dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Wyrzutnia do komina wentylacyjnego

    Witam kolegów,

    Rekuperator planowo ma być w kotłowni (maszynowni) pod sufitem. Czerpnia około 2m w ścianie a wyrzutnia około metra do systemowego komina wentylacyjnego. W maszynowni nie będzie ogrzewania, strop jest lekki ocieplony, poddasze nieużytkowe nieocieplone. Komin wentylacyjny przechodzi przez poddasze, zakończony 4 kratkami (4 kanałowy) i płytą granitową.

    Pytanie mam takie. Czy zimne wilgotne powietrze wtłaczane do takiego komina nie będzie powodowało wewnątrz skraplania lub innych problemów?
    Z tego co czytałem wyrzutnia kominem wentylacyjnym jest jak najbardziej ok.

  2. #2

    Domyślnie

    będzie się skraplać, powietrze na wyrzutni rekuperatora ma zimą prawie cały czas 100% wilgotności, ale nie przejmuj się ono też ogrzewa komin do swojej temperatury i zjawisko skraplania maleje każda kropla wody to para która oddała ciepło, a komin jak to komin, czy do spalin czy wyrzutni powinien być ocieplony
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  3. #3

    Domyślnie

    Witam, odświeżę temat, mam podobny zamiar wpięcia wyrzutni w bok kanału wentylacyjnego istniejącego komina systemowego o wymiarach 11x28cm. Wpięcie będzie w części ogrzewanej, komin nie jest ocieplony powyżej połaci dachu (ok 1 m). średnica kanału od reku do komina to 16cm. Wyloty z kanału to 2 kratki z boku komina o wymiarach 10x20 cm. Czy to ma sens? Czy będzie się skraplać i czy przejście z okrągłego kanału w prostokątny nie będzie dawać dużego oporu? Zaznaczam, że prawdopodobnie reku będzie z odzyskiem wilgoci. Pozdrawiam

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    Witam, odświeżę temat, mam podobny zamiar wpięcia wyrzutni w bok kanału wentylacyjnego istniejącego komina systemowego o wymiarach 11x28cm.
    To wymiary wewnętrzne kanału?

  5. #5

    Domyślnie

    tak, to pustak keramzytowy komina systemowego kamino osmoisis z przewodem dymowym o średnicy 20 cm
    Ostatnio edytowane przez jacogi ; 18-05-2020 o 22:18

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacogi Zobacz post
    tak, to pustak keramzytowy komina systemowego kamino osmoisis z przewodem dymowym o średnicy 20 cm
    Takie?
    Tu nie mają takiego wymiaru w świetle - największy kanał to 14x16 - jak taki, to OK. Jak mniejszy, to pole powierzchni przekroju mniejsze, większe opory i prędkość powietrza.
    Do tego jak jest nieodizolowany w części ogrzewanej, to będzie wychładzał ściany, na których może skraplać się wilgoć. Jak nieocieplony w przestrzeni nieogrzewanej to z kolei wilgoć może wykraplać się wewnątrz.

  7. #7

    Domyślnie

    taki http://www.osmo.plewa.net.pl/produkt/pustaki-kominowe, wymiar 10x28.. Pod połacią mogę docieplić, gorzej nad dachem, tam już nic nie zrobię . Czy reku z odzyskiem wilgoci coś zmieni ?

  8. #8

    Domyślnie

    Mam wyrzut do nieużywanego (obecnie) kanału od WG. Komin z pełnej cegły klinkierowej, od połaci dachu nie jest ocieplany (1m), łączna długość odcinka pełniącego rolę wyrzutni jakieś 3m (reku na izolowanym wełną 15cm nie ogrzewanym strychu). Reku tradycyjny, aczkolwiek o niezbyt dużej sprawności (wymiennik krzyżowy). Od pięciu lat nic się nie dzieje i działa prawidłowo.
    Trzy lata temu jak przez dwa tygodnie było -25'C (nie ma to jak Mazury), to jedynie komin nieznacznie się oszronił przy wylocie kanału.
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 19-05-2020 o 11:28
    ***** ***

  9. #9

    Domyślnie

    OK, ale czy przejście z kanału okrągłego w prostokątny będzie stawiało duży opór, i jak to zniesie keramzyt?

  10. #10

    Domyślnie

    Możesz śmiało wyrzutnie wstawić w kanał wentylacyjny. Ja mam przejście z okrągłego 160mm na kwadrat 140x140. Nic się nie skrapla, nic nie wychładza, nie słuchaj bzdur. Wylot to dwie kratki po bokach kanału na dachu.
    Opory będą mniejsze bo wiatr "będzie wyciągał" wyrzucane powietrze.

  11. #11

    Domyślnie

    odświeżę, na te 2 otwory z boku mam załoźone kratki wentylacyjne ze skośnymi żeberkami i siatką przeciw owadom. Czy tam nie będzie zamarzać, czy lepiej je usunąć dla lepszego przewiewu?

  12. #12

    Domyślnie

    Zostaw je.
    U mnie też są i w niczym nie przeszkadzają.
    ***** ***

  13. #13

    Domyślnie

    OK, a jaki masz rekuperator i czy masz ocieplony komin. U mnie kanał byłby wpięty na użytkowym poddaszu przy samym przejściu przez skos , a komin wystaje ok 1 m i jest nieocieplony obudowany blachą.
    Ostatnio edytowane przez jacogi ; 19-11-2022 o 18:59

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony