dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zagor1988

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Będziemyśl
    Kod pocztowy
    39-127
    Posty
    18

    Domyślnie Kolektor poziomy

    Witam

    Chcialbym zasiegnac opinii na temat kolektora poziomego gdyż jego cena jest dużo korzystniejsza niż pionowego na który to już mam wycenę.

    Do głębszej refleksji doszło po przeczytaniu kilku wątków na ten temat głównie "pompa ciepła tymi ręcami" ale nurtuje mnie kilka rzeczy i byłoby super jakby ktoś obeznany w temacie wyraził swoją opinie lub któryś z inwestorów swoje spostrzeżenia jak wykonał swój kolektor poziomy.

    Działka jest dość duża kolektor znajdowałby się na stronie południowej domu aby mógł się lepiej regenerować latem ?
    Prawdopodobnie system spiralny gdyż jest to najbardziej ekonomiczna opcja wśród kolektorów poziomych ale czy najlepsza ?
    Mieszkam w strefie 3 zakładam że kolektor musi znajdować się min 150 cm pod poziomem gruntu najlepiej pewnie będzie wykonać go na 180cm głębokości
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poziomy.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	424299

    Jako że dom jest podpiwniczony musiałem wykonać badanie geo gruntu i tu zaczynają się moje obawy
    "Pył i pył piaszczysty, grunt jednorodny, twardoplastyczny, bez zwierciadła wody i sączeń"
    Z tego rozumiem iż więcej niż 10-15 W/m2 nie mam szans uzyskać obliczenia co do wielkości robiłem ze wzoru i wyszło 700m2 dla mocy pompy 11kW dla wartości 12W/m2 nie chce zakładać iż uzysk będzie na poziomie 15. Myślę nad przewymiarowanym kolektorem gdyż ceny rur nie są jakieś kosmiczne.
    Powierzchnia ogrzewana 270 m2 .
    Rura do nawadniania kolektora tak czy nie ?

    Kolejne pytanie jaka rura 32 ? 40 ?

    Nie widziałem potrzeby robienia OZC aż do zeszłego tygodnia kiedy to zgłębiałem wiedzę w tym temacie, zleciłem wykonanie osobie z forum ale w między czasie zrobiłem swoje OZC w programie audytor ozc porównam wyniki jak już będę miał to za które zapłaciłem nie wiem czy większość robi te kalkulacje ja postanowiłem zaryzykować.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zagor1988

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Będziemyśl
    Kod pocztowy
    39-127
    Posty
    18

    Domyślnie

    Wydaje się że nikt nie wie lub nie chce się podzielić informacją o swoim kolektorze poziomym

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał zagor1988 Zobacz post
    Wydaje się że nikt nie wie lub nie chce się podzielić informacją o swoim kolektorze poziomym
    Ależ oczywiście, że wiedzą i mają i nawet mają wątek na ten temat. Szukaj a znajdziesz

  4. #4

    Domyślnie

    zamiast tworzyć nowy wątek o takim samym tytule, lepiej poszukać starego i tam - najpierw poszukać odpowiedzi, bo na pewno temat taki lub podobny się przewinął, a dopiero potem pytać.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...poziomy/page51
    No, zawsze możesz też uznać, że tyle stron to za dużo do czytania i dalej możesz tutaj czekać na odpowiedź
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zagor1988

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Będziemyśl
    Kod pocztowy
    39-127
    Posty
    18

    Domyślnie

    Przebrnąłem przez 50 stron wątku z linka równie dobrze mógłby mieć 5 stron gdyż większość postów to kłótnie i teorie spiskowe.
    Napisze jakieś podsumowanie na podstawie informacji które udało mi się zgromadzić może komuś się przyda.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zagor1988

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Będziemyśl
    Kod pocztowy
    39-127
    Posty
    18

    Domyślnie

    Jako ze w linku dwa posty wyzej nie uzyskalem odpowiedzi na nurtujace mnie pytania postanowilem dopisac pare zdan jako podsumowanie tamtych 50 stron z linku


    Generalnie potrzebne bedzie kazdej osobie zainteresowanej OZC dzieki ktoremu bedziemy znali nasze zapotrzebowanie na cieplo dla naszego budynku.
    Gdy juz wartosc ta bedzie nam znana przystepujemy do oceny gruntu jaki mamy i tutaj co dla niektorych sytuacja moze sie troszke skomplikowac gdyz beda potrzebowali wiekszej dzialki tak jak ja przy gruncie piaszczystym ale o tym dalej
    Rodzaj gruntu Wydajność cieplna [W/m2]
    Suchy, niespoisty 10-15
    Wilgotny piaszczysty 20-30
    Nasączony wodą 40 -45

    W dalszym krokiem jest ocena jakiej powierzchni kolektor bedziemy potrzebowac i tutaj info ponizej

    Z racji nieco chłodniejszego klimatu niż u naszych zachodnich sąsiadów, rozsądnie będzie w polskich warunkach przyjmować raczej ten dłuższy czas pracy (2400 h/rok).

    Jeśli mamy np. pompę o mocy cieplnej 10 kW i współczynniku COP 4, oznacza to, że 2,5 kW pobierane jest z sieci, a pozostałe 7,5 kW z gruntu (10 kW : 4 = 2,5 kW). Zakładając, że grunt da nam 15 W/m2, na kolektor poziomy będziemy musieli przeznaczyć ok. 500 m2 działki (7500 W : 15 W/m2 = 500 m2).

    Rury ukladamy co 60 cm tutaj wspomoge sie linkiem
    https://instalreporter.pl/ogolna/jak...enniki-ciepla/

    Analogicznie do kolektora spiralnego z linku powyzej

    Rury kopiemy na glebokosci ponizej strefy przemarzania gruntu dla naszego regionu.
    Rure wypelniamy plynem nie zamarzajacym

    Ja bede uzywal RUR 32mm o dlugosci tak jak w opisie z linku okolo 125m petle rozdzielacz planuje kupic pod tym linkiem widze ze bardzo popularny mozna o nim przeczytac w watku z linku dwa posty wyzej

    Cena jest w miare przystepna

    https://allegro.pl/oferta/rozdzielac...pla-9172303383



    O czym nalezy pamietac

    Zeby zachowac odleglosci od granic drzew itp odsylam do linku instalreporter
    Ocieplic odcinek ze studzienki zbiorczej do budynku
    Jesli grunt jest piaszczysty tak jak u mnie mozna ulozyc perforowana rure ktora bedzie odprowadzala po czesci wode opadowa z rynien do nawadniania aby byl wiekszy uzysk
    Nie mozna zacieniac zabudowac oraz sadzic drzewek itp itd miejsca przeznaczonego na kolektor poziomy w celu lepszej regeneracji latem najlepiej zrobic kolektor od strony poludniowej.

    Nie jest to jakas fizyka kwantowa ale dobrze jest poczytac o tym jesli bedziemy to robic samemu.


    Wszystko to znalazlem w ksiazke Kolektory Słoneczne pompy ciepła na tak dosc dobrze opisane.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zagor1988 Zobacz post
    J

    Generalnie potrzebne bedzie kazdej osobie zainteresowanej OZC dzieki ktoremu bedziemy znali nasze zapotrzebowanie na cieplo dla naszego budynku.
    Gdy juz wartosc ta bedzie nam znana przystepujemy do oceny gruntu jaki mamy i tutaj co dla niektorych sytuacja moze sie troszke skomplikowac gdyz beda potrzebowali wiekszej dzialki tak jak ja przy gruncie piaszczystym ale o tym dalej
    Rodzaj gruntu Wydajność cieplna [W/m2]
    Suchy, niespoisty 10-15
    Wilgotny piaszczysty 20-30
    Nasączony wodą 40 -45

    Ja bede uzywal RUR 32mm o dlugosci tak jak w opisie z linku okolo 125m petle rozdzielacz planuje kupic pod tym linkiem widze ze bardzo popularny mozna o nim przeczytac w watku z linku dwa posty wyzej

    Nie mozna zacieniac zabudowac oraz sadzic drzewek itp itd miejsca przeznaczonego na kolektor poziomy w celu lepszej regeneracji latem najlepiej zrobic kolektor od strony poludniowej.
    Jak masz dużą działkę -to rób kolektor liniowy -koparka z łyżką 90cm i dwie nitki lecą razem. Rury PE32 co 90cm z racji słabego gruntu.
    Wydajnośc gruntu praktyczna to 8-10W/m2 w piasku i 15W/m2 w innym terenie. Wówczas i regeneracją nie martw się jak będzie kolektor nieco przewymiarowany.
    W Twoim przypadku brałbym 8W/m2 -piasek bez wody -to jak ciepło od Słońca w mroźną noc.
    Ja głebokością nie przejmowałbym się -kopałbym możliwie głeboko czyli 1,5m -2m tak aby nie robić syfonów (czyli zacząć płytko -potem coraz głebiej i z powrotem wrócić do rozdzielacza). Jak na tym mają rosnąć drzewa to dałbym z pół metra głębiej i oczywiście dłuższy kolektor ale PE32 nie dłuższe odcinki niż 150m

    A zresztą -odezwij się -jak chcesz to podjade i pogadamy albo wpadniesz do mnie niedaleko.
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 20-05-2020 o 13:51

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Wydajnośc gruntu praktyczna to 8-10W/m2 w piasku i 15W/m2 w innym terenie. (...)
    W Twoim przypadku brałbym 8W/m2 -piasek bez wody -to jak ciepło od Słońca w mroźną noc.
    .
    Nie da się tak prosto.
    Trzeba uwzględnić jeszcze funkcję czasu.

    Te 8W/m2 to dla 2400h działania PC.
    Dla 1800 h będzie ok. 10-12W/m2.

    Dla 1500h spokojnie można przyjąć minimum 12W/m2.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  9. #9

    Domyślnie

    1. Tak ProStas, ale jak ma na tyle duża działkę -to lepiej rozłożyć rzadko rury -koniecznie menadrycznie.
    2. Jaki grunt masz zagor na głębokości do ok. 2.7m? Jeżeli byłaby glina -to kopałbym głębiej. Ale problem jest kłaść rury w piasku bo może się zawalać a wejść do głebokiego i wąskiego wykopu nie wolno.
    3. W ogóle rozważyłbym zasadność kolektora poziomego w piaskownicy -niestety przez swoją wielkość coraz bliżej ekonomicznie do pionowego. Pamiętaj, że pionowy jest tańszy w eksploatacji (mniej glikolu, mniejsze opory dla pompy i wyższe temperatrury)

  10. #10
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Czytałem ostatnio o podwójnym kolektorze poziomym które poleca jedna z firm w skrócie ,kopiemy głęboki rów na 2,5 metra układamy swoje pętle potem zasypujemy trochę więcej niż połowę rowu i znów układamy następne zwoje i dopiero zasypujemy całość , to dobre rozwiązanie jak ktoś ma małą działkę a nie chce płacić chorej ceny za odwierty .

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Czytałem ostatnio o podwójnym kolektorze poziomym które poleca jedna z firm w skrócie ,kopiemy głęboki rów na 2,5 metra układamy swoje pętle potem zasypujemy trochę więcej niż połowę rowu i znów układamy następne zwoje i dopiero zasypujemy całość , to dobre rozwiązanie jak ktoś ma małą działkę a nie chce płacić chorej ceny za odwierty .
    Nie uważam tego za dobre rozwiązanie. Po ułożeniu pętli głębszych trzeba zagęścić grunt i wówczas kontynuować. Do grudnia byłby kolektor wspaniały a w lutym grunt zamrożony.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Tak sobie przeczytałem i zastanawiam się jaki sens ma bardzo dokładne OZC gdy cała reszta jest na oko.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Tak sobie przeczytałem i zastanawiam się jaki sens ma bardzo dokładne OZC gdy cała reszta jest na oko.
    Żeby zapewnić szyty na miarę poziomy kolektor -potrzebne byłoby badanie gruntu -a cena tego badania przewyższy przewymiarowanie kolektora.
    Poza tym -jak się okaże potem że ziemia nie wydoli -to do kogo pójdzie na skargę?
    Tak samo OZC-musi być wykonane przez zaufaną firmę znającą także realia budowy i wykonanego ocieplenia. Uważam, że bardzo przydatne do instalacji wewn.

  14. #14

    Domyślnie

    Diabeł tkwi w szczegółach...ja spodziewałem się gliny (na części działki była prowadzona eksploatacja gliny na potrzeby cegielni)....podczas kopania fundamentów okazało się że gliny jest niewiele. Mimo to zdecydowałem sie na DZ poziome - na pozostałej części działki była już jednak praktycznie sama glina...Też miałem stres początkowo i dorabiałem 4 pętlę (bo strach to raz i niewielki koszt to dwa)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zagor1988

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Będziemyśl
    Kod pocztowy
    39-127
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    1. Tak ProStas, ale jak ma na tyle duża działkę -to lepiej rozłożyć rzadko rury -koniecznie menadrycznie.
    2. Jaki grunt masz zagor na głębokości do ok. 2.7m? Jeżeli byłaby glina -to kopałbym głębiej. Ale problem jest kłaść rury w piasku bo może się zawalać a wejść do głebokiego i wąskiego wykopu nie wolno.
    3. W ogóle rozważyłbym zasadność kolektora poziomego w piaskownicy -niestety przez swoją wielkość coraz bliżej ekonomicznie do pionowego. Pamiętaj, że pionowy jest tańszy w eksploatacji (mniej glikolu, mniejsze opory dla pompy i wyższe temperatrury)

    tak to u mnie wyglada ze na 2.7 mam pyl brazowy malo wilgotny

    zgodze sie ale cena 80 ziko za mb troche przeraza a potrzebuje dosc sporo tych odwiertow
    to wyjdzie jakies 20k na gotowo myslalem ze z poziomym zmieszcze sie w dyszce.
    Tolo74 skad jestes ?
    Ostatnio edytowane przez zagor1988 ; 29-07-2020 o 23:07

  16. #16
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Teraz modne zrobiły się wymienniki gruntowe tzw koszowe , wierci się na 5-10 metrów odwiert o średnicy 50 cm i wrzuca rury z tworzywa 100 lat gwarancji jeden taki kosz to moc od 1200-2000 Watt .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony