dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1

    Domyślnie Gaz lub powietrzna pompa ciepla w nowym domu

    Witam
    Stoje przed wyborem ogrzewania w budowanym wlasnie niedużego domu w systemie kanadyjskim
    DOM O POW UZYTKOWEJ 99M2 ( salon z kuchnia 3 pokoje i łazienka )PARTEROWY PLYTA FUNDAMENTOWA GRZEWCZA ŚCIANY I STROP 30 CM WELNY PRZEWIDZIANY DODATKOWO KOMINEK Z GRAWITACYJNYM ROZPROWADZENIEM CIEPLA
    Początkowo mial byc groszek i zwykle grzejniki ale zmieniliśmy z zona na plyte fundamentowa grzewcza i mam do wyboru gaz (kotłownia + zbiornik i przylacza ok 24 000 zl) lub pompa ciepla powietrzna otrzymalem taka propozycje od instalatora
    http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7029861873 z montażem dodatkowymi zaworami i osprzetem18 800 zl brutto
    Jestem laikiem jezeli chodzi o pompy (dopiero teraz nadrabiam i uzupelniam wiedze )dlatego prosze o jakies podpowiedzi i ocene tego co otrzymalem od tych którzy w temacie siedza długo
    Z gory Dziękuję

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Pompa chyba bez zbiornika cwu a kotłownia ze zbiornikiem . Ja prywatnie zrezygnowałem z gazu i zamontowałem PC,
    Odpada opłata stała za gaz , aopłata stała za pad rozkłada się na wiecej prądu. No i można zamontować Fotovoltaike i mieć ogrzewania i prąd za darmo

  3. #3

    Domyślnie

    Jaki bedzie potrzebny zbiornik cwu do takiej pompy na razie jestesmy tylko z zona we dwojke wiec wiecej osob dopiero w przyszlosci

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Np Qatro 100 firmy Biawar jest wiszący i stojący

  5. #5

    Domyślnie

    Jeszcze jakies uwagi macie lub podpowiedzcie a co pytac instalatora podczas rozmowy.
    Jak mowilem nie za bardzo jeszcze jestem w temacie a większość osob znajomych to wogole mi odradza pompe i groszek zalozyc kaze ale tez wiekszosc z nich podlogowki nie uznaje

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,

    Obydwa z rozważanych rozwiązń będą odpowiednie dla Pana budynku. Przed podjęciem decyzji na temat wyboru pompy ciepłą czy kotła gazowego proponuję sprawdzić co obejmuje dana oferta. Może się okazać że oferta nie obejmuje wszystkich pozycji, co może później wpłynąć na dodatkowe koszty. Przy okazji polecam Panu sprawdzić ofertę pomp ciepła typu split marki Buderus. W naszej ofercie znajduje się pompa Logatherm WPLS.2, która wyposażona jest w nowoczesny regulator HMC300 pozwalający na sterowanie pracą ogrzewania, chłodzenia oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie cechuje się wysoką sprawnością, dzięki zastosowaniu sprężarki o modulowanej pracy w zakresie od 25% do 100%. Dzięki aplikacji Buderus EasyControl możliwe jest zdalne sterowanie urządzeniem za pomocą modułu internetowego. Na pompę ciepła udzielamy gwarancji do 5 lat. Przy wyborze producenta pompy ciepła należy mieć na uwadze jego renomę oraz należy sprawdzić, czy posiada fachowy i rozbudowany serwis. Autoryzowani Instalatorzy marki Buderus gwarantują montaż zakupionej centrali wentylacyjnej, przeprowadzą jej uruchomienie oraz w przyszłości wykonają okresowe przeglądy techniczne oraz ewentualne naprawy po okresie gwarancyjnym.
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał 17jacek1 Zobacz post
    nie za bardzo jeszcze jestem w temacie
    Gdzie znajduje się Twoja rezydencja?
    Należy zrobić profesjonalny OZC budynku aby określić ;
    - moc pompy,
    - zapotrzebowanie energii przez budynek
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Mam taki sam dylemat - albo kotłownia albo pompownia
    Odpaliłem arkusz kalkulacyjni zsumowałem wsio i mimo, że mam gaz przy drodze w działce - wybieram pompę.
    +/- koszty podobne różnica kilka tysiecy
    + płace tylko za prąd brak abonamentu za gaz
    + jak załapie się z miasta na dopłaty do ogniw FV to z rachunkami za prąd wyjdę na 0
    - odpowiednia dobrana moc pompy i dobry instalator ( z gazem każdy piec da rade)
    + ogrzewanie pompą wg różnych inforamcji jest 20-30% tańsze niż gazem (info nie sprawdzone)
    + brak gazu w domu - a to zawsze mniej lub większe zagrożenie - choć to w sumie można pominąć (ale ja mam z tyłu głowy zawsze czad)
    - pompa ciepła mniej lub więcej hałasuje więc trzeba to mieć na uwadze
    Oba źródła są bezobsługowe więc co nie wybierzesz i tak będzie dobrze.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    artput

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Pompa chyba bez zbiornika cwu a kotłownia ze zbiornikiem . Ja prywatnie zrezygnowałem z gazu i zamontowałem PC,
    Odpada opłata stała za gaz , aopłata stała za pad rozkłada się na wiecej prądu. No i można zamontować Fotovoltaike i mieć ogrzewania i prąd za darmo
    jaki koszt - ile pompa wytrzyma

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    artput

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    Mam taki sam dylemat - albo kotłownia albo pompownia
    Odpaliłem arkusz kalkulacyjni zsumowałem wsio i mimo, że mam gaz przy drodze w działce - wybieram pompę.
    +/- koszty podobne różnica kilka tysiecy
    + płace tylko za prąd brak abonamentu za gaz
    + jak załapie się z miasta na dopłaty do ogniw FV to z rachunkami za prąd wyjdę na 0
    - odpowiednia dobrana moc pompy i dobry instalator ( z gazem każdy piec da rade)
    + ogrzewanie pompą wg różnych inforamcji jest 20-30% tańsze niż gazem (info nie sprawdzone)
    + brak gazu w domu - a to zawsze mniej lub większe zagrożenie - choć to w sumie można pominąć (ale ja mam z tyłu głowy zawsze czad)
    - pompa ciepła mniej lub więcej hałasuje więc trzeba to mieć na uwadze
    Oba źródła są bezobsługowe więc co nie wybierzesz i tak będzie dobrze.
    no to ja tak mysle koszt gaz przyłacze projekt kominiarz 4000 treba dlugo czekac na przyłacze u nas i kocioł montaz wyrzut moze byc przez sciane wiec komin zbedny jakis 6000 razem 10000 plus zbiornik cwu
    pompa ciepła z montazem ile 25 tys
    wymiana kotła na gaz 6000 pompy 25 tys po około 10-15 latach
    koszt grzania podobny moze pompa taniej ale przy mrozach zaś problemy nagrzeje czy nie i buczy coś tam na dworze
    co ty na to

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał artput Zobacz post
    no to ja tak mysle koszt gaz przyłacze projekt kominiarz 4000 treba dlugo czekac na przyłacze u nas i kocioł montaz wyrzut moze byc przez sciane wiec komin zbedny jakis 6000 razem 10000 plus zbiornik cwu
    pompa ciepła z montazem ile 25 tys
    wymiana kotła na gaz 6000 pompy 25 tys po około 10-15 latach
    koszt grzania podobny moze pompa taniej ale przy mrozach zaś problemy nagrzeje czy nie i buczy coś tam na dworze
    co ty na to
    Nie wiadomo ile pompy czy kotły będą realnie działać, ale jeśli się o to dba to nawet 20 lat podziała. Co do różnicy w cenie TERAZ to przypominam, że kilka lat pompa kosztowała nawet 50kPLN. W Azji pompy teraz kosztują 2-3kUSD i myślę, że do tej wartości w przyszłości będzie dązyć cena. W między czasie oszczędzasz. Np, ja zapłaciłem rok temu ok 800PLN za prąd. Za gaz pewnie z 2000-3000 by wyszło.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  12. #12

    Domyślnie Ekspoatacja -jak długo

    Cytat Napisał artput Zobacz post
    jaki koszt - ile pompa wytrzyma
    Witam, no właśnie . ile wytrzyma. Jestem użytkownikiem od 9 lat. Na razie działa ,ale ,że jestem człowiekiem akuratnym ,zacząłem się orientować co zrobćc jak coś padnie. Bo jak padnie w zimie ,a to moje jedyne źródło ogrzewania, to trza działać szybko. Teraz tak myślę ,że jakbym miał gaz na działce to byłby to lepszy wybór.
    Wg mnie najszybciej silniki padną i wygląda to tak : modele jednostek całych zewnętrzych nie występują już od 2012 roku . Silnik 1 kosztuje 1100zł , a jest 2.
    To samo rekuperacja . Wentylatorów już nie produkują ,nowy odpowiednik 2000zł (a też jest 2) a gdzie usługa ?A to są tylko silniki ,a reszta podzespołów? Tak więc do oszczędności związanych z grzaniem pompą trza doliczyć parę stów miesięcznia na amortyzację . I to już jest mało opłacalna zabawa.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A jak padnie kocioł gazowy zimą? To w sumie ten sam problem...

    Też o tym nie myślałem jak zakładałem pompę. Ale w tej chwili już przygotowałem plan awaryjny. Przepływowy kocioł elektryczny CO o mocy 6k. Podmiana z pompą ciepła zajmie mi 2h razem z przełożeniem pompki obiegowej. A potem można na spokojnie serwisować pompę ciepła.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14

    Domyślnie

    Tylko kocioł kosztuje 8 tys (a i przy kotle mało kto ma rekuperator) ,a pompa 25 tys .

  15. #15

    Domyślnie

    Ale w sumie teraz zerknąłem na coś takiego . jest to rzeczywiście plan awaryjny w razie W . Dzięki za podpowiedź.Za 2600 może coś takiego już kupić . Tylko wcześniej pewnie przygotować złącza

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja się posiłkowałem tym na czas serwisu. Jedyna niedogodność to ręćzne przełączanie zaworu CO/CWU. Ja bym kupił używany kocioł - mój ma już ze 20 lat, zmieniłem tylko grzałki, bo miały przebicie. Do tego przewody elastyczne 1 cal, jakiś srubunek i zawór. Widzę, że 1000zł można to już kupić używane. Zalać wodą żeby nie korodowało i na czarną godzinę jak znalazł.

    Serwis kotła czy pompy to może i nie to samo, ale sam czas oczekiwania na serwis może być problematyczny.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #17

    Domyślnie

    Przy malutkim domu gaz wg mnie wydaje się sensowniejszy -zwłaszcza jeżeli będziesz miał inne odbiorniki -kuchenka a może kominek.
    Powinieneś zmieścić się w taryfie W2 która nie jest droga za abonament, ale rozłożyłbym wszędzie podłogówkę aby nie palić mostów dla powietrznej pompy.
    Niedrogie są też kable grzejne DEVI które można rozłożyć w podlodze przed wylewkami i mogą służyć i awaryjnie i jako ogrzewanie przy słonecznej pogodzie po zamontowaniu fotowoltaiki
    W lecie chcesz mieć klimatyzator? Może dogrzewać zwykłą klimą?.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał 17jacek1 Zobacz post
    Jeszcze jakies uwagi macie lub podpowiedzcie a co pytac instalatora podczas rozmowy.
    Jak mowilem nie za bardzo jeszcze jestem w temacie a większość osob znajomych to wogole mi odradza pompe i groszek zalozyc kaze ale tez wiekszosc z nich podlogowki nie uznaje
    Czego się dziwić - tkwimy dość głęboko w średniowieczu, to i myślenie Twoich znajomych godne jest tamtych czasów.

    Mam jedno i drugie - PC wydaje mi się zwłaszcza w nowo budowanym domu lepszym rozwiązaniem.

    Jeszcze zostanie Ci trochę grosza na PV.
    Zawczasu pomyśl o optymalnym dla PV kącie i kierunku ustawienia dachu.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomalik Zobacz post
    Ale w sumie teraz zerknąłem na coś takiego . jest to rzeczywiście plan awaryjny w razie W . Dzięki za podpowiedź.Za 2600 może coś takiego już kupić . Tylko wcześniej pewnie przygotować złącza
    no to ja chyba po bandzie pojechałem z planem awaryjnym
    Z racji posiadania bufora, na znanym portalu zakupiłem i zainstalowałem w nim grzałkę 3x2kw za niecałe 100 PLN.
    Tak w razie czego jakby pompa padła

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpalys Zobacz post
    no to ja chyba po bandzie pojechałem z planem awaryjnym
    Z racji posiadania bufora, na znanym portalu zakupiłem i zainstalowałem w nim grzałkę 3x2kw za niecałe 100 PLN.
    Tak w razie czego jakby pompa padła
    A jak prądu zabraknie? W wiaderku przyniesiesz z lasu?
    Nierzadko -zwłaszcza na wsi są po wichurach przerwy 2-3dni bez prądu.

    Jak pompa wysiądzie albo cokolwiek innego ale jest prąd -to można ogrzać dom zwykłymi grzejnikami elektryczymi -luksusu nie ma, ale przeżyć można.
    Bez prądu dobry jest kominek tradycyjny lub gazowy.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony