dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 57 z 96
Pokaż wyniki od 1.121 do 1.140 z 1901
  1. #1121
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @Andrzej5101

    Nie o to Im chodzi w dyskusji. Odnoszę wrażenie że chodzi o pobór prądu przez samą sprężarkę przy pompie jednofazowej i 3-fazowej.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #1122

    Domyślnie

    Kaizen -nie ma zielonego pojęcia o produkcji PV zimą.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #1123

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Pompy nie dobiera sie wedlug polecen cieplowlasciwe i nie dolicza sie mocy na cwu.
    Dobiera sie wedlug obciazenia budynku i wedlug zachcianej temperatury biwalencji dla jednych bardziej strachliwych bedzie to -20 dla innych -5 a wedlug wiekszosci producentów w okolicach -13
    Codix czytałeś parametry w/w budynku czy piszesz dla pisania ??
    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?190289-W-90-dni-dooko%C5%82a-domu-)&p=4998718#post4998718] W 90 dni dookoła domu + komentarze [/url]
    O farbach wiem prawie wszystko
    PV 5,5kWp Połódnie 15x Longi Solar 0,37, na Froniusie
    O zamocowaniach też już coś wiem

  4. #1124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gingeros Zobacz post
    Codix czytałeś parametry w/w budynku czy piszesz dla pisania ??
    No i co mnie obchodza parametry budynku,to od właściciela zależy do jakiej temp.biwalencji chce miec dobraną moc pompy.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  5. #1125

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post

    Ja nie neguję, ani nie zachwalam PC 3-F. Za to wkurza mnie bezkrytyczne i kategoryczne NIE Kaizena.
    A to co podaję o swoim domu, ma tylko Kaizena uświadomić, że u innych są inne warunki niż u NIEGO.
    To że Kaizenowi się nie opłaca w styczniu, nie oznacza bezkrytycznie, że innym też MUSI się nie opłacać w lutym, marcu, czy kwietniu.
    Niektórzy tak mają, że z oporem godnym lepsze sprawy będą ZAWSZE udowadniać, ze to oni maja rację. Wydaję mi się że to właśnie taki przypadek.
    Pamiętam jak kilka lat temu wpadł do wątku o PC i kategorycznie stwierdził, że KAŻDA przewymiarowana PC musi i i będzie taktować.....co nie jest prawdą....
    Generalnie szkoda czasu na dyskusje z kimś, kto uważa, że zawsze ma rację, prawda?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  6. #1126

    Domyślnie

    MY to wiemy, połowa ma już swoje doświadczenia praktyczne.
    Ale wpada na forum ktoś z zewnątrz, kto dopiero szuka informacji o PC czy o PV i czyta, że to NIE, tamto NIE.
    A nieraz teorie nie bardzo pokrywają się z realiami.

    Ja sam na to forum trafiłem ponad rok temu szukając informacji o Pompach Ciepła - a linka do forum podsunął mi wujek Google.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-06-2021 o 08:23
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #1127

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Pamiętam jak kilka lat temu wpadł do wątku o PC i kategorycznie stwierdził, że KAŻDA przewymiarowana PC musi i i będzie taktować.....co nie jest prawdą....
    Prośbą czy jest szansa coś więcej, bo fakt jest taki że w większości tutaj na forum trend jest by pompa nie była przewymiarowana, nawet delikatnie. Temperatura biwalentna - 10,-13 później grzałki. Udało mi się porozmawiać z osobami które szkolą serwis np. Daikna i tak "lopatologicznie" stwierdził że on wolał żeby pompa dopuszczalne taktowała niż w ciągu przykładowo 24h, 12h chodziła prawie na pełnych obrotach.
    Wskazówka w moim przypadku była aby temperatura biwalentna minimum - 17 i dobierać pompę, oczywiście też sporo nie przewymiarowac, niestety nie ma się to nic z informacjami tutaj w większości wyczytanymi. Tutaj raczej wszystko dobiera się do temperatury około 0C, w której najwięcej będzie pompa pracować, a grzałki przy - 10C, bo wtedy tak wychodzi zapotrzebowanie mocy.
    Ostatnio edytowane przez esp ; 17-06-2021 o 19:07

  8. #1128

    Domyślnie

    Nie jestem ekspertem, ale sporo gruntówek o których czytałem to w ogóle nie ma grzałek. Moja nie ma....Jest dobrana z małym zapasem - ale druga kwestia to temperatury DZ. Nominalna moc to dla 0/35 - a na moim DZ nigdy nie było temperatury poniżej 0 na zasilaniu..
    W tamtym okresie różnica pomiędzy modelem 6kW a 7,6kW to było 500zł netto....No i on/off zawsze pracują na pełnych obrotach. Jakoś nie zauważyłem, żeby to był problem, sprężarki są zaprojektowane na 100 tys h pracy., powinno starczyć na 35-40 lat
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  9. #1129

    Domyślnie

    Oczywiście , to takie uproszczenie , dużo przewymiarowana to też spory problem. Konkluzja z rozmowy była taka że jak wyszło że potrzeba 9kW przykładowo przy -17 to pompa taka powinna być, a nie dobierać pompy w naszym klimacie (chociaż zimy coraz lżejsze) że bez grzałki nie radzą sobie przy -10C ale za to będzie lepiej pracować przy 0C Na taktowanie pomp producent jest przygotowany, w Japonii w północnych rejonach w zimie są temp. poniżej 30C ale potrafi być +15C i hulają pompy od lat.

  10. #1130
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ziomas1

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Łód"
    Kod pocztowy
    98-300
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał esp Zobacz post
    Prośbą czy jest szansa coś więcej, bo fakt jest taki że w większości tutaj na forum trend jest by pompa nie była przewymiarowana, nawet delikatnie. Temperatura biwalentna - 10,-13 później grzałki. Udało mi się porozmawiać z osobami które szkolą serwis np. Daikna i tak "lopatologicznie" stwierdził że on wolał żeby pompa dopuszczalne taktowała niż w ciągu przykładowo 24h, 12h chodziła prawie na pełnych obrotach.
    Wskazówka w moim przypadku była aby temperatura biwalentna minimum - 17 i dobierać pompę, oczywiście też sporo nie przewymiarowac, niestety nie ma się to nic z informacjami tutaj w większości wyczytanymi. Tutaj raczej wszystko dobiera się do temperatury około 0C, w której najwięcej będzie pompa pracować, a grzałki przy - 10C, bo wtedy tak wychodzi zapotrzebowanie mocy.
    Jedną z pomp mam dobraną bym powiedział tak, że przy -15 wystarcza poniżej wspomaganie musi być i tak w ostatnim sezonie grzałka pracowała 24 godziny łącznie mimo, że przez tydzień tmp były zbliżone do -20. Pompa nie taktuje w zasadzie chodziła non stop pięknie się modulowała pewnie dzięki dużemu buforowi 200 l (tylko grzejniki). Podczas niedawnego przeglądu pytam serwisanta o to, że dużo godzin pracowała, że najlepiej do 2500 godzin na sezon by było itd. Odpowiedź serwisanta: " Nie czytaj Pan głupot na forach. Najlepiej dla pompy gdyby włączyła się jesienią i wyłączyła wiosną. Największym obciążeniem dla pompy to włączanie i wyłączanie nawet jeżeli to nie taktowanie."

  11. #1131

    Domyślnie

    Cytat Napisał esp Zobacz post
    .... niestety nie ma się to nic z informacjami tutaj w większości wyczytanymi. Tutaj raczej wszystko dobiera się do temperatury około 0C, w której najwięcej będzie pompa pracować, a grzałki przy - 10C, bo wtedy tak wychodzi zapotrzebowanie mocy.
    To dziwnie czytasz, że takie wnioski z forum wyniosłeś.
    Od -7*C do +7*C to jest 80% zimy/sezonu i dobrze by P.C. potrafiła na tyle zejść mocą minimalną by nie taktować przy +5*C.
    A moc biwalentną lepiej dobierać w przedziale -15*C do -20*C.
    I taka jest intencja osób doradzających na forum.

    A jaką dokładnie temp. biwalentną dobierzesz, to już zależy od inwestora. Ile będzie różnicy w cenie między wyższym lub niższym modelem P.C.
    Oraz od tego w jakim regionie mieszkasz, bo w górach czy Suwałkach to lepiej temp. biwalentną dobierać do -20*C / -23*C, bo tam temp. częściej spada w te okolice.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  12. #1132

    Domyślnie

    Cytat Napisał ziomas1 Zobacz post
    Jedną z pomp mam dobraną bym powiedział tak, że przy -15 wystarcza poniżej wspomaganie musi być i tak w ostatnim sezonie grzałka pracowała 24 godziny łącznie mimo, że przez tydzień tmp były zbliżone do -20. Pompa nie taktuje w zasadzie chodziła non stop pięknie się modulowała pewnie dzięki dużemu buforowi 200 l (tylko grzejniki). Podczas niedawnego przeglądu pytam serwisanta o to, że dużo godzin pracowała, że najlepiej do 2500 godzin na sezon by było itd. Odpowiedź serwisanta: " Nie czytaj Pan głupot na forach. Najlepiej dla pompy gdyby włączyła się jesienią i wyłączyła wiosną. Największym obciążeniem dla pompy to włączanie i wyłączanie nawet jeżeli to nie taktowanie."
    "Największym obciążeniem dla pompy to włączanie i wyłączanie nawet jeżeli to nie taktowanie." - chodzi Ci o starty sprężarki rozumiem tak?

  13. #1133

    Domyślnie

    uruchomiliście już CO? ja już kilka razy podgrzewałem klimą, ale chyba trzeba będzie włączyć PC, zimne poranki.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  14. #1134
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    uruchomiliście już CO? ja już kilka razy podgrzewałem klimą, ale chyba trzeba będzie włączyć PC, zimne poranki.
    U mnie jeszcze temperatura w domu poniżej 23stC nie zeszła (dziś wewnątrz 25stC) więc jeszcze potrzeby grzania nie ma.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #1135

    Domyślnie

    Ja uruchomiłem dwa razy na kilka godzin, gdy spadało do ok 5-8* , przy takich temp akurat malutko pompa bierze

  16. #1136

    Domyślnie

    7 września przeczekałem - w tej pierwszej fali chłodu, temp. w domu utrzymała się jeszcze powyżej 21°C. To nie dogrzewałem, ale jakby to potrwało o 2 dni dłużej to bym już dogrzewał.

    Druga fala chłodu i od 21 września zacząłem dogrzewać by temp. w domu nie spadła poniżej +21°C. (nad ranem było tylko +3°C na dworze, dziś 22.09.2021 już lepiej +9° nad ranem), ale P.C. zostawiłem na automacie, pilnuje by temp. w domu nie spadła poniżej +21°C.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 28-09-2021 o 18:58
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #1137

    Domyślnie

    Ja uruchomiłem mojego t-capa 9kw po raz pierwszy dwa dni temu. Dziennie na c.o. bierze 12-15 kWh. Dom z lat 70, 100% grzejniki i 100 m2 powierzchni grzewczej. Czy dużo pobiera według was? Czy lepiej wyłączyć PC na stałe, czy tak jak nie którzy kilka razy dziennie? Co więcej pobierze energii?

  18. #1138

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietre Zobacz post
    Ja uruchomiłem mojego t-capa 9kw po raz pierwszy dwa dni temu. Dziennie na c.o. bierze 12-15 kWh. Dom z lat 70, 100% grzejniki i 100 m2 powierzchni grzewczej. Czy dużo pobiera według was? Czy lepiej wyłączyć PC na stałe, czy tak jak nie którzy kilka razy dziennie? Co więcej pobierze energii?
    grzejniki nie mają żadnej akumulacji ciepła. Włączasz grzanie , szybko rośnie temp w pomieszczeniu , wyłączasz to szybko temp spada , więc idealnie jest aby pompa działała nonstop za pomocą krzywej grzewczej. Wtedy będzie ciepło i komfortowo ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  19. #1139
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Barszcz Biały

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Trzebnica
    Kod pocztowy
    55-100
    Posty
    77

    Domyślnie

    I ja się podłaczę pod temat - bo jest ciekawy. Zacznę od parametrów domu:

    1. Dom szkieletowy z poddaszem użykowym: łącznie 99 m2 powierzchni użytkowej (podłoga 116 m2)
    2. Ocieplenie: ściany zewnętrzne: wełna płytowa 15 cm, styropian ryflowany 10 cm, okna trójszybowe Schuco, skos: 20cm wełan płytowa+pustka 5 cm, strych nad skosem 25 cm wełny płytowej. Podłoga: 10 cm styropian.
    3. Ogrzewanie: grzejniki 100% Diamond: góra: 2x 120x60cm (sypialnie) + 2x 60x60 (łazienka i korytarz) + 1x40x60 (garderoba). Parter: Salon z aneksem: 120x120 x1, 120x60 x1, 120x60 x1(sypialnia) + 40x60 (przedpokój), kotłownia jest bez grzejnika. Zasilane jest wszystko ekogroszkiem (17 kw, piec 3ciej generacji Żywiec)

    I teraz pytanie - wiem, że za jakiś czas będę musiał zmienić ogrzewanie. Dostałem kilka ofert na zasadzie wariantów podejścia do tematu i co tu będzie bardziej opłacalne?

    1) Ogrzewanie klimatyzacją: Fuji Nordic 3.5kw (góra dół) dwa komplety (około 10k)

    lub

    2) Pompa ciepła Neoheat 9E typu split o mocy 10.1 kw (około 30k) - z demontozem pieca

    Mam niewielką instalację PV 3.5 kw na dachu. W zupełności pokrywa nasze zużycie prądu plus zostają rezerwy około 200-250 kw w zależności od sezonu.

    Widzę że są tu ludzie zorientowani w temacie - czy taka pompa z oferty pociągnie temat bez bankructwa na prądzie? Czy np klima będzie skuteczniejsza zwłaszcza, że to dom szkieletowy?
    .

  20. #1140
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Teoria mówi że ogrzewanie nadmuchowe do domu szkieletowego to fajne rozwiązanie. Ja jestem jednak sceptyczny i chodzi głównie o innych domowników. Grzejąc powietrze nie masz efektu w postaci ciepłej podłogi. Komfort cieplny jest ale jak masz zmarźluch w domu to będą narzekać.

    Masz teraz grzejniki to niech firma instalacyjna sprawdzi czy są w stanie grzać niskotemperaturowo a jeżeli nie to je powiększ i daj mniejszą PC

Strona 57 z 96

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony