dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    somnambulik

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    58

    Domyślnie Zamontowano wentylatory Heliosy do pracy na okrągło???

    Witam
    Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi, a wyjaśnienie dewelopera mnie nie satysfakcjonuje
    Odebrałem mieszkanie w 'apartamentowcu'
    W łazience jest podpięty wentylator Helios na 30% mocy i wg wyjaśnien dewelopera ma pracować non stop….
    Nie można go wyłączyć bo jak twierdzą, nie ma wentylacji grawitacyjnej i jest to jedyna wymiana powietrza…
    Ponoć nie ma też wentylacji mechanicznej ???
    Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
    Planuję usunąć Heliosa ze względu na gabaryty i zastąpić go innym, mniejszym z czujnikiem wilgotności, włączanym ze światłem lub osobno.
    Czy takie rozwiązanie się sprawdzi /moc nowego wentylatora podobna/
    Jakoś nie chce mi się wierzyć że moj wentylator wydmuchuje zapachy do rury wentylacyjnej i ma je wypchnąć przez dach do nieba bez innej pomocy))
    Z góry WIELKIEdzięki za informacje!!!!!!!!

  2. #2

    Domyślnie

    Prawdopodobnie dom nie ma prawidłowego "ciągu" i nie działała wentylacja grawitacyjna i dlatego został ten ciąg "wymuszony" za pomocą wentylatora.
    jesli tak jest i jeśli chcesz mieć działającą wentylacje to MUSI działać cały czas ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    W wielu blokach Heliosy pracują i problemów z nimi nie ma.
    Sądzę, że jednak jest podłączony do wentylacji mechanicznej. Dla mnie wyrzucanie dobrego wentylatora i wstawianie w to miejsce czegoś innego jest nieporozumieniem. Tym bardziej, że Heliosy mają dedykowaną obudowę i wyprowadzenie do przewodu wentylacyjnego z zaworem zwrotnym, tak że przeróbka może być dość trudna i nawet niezgodna z prawem.
    Sprawdź jaki to model Heliosa. Ja u siebie miałem dwubiegowe - słabszy bieg podłączony na stałe, mocniejszy załączany wraz ze światłem. Przerobiłem to tak, że załącza się tylko ze światłem i dzięki modułowi podtrzymującemu pracuje jeszcze przez 5 minut po wyłączeniu światła.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Prawdopodobnie dom nie ma prawidłowego "ciągu" i nie działała wentylacja grawitacyjna i dlatego został ten ciąg "wymuszony" za pomocą wentylatora.
    jesli tak jest i jeśli chcesz mieć działającą wentylacje to MUSI działać cały czas ..
    Zakładam że ten słaby ciąg może wynikać z tego że wyżej położone mieszkania nie są jeszcze zamieszkane są wychłodzone więc i ciąg jest słabszy. Pewnie developerzy nie chcąc się narażać na koszty zakręcają całkowicie ogrzewanie w niezamieszkałych lokalach mimo że prawo tego zabrania.

    Sprawę tę regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków w technicznych,
    jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 z 2002 r. oraz Dz. U. nr 109 z 2004r.):


    § 134. 5. W budynku zasilanym z sieci ciepłowniczej oraz w budynku z własnym (indywidualnym) źródłem ciepła
    na olej opałowy, paliwo gazowe lub energię elektryczną, regulatory dopływu ciepła do grzejników powinny działać
    automatycznie, w zależności od zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach, w których są zainstalowane.
    Wymaganie to nie dotyczy budynków jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej,
    a także poszczególnych mieszkań oraz lokali użytkowych wyposażonych we własne instalacje ogrzewcze.
    6. Urządzenia, o których mowa w ust. 5, powinny umożliwiać użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury
    niższej od obliczeniowej, przy czym nie niższej niż 16°C w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20 oC
    i wyższej.

    Innymi słowy w łazienkach czy kuchniach gdzie biegną kanały wentylacyjne a lokale nie są zamieszkałe temperatura nie może spaść niżej niż 16 stopni. Pewnie w takich warunkach ciąg byłby prawidłowy. Jeżeli tak jest w tym przypadku to kosztami działającego wentylatora obciążyłbym developera a najlepiej zmusić go do utrzymywania temp. o jakich mówi prawo bo to ma wpływ też na ogrzewanie lokali już zamieszkałych i zwiększone koszty ich ogrzewania.
    Ostatnio edytowane przez olo75 ; 11-01-2019 o 14:26

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    somnambulik

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    58

    Domyślnie

    WIELKIE DZIĘKI za odpowiedzi
    Faktycznie praca na 1 biegu to raptem 9W czyli kilkadziesiąt pln/rok.
    Nie ma tragedii
    Można zakupić sam silnik jakby ten sie przepracował i zmarł
    Odetnę napięcie i sprawdzę czy pomimo tego jest wyciąg automatyczny na dachu.
    Wg różnorakich opinii i przepisów ponoć takowy musi być.
    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony