dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie na etapie projektowania - co wybrać?

    Cześć wszystkim,

    Robimy właśnie projekt domku i jesteśmy na etapie gdzie padło pytanie jakie chcemy ogrzewanie. Projekt jest indywidualny, będzie to dom z użytkowym poddaszem i wydzieloną senioratką. Będziemy podłączeni do gazowni więc naszym paliwem do ogrzewania i ciepłej wody będzie gaz. Ponieważ mamy swobodę wyboru praktycznie wszystkiego (oprócz budżetu na dom) często padają pytania na których totalnie się nie znamy. Tak jest też tym razem, z pozoru proste pytanie szybko wywołało u mnie ból głowy. Architekt zapytał gdzie chcemy, i czy w ogóle chcemy, mieć ogrzewanie podłogowe.
    Od kilku dni siedzę i czytam i czytam i czytam, opinii jest wiele i mam wrażenie, że to czytanie tylko mi zaszkodziło a nie pomogło.
    Proszę o poradę, co byście wybrali?
    W domu na parterze będzie:
    senioratka to jakby osobne mieszkanie (kuchnia, salon, łazienka, sypialnia) ale instalacja będzie jedna
    nasza część czyli salon + kuchnia - całość dość duża nie przedzielona żadnymi ścianami i raczej dużo przeszkleń tam będzie
    piętro to: korytarz, sypialnie, łazienka, garderoba - taki standard

    Z wyczytanych faktów tradycyjne podejście do tematu to zrobić ogrzewanie podłogowe w salonie, kuchni, łazienkach, korytarzach, natomiast w sypialniach grzejniki na ściany. Ale jest też podobno druga strona, że taki miks to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie bo woda w obu instalacjach powinna mieć inną temperaturę więc jest z tym związane szereg problemów.

    Jest też inne podejście, żeby zrobić ogrzewanie podłogowe wszędzie bez wyjątku. Tutaj podobno jest to raz prostsze do zrobienia, dwa tańsze w eksploatacji. No ale jest obawa czy takie ogrzewanie poradzi sobie z całością, czy będzie komfortowe dla domowników (jesteśmy raczej ciepłolubni).

    Nie zostało mi nic innego jak poradzić się na forum. Na prawdę nie wiem na co się zdecydować. Macie może wiedzę / doświadczenie w tej kwestii?
    Dzięki z góry, pozdrawiam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    Zrobić ogrzewanie podłogowe wszędzie bez wyjątku. Tutaj podobno jest to raz prostsze do zrobienia, dwa tańsze w eksploatacji. No ale jest obawa czy takie ogrzewanie poradzi sobie z całością, czy będzie komfortowe dla domowników (jesteśmy raczej ciepłolubni).
    Witam

    Wykonać 100% ogrzewania podłogowego, piec gazowy dwu-funkcyjny kondensacyjny(zbiornik cwu wbudowany w piec)
    Jeśli układ pomieszczeń jest rozległy instalację podzielić np na dwa rozdzielacze(o odpowiedniej ilości obwodów) z podziałem jaki np sami sobie stworzyliście czyli Wy + senioratka

    Będziecie zadowoleni - a uprzedzając pytanie jakie posadzki - wszystkie dostępne od desek po panele i ceramikę.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    PODŁOGOWE!, i właśnie można podzielić jak poradził CityMatic .
    Mam w domu podłogówkę, jestem ciepłolubna - w domu 25-26 stopni. Palimy gazem a w weekendy kominkiem.

    Znam parę rodzin, które zrobiły sobie dół domu z ogrzewaniem podłogowym a górę z kaloryferami i teraz żałują, że nie zrobili całości w ogrzewaniu podłogowym.
    Tam gdzie mają kaloryfery jest inna temperatura - chłodniej, żeby było cieplej muszą grzać mocniej i wtedy na dole podłoga jest cieplejsza.

    Po za tym na ścianach ślady od kaloryferów i suchsze powietrze w pokojach.

    A co do rodzajów podłogi... to ja akurat budowałam 4 lata temu- mogło się coś zmienić, ale Panowie od podłóg nie polecali na ogrzewanie podłogowe podłogi bambusowej, mimo, że na produkcie zaznaczone było że nadaje się. Ale to już jak kto woli...

    pozdrawiam

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ten bambus też się nadaje - czy ciemny czy jasny - reaguje tak jak deska Barlinecka.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Połączenie OP i grzejników tak, by uzyskać żądane temp. wewnątrz, jest możliwe, ale wymaga droższej instalacji i ogarniętego hydraulika. Takie instalacje przysparzają jak pokazuje życie, wielu problemów. Trudności z regulacją i osiągnięciem zadanych temp. są na porządku dziennym, do tego grzejniki są wyraźnie mniej komfortowe.
    Po co utrudniać sobie życie za swoje pieniądze? Najprostsza instalacja OP to najmniejszy wydatek, największy komfort i łatwość regulacji. Jeśli już miałby być gaz, to wolałbym kocioł jednofunkcyjny, bardziej komfortowy, z zasobnikiem CWU.
    Właśnie, jaki to dom, ile będzie potrzebował energii w sezonie na CO+CWU, bo może gaz wcale nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Obecnie do małych, dobrze izolowanych domów, często najlepszy jest prąd z COP1, a np. do dużych, słabo izolowanych PC.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za opinie. Jestem już prawie przekonany do zrobienia w całości tylko i wyłącznie ogrzewania podłogowego. A powiedźcie mi proszę jeszcze, czy radzicie do tego podłogowego zrobić jakąś automatykę do sterowania? To znaczy chciałby móc w niektórych pomieszczeniach regulować temperaturę. Szczerze mówiąc nie wiem jak to wygląda w przypadku ogrzewania podłogowego. Bo zakładam że w domu będą pomieszczenia cieplejsze i chłodniejsze i jakaś możliwość regulacji przydałaby się? Najchętniej to chciałbym móc tym sterować zdalnie - programować, może ewentualnie jakieś sterowniki w ścianie. Czy to jest może jakiś standard przy ogrzewaniu podłogowym, czy jednak dodatek? Dużo droższy? Jeszcze raz dzięki.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    Czy to jest może jakiś standard przy ogrzewaniu podłogowym, czy jednak dodatek? Dużo droższy? Jeszcze raz dzięki.
    Myślę , że tutaj udzieliliśmy prawidłowej odpowiedzi
    https://forum.muratordom.pl/showthre...logowym-wodnym
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Połączenie OP i grzejników tak, by uzyskać żądane temp. wewnątrz, jest możliwe, ale wymaga droższej instalacji i ogarniętego hydraulika. Takie instalacje przysparzają jak pokazuje życie, wielu problemów. Trudności z regulacją i osiągnięciem zadanych temp. są na porządku dziennym, do tego grzejniki są wyraźnie mniej komfortowe.
    Po co utrudniać sobie życie za swoje pieniądze? Najprostsza instalacja OP to najmniejszy wydatek, największy komfort i łatwość regulacji. Jeśli już miałby być gaz, to wolałbym kocioł jednofunkcyjny, bardziej komfortowy, z zasobnikiem CWU.
    Właśnie, jaki to dom, ile będzie potrzebował energii w sezonie na CO+CWU, bo może gaz wcale nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Obecnie do małych, dobrze izolowanych domów, często najlepszy jest prąd z COP1, a np. do dużych, słabo izolowanych PC.
    Szczerze to nie wiem, ale postaram się dowiedzieć. Domek raczej będzie dość duży (senioratka to osobne mieszkanie plus nasze pomieszczenia, powierzchnia użytkowa ponad 200m2) ale też chyba dobrze izolowany. Dylemat źródła ciepła był moim poprzednim dylematem. Zrezygnowaliśmy z PC i z wentylacji mechanicznej z rekuperacją na rzecz obniżenia kosztów samej budowy (choć to nie był jedyny argument przemawiający za tym) a gaz mamy za płotem. To też była trudna decyzja ale wydaje mi się być dość rozważną. Chyba że nie jest?

  9. #9

    Domyślnie

    100% podłogówki, żadnych grzejników. Ewentualnie drabinka elektryczna do łazienki. Z rekuperacji bym jednak nie rezygnował.

  10. #10

    Domyślnie

    Ale jakie będą korzyści z rekuperacji przy takim setupie jak mi się szykuje? Pytam poważnie, bo przypominam że to nie moja dziedzina w której mogę popisać się wiedzą. Wydawało mi się, że wentylacja z rekuperacją to jedynie rodzaj bonusu który można sobie ufundować a który trzeba regularnie pielęgnować, żeby było ciągle komfortowo.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Montuj 100 % podłogówki . Nie montuj na razie auutomatyki typu termostaty z siłownikami na rozdzielaczach. To można zamontować po jakimś czasie jak uznasz ,że jest gdzieś potrzebne. Raczej nie bedzie.

    A co do rekuperacji . Obecnie domy sa bardzo szczelne .Nie ma jak dostarczyć powietrza do oddychania . A oddychać trzeba
    Jeżeli nie masz kasy to zmontuj instalację a reku kupisz i zamontujesz jak poczujesz potrzebę.
    U mnie pracuje na minimum 60 m3/h . Jest ok.
    Ale jak wyłączę to po kilku godzinach wszyscy domownicy mówią ,że jest jakoś duszno.

  12. #12

    Domyślnie

    I weź pod uwagę fakt że strata ciepła przez wentylację grawitacyjną sięga 40% innymi słowy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić sporo energii a po drugie jak już było wspomniane polepsza komfort życia.Należy wykonać projekt OZC a na jego podstawie projekt CO.Przy prawidłowo wykonanej podłogówce zbyteczne jest sterowanie przy pomocy termostatów w pomieszczeniach i siłowników na rozdzielaczu,zresztą z tego typu sterowaniem nie współpracuje automatyka żadnego kotła
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 24-01-2019 o 21:17

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    Zrezygnowaliśmy z PC i z wentylacji mechanicznej z rekuperacją na rzecz obniżenia kosztów samej budowy (choć to nie był jedyny argument przemawiający za tym) a gaz mamy za płotem. To też była trudna decyzja ale wydaje mi się być dość rozważną. Chyba że nie jest?
    Nie wiem ja to liczysz, ale wysokie koszty powietrznej pompy ciepła to mit,

    Piec gazowy to jakieś 6-8 tyś. Drugie tyle (jak nie więcej) przyłącze i instalacja w domu. Do tego stos papierów, pozwoleń, odbiory, kominiarze itp.
    Przyzwoity piec na eko-groszek to jakieś 8-10 tyś. Wyposażenie kotłowni, zbiornik CWU itp - też pewnie ok 5 tyś, komin 3-4 tyś. Razem wychodzi 16-19 tyś.

    Wyceny na firmową pompę 9kW na gotowo z kotłownią mam za 21-22 tyś. Pompa droższa o jakieś 4-5 tyś zł. Ale w tej chwili mamy program Czyste Powietrze, w nowobudowanych domach na pompę możesz dostać minimum 30% dofinansowania. Czyli suma-sumarum pompa kosztuje cię ok 14 tyś zł - taniej niż eko groch czy gaz O tym, ze zyskujesz do zagospodarowania pomieszczenie w którym normalnie miałbyś syfiaty piec i skład opału nawet nie mówię.

    Ja rozumiem, że nie każdy jest przekonany do powietrznej pompy ciepła, z różnych powodów, ale mówienie że to dlatego, że jest droższa niż węgiel czy gaz to powielanie mitów.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Wyceny na firmową pompę 9kW na gotowo z kotłownią mam za 21-22 tyś. .
    Mógłbyś bliżej napisać co to za pompa? Nie powielam mitów, tylko powielam informacje jakie mi przekazano. Rozmawialiśmy z projektantką sanitarną która uczestniczy w naszym projekcie i ona oszacowała nam koszty ogrzewania w różnych przypadkach. I według tego pompa gruntowa z odwiertami u nas to około 40000 - 45000.

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za pomoc. Myślę, że skutecznie przekonaliście mnie do 100% ogrzewania podłogowego. Ogólnie po wielu rozmowach i przeczytanych wątkach w końcu wybrałem jak to wszystko będzie wyglądało. Będzie kocioł kondensacyjny plus zasobnikowa pompa ciepła. Pompa będzie grzała cwu, kocioł tylko w zasadzie do podłogówki. Całość wyjdzie niewiele więcej niż sam kocioł a rachunki za cwu będą dość mocno zbite.
    Jeszcze teraz mam podjąć jedną decyzję czy styropian czy wełna. Myślicie że warto przyoszczędzić i użyć styropianu? Wiem, że to też taki temat który dzieli od dawna. Raczej skłaniałbym się do styropianu w ramach oszczędności, no ale może jednak nie warto?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mówiłem o powietrznej pompie, nie gruntowej. Gruntowa to rzeczywiście drogi biznes i moim zdaniem nieopłacalny.
    Pompa z oferty za 21k to Samsung EHS 9 kW, za 24 proponowali mi Panasonica a za 27 Buderusa.

    Nie bardzo rozumiem co ma Ci dać ten podział gaz do CO, pompa do CWU? Skoro wg Ciebie pompa grzeje taniej CWU, to po co gaz? Zrób pompę i niech taniej grzeje również wodę w CO. Swoją drogą pompa do podłogówki sprawdza się lepiej niż do CWu.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Mówiłem o powietrznej pompie, nie gruntowej. Gruntowa to rzeczywiście drogi biznes i moim zdaniem nieopłacalny.
    Pompa z oferty za 21k to Samsung EHS 9 kW, za 24 proponowali mi Panasonica a za 27 Buderusa.

    Nie bardzo rozumiem co ma Ci dać ten podział gaz do CO, pompa do CWU? Skoro wg Ciebie pompa grzeje taniej CWU, to po co gaz? Zrób pompę i niech taniej grzeje również wodę w CO. Swoją drogą pompa do podłogówki sprawdza się lepiej niż do CWu.
    Tak.
    Gdybyś korzystał już z gazu do CO, to bez sensu jest zakup PC do CWU. Nie zawiesisz na lato opłat stałych za gaz-a opłaty stałe, to często wyższa wartość niż samo zużycie gazu. Posiadanie PC w tym wypadku nie ma sensu.
    Albo powietrzna PC albo gaz, to chyba jedyne sensowne alternatywy.

  18. #18

    Domyślnie

    Proszę nie przesadzajmy ze opłaty stałe za gaz są większe niż opłaty wynikające z użycia. Pompa ciepła będzie dodatkiem do instalacji która i tak byłaby wykonana. Za około 8000 zł (pompa pompie nie równa ) znacznie obniża zużycie gazu. Woda jest potrzebna cały rok ogrzewanie tylko w sezonie. Co mi to da? Ano da mi to że za niewielki koszt obniże rachunki, poza tym nie będę zależny od gazu. Zresztą to nie mój pomysł a podrzucony przez projektantkę która takie właśnie rozwiązania wdrażała - moim zdaniem ma to sens nie każdy musi się z tym zgadzać.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    Proszę nie przesadzajmy ze opłaty stałe za gaz są większe niż opłaty wynikające z użycia. Pompa ciepła będzie dodatkiem do instalacji która i tak byłaby wykonana. Za około 8000 zł (pompa pompie nie równa ) znacznie obniża zużycie gazu. Woda jest potrzebna cały rok ogrzewanie tylko w sezonie. Co mi to da? Ano da mi to że za niewielki koszt obniże rachunki, poza tym nie będę zależny od gazu. Zresztą to nie mój pomysł a podrzucony przez projektantkę która takie właśnie rozwiązania wdrażała - moim zdaniem ma to sens nie każdy musi się z tym zgadzać.
    noc ma rację, ja w ostatnim sezonie letnim zużywałem 13-15 m3 gazu miesięcznie na CWU, w zasadzie koszt gazu był zbliżony do opłat stałych, a ja jestem w taryfie W2, gdybym był w taryfie W3 abonament byłby 2 razy większy niż kwota za gaz.
    Szkoda dublować urządzenia, lepiej tą kwotę przeznacz na wentylację mechaniczną, abonament za gaz i tak musisz płacić cały rok.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Nie wiem jakie będziecie mieli zapotrzebowanie na ciepło, ale skoro nowy dom to będzie solidnie docieplony. A do takiego domu wystarczy PC o mocy np.7KW. Ceny takiej markowej pompy zaczynają się już od 15k. plus montaż, a to już jest niewiele droższe od gazu. Koszt ogrzewania pompą jest tańszy niż gazem. Hybryda gaz +Pc to nie najlepsze rozwiązanie, tak samo jak ogrzewanie podłogowe i grzejniki. Wiem, bo to drugie sam kiedyś miałem.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony