dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 73 z 95
Pokaż wyniki od 1.441 do 1.460 z 1897
  1. #1441

    Domyślnie

    Cytat Napisał poltowski2000 Zobacz post
    @onlinemaster
    u mnie z ta temperatura i zużyciem też tak było, teraz po kilku dniach się ustabilizowało ale wrażenie mam takie samo
    u mnie niestety nie

  2. #1442

    Domyślnie

    jak masz grzejniki to ustaw panel sterowania na termostat pokojowy , grzywa grzewcza wysoko i harmonogram z obniżeniem temp. na noc i gwarantuje że 30% dół od razu.
    WH-MXC09J3E8 9kW

  3. #1443

    Domyślnie

    Cytat Napisał poltowski2000 Zobacz post
    jak masz grzejniki to ustaw panel sterowania na termostat pokojowy , grzywa grzewcza wysoko i harmonogram z obniżeniem temp. na noc i gwarantuje że 30% dół od razu.
    Próbowałem już na termostacie pokojowym, ale mam duży dom, nie da rady, jedne pomieszczenia będą mi się przegrzewać, inne będą niedogrzane, przerabiałem temat, nie pykło

  4. #1444

    Domyślnie

    Cytat Napisał onlinemaster Zobacz post
    ... więc można przyjąć, że to w tej chwili PC 12 kW a nie 16 -...

    Nie wiem jak to wszystko się ma do OZC budynku , grzejniki po prostu zamontowałem o podwojonej mocy.

    Co do COP to jest OK, dziś przy 2*C w nocy i 5*C w dzień wyniosło 3,2 więc tak jak zawsze.

    Defrostów z grzałką nie robi, grzałka stoi i mam zamontowany bufor 100l który bez problemu wystarcza na defrosty. Zład wody się zwiększył, większe grzejniki = większy zład
    Skoro w tej odpowiedzi twierdzisz, że COP i inne parametry są OK - to czemu w poprzednim wpisie marudziłeś, ze masz o 30% większe zużycie prądu

    Jedno z drugim się nie spina.


    Grzejniki płytowe mają małą pojemność wodną.
    O ile zwiększyłeś zład wody poprzez zmianę grzejników o 0,5% ?
    A o ile obniżyłeś temp. wody, zmniejszając tym samym magazyn energii o 3% o 5% a może więcej gdyby uwzględnić ilość energii zawartej we wodzie

    Cytat Napisał onlinemaster Zobacz post
    Próbowałem już na termostacie pokojowym, ale mam duży dom, nie da rady, jedne pomieszczenia będą mi się przegrzewać, inne będą niedogrzane, przerabiałem temat, nie pykło
    Bo zrobiłeś błąd, że nie policzyłeś ani OZC, ani zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń.
    Skoro już wcześniej jedne pokoje były przegrzewane, a inne niedogrzane - to trzeba było zostawić grzejniki w przegrzanych a wymienić w niedogrzanych.
    Wymieniając wszędzie x2 - nie zmieniłeś proporcji, by dopasować moc do zapotrzebowania danego pomieszczenia.

    Działasz chaotycznie i po omacku.
    Wywalając przy okazji kasę w przysłowiowe błoto.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-12-2022 o 09:33
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #1445

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Skoro w tej odpowiedzi twierdzisz, że COP i inne parametry są OK - to czemu w poprzednim wpisie marudziłeś, ze masz o 30% większe zużycie prądu

    Jedno z drugim się nie spina.
    Bo wcześniej, przy tych samych temp. na zewnątrz PC zużywała 39 a nie 52 kWh, więc niby się nie spina a licznik prądu kręci jak szalony...

    Skoro już wcześniej jedne pokoje były przegrzewane, a inne niedogrzane - to trzeba było zostawić grzejniki w przegrzanych a wymienić w niedogrzanych.
    Z tym problemem idealnie radzą sobie głowice termostatyczne, wręcz perfekcyjnie

    Działasz chaotycznie i po omacku.
    Takich mamy "fachowcóf" w tym kraju, to oni dobierali wszystko, wiem, teraz to oni powinni wziąć za to odpowiedzialność, ale to trudne do wyegzekwowania, a ja nie mam czasu na sądy

    Wywalając przy okazji kasę w przysłowiowe błoto.
    to nie problem, dziś w nocy biorę w dłoń łom i idę opierniczyć jakiś bank, jedna szychta i straty odrobione
    Ostatnio edytowane przez onlinemaster ; 06-12-2022 o 16:35

  6. #1446

    Domyślnie

    Cytat Napisał onlinemaster Zobacz post
    Bo wcześniej, przy tych samych temp. na zewnątrz PC zużywała 39 a nie 52 kWh, więc niby się nie spina a licznik prądu kręci jak szalony...


    Z tym problemem idealnie radzą sobie głowice termostatyczne, wręcz perfekcyjnie


    Takich mamy "fachowcóf" w tym kraju, to oni dobierali wszystko, wiem, teraz to oni powinni wziąć za to odpowiedzialność, ale to trudne do wyegzekwowania, a ja nie mam czasu na sądy


    to nie problem, dziś w nocy biorę w dłoń łom i idę opierniczyć jakiś bank, jedna szychta i straty odrobione
    chętnie bym z Tobą popisał co myśle o tym wszystkim co piszesz ale w osobnym wątku na forum a nie w miejscu gdzie miało się podawać zużycia pomp w instalacja z grzejnikami, prośba do moderatora żeby przeniósł tą dyskusję w osobny wątek.
    Dom ~150m2 murowany z gazobetonu +20cm styropianu
    szacowane OZC 8 kW
    Panasonic Aquarea HP 9KW 3F
    Zład wody : bufor CO 86l + instalacja 80L Grzejniki

  7. #1447

    Domyślnie

    Zużycie Listopad CO +CWU 650Kwh
    Temperatury w domu od 23.5 do 24.5 stopni
    wyprodukowano 2060 kwh energii cieplnej co daje realne Cop na poziomie 3.17
    dane z podlicznika, tymczasem w komputerku panasonica zużycie 540kwh i przekłamane COP na poziomie 3.8.
    Ostatnio edytowane przez Szmeli ; 06-12-2022 o 17:36
    Dom ~150m2 murowany z gazobetonu +20cm styropianu
    szacowane OZC 8 kW
    Panasonic Aquarea HP 9KW 3F
    Zład wody : bufor CO 86l + instalacja 80L Grzejniki

  8. #1448

    Domyślnie

    Cytat Napisał onlinemaster Zobacz post
    Mam dom 280m2 do ogrzania. Docieplony tylko dach. Wszędzie grzejniki. Pompę ciepła o mocy 16 kW. Wcześniej grzałem kotłem węglowym z podajnikiem, zużywał na zezon ok. 4,5 t. węgla. W tej chwili za prąd po pierwszym sezonie zapłaciłem podobna wartość, jak wcześniej płaciłem za węgiel. Co zyskałem, to, że mam całkowicie bezobsługowe ogrzewanie domu, i nie muszę się niczym przejmować.
    Uważam, że w kwestii porównania kosztów ogrzewania domu różnymi paliwami, nie ma znaczenia jakie źródło ogrzewania wybierzesz, w tym sensie, że każde źródło ciepła ma sens bez względu na to, czy dom jest docieplony, czy nie, czy jest duży, czy mały, jedyne co to to, że wybrane źródło ciepła bedzie tańsze w użytkowaniu, lub droższe. Ja na przykładzie swoim udowadniam, że koszt ogrzewania węglem jest identyczny jak pompą ciepła, jeśli chodzi o ten sam dom. Nie wiem, jaki koszt byłby, gdybym wybrał ogrzewanie gazowe, które też brałem pod uwagę, według opinii osób, które mają gazowe, jest ok. 15% drożej niż na węglu, ale to nie jest moja opinia.
    Myślałeś że jak wymienisz grzejniki to zmieni ci się zapotrzebowanie na energię ?
    jak wymieniasz grzejniki to możesz zyskać tylko na COP bo wyprodukujesz tą samą ilość energii ale z wyższym COP więc na tym się troszkę zyskuję.
    Ktoś Ci nagadał głupot a Ty posłuchałeś i teraz masz skutki .
    Dom ~150m2 murowany z gazobetonu +20cm styropianu
    szacowane OZC 8 kW
    Panasonic Aquarea HP 9KW 3F
    Zład wody : bufor CO 86l + instalacja 80L Grzejniki

  9. #1449

    Domyślnie

    onlinemaster

    Wpierw pytasz o poradę, a następnie negujesz wszystkie odpowiedzi.

    Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co zostało już napisane i poczytaj ten temat:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    Wróć z pytaniami, gdy już zrozumiesz czego chcesz.
    Skoro PC pobrała więcej prądu, to widocznie ten COP nie jest taki OK, jak tobie się wydaje.
    Patrz na COP w dłuższym terminie.
    Zamiast zmuszać PC do ciągłej pracy na zaniżonych obrotach w trybie wyciszonym, to pozwól jej pracować w normalnym trybie i niech sobie zrobi przerwę w cieplejsze dni w godzinach popołudniowych (przykładowo). Praca na minimalnych obrotach osiąga słabszy COP niż praca na średnich obrotach.

    Pompa - instalacja CO i dom - to są naczynia połączone.
    3% tu, 5% gdzie indziej i po zsumowaniu dochodzisz do 30%.

    hmm..
    w zasadzie od początku skupiłeś się na CO, a nie wspominasz o grzaniu bojlera CWU.
    Może wcześniej były prysznice, a teraz żona polubiła gorące kąpiele we wannie i lwia część poboru poszła na grzanie CWU, a nie na CO ?!?
    A może zapomniałeś domknąć właz na strych, lub okno w piwnicy i część ciepła spitoliła na dwór ?!?
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-12-2022 o 22:04
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #1450
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rrrrrrr

    Zarejestrowany
    Oct 2022
    Skąd
    laskowice
    Kod pocztowy
    86-130
    Posty
    188

    Domyślnie

    Dużo błędów w danych wprowadzają właściciele panasów . Wszyscy wiedzą że ten sprzęt zawyża copy i zaniża zużycie ale pisząąąąą i się przekonują który lepszy a nie pomyślał nikt jaki bezsensowny jest wątek o zużyciu gdzie domy i instalacje są nie do porównania.

  11. #1451

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szmeli Zobacz post
    Myślałeś że jak wymienisz grzejniki to zmieni ci się zapotrzebowanie na energię ?
    jak wymieniasz grzejniki to możesz zyskać tylko na COP bo wyprodukujesz tą samą ilość energii ale z wyższym COP więc na tym się troszkę zyskuję.
    Ktoś Ci nagadał głupot a Ty posłuchałeś i teraz masz skutki .
    A Ty tu przyszedłeś pomóc, czy się czepiać?

    p.s. podniesienie COP to realny zysk na kWh-ach, więc wszystko się zgadza, poza tym grzejniki już były dawno do wymiany tak czy tak
    Ostatnio edytowane przez onlinemaster ; 06-12-2022 o 22:32

  12. #1452

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    onlinemaster

    Wpierw pytasz o poradę, a następnie negujesz wszystkie odpowiedzi.
    Nie neguję żadnych odpowiedzi, odpowiadam na pytania zgodnie z prawdą, co mam innego napisać?


    Zamiast zmuszać PC do ciągłej pracy na zaniżonych obrotach w trybie wyciszonym, to pozwól jej pracować w normalnym trybie i niech sobie zrobi przerwę w cieplejsze dni w godzinach popołudniowych (przykładowo). Praca na minimalnych obrotach osiąga słabszy COP niż praca na średnich obrotach.
    Tak się składa, że nie masz racji, obserwowałem COP na max-ie, na 1, 2 i 3 biegu trybu cichego, i na tym ostatnim jest najwyższe COP = najniższe zuż. energii


    hmm..
    w zasadzie od początku skupiłeś się na CO, a nie wspominasz o grzaniu bojlera CWU.
    Może wcześniej były prysznice, a teraz żona polubiła gorące kąpiele we wannie i lwia część poboru poszła na grzanie CWU, a nie na CO ?!?
    A może zapomniałeś domknąć właz na strych, lub okno w piwnicy i część ciepła spitoliła na dwór ?!?
    Sprawdzałem już co z CWU, i tam też wszystko wygląda b/z, reszta twoich pomysłów nie trafiona, ale doceniam chęci


    Chyba wiem, co było przyczyną, testuję, za dwa dni odpowiem, czy to było to, czy jednak nie

  13. #1453

    Domyślnie

    Cytat Napisał rrrrrrr Zobacz post
    Dużo błędów w danych wprowadzają właściciele panasów . Wszyscy wiedzą że ten sprzęt zawyża copy i zaniża zużycie ale pisząąąąą
    nie do końca jest tak jak piszesz, o ile na temat zawyżania COP nie mogę się wypowiedzieć, to odnośnie zaniżania zużycia już tak, mam przed PC podlicznik i wynik jest identyczny jak na sterowniku, na 11000 kWh różnica wynosiła 2 kWh, więc w granicach błędu pomiarowego

  14. #1454

    Domyślnie

    Cytat Napisał rrrrrrr Zobacz post
    Dużo błędów w danych wprowadzają właściciele panasów . Wszyscy wiedzą że ten sprzęt zawyża copy i zaniża zużycie ale pisząąąąą
    nie do końca jest tak jak piszesz, o ile na temat zawyżania COP nie mogę się wypowiedzieć, to odnośnie zaniżania zużycia już tak, mam przed PC podlicznik i wynik jest identyczny jak na sterowniku, na 11000 kWh różnica wynosiła 2 kWh, więc w granicach błędu pomiarowego


    Cytat Napisał rrrrrrr Zobacz post
    a nie pomyślał nikt jaki bezsensowny jest wątek o zużyciu gdzie domy i instalacje są nie do porównania.
    Otóż to!

  15. #1455

    Domyślnie

    pierwsze 8 dni grudnia - 240kWh prądu. w tamtym roku po 8 dniach było już 315.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  16. #1456

    Domyślnie

    Obiecałem, że napiszę, co jest powodem zwiększonego zużycie prądu. Więc po skryzowaniu grzejników z powrotem do wartości fabrycznych, zużycie energii spadło, jednak nie do zadowalającego poziomu, przykładowo przy +5*C spadło z 57 do ok. 47 kWh a powinno spaść do ok. 39 kWh, przynajmniej takie zużycie było przed wymianą grzejników. Możliwe, że był zbyt szybki obieg wody w małym, bo 100 l. buforze, jestem amatorem, i tylko to mi przychodzi do głowy. Do bufora wpięte jest i zasilanie i powrót.
    Jeśli ktoś może pomóc, co można zrobić, lub sprawdzić, żeby jeszcze to zużycie obniżyć do poziomu sprzed wymiany grzejników, to proszę o sugestie.

  17. #1457

    Domyślnie

    onlinemaster
    Pompa; to 16kW /3f czy 16 kW/TCap???
    Jak wygląda kwestia;
    - ilość godzin pracy pompy a ilość załączeń?
    - jaki przy ; 0 C do + 5 C ;
    ..... pobór energii w kW ?
    ...... produkcja energii w kW?
    Do tej pory ; nie spotkałem danych na temat 16 kW

    Mój 9 kW/TCap - OZC = 7,3 kW przy ok;
    0 C ma minimalną produkcje 3,5 kW
    +5 C ma minimalną produkcje 4,5 kW
    co wiąże się z tym, że > 0 C moc produkcji pompy jest większa od mocy cieplnej budynku

    Obecnie są doskonałe warunki do defrostow
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #1458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    onlinemaster
    Pompa; to 16kW /3f czy 16 kW/TCap???
    Jak wygląda...
    PC to model WH-MXC16H9E8 czyli 3-faz monobloc Aquarea T-Cap 16kW

    Ilość wł/wył: 17602, a całk. czas działania: 5543

    stosunek poboru do produkcji to COP=2,7 (w trybie grzania)

    Wygląda na to, że pompa działa prawidłowo a problem leży po stronie całej reszty,
    podaje jakie było zużycie a jakie jest przy tych samych warunkach, defrostach, zmieniły się tylko grzejniki
    Ostatnio edytowane przez onlinemaster ; 11-12-2022 o 12:35

  19. #1459

    Domyślnie

    Cytat Napisał onlinemaster Zobacz post
    Ilość wł/wył: 17602, a całk. czas działania: 5543
    Czyli masz ok;3 wyłączenia w ciągu 1 h,
    Ja mam 1 wyłączenie co 3 h
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #1460

    Domyślnie

    Cytat Napisał onlinemaster Zobacz post
    (...) Wygląda na to, że pompa działa prawidłowo a problem leży po stronie całej reszty
    Ta reszta to tylko sprzęgło (o którym wcześniej zapomniałeś wspomnieć) i grzejniki.
    Przepływ po stronie pierwotnej masz dobry (delta 4 - 5*C).
    Brak danych na temat przepływu po stronie wtórnej (za sprzęgłem). Tam różnica zasilanie/powrót również powinna wynosić kilka stopni.
    Przy braku termometrów można to sprawdzić chociażby dłonią (przy grzejnikach i przy sprzęgle).
    Zmniejszając przepływ po stronie wtórnej "zmniejszasz" grzejniki.
    Uruchamianie układu należy rozpocząć przy otwartych zaworach, a dopiero później redukować przepływ tylko tam gdzie to konieczne i tylko o tyle ile to konieczne.

Strona 73 z 95

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony