dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Ściany, wieniec, murłaty czy dobrze wykonane

    Witam, Mam trochę obawy co do efektu wykonania wieńca na piętrze domku jednorodzinnego. Wydaje mi się, że chyba nie jest dobrze. Nie znam się na tym, dom jest stawiany przez Dewelopera i nie wiem czy zwrócić mu na to uwagę. Górny wieniec był wykonywany nie dawno przy aktualnych warunkach pogodowych. Czy jest to poważna sprawa czy można to zostawić? Proszę o poradę co zrobić w tej kwestii. Trochę mam obawy. Proszę też o informacje czy wymagane jest spoinowanie? Na zdjęciu widać aktualny stan ścian i wieńców. Deweloper aktualnie zabrał się za izolację, nie chciałbym czegoś przegapić. Bardzo proszę o porady czy da się coś zrobić z ewentualnymi wadami, czy to na tyle poważna sprawa, że lepiej wycofać się z inwestycji walcząc o odzyskanie wpłaconej już kasy? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181216_134943.jpg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	89,1 KB
ID:	423330Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181216_134235.jpg
Wyświetleń:	177
Rozmiar:	63,8 KB
ID:	423331Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181216_134241.jpg
Wyświetleń:	212
Rozmiar:	76,6 KB
ID:	423332[ATTACH=CONFIG]423333
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181216_134729.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	47,6 KB
ID:	423333   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20181125_150230.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	53,3 KB
ID:	423334  

  2. #2

    Domyślnie

    i jeszcze kilka fotek.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20181125_150457.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	73,2 KB
ID:	423335Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20181125_150230.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	53,3 KB
ID:	423336Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20181201_141339.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	58,4 KB
ID:	423337

  3. #3

    Domyślnie

    Szczyty mają być jedynie wyrównane betonem czy zbrojone belką? Są w tej chwili jedynie tym pierwszym.
    Wieniec/nadproże nad "żółtym" otworem okiennym wygląda słabo. Może faktycznie zamarzł po betonowaniu.
    Na ostatniej fotce jest wmurowany w ścianę komin/kanały wentylacyjne? On przerywa wieniec? Jak tak to też kiepsko.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał osowam24 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181216_134241.jpg
Wyświetleń:	212
Rozmiar:	76,6 KB
ID:	423332
    Wszystkie fotki pokazują partactwo a ta to partactwo pokazuje w potędze nie wiem 5-10...........

    Ten beton co udaje wieniec nic nie wnosi do konstrukcji ściany. A w dodatku jest o 16-20cm za wysoko tworząc mostek termiczny. Poogladaj gdzie powinna sięgać "współczesna" ściana szczytowa.......... do dołu krokwi to maks a u Ciebie? do poszycia dachu. Raki raki raki........może tam nie mają wibratora?

  5. #5

    Domyślnie

    Podepne się z pytaniem pod temat. bo na zdjęciach również widzę ten problem. Czy spoiny poziomie oraz pionowe powinny być wszystkie zafugowane od zewnątrz klejem? U mnie majstry murowali na 2mm zaprawy i przez nierówności bloczków gdzieniegdzie jest mniej kleju. Wg mnie powinno to być zafugowane, ale być może nie?

  6. #6

    Domyślnie

    Dokładnie partactwo w czystej postaci.

    Kierownik to widział? Czy może kierownik jest po stronie wykonawcy?
    Jeżeli tak to radzę zatrudnić bardo dobrego inspektora nadzoru żeby to wszystko dokładnie obejrzał przed zakryciem.

    Zbrojenie było przez kogoś odbierane?

    Nie odpuszczaj, za partactwo nie powinno się płacić. Miałem podobny problem i mój wykonawca po tym co spartolil to uciekł pod osłoną nocy z budowy, niestety dałem się naciągnąć i zapłaciłem za dużo zaliczek do przodu. Nie popełniaj tego błędu!
    Ostatnio edytowane przez Nervil18 ; 18-12-2018 o 18:18

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Dom jest stawiamy przez dewelopera i niestety za dużo nie mogę zrobić. Kierownik budowy jest ze strony dewelopera, próbowałem go znaleźć poprzez nadzór budowlany ale niestety nie mogą udzielić takiej informacji.
    Nie wiem co teraz zrobić? Czy poprzez "dobrego" inspektora budowlanego próbować zmusić do usunięcia stwierdzonych wad? Czy są one na tym etapie do naprawy? A jeżeli np. widoczne "mostki" ( wysokości ścian) są zrobione zgodnie z projektem? Problem taki że nie wpuszczą na budowę, a projektu nigdy nie zobaczę. Może jeszcze spróbować odnaleźć kierownika budowy, ale jak? Czy rozpocząć "wojnę" z deweloperem? Do czego może doprowadzić? Czy może zrezygnować z inwestycji? Dwie transze przelałem, czy je odzyskam? Co byście doradzili?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaromkv

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    155

    Domyślnie

    Nie rozumiem. Piszesz, że to dom jednorodzinny.
    Kupiłeś ten dom i nie masz żadnego wpływu na etapy jego realizacji...już nie wspomnę o projekcie.

    Jeszcze bym zrozumiał, że deweloper stawia budynek wielorodzinny i kupiłeś tam mieszkanie, lub jego część. Ale Ty piszesz, że to dom jednorodzinny.

  9. #9

    Domyślnie

    Tak, deweloper stawia kilka domow jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. Kupujesz jak mieszkanie u dewelopera. Gdybym stawiał go sam to wiedziałbym co w takiej sytuacji zrobić.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_wro

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    55-050
    Posty
    184

    Domyślnie

    Odpuść bo się psychicznie zajezdziesz. Możesz zwrócić uwagę tu i uwdzie ale generalnie to juz po jablkach. Błędów nigdy nie unikniesz. Prywatnie też widzę cały czas domy gdzie szczyty są murowane pod samą membranę i wszyscy się cieszą. Dom się nie rozpadnie,będziesz mieszkał. Jak zaczniesz tak zaglądać i się dolowac to przed wniesieniem mebli nerwica albo zawał. Skup się na tym na czym powinieneś. Projekt łazienki, kuchni., rozmieszczenie oświetlenia itp. Taki teraz standard i tego nie unikniesz tym bardziej że tutaj deweloper działa.

  11. #11

    Domyślnie

    Te szczyty na szczęście są poza częścią mieszkalną bo masz dwa pełne pietra jak u mnie. Ja jednak zostawiłem z 25 na styro (doklei do dekarz) bo jednak ciepło będzie przez te ścianę i wieniec pod nią uciekać.

    Ci co budują tak poddasza użytkowe (wiekszość) nie wiedzą jak ogromny mostek mają na pięterku....

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał osowam24 Zobacz post
    .... Czy rozpocząć "wojnę" z deweloperem? Do czego może doprowadzić? Czy może zrezygnować z inwestycji? Dwie transze przelałem, czy je odzyskam? Co byście doradzili?
    Udać się do prawnika w celu przeanalizwoania umowy z deweloperem pod kątem niezgodności przedmiotu umowy ze stanem faktycznym, czyli z fuszerką. I z prawnikiem ugadać czy możesz wzgledem umowy powołać inspektora nadzoru. Jeżeli tak to takowego powolujesz a on wtedy wpisuje odpowiednie rzeczy do dziennika budowy, a to może być argumentem za nie wywiazanie sie z umowy itd .

  13. #13

    Domyślnie

    Jeżeli nie są to poważne wady to chyba macie rację, odpuszczę. A co w kwestii przerwanego wieńca przez komin? Strop parteru był w całości wylewany, wieniec górny to tylko obrzeże. Czy nie będzie występowało pękanie ścian?

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_wro

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    55-050
    Posty
    184

    Domyślnie

    Wątpię żeby to była własna koncepcja murarzy. Możesz poprosic o dostęp do projektu?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak dla mnie to największa fuszerka to awersja do wibratora. To kardynalny, podstawowy błąd. Beton na 100% nie ma deklarowanej wytrzymałości. Jak był wystarczająco przewymiarowany w projekcie i nie odwalili fuszerki przy zbrojeniu, to nie powinno być tragedii. Ale słabo to wygląda.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał osowam24 Zobacz post
    Problem taki że nie wpuszczą na budowę, a projektu nigdy nie zobaczę.
    Dlaczego nie mógłbyś zobaczyć projektu (budowa to faktycznie insza inszość, kwestie BHP itp.)? Skąd więc wiesz co kupujesz?
    Jak ja kupowałem mieszkanie od dewelopera to miałem wgląd w dokumentację, robiłem ksero rzutów. Na budowę po uzgodnieniu mogłem też wejść (co prawda był to etap bliżej końca niż początku budowy, ale np. ocieplenia jeszcze nie było). Po oddaniu lokalu do użytku robiliśmy z przedstawicielem dewelopera, na podstawie zgodności z tym projektem, m.in. powykonawczy obmiar powierzchni pomieszczeń - ostatecznie wyszła trochę mniejsza powierzchnia, tak że zapłaciłem za mieszkanie w sumie ok 2000 PLN mniej niż na umowie.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał osowam24 Zobacz post
    Jeżeli nie są to poważne wady to chyba macie rację, odpuszczę. A co w kwestii przerwanego wieńca przez komin? Strop parteru był w całości wylewany, wieniec górny to tylko obrzeże. Czy nie będzie występowało pękanie ścian?
    Tak jak Ci pisalem wieniec powinien byc nie przerwany. W tej chwili jest tak jakby go nie było. To nie jest tylko zakonczwnie scian to jest wazny element konstrukcyjny. A oni se go przerwali kom8nem. Sprawdz w projekcie jak jest.

    U mnie projekt byl czescia umowy. Tego wymaga prawo. Na zyczenie robili tez ksero. A to bylo tylko mieszkanie..

  18. #18

    Domyślnie

    Dziękuję za informację. Spróbuję jakoś podziałać z dokumentacją. Może przyprowadzę inspektora jak się uda i wpuszczą go na budowę.

  19. #19

    Domyślnie

    I jeszcze przychodzi do głowy kilka rzeczy. Czy nie było to by przesadą jak na budowę ściągnąłbym swojego inspektora? Czy deweloper może go nie wpuścić? Jakie prawo mówi o tym że mam prawo do wglądu w dokumentację i jej skierowanie? Widząc co się stało mogę mieć obawy co do jakości robót. Czy jest sposób na sprawdzenie test czy wieńce posiadają projektowaną wytrzymałość?

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Cytat Napisał osowam24 Zobacz post
    Czy nie było to by przesadą jak na budowę ściągnąłbym swojego inspektora?
    Nie - jest to nawet wskazane.

    Cytat Napisał osowam24 Zobacz post
    Czy deweloper może go nie wpuścić?
    Wstęp na teren budowy możliwy jest jedynie za zgoda kierownika budowy i w odpowiednim ubraniu.

    Cytat Napisał osowam24 Zobacz post
    Jakie prawo mówi o tym że mam prawo do wglądu w dokumentację i jej skierowanie?
    Myślę, że należało by zacząć od analizy treści umowy podpisanej z deweloperem i kontaktu z nim.

    Cytat Napisał osowam24 Zobacz post
    Czy jest sposób na sprawdzenie test czy wieńce posiadają projektowaną wytrzymałość?
    Po pierwsze można poprosić dewelopera o okazanie certyfikatu na beton użyty podczas budowy, a po drugie można przesłać próbki do laboratrium.
    Pytanie jest innego typu - co jeśli wynik będzie odbiegał od normy ? Będziesz szedł do sądu i chciał naprawy/rozbiórki wybudowanej części ?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony