dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    100q

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    1

    Domyślnie Budowa sieci wod-kan w drodze wewnętrznej - pokrycie kosztów

    Witam,

    Jestem właścicielem działki budowlanej oraz współwłaścicielem w udziale 1/4 części działki stanowiącej drogę wewnętrzną. Moja działka jest położona narożnie - przy drodze gminnej oraz drodze wewnętrznej.

    Sąsiad, który jest właścicielem działki nr 2 buduje dom. Wziął również na siebie niewdzięczny temat zorganizowania przyłączy wod-kan, czego mu serdecznie współczuję. Zwrócił się do pozostałych współwłaścicieli (w tym do mnie) z prośbą o partycypowanie w kosztach (jak poinformował miejscowy ZWiK odmówił budowy sieci w drodze wewnętrznej, przenosząc koszty na współwłaścicieli). Ponadto, sąsiad twierdzi, że ZWiK wydając w przyszłości ewentualne warunki dla mnie, nie pozwoli mi się przyłączyć bezpośrednio do sieci w drodze gminnej, lecz do budowanej sieci w drodze wewnętrznej.

    Nadmienię, że swoją działkę zakupiłem w celach inwestycyjnych - raczej nie planuję się na niej budować, a sprzedać za jakiś czas z zyskiem.

    Czy w powyższej sytuacji powinienem partycypować w kosztach budowy sieci wod-kan w drodze wewnętrznej?

    Z jednej strony rozumiem sąsiada - buduje sieci bo musi, chce się do nich w najbliższym czasie podłączyć i wprowadzić do domu. Koszt całej inwestycji jest niebagatelny - około 50 tys. zł więc racjonalne wydaje się podzielenie go na 4 współwłaścicieli.

    Z drugiej strony - ja się nie buduję i prawdopodobnie w najbliższym czasie nie będę budował, więc czemu mam alokować swój kapitał w inwestycję, która nie przynosi mi żadnej korzyści, w momencie, w którym sąsiad zdecydował o budowie sieci.

    Rozsądne wydaje mi się zaproponowanie, abym pokrył 1/4 kosztów wtedy kiedy będę miał w tym interes - tzn. kiedy sam będę chciał się przyłączyć do sieci lub sprzedam działkę z zyskiem (jej wartość wzrosła na skutek wybudowania sieci w drodze wewnętrznej). Co o tym myślicie?

    Swoją drogą szczerze żałuję, że jako właściciel działki położonej przy drodze gminnej nabyłem również udział 1/4 części w drodze wewnętrznej...

    Pozdrawiam serdecznie forumowiczów!

  2. #2

    Domyślnie

    Nie bardzo wiem, co odpisać i jakiej porady oczekujesz. To musi być twoja decyzja.
    Z jednej strony Cię rozumiem, chodzi o twoje pieniądze, a masz takie, a nie inne plany co do tej działki.

    Z drugiej strony jednak nie rozumiem. Zdecydowałeś się na zakup działki z udziałem w drodze prywatnej. Masz w miarę prosta sytuację, bo jest was tylko i aż 4 współwłaścicieli. I już na samym początku się nie możecie dogadać. Teraz chodzi o wodociąg. W przyszłości może chodzić o utwardzenie, budowę i utrzymanie tej drogi. I co? Też każdy z was będzie miał inne zdanie? Teraz Ty sąsiadowi nie chcesz się dołożyć do wodociągu. A w przyszłości on może chcieć np wybudować drogę w jakiejś drogiej technologii, a Ty będziesz chciał w tańszej. I co będzie?

    Wiadomo, zawsze chodzi o pieniądze. Ale jeśli Cię stać zainwestować teraz w wodociąg, a najlepiej od razu przyłącze wodne, to nie stracisz. Albo w przyszłości nie będziesz musiał ponosić już tych kosztów, albo sprzedając działkę zażądała wyższa cenę.

  3. #3

    Domyślnie

    Mam podobną sytuację jak pytający o poradę, tylko my jesteśmy właścicielami 13 z 18 działek przy drodze wewnętrznej. Media są w drodze .
    Na działkach nie planujemy się budować, ale część sprzedać i dlatego chcemy podprowadzić sieć wodociągową do każdej z działek, aby zyskały na wartości.
    Niestety to aż 300m, ale inwestycja będzie korzystna, bo cena działek odpowiednio wzrośnie i chyba mają lepsze szanse na sprzedaż( przynajmniej tak nam się wydaje)
    Jeszcze nie mamy wyceny wodociągu, ale spodziewamy się kwoty rzędu 100 000zł . Na wiosnę będziemy działać w tym temacie, może uda się taniej to wykonać?/?

    Zastanów się i sprawdź w Twojej okolicy jaka jest różnica w cenie między działką nieuzbrojoną a uzbrojoną.
    Napisz proszę ile ta Wasza droga ma długości i czy to jest koszt zrobienia przyłącza przez wodociągi czy koszt wykonania przez prywatną firmę?
    Ostatnio edytowane przez ciężkiprzypadek ; 04-01-2019 o 13:35

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciężkiprzypadek Zobacz post
    Mam podobną sytuację jak pytający o poradę, tylko my jesteśmy właścicielami 13 z 18 działek przy drodze wewnętrznej. Media są w drodze .
    Na działkach nie planujemy się budować, ale część sprzedać i dlatego chcemy podprowadzić sieć wodociągową do każdej z działek, aby zyskały na wartości.
    W zeszłym roku zastanawiałem się nad zakupem działki. Właścicielka miała w sumie 16 działek, ja chciałem jedną z nich. Woda była w odległości 150m, kanalizacja 200m. Lokalny zakład wodno-kanalizacyjny zażądał uzbrojenia wszystkich działek jednocześnie. Wymagana była przepompownia ścieków. Szacowany koszt to 200-300 tyś zł. Ani ja, ani właścicielka nie mieliśmy takich pieniędzy. Ale gdybym kupił tę działkę, to za otrzymane pieniądze właścicielka mogła uzbroić te wszystkie działki. Wszystkim by się oplacalo: mnie, bo miałbym działkę z mediami za w miarę przystępna cena, właściciele, bo mogłaby sprzedać resztę działek po wyższych cenach. Ale właścicielka nie chciała. Nie, to nie. Ja nie kupiłem tej działki, pozostałe też się nie sprzedały, bo każdy potencjalny kupiec, jak interesował się tematem podłączenia mediów, to odpuszczal.

    Zmierzam do tego, że czasem lepiej się jednak dogadać wspólnie i ponieść jakieś koszty, bo to się może opłacić w przyszłości. Wspólnie można osiągnąć więcej niż w pojedynkę.
    Ale każdy ma wybór.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 04-01-2019 o 14:21

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guest123

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-300
    Posty
    17

    Domyślnie

    Mam pytanie związane z tym tematem choć nie takie samo. Czy ktoś się orientuje czy można jakoś odzyskać pieniądze za przyłacze kanalizacyjne wykonane od posesji właśnie drogą prywatną do ulicy publicznej? Sytuacja wygląda tak, że z 4 sąsiadmi mamy domy w 2 i 3 linii zabudowy (więcej nie będzie) do których prowadzi nasza wspólna prywatna ślepa droga kończaca się właśnie na 3 lini zabudowy. Droga ta łaczy się z droga publiczną w której miasto będzie niedługo wykonywać kanalizację. Adresy mamy oczywiście z tej publicznej drogi. Wiadomo, że nie ma co liczyć że nas podłączą, ale pewnie będą „straszyć” że skoro w drodze publicznej kanalizacja jest to musimy się podpiąć. Wszystko ok, chcielibyśmy to zrobić w końcu, ale przypuszczam, że własnym kosztem musimy z sąsiadami wykonać projekt przyłacza z działek do zbiorczej rury w tej prywatnej drodze oraz przyłacza tejże rury do tej w drodze publicznej. Zakładam musimy też się zrzucić początkowo na wykonanie też tego zbiorczego odcinka w prywatnej drodze i tu pytanie. Czy miasto w jakiś sposób po jego wyonaniu i podłączeniu skoro jest on w prywatnej drodze powinno partycypować jakoś w kosztach? Może można to jakoś przekazać wodociągom i uzyskać rekompensatę jakąś? W końcu za ścieki czerdżować będą . Problem jest taki, że 100mb takiego przyłącza pewnie tanie nie będzie. Miasto KRK. Może ktoś mógłby też podać pirazyoko jaki jest koszt takiego przyłącza?
    Ostatnio edytowane przez guest123 ; 21-03-2019 o 10:53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony