dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Termoton 25 P+W Owczary

    Dzień dobry,

    Byłem w składzie budowlanym i zaproponowano mi ww. pustak ceramiczny jako alternatywę dla Porothermu w nieco niższej cenie - różnica 5zł na m2. Z tego co do tej pory przewertowałem w zasobach Internetu to opinie są bardzo podzielone. Jedni polecają sprawdzony Porotherm, drudzy namawiają do zakupu Termotonu z racji tego, że jest to praktycznie to samo. Bardzo proszę o opinie oraz porady w temacie tej ceramiki oraz samej fabryki Owczary.

    Z góry dziękuję oraz życzę Wesołych Świąt.
    Michał
    Ostatnio edytowane przez michal_zachwalski ; 20-12-2018 o 15:06

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Swego czasu jak dokonywałem wyboru ceramiki porównywałem wielu producentów - m.in. właśnie Owczary, ale też Kozłowice, Leier, Wienerbergera i lokalnych producentów. W zasadzie produkty różnych firm parametrami wiele się od siebie nie różnią, więc bierz ten który jest tańszy/łatwiej dostępny.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja bylem dzis tez składzie i gosc polecil mi putaki keramzytowe w cenie ok 60 zl/m i wyszło to w sumie najtaniej

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrecki

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    36

    Domyślnie

    Mi z analiz wychodziło, że Porotherm ma najlepszą klasę odchyłków wymiarowych - czyli pustaki najlepiej trzymają wymiar. Jest więc mniej roboty z poziomowaniem kolejnych warstw (chodzi oczywiście o trzymanie wymiaru w pionie, bo w poziomie to i tak się wszystko rozłazi ). Poza tym warto patrzeć na masy pustaków i rozmiar. Porotherm jest względnie duży, więc wychodzi mało pustaków na m2. Najlepiej sobie przeliczyć ile kosztuje wymurowanie metra kwadratowego ściany z danego pustaka, bo czasami wcale nie jest tak, że ten najtańsza za szt. będzie najtańszy na m2. To wszystko oczywiście niuanse, ale opłaca się na nie zwracać uwagę, bo można sobie ułatwić życie i coś tam oszczędzić.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Robiłem na wiosnę porównanie parametrów:
    Ciężar (kg)
    Zużycie (szt/m2)
    Wytrzymałość (MPa)
    Współczynnik przewodzenia (lambda)
    dla kilku produktów.

    Wygląda to jak poniżej:

    25 P+W Leier
    14,9
    11
    15
    0,31

    25 P+W Owczary
    11,7
    12,5
    15
    0,25

    25 P+W Porotherm
    18
    11
    15
    0,31

    25 P+W Kozłowice
    14
    11
    15
    0,35

    25 P+W Plecewice
    13
    11
    15
    0,35

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrmys

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-014
    Posty
    20

    Domyślnie

    Czyli wychodzi, że czterech na pięciu producentów robi pustaki w takim samym wymiarze, a różnice w masie są rzędu 30%... Czyli jedni sprzedają materiał ceramiczny, a inni - zbiornik na powietrze

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzemien

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-916
    Posty
    47

    Domyślnie

    Odświeżę temat - także mydle o Termoton zamiast Porotherm. Dlaczego uważacie ze waga jest tak istotna na niekorzyść lżejszego ? Czy to nie jest kwestia projektowania przekroju ścian i jeżeli wytrzymałość jest taka sama to nie ma różnicy. A wręcz przeciwnie ? Lżejsza cegła ma wiecej powietrza, co jest duzo lepszym izolatorem niz sama glina. Chętnie posłucham opinii innych, gdyż łatwo popaść w manie kupowania droższych rzeczy bo niby lepsze.

  8. #8

    Domyślnie

    Budowałem dom ze wszystkich trzech wymienionych tutaj pustaków ściany szczytowe z termotona zewnętrzne z leiera a wewnętrzne nośne z porothermu. Sciany szczytowe murowałem na prętach najszybciej sie murowało i chyba najrówniej. Ogólnie wszystkie te pustaki sa bardzo dobre. Ludzie maja problemy z wierceniem w ceramice ja zawsze wiercę bez udaru i jeszcze nie miałem problemów żeby kołki wylatywały. leier miał największe odchyłki ale moim zdaniem był najtwardszy porostu dzwonił potem owczary i wreszcie porotherm z czego ten ostatni najrówniejszy. Każdą szychtę fugowałem żeby nie wystawała zaprawa tak żeby warstwa ocieplenia jak najbliżej przylegał ściany.

  9. #9

    Domyślnie

    A ja uważam, że różnice są bardzo duże.
    Dom mam z Porotherm 25 P+W, a kilka działówek, bo zabrakło 12 Porothermie P+W z pustaków z byłej fabryki Robena, oznaczonych jako Porotherm, ale bez P+W.

    Jak robiliśmy testy rzucając m.in. tymi cegłami o ziemię, to te drugie rozbijały się na wiele kawałków, podczas gdy P+W tylko delikatnie się wyszczerbiały. Nie ma w nich żadnych problemów z wierceniem, bez znaczenia czy z udarem czy bez.

    W mojej jeżeli chodzi o ceramikę, tylko dwa produkty są warte uwagi. Właśnie Porotherm P+W oraz produkty Firmy Eder. Reszta już po wadze widać ile jest warta.

  10. #10

    Domyślnie

    Ciekawa sprawa... Klasyczne podróbki Porothermu. U mnie było podobnie - dokupowaliśmy paletę jakichś nonejmów, to nie dość że były dużo jaśniejsze od oryginału to też były po prostu lżejsze. Chociaż te moje nonejmy przynajmniej miały system P+W... Potem przy murowaniu wyszło jeszcze, że Porotherm jest dużo bardziej powtarzalny jeśli chodzi o wymiarowanie - trzyma idealnie wymiar w pionie i na głębokość, a różnice na szerokości są niewielkie. Jak kupuje się pustaki tańsze to bywa z tym bardzo różnie - różnice w szerokości potrafiły dochodzić do kilku centymetrów. Zdarzały się różnice na wysokości, co już jest słabe, bo kończy się uzupełnianiem zaprawą :/ Podsumowując, moim zdaniem to są takie pozorne oszczędności - lepiej murować jednolicie z oryginału.

  11. #11

    Domyślnie

    Co zauważyłem... że partia partii nie równa . Kupowałem Porotherma Winenbergera z tej samej hurtowni i pierwsza partia była popękana i krzywa oraz różnokolorowa. Potem dokupiłem na szczyty i pustak był dużo lepszy, i nie popękany w jednym odcieniu . To chyba pewnie różne fabryki w PL robią. A mam info że z niemiec też nie są idealne bo ktoś sprowadzał .
    Ogólnie te pustaki bardzo się kruszą i trzeba uważać jak z jajkiem. Wystarczy czymś niechcącą przywalić .

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    Co zauważyłem... że partia partii nie równa . Kupowałem Porotherma Winenbergera z tej samej hurtowni i pierwsza partia była popękana i krzywa oraz różnokolorowa. Potem dokupiłem na szczyty i pustak był dużo lepszy, i nie popękany w jednym odcieniu . To chyba pewnie różne fabryki w PL robią. A mam info że z niemiec też nie są idealne bo ktoś sprowadzał .
    Ogólnie te pustaki bardzo się kruszą i trzeba uważać jak z jajkiem. Wystarczy czymś niechcącą przywalić .
    Inna fabryka, Polska, Niemcy, cały, uszkodzony- co Ty ziemniaki kupowałeś czy cegły? Bo napewno nie Porotherm 25 P+W.

  13. #13

    Domyślnie

    Na co drugim składzie porotherm 25 jest w takim stanie.
    Przynajmniej w moim rejonie.
    Chyba już nikt nie wierzy po takiej ilości złych opinii w solidność i równość tych pustaków.

  14. #14

    Domyślnie

    Pęknięcia ale w sensie, że pustaki są całe ale widać takie pęknięcie po zewnętrznej stronie i takich pustaków jest b.dużo u mnie. Muraż powiedział że to nie szkodzi . Parę pustaków było tak krzywe że wyglądają jak rąb a nie prostokąt. Zrobię parę fotek . Dla tego może cena była inna, niższa o 1,5 zł niż u konkurencji w szczycie sezonu ale na naklejkach jest klasa pierwsza itd. Ciekawe jak z Dryfixem

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrecki

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-113
    Posty
    36

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Inna fabryka, Polska, Niemcy, cały, uszkodzony- co Ty ziemniaki kupowałeś czy cegły? Bo napewno nie Porotherm 25 P+W.
    W punkt Z tego co wiem porotherm jest robiony w kilku miejscach w Polsce i mogą być pomiędzy nimi jakieś różnice wizualne, ale nie w parametrach technicznych, bo przecież od tego są normy ITB.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Chłopy nie straszcie tym Porothermem bo od dwóch tygodni czekam na dostawę z tym, że zamówiłem pustak E3 500. Mam nadzieje, że jego długość pozytywnie wpłynie na jego równość

  17. #17

    Domyślnie

    Ja żałuje, że niedopłaciłem do równiejszych pustaków. Jedna sztuka np. szer 23cm druga 24 z tej samej palety. Trzeba przeglądać palety, żeby próg nie wyszedł 1cm. Bananowate w każdą stronę trzeba różnie układać(napisem do środka napisem na zewnątrz), żeby zamki się schodziły. Sam murowałem to kombinowałem, żeby wszystko zgrać ekipa by pewnie na to nie patrzyła i później by były Panie taki materiał lepiej się nie dało.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190928_135531.jpg
Wyświetleń:	904
Rozmiar:	85,7 KB
ID:	440478   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190928_135606.jpg
Wyświetleń:	537
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	440479   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190928_135616.jpg
Wyświetleń:	446
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	440480  

  18. #18

    Domyślnie

    Nie ma gwarancji, że kupując Wienerbergera czy coś w tym stylu będziesz miał ładne, proste. Wystarczy przeglądnąć forum ile było i tym tematów. Jak ktoś nie akceptuje takiej ceramiki to trzeba kupować Ytonga, tam powinno być równo.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Do mnie wczoraj przyjechały pustaki. Wyglądają na proste ( a przynajmniej nie na krzywe), pióra się dość dobrze schodzą , zobaczymy jak to będzie przy murowaniu. Czekałem na nie 3 tygodnie wiec mam nadzieje ze warto.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony