dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego

    Witam, przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej, mam kilka wycen( dachówka, 25stopni, dach nasłoneczniony na pld-wsch oraz pld-zach, zużycie ok 3500kwh rocznie, małopolska)
    1.panele Seronik Mono 350 13szt
    Fronius Sumo 4,5-3-M, fronius Smart meter
    Cena 19700
    2.panele Sharp Poli ND-AK 275 16szt
    Solaredge Se4K
    Cena 26000
    3.panele longi Mono 300 14szt
    Fronius
    Cena 20300

    Ktoś coś może droadzic? A może sZukac innego zestawu?

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Andre_SW

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Świebodzin
    Kod pocztowy
    66-200
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam,
    Ja również szukam uczciwej oferty na instalację na dach płaski, dom jednorodzinny z 70-ych, taki kwadraciak jakich wiele. Położenie domu prawie idealnie północ-południe. Ściągałem wiele ofert, ale większość to chyba jacyś dorobkiewicze. U mnie na dachu zmieści się 20 szt. paneli o wymiarze Lmax 1,7metra w ułożeniu poziomym, co daje 4 rzędy po 5 paneli. Łącznie 20 paneli. Chcę mieć jak największy uzysk energii i dlatego chcę mieć panele monokrystaliczne. Mam oferty w kwotach 4400-4500 PLN/kWh pod klucz. Z tego co mi wiadomo, można mieć lepsze oferty, ale jak na razie w moim województwie nie znalazłem takich wykonawców. Unikają też podawania kosztorysów.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adka_ Zobacz post
    1.panele Seronik Mono 350 13szt
    Fronius Sumo 4,5-3-M, fronius Smart meter
    Cena 19700
    2.panele Sharp Poli ND-AK 275 16szt
    Solaredge Se4K
    Cena 26000
    3.panele longi Mono 300 14szt
    Fronius
    Cena 20300
    Pozwolicie że odniosę się tylko do cen:
    ad1) 4,5kW za 19000 PLN = 4,2k PLN/kWp... dużo ale panele drogie 350W.

    Ad2) Sprzedawanie komukolwiek Solaredge w dowolnej cenie to liczenie gruszek ze śliwkami jedną miarą jeśli ktoś potrzebuje Solaredge to wie co to jest i dlaczego jest mu to potrzebne.

    ad3) 4,2kWp Z fronkiem do kolekcji 4,8k PLN/kWp

    O ile pierwsza oferta wydaje się być "w miarę" w cenie około 4300PLN/kWp kolejne to jakaś abstrakcja. Skąd te oferty z targowego straganu?
    Są o wiele lepsze oferty na panelach 330W z inwerterami froniusa za 3900PLN/kWp a nawet za 3700 PLN/kWp ale trzeba poszukać.

    Dokładnie kosztorys zawsze trzymaj w kieszeni i przy negocjacjach odsłaniaj wszystkie karty. Jeden powie Ci że Fronius kosztuje 4000 a inny że 6000, zawsze też należy pytać o zabezpieczenia jakie dają bo pod klucz to ja Ci zrobię z jednym rozłącznikiem AC i różniczką.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 25-12-2018 o 21:43
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adka_ Zobacz post
    1.panele Seronik Mono 350 13szt
    Co to za panel i jakie ma wymiary?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrzeej

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    42-525
    Posty
    85

    Domyślnie

    Myślę że powinno być saronic. https://saronic.pl/produkt/m72pcs-29...mono-5bb-40mm/

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jacek.1971

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Siemianowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    176

    Domyślnie

    Poszukuję firmy do zainstalowania zestawu 6-6,9 kw z terenu Śląska proszę o info
    Dom typu kostka z lat 80-tych, 175m2, wyłącznie grzejniki purmo , kocioł gazowy vaillant ,kocioł węglowy zębiec 21kw , podłoga styropian 10cm, fundamenty styropian 10cm, ściany styropian 12cm, okna stare plastikowe plus rolety, dach wełna 35cm.
    Panasonic T-cap 9kW 1f mod F , termostat bezprzew euroster 2026tx ,buforek 100litr ,pomp grundfos , 266 litr cwu cyrkulacja grundfos, przedlicznik, SAME GRZEJNIKI !!!
    3 kw fotowoltaika + 6,82 kw

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzeej Zobacz post
    To jest panel o wymiarach 1956mm x 992mm x 40mm czyli większy niż standardowe 1700mm.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    profesorrtigan

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Opolno-Zdrój
    Kod pocztowy
    96-123
    Posty
    1

    Domyślnie

    A wiecie jak wielkie oszczędności generuje fotowoltaika? Zobaczcie tutaj

  9. #9

    Domyślnie

    I jak są wielkie te oszczędności? w tym artykule to typowe masło maślane

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adka_ Zobacz post
    Witam, przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej, mam kilka wycen( dachówka, 25stopni, dach nasłoneczniony na pld-wsch oraz pld-zach, zużycie ok 3500kwh rocznie, małopolska)
    1.panele Seronik Mono 350 13szt
    Fronius Sumo 4,5-3-M, fronius Smart meter
    Cena 19700
    2.panele Sharp Poli ND-AK 275 16szt
    Solaredge Se4K
    Cena 26000
    3.panele longi Mono 300 14szt
    Fronius
    Cena 20300

    Ktoś coś może droadzic? A może sZukac innego zestawu?
    1 zestaw taniocha
    Moge podesłać rozwiązanie na Mikroinwerterach Hoymiles, pełna kontrola pojedyńczego panelu, niższe prądy stałe, rozwiązane wszystkie problemy z połaciami,zacjienieniami, możliwość dowolnej rozbudowy w każdej chwili,cena podobna jak pana 3 zestaw

  11. #11

    Domyślnie

    Mój dom to ok. 140 m2, dach praktycznie południowy, zużycie roczne ok. 3700 kWh. Maks jaki wejdzie na mój dach to ok. 10 kWp ale nie chce tyle zakładać tylko mam plan,żeby założyć ok. 7kWp z falownikiem 8-ką ,zeby można było rozbudować do tych 10-ciu jeśli po rocznym teście się okaże,że mam większe potrzeby.
    Ja już mam kilka konkretnych ofert.
    1)
    Longi Solar 310 23 panele 32400pln (maks 31 paneli wychodzi 9.6 kWp i 41800pln)
    ExeSolar Black 330 22 panele 33900 (maks 30 paneli , 99kWp, 44 000)
    Bruk Bet 310 23 panele 33962 (maks 31 paneli, 9.6 kWp, 44 000)
    do każdego rodzaju paneli w zestawie jest falowniki Fronius Symo 8.2-3-M w cenie
    Gdybym chciał falownik Sofar 8.8 to od każdej ceny trzeba odliczyć 2390 pln ale z teg oco czytam wszyscy polecacie Froniusa.

    2) Longi 320 W (7kWp) + Fronius 8.2 31 000 a przy 9.9 kWp 40000 brutto

    3)Panele Saronic 360 W-28 paneli (10 kWp)+ falownik Sofar za 45 tys


    Czy mi się wydaję ze ExeSolar chyba wychodzą optymalnie?
    Co wg Was jest najlepszą ofertą?
    Czy jeśli teraz wezmę 7kWp i za rok rozbuduję do 10 kWp to ten dodatek też odliczę od podatku?
    Ostatnio edytowane przez duke-R ; 28-08-2019 o 21:06

  12. #12

    Domyślnie

    Mam dom jednorodzinny. Moje zużycie za okres 23.01..24.07.2019 (6 miesięcy) wynosi 2668 kWh. Mam G12 i pompę ciepła. Mam dach, na którym zmieszczę max 16 paneli co daje 4..4,8 kW. Dach jest skierowany prawie na południe - o 11:00 mam słońce pod kątem prostym na dach. Nachylenie dachu 35'.
    Co myślicie o tych warunkach ?
    Dom LMP61L 2+2 osoby,pow.130 m2. Pompa ciepła gruntowa z bezp. parowaniem 8KW+DZ płaskie. CWU 400L. Mieszkam od 6.2013
    Za rok 09.2017..08.2018 koszt CO+CWU 780 zł (2542 kWh, 1291 h)
    Za rok 09.2018..08.2019 koszt CO+CWU 893 zł (2941 kWh, 1577 h)
    Za rok 09.2019..08.2020 koszt CO+CWU 828 zł (2897 kWh, 1545 h)
    Za rok 09.2020..08.2021 koszt CO+CWU mam foto (3321 kWh, 1756 h)
    Średni COP 3,9. PV 9.5KW
    Dwie klimatyzacje: kanałowa + split na lato. PC 5KW AHU w warsztacie + basen.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał ferrit Zobacz post
    Mam dom jednorodzinny. Moje zużycie za okres 23.01..24.07.2019 (6 miesięcy) wynosi 2668 kWh. Mam G12 i pompę ciepła. Mam dach, na którym zmieszczę max 16 paneli co daje 4..4,8 kW. Dach jest skierowany prawie na południe - o 11:00 mam słońce pod kątem prostym na dach. Nachylenie dachu 35'.
    Co myślicie o tych warunkach ?
    Żeby instalować 16 paneli, celować najlepiej w jakieś 320W. I tak instalacja nie pokryje Ci całości zapotrzebowania, ale na pewno znacznie ograniczy rachunki. Poszukaj instalacji w dobrej cenie i zakładaj.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    zużycie energii za ostatni rok (G12W), wszystko tylko i wyłącznie zasilane energią elektr. (w tym hydrofor, grzanie wody c.w.u., podajnik ekogroszku, płyta indukcyjna):
    I - 1550kWh
    II - 3980 kWh

    Niedługo prawdopodobnie zainstaluję pompę ciepła PW więc zużycie sporo wzrośnie i chyba nawet 10kWp nie pokryje całości.
    Natomiast w celach rozpoznawczo-finansowych zastanawiam się nad minimalną instalację w okolicach 2kWp z falownikiem 2kWp. Gdyby udało się skorzystać z "Mojego Prądu" i odliczenia z powodu ustawy termomodernizacyjnej (II próg) za 1kWp zapłaciłbym poniżej 2kPLN. Dodatkowo wiedziałbym na jaki uzysk mogę liczyć w warunkach rzeczywistych i rozpoznałbym temat sposobu rozliczania energii w ENEA (na forum widziałem informacje dotyczące innych dystrybutorów - może warto zebrać w jednym wątku takie informacje od wszystkich 5 firm na rynku?).
    Ma to sens? A może od razu dać falownik 8-9kW (o ile większy byłby koszt w porównaniu do małego falownika? Na sprawności wiele bym nie stracił (10% ?)
    Docelowo i tak mam zamiar w ciągu 2-3 lat zrobić instalację pełnej mocy...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  15. #15

    Domyślnie

    Na początek zajrzyj do portfela i zdecyduj czy do wydania masz 10000 czy 40000PLN, i wtedy będzie można porozmawiać o szczegółach.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Na początek zajrzyj do portfela i zdecyduj czy do wydania masz 10000 czy 40000PLN, i wtedy będzie można porozmawiać o szczegółach.
    Nie mam ani tego ani tego. Ale 10k, to 850zł miesięcznie, więc nie jest to większy problem, szczególnie, że ca. połowa zaraz wróci z rozliczeniem podatkowym i/lub wypłatą z "Mojego Prądu".
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Natomiast w celach rozpoznawczo-finansowych zastanawiam się nad minimalną instalację w okolicach 2kWp z falownikiem 2kWp. Gdyby udało się skorzystać z "Mojego Prądu" i odliczenia z powodu ustawy termomodernizacyjnej (II próg) za 1kWp zapłaciłbym poniżej 2kPLN. Dodatkowo wiedziałbym na jaki uzysk mogę liczyć w warunkach rzeczywistych i rozpoznałbym temat sposobu rozliczania energii w ENEA (na forum widziałem informacje dotyczące innych dystrybutorów - może warto zebrać w jednym wątku takie informacje od wszystkich 5 firm na rynku?).
    Ma to sens? A może od razu dać falownik 8-9kW (o ile większy byłby koszt w porównaniu do małego falownika? Na sprawności wiele bym nie stracił (10% ?)
    Docelowo i tak mam zamiar w ciągu 2-3 lat zrobić instalację pełnej mocy...
    Nie ma żadnego sensu (przynajmniej dla mnie). Jeśli naprawdę zamierzasz rozbudować instalację, to jedyne co osiągniesz, to utrudnienie sobie życia. Na jaki uzysk możesz liczyć, możesz sprawdzić na na kalkulatorach lub patrząc na rzeczywiste dane w pvmonitor. Jeśli chcesz to zrobić sam, to przynajmniej odpadnie Ci koszt robocizny, ale jeśli wszystko ma wykonać firma, to zapłacisz podwójnie za montaż (bo za każdym razem będą musieli wykonać te same czynności), w dodatku zapłacisz dwa razy za falownik.

    Takie kombinowanie powinno się robić tylko przy montażu własnymi rękoma, na używanym, tanim sprzęcie - ale wtedy nici z ulgi i Mojego Prądu.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Nie ma żadnego sensu (przynajmniej dla mnie). Jeśli naprawdę zamierzasz rozbudować instalację, to jedyne co osiągniesz, to utrudnienie sobie życia. Na jaki uzysk możesz liczyć, możesz sprawdzić na na kalkulatorach lub patrząc na rzeczywiste dane w pvmonitor. Jeśli chcesz to zrobić sam, to przynajmniej odpadnie Ci koszt robocizny, ale jeśli wszystko ma wykonać firma, to zapłacisz podwójnie za montaż (bo za każdym razem będą musieli wykonać te same czynności), w dodatku zapłacisz dwa razy za falownik.

    Takie kombinowanie powinno się robić tylko przy montażu własnymi rękoma, na używanym, tanim sprzęcie - ale wtedy nici z ulgi i Mojego Prądu.
    Wszystko musi zrobić firma, ja mogę pokazać palcem dach. Kakulator, to jednak nie wszystko - jak ocenić wyginające się drzewa czy częściowo budynek. Za falownik nie zapłacę dwa razy, jeśli dam od razu większy. Jedynie za robociznę i dojazd będzie niewielka dopłata ale na pewno nieporównywalna z dopłatą za "Mój prąd" oraz zwrotu z termomodernizacji ...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Czy z ulgi termomodernizacyjnej można korzystać przy kolejnych rozbudowach systemu PV ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Kakulator, to jednak nie wszystko - jak ocenić wyginające się drzewa czy częściowo budynek. Za falownik nie zapłacę dwa razy, jeśli dam od razu większy. Jedynie za robociznę i dojazd będzie niewielka dopłata ale na pewno nieporównywalna z dopłatą za "Mój prąd" oraz zwrotu z termomodernizacji ...
    Kalkulator to jednak o niebo lepsza metoda na ocenę potencjału produkcji, niż robienie tego "na produkcji". Jeśli masz gdzieś na dachu w lato cień w godzinach 9:00-16:00 przez dłuższy czas, to nie ma sensu kłaść tam paneli.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony