dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Arrow Wybór producenta klimatyzatora typu multi-split

    Jestem po rozmowie z pierwszym kandydatem na wykonawcę klimatyzacji. Pracuje na Cooper&Hunter. Na forum nie ma żadnej opinii na temat tej firmy. Ktoś coś wie?

    Jaką firmę byście polecali - chodzi o poddasze użytkowe, rurki prowadzone po stryszku, do chłodzenia 3 pokoje + może hall ze schodami (schodzą na otwartą przestrzeń parteru). Zależałoby mi na dobrej jakości i bezproblemowym użytkowaniu (bezawaryjne, nie zagrzybiająca się, dostępność części gdyby coś się stało), ale jeszcze w rozsądnej cenie.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Zacząłem drążyć i wyszło mi, że Cooper&Hunter jeszcze nie wszędzie wprowadził R32. Właśnie zdecydowałem, że raczej nie pakuję się w praktycznie przestarzały czynnik R410a. O ile splity mają na jeden i drugi, o tyle multi-split póki co mają dobrze opisany tylko dla R410a. Konkretnie chodzi mi o modele CHML-U24NK3 (R410a) i CHML-U24RK3 (R32). Na stronach póki co brak parametrów modelu z R32, ale można znaleźć je częściowo w serwisówkach. SEER i SCOP wypadają blado - odpowiednio 3.64 i 3.86, co daje klasę D/A. Nie ma niestety podanej mocy minimalnej.

    Porównam więc parametry dla R410a z przykładowym konkurentem. C&H:
    - chłodzenie (min/nom/max): 2.2/7.03/10.0
    - grzanie: 3.6/8.5/11.0
    - SEER 6.1
    - SCOP 4.0
    - cena 5 100 zł netto.

    Dla podobnej jednostki Panasonic'a CU-3E23SBE:
    - chłodzenie: 1.9/6.8/8/0,
    - grzanie: 3.3/8.5/10.4
    - SEER 7.0
    - SCOP 4.0
    - cena 8 720 zł netto.

    Widać że cennikowo spora różnica. Gdyby chodziło o samą sprawność - różnica zwracałaby się ładnych kilka lat.
    Zobaczę jak będą wyglądały całościowe oferty na C&H (wykonawca był na wizji lokalnej), oraz co zaproponują 2 inni wykonawcy - wizyty 2 i 8 stycznia.
    Ostatnio edytowane przez Frankai ; 31-12-2018 o 09:18 Powód: Błędny typ Panasonica

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Pozwolę sobie dołączyć do dyskusji.

    Obecnie szukam bardziej klimatyzatora, ale chętnie podgrzeję sobie nieco dom pompą ciepła, a potrzebuję tego nie tak dużo (obecnie mam "kombinowany " 1 obwód podłogówki z wężownicy PCi dla CWU, notabene sprawdza się świetnie + prąd).

    Moje założenia to:
    - multi-split z włączoną kanałowo jednostką w obieg wentylacji. Nie chcę wieszać w domu jednostek wewnętrznych i rujnować ściany, a pod multi-split mam wszystko przygotowane, łącznie z poprowadzonymi przewodami na etapie budowy, tylko czekało to traumie budowy
    - czynnik R32. "Przyszłość", znacząco lepsze osiągane parametry od R410A oraz ekologia też ma znaczenie,
    - niski poziom hałasu, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz,
    - w miarę renomowane urządzenia, dobrze rozpoznane przez instalatorów, popularne - zamienność i dostęp do części zamiennych w przyszłości.

    Przejrzałem dosyć dokładnie wiele instrukcji i katalogów takich firm jak: Toshiba, LG, Samsung, Panasonic, Mitsubishi, Daikin i pobieżnie inne: Hitachi, Haier, Gree.

    Najlepiej obecnie wypada dla moich potrzeb Panasonic ze względu na:
    - bardzo dobre osiągane parametry COP, EER,
    - jednostki kanałowe są zazwyczaj bardzo ciche i mogą pracować (zaczynają) często przy niższych wydatkach powietrza od innych,
    - dużą elastyczność w zakresie zakresu pracy - poboru prądu.

    Wstępnie zainteresowałem się CU-2Z35TBE + CS-E12QD3EAW.
    Niestety wadą jest cena średnio katalogowo 20-30% więcej od innych marek w/w.
    Liczyłem na początku na Daikina i Mitsubishi, ale chyba lepiej już obecnie w zakresie moich założeń wypadają LG, Samsung i Toshiba.

    Zaznaczam też, że:
    - precyzyjne sterowanie indywidualne w poszczególnych pomieszczeniach nie jest dla mnie priorytetem,
    - połączenie wentylacji i klimatyzacji właśnie sobie liczę z Molilera, ale system ma pracować jako niewytężony, a kanały wentylacyjne wszystkie mam ocieplone, stąd nie powinno być problemów.
    Ostatnio edytowane przez gosciu01 ; 07-01-2019 o 18:25 Powód: Poprawiłem literówki i ogonki. Myślałem, że ta funkcja już jest zaimplementowana, a ja nie znoszę błedów w tekście.
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Gościu01 - nie patrz na ceny katalogowe. Na Ceneo znalazłem sklep oferujący Panasonica. Cena jednostki zewnętrznej niższa o ponad 12%. Jak wszedłem na ich stronę okazało się, że mają też wykonawców. Jak dostałem ofertę z montażem, to spadłem z krzesła. Policzono taki rabat, że lokalni wykonawcy są drożsi. No i mam zagwozdkę - czy brać lokalnego na Gree, ciut dalszego na Panasonicu (obaj w równej cenie), czy tamtych na Panasonicu - ponad 15% tańsi. Jeszcze muszę wyraźnie opisać zakres ofert, bo tylko jeden określił gwarancję i przeglądy, a 2 policzyło 3 zamiast 4 pompek skroplin, oraz kwestię tacy i grzałki.
    Ten lokalny wykonawca twierdzi, że niezawodnościowo Gree bije LG na głowę. Mitsubishi odradzał z uwagi na wielkość Diamondów (pytałem o topowe jednostki każdej marki). W tej chwili waham się więc między Gree U-Crown i Panasonic Etherea. Raczej już nie będę szukał kolejnych ofert, bo mi się nie chce - za dużo tego . W grę wchodzą prócz ceny (10% różnicy to nie tragedia), serwis, estetyka (w jednym pokoju aż się prosi o srebrny) i filtr. Żona cierpi na ostrą krzątawicę a dzieci na alergię na roztocza. Jeżeli faktycznie klima kręcąc tym powietrzem nie pogorszy jakości, a wręcz polepszy - będzie super. Jak zdążę - doczytam o eliminacji roztoczy i pyłów. Nie musi być PM 2.5 bo nie uliczne chcę eliminować. Z kominów sąsiedzi strasznie smrodzą, więc wystarczy wyłapywanie PM 10.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Aha - jest jeszcze jeden aspekt kosztów klimy który drążę. Jak się potwierdzi, to będzie bomba . Wynik drążenia pewnie za 3 miesiące. Na razie nie powiem co by zapeszę na bank

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frankai Zobacz post
    W tej chwili waham się więc między Gree U-Crown.
    Mam i sobie chwalę.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Mam i sobie chwalę.
    Żona po obejrzeniu zdjęć stwierdziła, że bardziej jej się podoba Etherea, a z żoną o estetyce nie dyskutuję Zobaczymy jak Wykonawcy odpowiedzą na porównanie - kto policzył wszystko (3 czy 4 pompki, taca, grzałka, termostat etc.), czemu jeden nie umie dodawać (jako jedyny podał ceny jednostkowe, ale się nie sumują do całości) no i wreszcie ile kosztują przeglądy i jaka gwarancja.
    Gdyby ktoś się pytał to ceny od 14 250-16 950 +8% VAT. W tej cenie jedn. zewnętrzna 6.8 (Panas) lub 7.1 kW (Gree) i topowe srebrne jednostki wewnętrzne o mocach 3.5, 2.5 i 2.5 (Panas) lub 3.5, 2.6 i 2.6 (Gree). Odprowadzenie skroplin pompkami.

  8. #8

    Domyślnie

    Z Panasem nie pomogę.

    Pamiętaj, że jednostka wewnętrzna musi również wyglądać z boku, a nie tylko z frontu.
    A ta Etherea jakoś wybitnie z boku IMO nie wygląda, no ale nie ma co wywoływać wojny z żoną. Się nie opłaca.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Pamiętaj, że jednostka wewnętrzna musi również wyglądać z boku, a nie tylko z frontu.
    A ta Etherea jakoś wybitnie z boku IMO nie wygląda, no ale nie ma co wywoływać wojny z żoną. Się nie opłaca.
    Masz rację, że Gree jest "szczuplejsze" i takie drapania wyglądają fajnie, ale z kolei te jakby chromy nas rażą. Może obejrzymy je w realu dla pewności. A co się tyczy patrzenia z boku na klimatyzatory u nas to można. Tylko po co? Przyklejać twarz do ściany lub wchodzić za drzwi No dobra - jeden będzie widoczny w drodze powrotnej z garderoby. Też nie warto się przejmować.

    Przed chwilą kolejny odpytany wykonawca podesłał mi katalog CHIGO. Szczerze mówiąc - nie znałem ich. Może te 10 mln klimatyzatorów rocznie sprzedają gdzieś w Azji. Wygląd czarnego atrakcyjny ale nie do końca nam pasuje; srebrny zaś jest na R410A więc odpada. Parametry techniczne ciut gorzej. Na razie odpada i negocjuję detale z tymi od Panasa i Gree.
    Ostatnio edytowane przez Frankai ; 13-01-2019 o 22:29

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frankai Zobacz post
    Aha - jest jeszcze jeden aspekt kosztów klimy który drążę. Jak się potwierdzi, to będzie bomba . Wynik drążenia pewnie za 3 miesiące. Na razie nie powiem co by zapeszę na bank
    No i jak, wydrążyłeś już coś w temacie kosztów, czy jeszcze drążysz? Jestem ciekaw, bo i my się przymierzamy do klimy. Dzisiaj jestem po rozmowie z pierwszą firmą, której przedstawiciel zaproponował nam Chigo i Mitsubishi (ze wskazaniem na Chigo ) Wycena powinna być wieczorem.
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Jak tam Frankai ?
    Założyłeś ten klimatyzator w kanał WM ?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Spirea
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    5.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    318

    Domyślnie

    Jesteś też ciekawa co dalej. U mnie na razie decyzja podjęta o klimie, ale to lato musimy jeszcze wytrzymać. Szykuję się z wyborem i instalacją na jesień/zimę. Frankai, dzięki i tak za posty, bo przynajmniej wiadomo, na co zwrócić uwagę. Napisz koniecznie, co wybrałeś.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frankai Zobacz post
    Aha - jest jeszcze jeden aspekt kosztów klimy który drążę. Jak się potwierdzi, to będzie bomba . Wynik drążenia pewnie za 3 miesiące. Na razie nie powiem co by zapeszę na bank
    Jaki wynik drążenia ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    berdnard

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Boszowy
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    433

    Domyślnie

    Cooper&Hunter

    mam taką założoną w czerwcu CH-S18FTXE-NG cicha robi swoją prace w lato jak i w zimniejsze dni superowo
    oceniam ją na 5 z 5 i do tego mało prądu pożera mam licznik z watomierzem założony a cena 4tys i pare stówek za wszystko czyli z montażem brutto
    Ostatnio edytowane przez berdnard ; 03-01-2020 o 13:51 Powód: .

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spirea Zobacz post
    Napisz koniecznie, co wybrałeś.
    Panasonic. Niestety natłok prac zniweczył oryginalne plany. Aktualnie mam drugie podejście. Zrobiłem przewierty na strych z dwóch pokojów. Z trzeciego za namową instalatora przejdziemy w bruździe po elewacji. Wszędzie zaplanowane pompki i zrzut skroplin do rury odpowietrzającej na strychu.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Jakby co - jestem po ponad roku użytkowania klimatyzacji. W tym momencie klima grzeje, bo mam w "magazynie" zaoszczędzone kWh energii z fotowoltaiki, Mogę szczerze polecić zarówno samego Panasonica Etherea, jak też wykonawcą (Golden Klimat z Sycowa). Do tej pory zero problemów, zero brzydkich zapachów czy jakiegoś kurzenia w pokoju. Dobrana moc jest wystarczająca. Nie patrzyłem w zużycia czy nie jest za duża, ale tak jak planowałem - za duża może być, bo w gorące miesiące, to sobie drzwi otworzę na piętrze i wypuszczę na parter. Miesiąc temu zrobiłem przegląd, by gwarancja była ważna.

    Jeszcze jedna uwaga - mając gaz, kominek w rezerwie i klimę - nie opłaca mi się pompa ciepła. Mój kocioł c.o. (kondensacyjny, montaż w 2008 roku) jest na "wykończeniu". Zrobiłem więc analizy czy powiększyć FV i zainstalować pompę ciepła, czy wymieniać kocioł. Wyszło mi, że pompa ciepła w klimie może spokojnie w okresie przejściowym ogrzewać dom, a w zimie dogrzewać. Pompa ciepłą dobrej jakości, to rząd ponad 35 tys. zł z instalacją. W dodatku wiadomo - jej sprawność spada z temperaturą, a poniżej -20 stopni jest 1:1 a niektóre wręcz nie mogą już działać. Zostaję więc przy gazie na mrozy, a pompa ciepła z klimy popracuje przy dodatniej temperaturze. W dodatku mam ciągle wysuszone drewno do kominka i zaczynam trochę z niego korzystać by nie płacono... Putinowi za gaz

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frankai Zobacz post
    Pompa ciepłą dobrej jakości, to rząd ponad 35 tys. zł z instalacją. W dodatku wiadomo - jej sprawność spada z temperaturą, a poniżej -20 stopni jest 1:1 a niektóre wręcz nie mogą już działać. Zostaję więc przy gazie na mrozy, a pompa ciepła z klimy popracuje przy dodatniej temperaturze.
    Uuu, narażasz się na gniew magików, którzy twierdzą, że instalacja PC kosztuje 8k...
    Cytat Napisał Frankai Zobacz post
    W dodatku mam ciągle wysuszone drewno do kominka i zaczynam trochę z niego korzystać by nie płacono... Putinowi za gaz
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Uuu, narażasz się na gniew magików, którzy twierdzą, że instalacja PC kosztuje 8k...
    Instalacja tak, ale nie razem z PC, a nie z pewnością dla pompy ciepła o stosownej mocy i parametrach. Już teraz nie pamiętam jakiej mocy to było, ale chyba coś koło 9kW i rozpatrywałem nie najtańszą pompę danego producenta (Nibe, Panasonic), tylko półkę wyżej. Od razu z akumulatorem i chyba zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.768

    Domyślnie

    A ja to pitolę ,zwykły haier za 10 tys klka gratów i za max 14 tys mam grzanie a że w duże mrozy zapłacę te 50 zł więcej to dosłownie zerowy koszt w porównaniu do Zubadana za 35 tys bo zostaje mi ze 20 tys na ewentualne uzupełnienie mniejszej sprawności na te kilka dni hipotetycznego mrozu którego może nawet i nie być wszak średnia jest powyżej plusa więc o co kopię ostrzyć ? nie lubię przepłacać i już a argumenty o krzywej ,pogodówce mam serdecznie w nosie .

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    A ja to pitolę ,zwykły haier za 10 tys klka gratów i za max 14 tys mam grzanie a że w duże mrozy zapłacę te 50 zł więcej to dosłownie zerowy koszt w porównaniu do Zubadana za 35 tys bo zostaje mi ze 20 tys na ewentualne uzupełnienie mniejszej sprawności na te kilka dni hipotetycznego mrozu którego może nawet i nie być wszak średnia jest powyżej plusa więc o co kopię ostrzyć ? nie lubię przepłacać i już a argumenty o krzywej ,pogodówce mam serdecznie w nosie .
    Hmmm... No to gratuluję optymizmu. Nigdzie nie znalazłem informacji, że pompa powietrze-powietrze czy powietrze-woda nie przestanie w ogóle działać poniżej -20 czy -25 stopni Celsjusza. Wręcz zawsze były zalecenia, że taka pompa była wspomagana drugim źródłem ciepła. Ja takowe mam (kominek), ale kto wie co będzie jak już nas zmuszą do tej rejestracji i wejdą ustawy antysmogowe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony