dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Czy z ulgi termomodernizacyjnej można korzystać przy kolejnych rozbudowach systemu PV ?
    Tak. Oczywiście zakładając, że nie przekroczysz limitu 53 kpln, traktujesz rozbudowę jako kontynuację projektu termomodernizacji oraz zrobisz to w ciągu 3 lat (proszę poprawić, jeśli się pomyliłem).
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Kalkulator to jednak o niebo lepsza metoda na ocenę potencjału produkcji, niż robienie tego "na produkcji".
    Uważam dokładnie odwrotnie.

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Kalkulator to jednak o niebo lepsza metoda na ocenę potencjału produkcji, niż robienie tego "na produkcji".
    Jeśli masz gdzieś na dachu w lato cień w godzinach 9:00-16:00 przez dłuższy czas, to nie ma sensu kłaść tam paneli.[/QUOTE]

    Żaden kalkulator nie policzy rzeczywistego zacienienia dachu, bo ciężko o odpowiednie dane wejściowe.
    Chyba, że będę prowadził codzienne (cotygodniowe obserwacje)...
    Nie wiem czy mam. Musiałbym się przypatrzeć - kilka procent straty może być...

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Tak. Oczywiście zakładając, że nie przekroczysz limitu 53 kpln, traktujesz rozbudowę jako kontynuację projektu termomodernizacji oraz zrobisz to w ciągu 3 lat (proszę poprawić, jeśli się pomyliłem).
    Z limitu nie może skorzystać oboje małżonków osobno?
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 02-09-2019 o 14:10
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Uważam dokładnie odwrotnie.
    Cóż, każdy robi jak chce. Testowanie na produkcji zawsze było, jest i będzie złem.

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Żaden kalkulator nie policzy rzeczywistego zacienienia dachu, bo ciężko o odpowiednie dane wejściowe.
    Chyba, że będę prowadził codzienne (cotygodniowe obserwacje)...
    Nie wiem czy mam. Musiałbym się przypatrzeć - kilka procent straty może być...
    Nie trzeba liczyć. Wystarczy zaobserwować. Jeśli w miesiącach o największej produkcji, w godzinach największej produkcji masz zacienione miejsca, to dawanie tam paneli jest wyrzucaniem pieniędzy.

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Z limitu nie może skorzystać oboje małżonków osobno?
    Może, ale tylko jeśli jest to współwłasność łączna.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Cóż, każdy robi jak chce. Testowanie na produkcji zawsze było, jest i będzie złem.
    Nie zawsze. A już wtedy gdy i tak to masz zamiar zrobić...
    Powiedz jak chcesz coś liczyć gdy nie ma wiarygodnych danych wejściowych.
    Jak chcesz oceniać przez jaki czas coś przesłania jaką powierzchnię? Nawet gdy to jest fragment budynku błąd będzie pewnie kilkuprocentowy, o bardziej zmiennych warunkach nie wspominając...

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Cóż, każdy robi jak chce. Testowanie na produkcji zawsze było, jest i będzie złem.
    Może, ale tylko jeśli jest to współwłasność łączna.

    Dzięki, do sprawdzenia...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Wszystko musi zrobić firma, ja mogę pokazać palcem dach. Kakulator, to jednak nie wszystko - jak ocenić wyginające się drzewa czy częściowo budynek. Za falownik nie zapłacę dwa razy, jeśli dam od razu większy. Jedynie za robociznę i dojazd będzie niewielka dopłata ale na pewno nieporównywalna z dopłatą za "Mój prąd" oraz zwrotu z termomodernizacji ...
    Za falownik zapłacisz dwa razy bo z tego co wiem nie ma takiego, który obsłuży Ci 2 kWp paneli i potem rozbudowany system do 10 kWp.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał duke-R Zobacz post
    Za falownik zapłacisz dwa razy bo z tego co wiem nie ma takiego, który obsłuży Ci 2 kWp paneli i potem rozbudowany system do 10 kWp.
    Nie wiem, nie szukałem (widziałem wykresy sprawności jakiegoś falownika i krzywa schodziła nawet poniżej 2kW), więc niech będzie 3kW.
    Zastanawiam się nad wydaniem w tym roku większej gotówki bo w przyszłym roku będę mniej mógł odliczyć w PITcie, dlatego myślę o większym falowniku by nie musieć dawać w tym roku jednego a w przyszłym kolejnego.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kimus

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Lipno
    Kod pocztowy
    87-600
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam forumowiczów, mam pytanko. Planuje założyć na mój 80 metrowy dom + garaż fotowoltaikę, jakie polecacie firmy z kujawsko-pomorskiego i jakie ewentualne koszty mogą być. Rodzina 2+1.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kimus

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Lipno
    Kod pocztowy
    87-600
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony