranę? Przez deskowanie? Czy masz membranę pod deskowaniem? Co na deskach?

    Generalnie wygrzewaj zgodnie z procedurą i wietrz. Z wełną i GK się wstrzymaj.

  10. #10

    Domyślnie

    membrana jest zamontowana 3 cm od desek na których jest dachowka w celu zrobienia szczeliny wentylacyjnej dla welny wiec jak ja uderzam to leci z niej dosłownie woda ...
    tynki tam gdzie jest grzane ladnie juz pojaśniały.
    napewno pierwsze co zrobie to w następnym tygodniu postaram się powiesić i uruchomic grzejniki tam gdzie nie jest grzane i czekam cierpliwie aż bedzie sucho i bedzie sie juz taki stan utrzymywał przez chociaz pare dni .
    jeśli nic się nie zmieni to ustawiam piec aby pykał i trzymał jakas dodatnia temperature w celu spalenia jak najmniejszej ilości opalu ...
    mam nadzieję że manewr z grzejnikami i pożądne grzanie przez tydzień dwa pomoże.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Znaczy między deskami a dachówką nic nie ma?
    A ta szczelina między deskami, a membraną (jak rozumiem poniżej desek) to jak jest wentylowana?
    Co to za membrana, bo albo wentylacja tej membrany nawala, albo membrana słabo wilgoć przepuszcza.

  12. #12

    Domyślnie

    tak ponizej desek, teraz ci nie napisze jaka bo nie pamiętam . wentylowana jest przez wentylacje na poddaszu od gory i wylot ma przy dole skosu dachu czyli w okolicy murłate.

  13. #13

    Domyślnie

    między deskami a dachówką jest papa

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar AG_home
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciek1989 Zobacz post
    tak ponizej desek, teraz ci nie napisze jaka bo nie pamiętam . wentylowana jest przez wentylacje na poddaszu od gory i wylot ma przy dole skosu dachu czyli w okolicy murłate.
    dobrze masz zrobione tylko to działa dokładnie odwrotnie tzn. wlot powietrza jest przy okapie (na dole), a wylot w kalenicy (u góry).
    Czy mógłbyś podesłać zdjęcia obrazujace w jaki sposób masz zamocowaną tą membranę? Mam podobną sytuacje - dach deskowany i na nim papa - zastanawiam się własnie nad sensem zrobienie tej szczeliny wentylacyjnej. Tylko u mnie będzie piana OK.

  15. #15

    Domyślnie

    dobra więc tak ...sciany potynkach bielutkie, wylewka juz ma od dawna jasno szary kolor ...na oknach na membranie suchutko.
    W domu 26 stopni od 2 tygodni .
    rozpocząłem wczoraj ukladanie welny w 2 warstwach po 15 cm
    i tu zdziwienie troche ...
    mam dach 2 spadowy wczoraj włożyłem welne na jednej stronie skosu dachu czyli od murłaty do wysokości stelarza płaskiego sufitu czyli ok po 2400 cm welny w 2 warstwach.
    pojechałem tam dzisiaj sprawdzic czy nie zbiera się woda pomiedzy membrana a wełna
    wziąłem drabine i od samej gory wcisnalem reke w paru miejscach i bylo czuć wilgoć w paru miejscach byla delikatnie spocona membrana ze po wyciągnięciu ręki mialem ja delikatnie mokrą...

    czy to rzecz normalna? ze tam bedzie troche wilgotne?
    czy od strony zewnętrznej nacinać elewacje przy buazeri by powiększyć jeszcze bardziej dopływ powietrza pod wełnę?

    niech się ktos wypowie kto naprawde zna sie na tego typu izolacjach

    warstwy izolacji poddasza:
    dachowka ,papa, pełne deskowanie, membrana dachowa w celu wykonania szczeliny 3 cm na powietrze , wełna 30 cm w 2 warstwach .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony