dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    suomifinland

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    woj. pomorskie
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    45

    Domyślnie Po co montować odkurzacz centralny?

    Zupełnie nie rozumiem tego, że niektórzy montują odkurzacz centralny. Nie widzę żadnych większych plusów takiego rozwiązania, za to wiele minusów. Przy dzisiejszych, nowoczesnych, dokładnych, odkurzaczach z filtrami HEPA odkurzacz centralny wydaje się totalnym nonsensem. Nie dość, że to drogie i kłopotliwe w montażu to jeszcze wystarczy pomyśleć o różnych brudach jakie muszą zostawać w tych przewodach.
    Jest całe mnóstwo różnych rozwiązań- tradycyjne odkurzacze z filtrem HEPA, odkurzacze bezprzewodowe, bardzo mocne- typu Dyson, roboty odkurzające. Na co komu takie coś jak odkurzacz centralny? Zrozumieć tego nie sposób...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ma kilka zalet.
    1. Znajdź mi odkurzacz mobilny o takiej mocy ssącej, jak przeciętny centralny.
    2. Babranie się z opróznianiem kilkakrotnie rzadziej
    3. Cisza przy odkurzaniu.

    Generalni OC ma tylko jedną wadę - koszt.

    Ad.1 tu porównanie mocy ssania mojego, jak mi się zdawało mocnego Karchera z jakimś małym, starym OC który ekipa woziła do testów szczelności przy montażu instalacji:



    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-01-2019 o 16:56

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A ja odpowiem na pytanie wątku.
    "Do odkurzania"
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał suomifinland Zobacz post
    Jest całe mnóstwo różnych rozwiązań- tradycyjne odkurzacze z filtrem HEPA, odkurzacze bezprzewodowe, bardzo mocne- typu Dyson, roboty odkurzające. Na co komu takie coś jak odkurzacz centralny? Zrozumieć tego nie sposób...
    Robot odkurzający nie jest odkurzaczem.
    Nie masz to nie wiesz dlaczego niektórzy stosują centralne odkurzacze.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał suomifinland Zobacz post
    Zupełnie nie rozumiem tego, że niektórzy montują odkurzacz centralny. Nie widzę żadnych większych plusów takiego rozwiązania, za to wiele minusów. Przy dzisiejszych, nowoczesnych, dokładnych, odkurzaczach z filtrami HEPA odkurzacz centralny wydaje się totalnym nonsensem.
    Masz informację
    Dlaczego odkurzacz centralny jest lepszy od tradycyjnego?

    Tradycyjne przenośne odkurzacze wydmuchują zasysane powietrze w pobliżu odkurzanego miejsca, co bardzo utrudnia skuteczne sprzątanie. Nawet te zassane przez odkurzacz zanieczyszczenia mogą się ponownie znaleźć w mieszkaniu – filtr nie zatrzyma wszystkich. Tradycyjne odkurzacze zwykle bardzo hałasują.

    Odkurzacz centralny takich wad nie ma. Oczywiście nie znaczy to, że jest idealny: jest droższy i wymaga wykonania specjalnej instalacji, którą trzeba jakoś ukryć w ścianach, pod podłogą lub nad sufitem. Można go uznać za luksus, ale taki, na który wiele osób może sobie pozwolić.
    https://muratordom.pl/instalacje/inn...VuTh-eXWW.html
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał suomifinland Zobacz post
    Nie dość, że to drogie i kłopotliwe w montażu to jeszcze wystarczy pomyśleć o różnych brudach jakie muszą zostawać w tych przewodach.
    Jak czytam takie wypowiedzi to po pierwsze mam wrażenie, że to prowokacja do "rozgrzania" tematu który dawno nie był poruszany na forum.
    Czytam i słyszę argumenty, że ogrzewanie podłogowe jest szkodliwe dla zdrowia i się bardzo kurzy w domu. i cały czas to samo...

    Odkurzacz centralny nie jest drogi, początkowy zakup i zakup elementów instalacji mieści się w 2tyś zł.
    Eksploatacja jest tania- zużywa tylko prąd.
    Wszystkie roztocza, grzyby i inne paskudztwa trafiają do zbiornika, a pozostała część na zewnątrz domu.
    Jest cichy, wygodny, nie obija ścian i mebli.
    Rurociąg jest czysty - bo niby w jaki sposób ma się tam coś zatrzymać? albo zanieczyścić? przy takim pędzie powietrza nic tam nie trafia jak to co wciągniemy rurą więc co ?
    Odkurzacz jest i do domu i do auta(jeśli w ogóle autor wątku kiedykolwiek odkurzał samochód) w garażu gdzie z reguły jest jednostka jest również gniazdo techniczne gdzie można podłączyć i urządzenia i wąż do odkurzania auta. Jestem ciekaw jak długo odkurzacz domowy wytrzyma do odkurzania auta.

    I na koniec wnioskuję, że negatywnie o OC wypowiadają się osoby które nigdy czegoś takiego nie widziały, nie miały , albo co jest jeszcze bardziej prawdopodobne - zapomniały zrobić u siebie i swoje gapiostwo chcą nadrobić wypisując takie opinie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Największe boję toczą osobniki posiadające umiarkowane pojęcie w omawianym temacie. Każdy kto ma inaczej coś urządzone czyli odmieniec, muusi być krytykowany. Taka tradycja.Podobnie jak ze zmywarką, dużym ekranem, WM.... itd.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 22-01-2019 o 23:22

  8. #8

    Domyślnie

    Mam rury na parterze. Dodatkowo wyjście do pociągnięcia na poddasze.
    Na razie nie widzę sensu kupowania gniazdek i samej jednostki.
    Robot sprzątający x2szt wyjdzie taniej. Mam na myśli roborock s50/s55.
    Mam zwykły odkurzacz do dotarcia raz na jakiś czas tam, gdzie nie sięgnie automat.
    Jeśli macie argumenty przeciw, chętnie się z nimi zapoznam.

    Pewnie głównym, będzie trwałość rozwiązania.

    Na razie mam zwykły odkurzacz.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 09-02-2019 o 18:10
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Robot sprzatajacy??? Tak może napisać ktoś, kto widział to cacko na ekranie telewizora, może starej krzepkiej plazmy lub nawet OLED.
    Ten "robot" służy do wygłaskania podłogi umiarkowanie zastawionej meblami oraz "letko" przykurzonej. Skutecznie nie sprzątnie kłaków z dużego psa, nie sprzątnie piasku jeśli wejdziesz w butach czy ziemi wygrzebanej z doniczki przez kota. Jeśli nie masz psa, przed domem masz długi chodnik wyłożony kostką betonową lub mieszkasz w kamienicy na 3 piętrze (a schody są sprzatane co tydzień lub częsciej), to zabaweczka może ci się spodobać. Droższy model sam się dokuje do ładowania, lecz sam nie potrafi sie pozbyć zawartości czyli wyśmiecić. Pieskowi też może sie spodoba. W trzecim zdaniu napisałem o umiarkowanym zastawieniu meblami. Wygodnie jest puścić robota do pracy gdy nikt się nie kręci czyli najlepiej w nocy. W przeciętnie zastawionym pokoju circa 22m^2 (stół, 6 krzeseł, dwa fotele, meble oblistwione dołem w zwartych blokach pod dwoma ścianami) maszynka jeździ 30-40minut. Tłucze się o meble, niby delikatnie lecz w nocy wszystko słychać. Na to bym machnął ręką, gdyby skuteczność była >95%. Cena tej maszynki (I-robot) jest równa cenie nie najtańszej jednostki centralnej odkurzacza razem z wyposażeniem (szczotki, wąż i jakieś drobiazgi-końcówki). Czyli pozostaje do położenia kilkanaście, może kilkadziesiąt metrów białej rury z pcv fi50 i kilka gniazdek.Jeśli zrobisz to samemu (klejem smaruj rurę a nie kielich!), to koszt zamknie sie w 200- 400 zeta. Chyba że założysz jakieś pozłacane wypasione gniazda po 150 zeta za sztukę to będzie drożej .
    Wiem o czym piszę, bo odkurzanie to moja domena od piętra po pralnię i spiżarnię na poziomie -1.
    Instalację OC już sam położyłem przy okazji innej demolki.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 09-02-2019 o 19:57

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    @KAizen
    To WD3? Też go podłączałem przy odkurzaniu jest słaby. OD dwóch lat za centralny ma podłączoną starą Rovente i działa ok. Dopóki nie padnie nie zmienię na centralny
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    To WD3?
    WD 3.200
    W porównaniu z centralnym wygląda blado - ale w porównaniu z "cywilnymi" które miałem w rękach od czasu wprowadzenie w UE restrykcji na moc odkurzacza to i tak IMO potęga.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Mój to ma ponad 10lat 2200W więc ciągnie Jako centralny się sprawdza
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Robot odkurzający nie jest odkurzaczem.
    Dlaczego nie jest ?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Robot sprzatajacy??? Tak może napisać ktoś, kto widział to cacko na ekranie telewizora, może starej krzepkiej plazmy lub nawet OLED.
    Ten "robot" służy do wygłaskania podłogi umiarkowanie zastawionej meblami oraz "letko" przykurzonej. Skutecznie nie sprzątnie kłaków z dużego psa, nie sprzątnie piasku jeśli wejdziesz w butach czy ziemi wygrzebanej z doniczki przez kota. Jeśli nie masz psa, przed domem masz długi chodnik wyłożony kostką betonową lub .
    Mam Roombę, psa gubiacego non stop sierść, latem pies, dzieci wbiegają do domu bezpośrednio z tarasu.
    Żona uwaza zakup tego urzadzenia za jeden z najbardziej trafionych.
    Różnica w przejściu gołą stopą po posadzce przed i po czyszczeniu Roombą jest kolosalna

    Salon i kuchnię sprząta podczas naszej nieobecności, łazienkę, sypialnie po południu, kiedy 2 tych pomieszczeniach nikogo nie ma.

    Faktem jest jednak, ze robot, robotowi nie równy i wrzucanie ich do jednego worka raczej nie ma sensu.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 11-02-2019 o 12:40

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Te iroboty jakoś do mnie nie przemawiają jakie są koszty eksploatacji takiego czegoś?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Te iroboty jakoś do mnie nie przemawiają jakie są koszty eksploatacji takiego czegoś?
    Filtr za 16-18zł co kilka miesięcy.

    Walek z szczotkami niby co 12miesiecy, ale ja po 24 nie widzę potrzeby
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 11-02-2019 o 16:48

  17. #17

    Domyślnie

    Ja mam i odkurzacz centralny i robota sprzątającego XIAOMI. Mam dom piętrowy. Mam psa. Robot sprzątający co dwa dni biega i sprząta parter - rewelka - kłaki z psa się nie walają - zbiera wszystko bardzo dokładnie. Odkurzacz centralny -tez rewelka - przede wszystkim cicho, brak smrodu z wydmuchiwanego odkurzacza ( pomimo hepa) itp zawsze czuć odkurzacz niecentralny. Do centralnego polecam szufelkę w kuchu i przedpokoju.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Robot sprzatajacy??? Tak może napisać ktoś, kto widział to cacko na ekranie telewizora, może starej krzepkiej plazmy lub nawet OLED.
    Ten "robot" służy do wygłaskania podłogi umiarkowanie zastawionej meblami oraz "letko" przykurzonej. Skutecznie nie sprzątnie kłaków z dużego psa, .
    Nie neguje posiadania OC ale to co powyżej to same bzdury, posiadam i jedno (odkurzacz roomba) i drugie (Golden Retriever) i ja nie jestem w stanie Karcherem przemysłowym wygarnąć włosów z dywanu jak robi to wspomniany robot. Co więcej robot robi to podczas gdy nie ma mnie w domu i robi to codziennie ! . Dodam ze nie mam kostki więc moj pies codzienie przynosci tony piachu do domu. Jedyna wada odkurzacza jest to że nie sprzatnie we wszystkich miejscach więc raz na jakis czas trzeba przejechac odkurzaczem,
    Wiec proponuje najpierw kupic robota i potem sie wypowiadać (jak napisalem nie neguje posiadania OC - choc sam go nie posiadam z wyboru)
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Robot sprzątający co dwa dni biega i sprząta parter - rewelka - kłaki z psa się nie walają - zbiera wszystko bardzo dokładnie. .
    Potwierdzam
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Żona uwaza zakup tego urzadzenia za jeden z najbardziej trafionych.

    Tiaaaa skąd ja to znam moja zona krytykuje mnie za kupowanie "zabawek" do domu ale jesli chodzi o robota mowi dokładnie to samo
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony