dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie Siatka do zebezpieczenia szczeliny wentylacyjnej

    Cześć,

    Aktualnie przerabiam temat zabezpieczenia szczeliny wentylacyjnej dachu. Mam zamiar zamontować siatkę pomiędzy murłatą a deskowaniem (np. przy użyciu tackera lub skobli) i chciałem zapytać bardziej doświadczonych osób jaką siatkę wybrać: ocynkowaną, aluminiową (mam nadzieję, że ocynkowane lub nierdzewne zszywki nie zainicjują korozji galwanicznej), nierdzewną? Siatka zgrzewana, tkana, czy cięto-ciągniona? Jaka grubość druta (żeby np. kuna nie przegryzła)?

    Najtaniej wychodziłaby siatka/moskitiera aluminiowa, ale te siatki robione są z drutu 0.3 mm i boję się, że większe gryzonie spokojnie dają sobie radę z takim drutem (widziałem zdjęcia dennic uli wykonanych z takiej siatki, którą jakiś futrzak załatwił).

    Zauważyłem, że im mniejsze oczka mają siatki, tym mniejsza średnica drutu jest używa do ich produkcji.

    Zastanawiam się nad zrobieniem takiej kanapki z 2 siatek :
    1) siatka z grubszym drutem (większe oczka), stanowiąca warstwę konstrukcyjną, która chroniła by przed większymi gryzoniami typu kuna
    2) siatka z mniejszymi oczkami w celu ochrony przed owadami o oczkach jak moskitiera

    Podpowiedzcie mi proszę, czy to co chcę zrobić to nie jest przypadkiem herezja i czy nie wymyślam kwadratowych kół.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 23-01-2019 o 17:23

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wydaje mi się że najlepszą byłaby siatka nierdzewna(bd wytrzymałość) o oczku 1,5cm zgrzewana.Jeśli oczywiście jest taka konieczność.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź. Niestety nie mogę dać gwiazdki, więc chciałbym podziękować niniejszym postem.
    Musisz podziękować innym użytkownikom zanim podziękujesz CityMatic ponownie.
    W międzyczasie znalazłem wątek o kunach na forum i postanowiłem tam powtórzyć pytanie dot. minimalnej grubości siatki.
    Troszkę zastanawia mnie, czy jak zastosuję drobniejszą siatkę np. 2x2 mm (przy okazji miałbym z głowy owady jak np. osy) z cieńszego drutu jak np. 0.5 mm, to czy paskudy jak kuna będą w stanie w ogóle wcisnąć tam swoje zębska, żeby móc toto przegryźć. A może po prostu warto zrezygnować z izolacji dachu "watą" i zastosować jakąś alternatywę, co by nie przyciągało gryzoni.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Zwierzę nie będzie się szarpało z tak drobną siatka, stal szlachetna jest bardziej twarda i sprężysta więc za pierwszą próbą zwierze odpuści.
    Drobniejsza - owszem przeciw owadom będzie dobra - ale jak tak czytam to co piszesz to zastanawiam się gdzie w Mikołowie jest takie zagrożenie plagami chyba , ze z tych lasów co otaczają Twoją miejscowość

    PS:Za gwiazdkę bardzo dziękuję

    Ps, jest sprzedawca na A...gro Juhrek i sprzedaje odpady siatek - wiadomo zawsze coś zostaje więc można nawet tańszym kosztem zaopatrzyć się u niego w potrzebne materiały
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Po doświadczeniach z kunami i szerszeniami (tu służę fotkami, jeśli ktoś wytłumaczy mi jak dodać), uważam że ideałem jest siatka gruba ( powstrzyma kunę) i za nią siatka drobna aby zrobić wbrew drobiazgowi takiemu jak szerszenie. Pszczoły i osy pewnie przejdą, lecz szerszenie są gorszą plagą. Dach robisz raz i parę złotych więcej wydane, to jest nic w przypadku późniejszych kłopotów od zwierzątek i owadów.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Na razie kupiłem siatkę nierdzewną z drutu 0.5 mm o oczku około 1 mm do ochrony przed owadami. Sprawdzę organoleptycznie, czy będę potrzebował jeszcze drugiej siatki z grubszego drutu dla zabezpieczenia przed gryzoniami typu kuna.

    Mam jeszcze pytanie w kwestii samego montażu siatki. Jak najlepiej w moim przypadku było by ją zamocować?

    Mam dach z pełnym deskowaniem i nadbitką (nie będzie dodatkowej podbitki). Zastanawiałem się nad dwoma sposobami - poniżej szkic pokazujący siatkę na niebiesko (bez detali samego okapu, czy finalnego pokrycia dachu).



    1) Montaż siatki przed izolacją ścian - rozciągnięcie siatki pomiędzy murłatą a deskowaniem. Boję się, że mogę sobie w ten sposób zafundować niezły mostek cieplny (łączny przekrój drutu licząc w kierunku pionowym licząc po obwodzie całego zabezpieczonego okapu to około 400 cm2).
    2) Montaż siatki w trakcie izolacji ścian - połączenie już zakupionej siatki nierdzewnej z siatką zbrojącą i zatopienie w kleju do siatki, ale boję się, że nie da się tego z sposób trwały zamontować do krokwii po bokach i do deskowania od góry.

    Czuję, że błądzę, bo pewnie są lepsze sposoby na montaż takiej siatki (niestety wszystkie sensowne jakie do tej pory widziałem dotyczyły montażu w podbitce, a podbitki u mnie nie będzie).

    Bardzo proszę o podpowiedź w tym temacie.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 27-01-2019 o 23:17

  7. #7

    Domyślnie

    Witam

    Też mam nadbitkę, w moim dzienniku były fotki jak rozwiązałem ten detal, ale fotki z biegiem czasu poginęły
    daj na priv maila, to wyślę Ci fotki jak to wygląda

    pozdrawiam
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Bertha, klikasz tutaj i dodajesz foto z dysku i voila!
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	264
Rozmiar:	22,6 KB
ID:	425712

    Robilbym od zewnatrz, w koncu w szczeline moga wleciec szerszenie i zrobic gniazda.

    Mozesz wrzucic tutaj Tinek?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Tylko przed ociepleniem!! Dół siatki przymocowany do murłaty a góra do deskowania (na jakieś wkręty). Inne rozwiazanie jest do pokonania przez kunę - wygryzie tunel w warstwie styropianu i przejdzie pod siatką. Masz zrobić metoda stryczka - raz za dobrze. A nie metodą krawata...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Warto pamiętać, że są gotowe listyw wentylacyjne z blachy
    https://protektor.com/pl/produkty/db...&intProduct=52
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Artikel-Nr 1241.jpg
Wyświetleń:	1336
Rozmiar:	81,7 KB
ID:	425916   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Plaster stop profiles_9224.jpg
Wyświetleń:	1307
Rozmiar:	31,4 KB
ID:	425917   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	detal1.jpg
Wyświetleń:	1133
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	425918  
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    Warto pamiętać, że są gotowe listyw wentylacyjne z blachy
    https://protektor.com/pl/produkty/db...&intProduct=52
    tyle ze sa zrobione z rdzewki, w opisie jest "galvanised steel". Mowa jest raczej o siatce ze stali nierdzewnej.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Muszę przyznać, że obie opcje zaproponowane przez Tinka i Tomka wyglądają super. Widać niepotrzebnie się pospieszyłem i kupiłem siatkę z nierdzewki.

    @Di, masz rację, początkowo strzelałem w rozwiązanie "na wieki", ale wydaje się, że zarówno siatka alu cięto-cięgniona zastosowana przez Tinka, jak i ocynkowany profil tynkowy zalinkowany przez Tomka powinny mieć wystarczającą trwałość. Gdzieś kiedyś natknąłem się na na standard pokazujący korozję różnych materiałów dla różnych grup korozyjności zgonie z ISO 12944 (podejrzewam, że w tym przypadku było by to około C1/C2) i wyglądało na to, że np. dla grupy C1 korozyjność aluminium była pomijalna, natomiast dla ocynku rzędu kilku dziesiątych mikrona na rok (z tego co znalazłem, to Protektor ma jeszcze wersję z malowanego aluminium).
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 01-02-2019 o 23:02

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Miales taka siatke aluminiowa w reku? To sie z latwoscia gnie w palcach. Nie sadze zeby dla gryzonia byla to wieksza przeszkoda.
    No i niestety nie jestem w stanie sprawdzic jakosci ocynku czy innego procesu galwanizacji. W opisie Tomka jest tylko ze galwanizowana, nie wiadomo jaki proces i jakiej grubosci jest powloka. Byloby glupio gdyby zaczelo to rdzewiec i po kilku latach nadawalo sie do wymiany. Nierdzewny jest tylko ocynk na starych audi i bmw...

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie Rozwiązanie

    Mam ten sam problem jak to rozwiązaliście docelowo?

  15. #15

    Domyślnie

    Podłączę się.
    Mam wróblówkę (grzebień z tworzywa), ale takie coś raczej nie będzie przeszkodą dla kun.
    Jednak dachówka jest falista, a nie płaska.
    Czy da się to jakoś poprawić?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony