dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 48 z 48
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    No tak...ale są jeszcze
    VIII.
    Koszty w punktach od B) I do B) VII są kwalifikowane
    pod warunkiem, że w budynku są lub będą spełnione wymagania dla przegród określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z
    dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie (tj.Dz.U.z 2015 r., poz. 1422późn.zm.),
    obowiązujących od 31 grudnia 2020 roku Czyli de facto musisz mieć dom nie WT2017 tylko WT2021
    a ponadto są tzw kryteria jakościowe dopuszczające i jak mi powiedziano na spotkaniu - jak masz przyłącze gazowe za płotem to na PC dotacji nie dostaniesz

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tak tak ja wiem że jest kreatywna matematyka tylko w normalnym nie forumowym świecie mamy 3-4 k za gaz i 1,2-1,7k przy PC...
    Znam też trochę domów w których instalacje gazowe kosztowały tyle samo co te z pompami ciepła ...
    Podałem tylko przykłady rzędu wielkości co stanie się przy drastycznych podwyżkach cen a zamiast skupić się na tym to zaczyna się kreatywna wyliczanka i udowadnianie że moje jest najmojsze...
    Naprawdę już po samych postach widać kto nawet nie miał jakiejkolwiek styczności z PC...
    Ps ja swojego czasu też nie byłem do końca przekonany do PC ale od tego czasu" pomacałem" trochę domów które są napędzane tym ustrojstwem...
    Z "normalnego" świata-nie forumowego, dom 7 lat ocieplony minimalnie lepiej niż standard, zużycie ok.1200m3 i ok 1850zł/sezon. Realnie. I PC 1200-1700zł/sezon, też realnie.
    Jeśli już PC jest i działa, albo ktoś ma trochę wolnej gotówki, to PC jest w porządku. Ale w większości sytuacji PC nie ma sensu ekonomicznego, bo albo dom musiałby być duży, albo stary ze słabym ociepleniem. Tak +,-. W większości wypadków gaz jest ekonomiczniejszy, przy nowych mniejszych i średnich domach.
    Zarówno PC i gaz są w nowych domach pozytywne, nigdzie nie piszę że gaz lepszy, bo źródło ciepła dla komfortu nie ma znaczenia, "ciepło" nie różni się.
    W jaki sposób "macałęś" te domy, "kotłownia" z PC podoba Ci się bardziej, czy kWh z PC jest tańsza? Bo nie wiem co jeszcze rozpatrywać można. Nie ma nigdzie mowy "najmojszej", tylko rachunek i komfort.

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Właśnie...komfort. Dla mnie pod tym pojęciem jest brak kominów (bo się ich sporo naprawiałem u ludzi) i brak styczności z kominiarzami (bo tak jakoś nam "nie po drodze" )
    Jeszcze kilka miesięcy temu PC u mnie odpadała, bo jej koszt znacznie wyższy od kondensatu, przyłacza, komina przez dachówkę przelotową itd itp mnie zniechęcał. Wyceny 28k-31k za pompkę 5-7KW dla mojego domku to kosmos.
    Jednak obecnie, kiedy ceny zaczynają oscylować koło 16k za PC przy 14k za gaz.... mam o czym myśleć

    Na dodatek są jeszcze opcje dla odważnych
    https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciep...tml#9a24767194
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 28-01-2019 o 22:37

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Jak najbardziej zgadzam się z Tobą PC jest ok. i gaz jest ok., po prostu trzeba policzyć, przemyśleć czym grzać.
    A pro po kominów, gaz też ich nie wymaga, to porównywalne źródła ciepła, tylko paliwo inne.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czyli de facto musisz mieć dom nie WT2017 tylko WT2021
    Ale skoro program dotyczy również nowo budowanych domów, które jeszcze nie zostały oddane do użytku to dostosowanie do WT2021 w wielu przypadkach nie powinno też być jakimś problemem.
    Co do kryteriów jakościowych, mając teoretycznie kocioł na węgiel zawsze można spróbować przedstawić analizę, z której będzie wynikać, że podłaczenie do sieci gazowej jest nieuzasadnione ekonomicznie. Zależy co to "za płotem" znaczy dla danego budynku.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    No tak...ale są jeszcze
    Czyli de facto musisz mieć dom nie WT2017 tylko WT2021
    Spokojnie spełniam WT2021. A gazu za płotem niet . Zresztą WT2021 to nie jakiś kosmos, 15cm grafitu na ściany, 15 na podłogę i trzyszybowe okna, każdy rozsądny człowiek dzisiaj tak buduje.

    Co do pompy, to plusem jest możliwość połączenia z fotowoltaiką i de facto grzanie za darmo. A gazu sam sobie nie naprodukuję.

    Może jestem w błędzie, nie wgłębiałem się w temat bo u mnie możliwości gazu raczej nie ma, ale z tego co się orientowałem to przyłącze wcale tanie nie jest. Projekty, później wykonanie, odbiory, instalacja w domu, kupa papierologii. Sam nie zrobisz bo na wszystko musi być papier, zresztą bym się bał, z gazem to nie żarty. Nawet jak ktoś ma gaz za płotem to jest parę tysięcy, jak parę metrów dalej to sporo więcej. Dlatego jak się zsumuje przyłącze + piec to wychodzi niewiele mniej niż pompa, a z dotacją pompa już całkiem wymiata.
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 29-01-2019 o 01:56
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Z "normalnego" świata-nie forumowego, dom 7 lat ocieplony minimalnie lepiej niż standard, zużycie ok.1200m3 i ok 1850zł/sezon. Realnie. I PC 1200-1700zł/sezon, też realnie.
    Jeśli już PC jest i działa, albo ktoś ma trochę wolnej gotówki, to PC jest w porządku. Ale w większości sytuacji PC nie ma sensu ekonomicznego, bo albo dom musiałby być duży, albo stary ze słabym ociepleniem. Tak +,-. W większości wypadków gaz jest ekonomiczniejszy, przy nowych mniejszych i średnich domach.
    Zarówno PC i gaz są w nowych domach pozytywne, nigdzie nie piszę że gaz lepszy, bo źródło ciepła dla komfortu nie ma znaczenia, "ciepło" nie różni się.
    W jaki sposób "macałęś" te domy, "kotłownia" z PC podoba Ci się bardziej, czy kWh z PC jest tańsza? Bo nie wiem co jeszcze rozpatrywać można. Nie ma nigdzie mowy "najmojszej", tylko rachunek i komfort.
    Dalej "żonglowanie" kwotami...
    Nawet przy twoich 1850zł za gaz ten sam budynek z pompą ciepła zużyje energii za ok 900zł więc w normalnym świecie to jest o połowę mniej...
    Im większy budynek to ta różnica jest jeszcze bardziej przepastna gdyż w którymś momencie przekraczamy progi taryf z W2 na W3 ...
    Pozostaje jeszcze wzrost cen za media i jaki to ma wpływ na rachunek końcowy, bezpieczeństwo użytkowania a nawet to że w obecnym świecie znacznie łatwiej jest sobie " ukręcić" prądu niż gazu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Dalej "żonglowanie" kwotami...
    Nawet przy twoich 1850zł za gaz ten sam budynek z pompą ciepła zużyje energii za ok 900zł więc w normalnym świecie to jest o połowę mniej...
    Im większy budynek to ta różnica jest jeszcze bardziej przepastna gdyż w którymś momencie przekraczamy progi taryf z W2 na W3 ...
    Pozostaje jeszcze wzrost cen za media i jaki to ma wpływ na rachunek końcowy, bezpieczeństwo użytkowania a nawet to że w obecnym świecie znacznie łatwiej jest sobie " ukręcić" prądu niż gazu...
    Ależ przecież ja się zgadzam, że PC jest ok., tylko każdy powinien sobie to policzyć pod swoje potrzeby. A źródło ciepła z kotła gazowego na PPC i odwrotnie, można przeprowadzić sobie w każdej chwili bez wielkich nakładów. Wystarczy wyrzucenie np. wyeksploatowanego/niechcianego urządzenia, a sama wymiana to już grosze.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony