dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Teofil75

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Bieszkowice
    Kod pocztowy
    84-206
    Posty
    4

    Domyślnie Pellet + fotowoltaika / co myślicie?

    Witam,
    zakupiłem dom w którym muszę zainstalować ogrzewanie i mam następującą wizję, którą proszę o zopiniowanie.
    Dom nieduży bo ma około 80m2 (40 parter + 40 piętro) Na działce nie posiadam instalacji gazowej, więc tej formy ogrzewania nie biorę pod uwagę.
    W całym domu planuję ogrzewanie podłogowe, a głównym źródłem ciepła będzie piec na pellet (Tekla DRACO BIO COMPACT 12kW 5 KLASA). Dodatkowo przewiduję podłaczyć fotowoltaikę (moc około 4 kWp). Do tego muszę zamontować zbiornik i tu jeszcze nie wiem jaki (buforowy czy akumulacyjny)
    W miesiącach letnich (słonecznych) będę korzystał z podgrzewania bierzącej wody przez panele, więc kocioł z pelletem będzie "odpoczywał".
    W salonie jeszcze montuję wsad kominkowy (12 kW) z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła.
    Co myślicie o takim rozwiązaniu?
    Jaki zbiornik polecacie? (rodzaj i model)
    Czy ktoś korzysta ze wspomnianego przeze mnie pieca na pellet (Tekla 12kW)
    Lliczę na Wasze konstruktywne opinie i pozdrawiam

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Nie wiadomo jak ocieplony ten domek, ale jeśli planujesz PV to zastanowiłbym się nad ogrzewaniem tylko prądem.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teofil75 Zobacz post
    Dom nieduży bo ma około 80m2 (40 parter + 40 piętro) Na działce nie posiadam instalacji gazowej, więc tej formy ogrzewania nie biorę pod uwagę.
    Pellet to też węgiel, tylko w postaci mniej kalorycznej. Dom jest nieduży, wielkości mieszkania, więc warto się zastanowić nad niedrogą termomodernizacją i skoro ma być fotowoltaika, to grzać kablami w podłodze i/lub klimatyzatorami, czyli często lansowane połączenie: pompa ciepła + fotowoltaika. A palenie w kotłach zostawić profesjonalistom, czyli elektrowni, żeby nie truć mocno środowiska.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Teofil75

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Bieszkowice
    Kod pocztowy
    84-206
    Posty
    4

    Domyślnie

    Ocieplenie i nowe okna będą też robione, ale domek nieduży, więc i dach nieduży, paneli będzie o mocy 4kWp, ponieważ inne miejsca nieco zacienione i tam jest już strata sięgająca 8-12%. A jakie rozwiązania sugerujecie dla samego prądu?
    Ostatnio edytowane przez Teofil75 ; 18-01-2019 o 11:40

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    hans09

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    12-123
    Posty
    1

    Domyślnie

    Moim zdaniem trzeba iść w stronę ekologicznego ogrzewania, sami zobaczcie do czego doprowadziły kopciuchy: https://www.female.pl/artykul/18826-...-niebezpieczne

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Teofil75

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Bieszkowice
    Kod pocztowy
    84-206
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Jak chcesz drożej inwestycyjne a tanio w używaniu, to wodna podłogówka i mała PC np., LG czy Samsung 5kW. PC załatwi też sprawę CWU. Za PC masz ok 12-15 tyś, pewnie niewiele drożej niż pellet, a może nawet to samo. Przy PC te panele PV, to pewnie pokryją koszt CO+CWU.
    Czyli podsumowując: Zakladam Panele około 4 kW - (jest możliwość do 6,5 kW, ale trochę zmniejsza się wydajność, przez zacienienie) do tego mała PC 5kW. Aby załatwić tym CO i CWU montuję zewnętrz na powietrze bo z tego co wiem z gruntówką może być problem przy juz wybudowanych i zagospodarowanych domach i w środku pompa ze zbiornikiem minimum 200l dla 4-5 osób. Robię podłogówkę i załatwiam sprawę CO i CWU. Montuję kominek, więc można wklad przy okazji zrobić z rozprowadzeniem gratwitacyjnym, aby mieć alternatywę przy bardzo dużych mrozach. Co o tym myslisz?

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kasia_pelasia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-101
    Posty
    2

    Domyślnie

    Pellet to też węgiel, tylko w postaci mniej kalorycznej.
    Pan Kejk, mógłbyś podać źródło tej wiedzy ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasia_pelasia Zobacz post
    Pan Kejk, mógłbyś podać źródło tej wiedzy ?
    Pewnie mu o to chodziło, że przy spalaniu pelletem wytwarza się dwutlenek węgla.
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  9. #9

    Domyślnie

    ja bym postawiła na samą fotowoltaikę bo będą generowane większe koszty przy pompie a pv ci sie zwróci

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony