dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Misiek1906

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    7

    Domyślnie Wybór centrali - od jakiego producenta

    Cześć,

    Potrzebuje pomocy, dobrej rady osób, które orientują się w temacie rekuperacji. Otrzymałem kilka wycen na:

    Comfoair Q350 PL R VV TR
    RECOVAIR VAR 360/4
    Wanas 350/V/H/2
    AirPack 300 Air ++
    Vitovent 300-W

    Czy może iść w tańsze typu:
    onyx dream 400 smart, vut 350, cosmovent 300, windmaker phenix 400ec?

    Dom ok. 130m2 z poddaszem użytkowym, okna 3szybowe oknoplast, styropian 20cm.
    Co sądzicie o powyższych centralach?
    Zależy mi na tym, aby wybrać centralę, która będzie tania w utrzymaniu: filtry, zużycie prądu, bo wiem, że w dłuższym czasie to też ma duży wpływ na cenę licząc całościowo.
    Czy mógłbym prosić o pomoc? Jestem zielony w temacie.
    Ostatnio edytowane przez Misiek1906 ; 14-01-2019 o 22:38

  2. #2

    Domyślnie

    wg mnie Comfoair, Recovair i Vitovent nie spelnią Twoich oczekiwańw zakresie taniego utrzymania. Dodatkowo co najmniej 1/4 ceny każdej z nich to opłąta za firmę.
    AirPack - niezły sprzęt (choć wersja Home ma ostatnio sporo problemów - jak widac po postach), lepiej chyba wziąć wczesniejszy model.Mają dobry marketing i cena też nieco wyższa niż "racjonalna" za taki sprzęt. Wanasa mam od 2 lat i moge spokojnie polecić.
    Co do tańszych modeli - raczej bym też unikał.
    Onyx ma sporo problemów z zamarzaniem wymiennika.
    Vut - sorry, nie uwierzę że tak mały wymiennik będzie dobrze działał.
    Cosmovent - to sprzęt robiony dla sieci hurtowni. Zdecydowanie bym unikał - tną koszty tam gdzie nie widac na pierwszy rzut oka, a co potem okazuje się problemem.
    Windmaker - nie znam, ale wymiennik ma dobry.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    ja też mam wanasa ,, kierowałem się raczej bliskością firmy produkującej a co za tym idzie też serwisem . I jak na razie jestem zadowolony .
    Na inne centrale złego słowa nie powiem bo po prostu ich nie miałem , a nawet nie widziałem

    Ale jak widzisz są tematy o problemach w co niektórych jednostkach z twojej listy , musisz poczytać
    Ostatnio edytowane przez toommm ; 15-01-2019 o 05:53 Powód: dopisek
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    w onyxie poprawiono już algorytm rozmrażania wymiennika i zmieniono sterownik na nowy bo ponoć poprzedni lubił płatać figle. U mnie działa onyx 400 ale dopiero pierwszy sezon więc za krótko, żeby coś więcej o nim powiedzieć, ale przy mrozach w okolicy -10 nic nie zamarzło, często załączał się tryb antyzamrożeniowy i było ok. Podobny dom do ciebie, pracuje u mnie na 30%, zużywa przy tym 17-18W na godzinę, filtry docinam sam z kawałka "szmaty".

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Misiek1906

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    7

    Domyślnie

    wg mnie Comfoair, Recovair i Vitovent nie spelnią Twoich oczekiwańw zakresie taniego utrzymania. Dodatkowo co najmniej 1/4 ceny każdej z nich to opłąta za firmę.
    Masz tu bardziej na myśli cenę filtrów, zużycie prądu czy obie rzeczy?
    Z kilku wycen, które dostałem to centrale mam wycenione na następujące kwoty:
    Vitovent mam wyceniony na ok. 7-8tys.
    Recovair 7500
    Comfoair 7600
    AirPack 7600
    Wanas 6600 od jednego wykonawcy, 5900 od innego
    AirPack - niezły sprzęt (choć wersja Home ma ostatnio sporo problemów - jak widac po postach), lepiej chyba wziąć wczesniejszy model.Mają dobry marketing i cena też nieco wyższa niż "racjonalna" za taki sprzęt. Wanasa mam od 2 lat i moge spokojnie polecić.

    Wanas faktycznie 1500, 2000zł tańszy, ale reszta sprzętów baaardzo zbliżona cena. W takiej sytuacji nie lepiej wybrać solidną markę jaką wydaje mi się vissmann czy vailant ? Co sądzisz?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Misiek1906

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    ja też mam wanasa ,, kierowałem się raczej bliskością firmy produkującej a co za tym idzie też serwisem . I jak na razie jestem zadowolony .
    Na inne centrale złego słowa nie powiem bo po prostu ich nie miałem , a nawet nie widziałem

    Ale jak widzisz są tematy o problemach w co niektórych jednostkach z twojej listy , musisz poczytać
    Właśnie ja mam sytuację, że najbliżej mam serwis viessmanna, zaufany gość więc dlatego poważnie myślę o tym producencie, lecz niestety cena jest dość spora
    Widziałeś może gdzieś na forum opinie na temat viessmanna? Najczęściej spotykane tematy, na które się natknąłem to thessla, wanas

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Misiek1906

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    w onyxie poprawiono już algorytm rozmrażania wymiennika i zmieniono sterownik na nowy bo ponoć poprzedni lubił płatać figle. U mnie działa onyx 400 ale dopiero pierwszy sezon więc za krótko, żeby coś więcej o nim powiedzieć, ale przy mrozach w okolicy -10 nic nie zamarzło, często załączał się tryb antyzamrożeniowy i było ok. Podobny dom do ciebie, pracuje u mnie na 30%, zużywa przy tym 17-18W na godzinę, filtry docinam sam z kawałka "szmaty".
    Ja planuje zrobić centralę w kotłowni, bo dość spora jest i nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca więc problem z temperaturą akurat wydaje mi się, że dla mnie zmartwieniem nie będzie, wolałbym się skupić na innych aspektach, korzyściach.
    Liczyłeś ile średnio miesięcznie wychodzi Ci zużycie prądu? Bo z tego co piszesz akurat filry nie będą problemem jeśli chodzi o cenę.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Misiek1906

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    7

    Domyślnie

    Czy z waszej wiedzy jesteście w stanie mi powiedzieć czy każdy z wymienionych przeze mnie producentów daje możliwość wymiany filtrów na zasadzie kupuje rolkę materiału filtracyjnego, docinam i wymieniam? Wszystko będzie działało w porządku? Czy któraś z centrali może jest tak skonstruowana, że trzeba kupować "gotowe" filtry?

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    skoro masz blisko viessmanna to ja bym się nie zastanawiał , no chyba że cena rzeczywiście kosmos bo nawet nie wiem

    Na pewno znajdź kogoś w okolicy co ma taki sprzęt i zobacz / pogadaj

    W wanasie filtry sam docinam i jest tam sporo miejsca na takie zabawy
    Ostatnio edytowane przez toommm ; 15-01-2019 o 14:02 Powód: dopisek
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misiek1906 Zobacz post
    Ja planuje zrobić centralę w kotłowni, bo dość spora jest i nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca więc problem z temperaturą akurat wydaje mi się, że dla mnie zmartwieniem nie będzie, wolałbym się skupić na innych aspektach, korzyściach.
    Liczyłeś ile średnio miesięcznie wychodzi Ci zużycie prądu? Bo z tego co piszesz akurat filry nie będą problemem jeśli chodzi o cenę.
    Od 49 dni mam podłączony watomierz i zjadło 29,5 kWh prądu, w tym było kilka mroźnych dni, gdzie załączała się grzałka 500W żeby nie zamarazł wymiennik. Przy 30% pracy wentylatorów sprawdziłem i dokładnie zużywa 14,7 W. Większość czasu chodzi u mnie na 30%, w święta i w pare innych dni zwiększane było do 60-70 %.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Od 49 dni mam podłączony watomierz i zjadło 29,5 kWh prądu, w tym było kilka mroźnych dni, gdzie załączała się grzałka 500W żeby nie zamarazł wymiennik. Przy 30% pracy wentylatorów sprawdziłem i dokładnie zużywa 14,7 W. Większość czasu chodzi u mnie na 30%, w święta i w pare innych dni zwiększane było do 60-70 %.
    wysoko trzymasz .. ja mam ustawione na 15 % , ale nie wiem ile zużywa - nie mam watomierza
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    wysoko trzymasz .. ja mam ustawione na 15 % , ale nie wiem ile zużywa - nie mam watomierza

    W onyxie najniżej mogę zejść do 25%. A trzymam tyle bo to pierwszy sezon jak mieszkam, w ostatnim roku były wykonywane wszystkie mokre prace i zależy mi na jak najszybszym usuwaniu wilgoci.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    mierzysz tą wilgotność ? może nie jest tak źle
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    nie mierze ale myślę, że w pierwszym sezonie wietrzenia i suszenia nigdy nie za dużo

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    ja też mam pierwszy sezon , i w łazienkach po kąpieli dochodzi do 50 , ale w pokojach to już spada , czasem nawet poniżej 40 ,
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    muszę kupić higrometr i zacząć sprawdzać, niemniej jednak myślę, że gdyby wyłączyć wentylacje mechaniczną to szybko rósłby poziom wilgotności ze względu na swieży niewygrzany budynek
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    muszę kupić higrometr i zacząć sprawdzać, niemniej jednak myślę, że gdyby wyłączyć wentylacje mechaniczną to szybko rósłby poziom wilgotności ze względu na swieży niewygrzany budynek
    nie no , nie wyłączać całkiem ,, ale z mocą można zejść ...
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    ja też mam wanasa ,, kierowałem się raczej bliskością firmy produkującej a co za tym idzie też serwisem . I jak na razie jestem zadowolony .
    Jak długo użytkujesz swój rekuperator? Zadowolony jesteś? Jak wygląda jego obsługa, wymiana filtrów, itp?
    Zaproponowano mi Wanasa 350 v/2 (wcześniej rozważałem Alnor HRU), zastanawiam się czy to dobry wybór.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony