dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    martin6230i

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-350
    Posty
    53

    Domyślnie Księga wieczysta, problem z wykreśleniem wpisów, przepisanie działki

    Witam, mam spore problemy a zależy mi na czasie.
    Podzieliłem działkę ojca na dwie inne, na jednej mam zamiar rozpocząć budowę, w celu wzięcia kredytu muszą ją przepisać na siebie.

    Cała działka wraz ze starą nieruchomością należy do ojca, a wcześniej do dziadka. Uzyskał on ową nieruchomość na podstawie prawa dożywocia w 1966r.

    W księdze wieczyste dalej jest takowy wpis. Aby go wykreślić muszę przedstawić akt zgonu. I tu zaczynają się schody, ponieważ mąż Pani na którą było zawarte dożywocie zmarł pierwszy, a Pani postanowiła wyjechać i spędzić swoje ostatnie dni w innym miejscu. Niestety nie wiemy gdzie się w Polskę udała... Mam tylko imię i nazwisko Pani (nazwisko przekręcone w KW) Ma ktoś pomysł jak można by rozwiązać opisany problem?

    Druga sprawa.
    W 1988r dziadek wziął kredyt na remont domu (w przeliczeniu na teraz ok. 200ty zł) Tydzień po wzięciu kredytu stopy poszły bardzo do góry i zdecydował się spłacić go odrazu z odsetkami. Tak też zrobił. Nikt KW się nie interesował do teraz. Okazuje się że w KW widnieje obciążenie hipoteczne na 200zł.... Najprawdopodobniej jakaś pomyłka banku. Potrzebowałbym teraz zgode na wykreślenie z hipoteki, ale... Owy bank został zamknięty. (bank spółdzielczy) W obecnej centrali banku dowiedziałem się że mi nie są w stanie pomóc. Po placówce ślad zaginął, nie wiemy czy ktoś go przejął, nie ma też żadnych archiwów.

    Może ma ktoś pomysł jak rozwiązać owe sytuacje.

  2. #2

    Domyślnie

    Czyli...

    – najpierw działka należała do tej pani,

    – drogą dożywocia odziedziczył ją dziadek,

    – drogą dziedziczenia ustawowego lub testamentowego odziedziczył ją ojciec,

    – obecnie podzielona działka należy do twojego ojca,

    – pół działki ma docelowo należeć do ciebie?

    Tylko... tamta świętej pamięci pani nadal formalnie jest właścicielką działki, bo sąd nie dostał aktu zgonu?

    Wydaje mi się, że z uzyskaniem tego aktu nie powinno być problemu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Składasz wniosek, oni sprawdzają, który urząd ten akt ma, i na drugi dzień, czy też po kilku dniach, akt zgonu jest do odbioru w tym USC, gdzie złożyłeś wniosek.

    W sumie nie wiem, po co taka procedura, skoro obecnie wszystko jest w komputerowym systemie, ale widocznie tak musi być – od ręki akty stanu cywilnego wydawane są tylko przez urząd, do którego dany akt "przynależy". W przypadku aktu zgonu będzie to USC, pod który podlega miejsce, w którym nastąpiła śmierć.

    Tylko nie wiem, czy ty masz formalnie prawo do tego, by ten akt zgonu od USC uzyskać... ale chyba masz. Jeśli dobrze pamiętam, właśnie jedną z sytuacji, w których takie prawo się ma, jest posiadanie interesu prawnego.

    Kto może otrzymać odpis aktu stanu cywilnego
    • osoba, której akt dotyczy, oraz:
    • jej małżonek,
    • inna osoba z bliskiej rodziny — na przykład rodzic, dziadek, babcia, dziecko, wnuk, prawnuk, rodzeństwo,
    • przedstawiciel ustawowy (na przykład rodzic) lub opiekun,
    • osoba, która wykaże interes prawny w uzyskaniu odpisu (czyli uzasadni interes, który wynika z przepisów prawa, i przedstawi odpowiednie dokumenty — na przykład zobowiązanie sądu),
    • sąd,
    • prokurator,
    • organizacja społeczna, jeśli uzasadni to swoimi celami statutowymi i przemawia za tym interes społeczny,
    • instytucja administracji publicznej (na przykład urząd gminy), jeżeli jest to konieczne do realizacji jej ustawowych zadań.

    https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/u...lzenstwa-zgonu

    Z tego co widzę, wniosek ten można nawet złożyć online przez ePUAP – wymagane jest wtedy podanie imienia, nazwiska, ale niestety także miejsca i daty urodzenia. Więc online raczej tego nie załatwisz. Ale jak pójdziesz osobiście do swojego USC – myślę, że będą próbowali pomóc.

    Co do hipoteki na rzecz nieistniejącego banku, nie jest to rzadki problem i wyszukując tę frazę w Google można znaleźć informacje, jak z tego wybrnąć.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 14-01-2019 o 22:40

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Ta procedura jest dlatego, że wpisów w KW dokonuje właściwy sąd na wniosek własciciela, spadkobierców itp. Z tym wiąże się uprzednie wniesienie opłaty za czynności. Nic nie dzieje się samo, nawet wpis na dział IV czyli na hipotekę jest na wniosek, który musi być opłacony.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    martin6230i

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Wszystko rozumiem, ale..

    Tak jak napisałem w księdze wieczystej jest wpis dożywocia na Panią XXX XXX, lecz są to jedyne dane jakie posiadam... Dodatkowo w KW jest przekręcone nazwisko (dowiedziałem się tego po przeprowadzeniu wywiadu na wsi z najstarszymi mieszkańcami)
    Mogę się starać o akt zgonu ponieważ mam interes prawny, lecz posiadając same imie i nazwisko (nazwisko dodatkowo przekrecone) USC nie wyda mi aktu. Dodatkowo z tego co wiem akty są przechowywane w miejscu zgonu, a ja nie posiadam takowych informacji...

    Co do hipoteki, szukałem na internecie informacji ale nie znalazłem nic konkretnego. oszukam dalej bo już mi ręce opadają ze coś co wydawało mi się banalne sprawia tyle problemów.

  5. #5

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    martin6230i

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Dzięki za linki

    Dzwoniłem do Banku Gospodarstwa Krajowego, poinformowano mnie że istnieje możliwość na uzyskanie oświadczenie umożliwiającego wykreślenie z księgi. Okres załatwienia sprawy od wpłynięcia wniosku ok. 1,5 miesiąca... Koszt 70pln. Zależy mi trochę na czasie ale lepsze to niż nic.

    Druga kwestia...Dzwoniłem do USC. Niebawem zjawie się tam osobiście. Pani poprosiła aby przyjść z odpisem z KW. Lecz jeżeli ta osoba nie zmarła w naszym okręgu za bardzo nam nie pomoże. Druga sprawa to przekręcone nazwisko w KW (najprawdopodobniej tak jest) Powiedziała że jeżeli faktycznie tak jest to nie będą w stanie nam pomóc. Czy wydział KW posiada archiwa po przejściu na elektronike? Czy mogą oni to wyprostować?
    Załatwienie tego w sądzie będzie zapewne bardzo czasochłonne czyli leże.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Na jakiej podstawie chcesz sprostować wpis w dziale II KW? Twoja wiedza musi byc podparta dokumentami i musisz udowodnić że Kuwalska Chermeneglida według wpisu w KW, to jest Kowalska Hermenegilda z aktu zgonu. Peselu w KW nie będzie w takim starym wpisie, imiona rodziców mogą nie wystarczyć, szczególnie jesli bedą to imiona Jan i Maria. Szansą może być sprawdzenia starych zapisów w papierowej KW. Zdarzały się błędy podczas przepisywania (czyli migracji z papierowej na elektroniczną), jeśli nie było wątpliwości to takie błędy były prostowane jako oczywiste omyłki pisarskie. W domyśle - szybko.
    Papierowe KW są przechowywane w archiwum sądu.

  8. #8

    Domyślnie

    A nie możesz spróbować się skontaktować ze spadkobiercami tej pani? Ktoś jej przecież musiał urządzać pogrzeb i tak dalej. To i załatwiał sprawy związane z aktem zgonu, więc będzie wiedział, gdzie on się znajduje.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    janiszelk

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Ełk
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    107

    Domyślnie

    Porozmawiaj z ludzmi którzy tam mieszkają jeśli nikt z Twojej rodziny nie wie gdzie ta pani wyjechała,to ktoś z okolicy na pewno wie. Dziadek został wpisany w 1966 jak rozumiem, wiec osoba ta jeszcze żyła a więc wyjechała zapewne kilka lat póżniej, nie są to tak odległe czasy aby wszyscy zapomnieli co stało się z tą panią, Rozumiem że osoba ta nie miała dzieci, ale gdzieś dalej żyła...A na marginesie to dziwne że nikt u Ciebie w rodzinie tego nie wie, chyba że jest tam jakiś podtekst, poza tym myślę że o takie sprawy powinieneś pytać na forum prawniczym.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    martin6230i

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Na jakiej podstawie chcesz sprostować wpis w dziale II KW? Twoja wiedza musi byc podparta dokumentami i musisz udowodnić że Kuwalska Chermeneglida według wpisu w KW, to jest Kowalska Hermenegilda z aktu zgonu. Peselu w KW nie będzie w takim starym wpisie, imiona rodziców mogą nie wystarczyć, szczególnie jesli bedą to imiona Jan i Maria. Szansą może być sprawdzenia starych zapisów w papierowej KW. Zdarzały się błędy podczas przepisywania (czyli migracji z papierowej na elektroniczną), jeśli nie było wątpliwości to takie błędy były prostowane jako oczywiste omyłki pisarskie. W domyśle - szybko.
    Papierowe KW są przechowywane w archiwum sądu.
    Na takiej podstawie że podczas rozmow z notariuszami stwierdzili oni że jeżeli zdobędę akt zgonu tej osoby to sobie z tym bez problemu poradzą.

    Skontaktowałem się z wydziałem KW w sprawie pomyłki w księdze. Mam napisać wniosek o sprostowanie i oni się tym zajmą, lecz nie są w stanie podać mi żadnej przybliżonej daty a to jest dla mnie problem gdyż zależy mi na czasie.


    Panowie, ta kobieta nie miała żadnych spadkobierców co jest logiczne przy podpisaniu dożywocia. Najpierw zmarł jej mąż a później stwierdziła iż wyjeżdża i słuch po niej zaginął. Nie miała żadnej rodziny. Nikt z mojej rodziny nie posiada takowej informacji, od najstarszych mieszkańców wsi również się niczego przydatnego nie dowiedziałem. To są wydarzenia sprzed 50lat....

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Jeśli zaginiona besucht der kirche to spróbuj poszukać pracowników firmy pana B. 50 lat to kawał czasu, lecz może ktoś jeszcze żyje? Nie mówie o naruszeniu tajemnicy spowiedzi, to sa informacje wymieniane przy herbatce i ciastkach. Pytaj, pytaj, pytaj.... im starszy tym bardziej cisnij.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    martin6230i

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Dzięki za rade ale niestety w tej firmie również nastąpiły przetasowania

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Zacznij poszukiwania od rodzinnych stron zaginionej. Każdy skądś przyjechał.

    https://nazwiska-polskie.pl/
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 16-01-2019 o 18:37

  14. #14

    Domyślnie

    Nie miała dzieci, nie miała małżonka, to może miała rodzeństwo?

    W przypadku, gdy ktoś gdzieś ginie w takich okolicznościach, że nie da się łatwo określić krewnych, którzy mogliby zająć się pogrzebem, policja (czy wtedy to było raczej MO) tych krewnych szuka, by zajęli się pogrzebem. Ostatnio miałem "na bieżąco" do czynienia z taką sytuacją.

    Przy czym mogą oni odmówić zajęcia się pogrzebem, wtedy zmarłego grzebie gmina.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    martin6230i

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Miała syna który ją zostawił i wyjechał za granice z 70 lat temu. Została z mężem tylko. Dlatego oddali dom za dożywocie. Mąż zmarł i w 1988 roku zostało przepisane dożywocie z jej męża na nią (Znalazłem w końcu jakiś dokument, zawiadomienie z Państwowego Biura Notarialnego o zmienie w KW" Z tego co mi wiadomo niedługo później wyjechała do jakiegoś domu starości, gdzie? nie wiadomo. Pochowało ją zapewne państwo. Dodatkowo mam pewność że zostało przekręcone nazwisko w KW...

    Dzięki wszystkim za radę. Będe informował na bieżąco jak sobie radzę, zapewne komuś jeszcze takie informacje się przydadzą.
    Gdyby ktoś wpadł na jakiś genialny pomysł to śmiało można się nim ze mną podzielić.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    To do roboty:
    https://www.wroclaw.pl/wyszukiwarka-grobow
    http://iwroclaw.pl/memento/app/search
    http://www.cmentarze24.pl/
    i wiele innych.
    Cmentarze komunalne sobie (każdy z inną stroną), smętarze parafialne sobie, b..... , znaczy sie bałagan na całego.
    Wdrożenie jednolitego systemu w całej Polsce przekracza możliwości intelektu rządzących.

    Być może poniższa stronka integruje dane? Sprawdzałem tylko jednostkowo.

    http://grobonet.com/ (tu sa również cmentarze parafialne , jak dużo? Nie wiem.)

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    martin6230i

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Bertha, troche pomogłaś

    Od najstarszych mieszkańców wioski usłyszałem kilka różnych miejscowości. Przeglądając portale cmentarne i kombinując z nazwiskiem odnalazłem jedne miejsce spoczynku, które się w miare zgadzało 9350km ode mnie) Zadzwoniłem do USC obok, gdzie sprytnie uzyskałem kilka informacji dotyczących tej osoby. Mieszkam 10km od granicy z Czechami, a dowiedziałęm się że owa Pani pochodziła z Czechosłowacji. Następnie zadzwoniłem do prawidłowego urzędu, podałem date śmierci z portalu, kraj pochodzenia, imie nazwisko, stan cywilny w momencie śmierci oraz imie męża. Pani powiedziała że wrzuca akt na serwer i mogę go pobrać w moim USC!!! Teraz pozostaje kwestia sprostowania nazwiska w KW (już wniosek o sprostowanie napisałem) i chyba wydadzą mi ten akt!!!

    Pozostaje kwestia banku, zezwolenia na wypisanie z hipoteki. Niestety Bank Gospodarstwa Krajowego nie może pomóc gdyż akurat bankiem spółdzielczym się nie zajmują. Wykonałem dziesiątki telefonów i nic. Po poproszeniu ważniejszej osoby do słuchawki w banku spółdzielczym usłyszałem że mogę wysłać meila i coś popatrzy, ale nic nie obiecuje i nie wie kiedy się tym zajmie... jutro będe dzwonił ponownie ale jeszcze nie wiem gdzie.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Najtrudniejszy próg pokonałeś

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    martin6230i

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Obyś miał rację. Jak będe miał dokument w ręku do uwierzę. Poinformuje jak załatwie tą sprawę

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    martin6230i

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-350
    Posty
    53

    Domyślnie

    Ciąg dalszy historii

    1.Aktu zgonu nie mam w dalszym ciągu ponieważ w KW było przekręcone nazwisko, napisałem wniosek do KW o poprawe jakiś czas temu i dalej czekam...
    2. Wyszedł nowy problem. W KW jest zapis tylko miejscowości i numeru domu, brak działki, według KW dom stoi w powietrzu. Po męczarni odkopałem dokumenty z przed ponad 20 lat potwierdzające że dom stoi na działce. (dokumenty musiały być jeszcze na poprzedniego Dziś byłem wyjaśniać sprawę w wydziale, mam złożyć wniosek, dołączyć dokumenty i wypis oraz wyrys (kolejne 160zł, już 3 wypis i wyrys, wszędzie chcą oryginał a i tak będe musiał pobrać jeszcze raz do przepisania!!!) Koszt wniosku 60zł
    3. Sprawa z bankiem... Pani w wydziale KW poinformowała mnie że są dwa wyjścia, alb o sądowe załatwienie że hipoteka jest nieaktualna albo depozyt sądowy. Ta druga opcja jest szybsza. W piątek składam wniosek do sądu o możliwość złożenia hipoteki (300zł) w depozyt. Koszt wniosku 100zł. Następnie murze czekać na decyzje sądu. Jak wyda pozytywną to muszę spłacić nieważną hipotekę, a następnie założyć kolejną sprawę o możliwość wykreślenia z hipoteki. Ile to będzie kosztować i jak długo to nie wiem... Teoretycznie najszybsza opcja.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony