dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Niskie / Średnie zarobki a budowa Domu

    Witam. Mam 28lat i chciałbym mieć swój własny nie duży dom (najlepiej z piwnicą oraz poddaszem do adaptacji w przyszłości) jestem w trakcie "negocjacji" ceny działki o pow. 700m2. Głównie chodzi mi o to czy jest sens żebym się w to ładował ? na działke kase mam ale jestem sam, bez dzieci, alimentów, długów itp. Zarabiam ok 3000-3500zł na rękę miesięcznie. Chciałbym własny dom bo wychowałem się w domu jednorodzinnym i branie kredytu na mieszkanie w bloku troszke mnie zniechęca... Co o tym sądzicie ? ma to sens i czy jestem w stanie się wybudować, wykończyć i później utrzymać dom przy takich zarobkach ? kredyt na ok 30lat to rata w okolicach +/- 1000zł

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    licz 2,8-3 tyś za m2 (jeśli budujesz systemem zleconym) do stanu deweloperskiego.
    Dom z piwnicą i poddaszem raczej będzie oscylował ok. 150 m2 minimum (po 50 m2 na kondygnację).
    150 * 3 tyś = 450 tyś za sam dom (bez ogrodzenia działki, bruków, mebli, itd.)
    Masz taką zdolność kredytową?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    + prawdopodobnie samochód i jego utrzymanie

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Znajomy kumpla postawił sobie szkielet , a drugi rusza w połowie roku ...
    koszt budowy domu szkieletowego może wynieść ok. 150 000 – 250 000 zł w stanie surowym oraz ok. 200 000 – 350 000 zł w stanie deweloperskim.
    https://jakbudowac.pl/Ile-kosztuje-d...owy-i-projektu
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  5. #5
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Buduj dasz radę tylko powiedz po co ci piwnica oraz poddasze ? walnij sobie jakiegos kanadyjczyka bez piwnic i strychów , połowa kosztów twoje , jak ludzie w 5-kę potrafią mieszkać całe życie na 48 metrach czy 60-ciu to wg mnie jak postawisz 80 czy 90m2 parterówki bez poddasza to na pewno starczy i ogrzewanie nie wykończy .

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Na takiej małej działce ciężko będzie postawić osobny garaż z jakimś pomieszczeniem gospodarczym - a niestety przy domu coś takiego (przynajmniej dla mnie) to "must have". Gdzieś trzeba trzymać kosiarki, rowery i całe przydomowe "przydasie", a jak już ktoś lubi pomajsterkować to nawet nie ma o czym mówić. Więc ma sens chęć posiadania piwnicy. A jak chcesz mieć kawałek ogródka to na 700m2 też różnice robi powierzchnia zabudowy 150 a 80 m2 - więc i poddasze zaczyna mieć sens.
    Wiadomo że najekonomiczniej byłoby postawić parterówkę ok 80-90 m2 z drewnianym stropem, sam poszedłem w takim kierunku, ale niekoniecznie musi to spełniać założenia budującego.
    Więc, jak mawiał rzecznik rządu widząc kiboli kopiących leżącego KOD-ziarza - nie popieram ale rozumiem...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jak się ma kasę, to można budować garaż, warsztat, pomaszczenie gospodarcze i stajnię dla kucyka.
    Ale jak ich się nie ma, to chyba należałoby okroić marzenia?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Piwnica to raczej rzecz zbędna i kosztowna w budowie.
    Lepiej i taniej jest wybudować większy garaż lub pom. gospodarcze nawet kosztem działki.
    Poddasze użytkowe do późniejszego wykończenia może być.
    Tylko czy od razu zrobisz schody na poddasze?
    Działka 700m2 z domem 80m2 - ogród 620m2.
    Działka 700m2 z domem 160m2 - ogród 540m2.
    Różnica to 80m2 czyli masz większy dom a ogród mniejszy tylko 0 80m2 czyli o 13%.

    Budowanie piwnicy żeby tam "pomajsterkować" to kosztowne hobby.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 16-01-2019 o 12:48
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Zamiast bezsensu znowu dywagować za ile się wybuduje lepiej od razu napisać autorowi że przy zarobkach 3 tyś na rękę to domu nie wybuduje i tyle Znajdzie kobite, wtedy będą dwie pensje może większe i można zacząć myśleć.

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli dostanie zdolność kredytową albo wygra w totka, to jego wybór.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Schody do piwnicy i na poddasze to dodatkowa strata powierzchni i pieniędzy.
    Do tego jeszcze drzwi do piwnicy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12

    Domyślnie

    Dzięki za wszelkie wypowiedzi dało mi to do myślenia i raczej będę myślał o powierzchni domu ok. 100m2 jednak chciałbym mieć strop betonowy (tak wiem jest to dodatkowy wydatek, ale patrze na to w ten sposób że jeśli kiedyś byłaby lepsza praca więcej gotówki itp. to zawsze można zaadoptować poddasze, wykończyć i wstawić schodu a narazie zrobiłbym tylko dół na gotowo a "dziure" gdzie miałyby być kiedyś schody zakręciłbym płytą itp.) co do piwnicy chciałbym, bo lubie majsetrkować, czasem robie szafy przesuwne więc dodatkowe pomieszczenie by się przydało.. ale rozumiem że koszt piwnicy to pewnie dodatkowe 50tyś więć musze to wszystko na spokojnie przemyśleć. Zdolność mam na 290tyś z groszem

    Zastanawiam się jak oni liczą te "stany zamknięte" bo jak na moje to coś za małe te koszty w tych projektach:

    te pierwsze dwa projekty najbardziej mnie interesują ale raczej będę musiał odpuścic i zrobic albo z poddaszem do adaptacji albo parterówke (ok. 100m2) i z częściowym podpiwniczeniem np. kotłownia 10m2 i pom. gosp. 10-15m2

    https://www.archon.pl/projekty-domow...mb4c2258899658
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m59221d958b123


    https://www.archon.pl/projekty-domow...m54f20ef23e5bc
    https://www.archon.pl/projekty-domow...mc0922f41af943
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m79820fa647af1
    Ostatnio edytowane przez Daro2018 ; 16-01-2019 o 17:17

  13. #13

    Domyślnie

    50tys na piwnicę? Chyba na samą podłogę w piwnicy
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    50tys na piwnicę? Chyba na samą podłogę w piwnicy
    chodziło mi o dodatkowe 50tyś na budowe piwnicy w stanie surowym..

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Stan surowy zamknięty to mury, fundament, dach i stolarka okienna (+ drzwi zewnętrzne).

    Bez instalacji, wylewek, tynków, ocieplenia, zabudowy k-g, stolarki wewnętrznej.

    To jakaś połowa kosztów budowy, może mniej.

  16. #16
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Majsterkować można i w blaszanym garażu , skoro kasy nie za dużo to ja stawiałbym tylko parter bez piętra z drewnianym stropem i tak dom da się wybudowac taniej niż kupno kawalerki ,

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daro2018 Zobacz post
    Zarabiam ok 3000-3500zł . Chciałbym wybudować, wykończyć i później utrzymać dom przy takich zarobkach. kredyt na ok 30 lat to rata w okolicach +/- 1000zł
    Napiszę uczciwie - przy tym układzie brak realnych szans na wybudowanie, wykończenie i utrzymanie domu. W wieku 55 lat możesz spłacić to co pożyczyłeś , a marnie to widzę nawet jeśli zmienisz pracę której wyższe niż teraz wynagrodzenie pokryje Ci w 100% wartość kredytu to i tak samodzielnie nie wykończysz domu.
    Jak widzę mieszkasz w Poznaniu/okolicach wg mnie kupił bym kawalerkę w rozsądnej lokalizacji, ładnie ją urządził, poszukał 2-giej połowy i wtedy podjął decyzję.
    Może okazać się , że lepsza praca będzie zbyt daleko od miejsca rozpoczętej budowy - co wtedy? kawalerkę zawsze sprzedasz i koszty Ci się zwrócą.
    A jeśli nie, zainwestujesz kasę ze sprzedaży w upragniony dom, teraz to dom pełen wyrzeczeń i kompromisów.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Piwnica to raczej rzecz zbędna i kosztowna w budowie.
    Lepiej i taniej jest wybudować większy garaż lub pom. gospodarcze nawet kosztem działki.
    Poddasze użytkowe do późniejszego wykończenia może być.
    Tylko czy od razu zrobisz schody na poddasze?
    Działka 700m2 z domem 80m2 - ogród 620m2.
    Działka 700m2 z domem 160m2 - ogród 540m2.
    Różnica to 80m2 czyli masz większy dom a ogród mniejszy tylko 0 80m2 czyli o 13%.

    Budowanie piwnicy żeby tam "pomajsterkować" to kosztowne hobby.
    Ciekawie to policzyłeś. Bardzo ciekawie. Brałeś pod uwagę wszelkie podjazdy, opaski odwadniające, dojście od furtki do domu, miejsce na śmietniki, itp.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czy dojście furtka dom i miejsce na śmietnik zajmują inną powierzchnię w domu 80 m2 a w domu 160 m2?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daro2018 Zobacz post
    (najlepiej z piwnicą oraz poddaszem do adaptacji w przyszłości)
    Porzuć stare wzorce i szukaj nowych, to że rodzice mieszkają w domku pobudowanym za komuny z piwnicą etc, to wcale nie znaczy że tak musisz robić. Mam na myśli rozwiązania architektoniczne tutaj

    Pomysł z adaptacją poddasza dobry ponieważ jego metraż nie powinien wliczać się do m2 z kredytu.
    Zarobki masz niezłe bym powiedział, oficjalne jak mniemam? bo to też ważne do kredytu.
    Gdy ja myślałem o początku budowy to miałem działkę i zarobki pokroju minimalnej krajowej a to było koło 7 lat temu. Teraz przebijam średnią krajową i domykam budowę. W tym roku mam nadzieję przeprowadzka.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony