dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 60
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rajuldz Zobacz post
    Powiedzcie mi jeszcze proszę czy jest sens podłączać pod system wszystkie gniazdka, włączniki itd.?
    Chcesz do każdego gniazdka ciągnąć osobny kabel? I stycznik w rozdzielnicy? Ściany zabraknie na rozdzielnicę a cena powali.
    Coraz mniej urządzeń da się sterować odłączeniem od zasilania - a coraz więcej przez wifi i ir.
    I masz smart gniazdka, jakbyś potrzebował. Albo moduły dopuszkowe.
    Nawet więcej - jakbym teraz robił okablowanie, to do każdego punktu świetlnego dałbym zasilanie na stałe i kabel sygnałowy i sterował przekaźnikami. Łatwo wtedy zapalać każdą żarówkę osobno i można tam dać również kamerki czy dowolne czujki.

  2. #42
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Piotr_Ha

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-423
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rajuldz Zobacz post
    Z powodu koronawirusa nie mam za bardzo teraz możliwości spotkania się osobiście, zobaczenia paneli itd. Dlatego próbuję znaleźć te wydaje się minimalne różnice, które w przyszłości dadzą mi więcej możliwości. Wychodzi na to, że Ampio właśnie takie jest.
    Biorąc pod uwagę rozwój, potencjał, jakość produktów postawiłbym i postawiłem w swoich inwestycjach - dom i aparthotel - na Grenton.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Wieszcze bardzo duże problemy dla tego typu rozwiązań. Idzie kryzys, mało kogo będzie stać na wydziwianie w postaci inteligentnych domów. Wróci era Kazia i Zdzicha którzy robią instalację w rozdzielce na 12s z magicznym "Będzie Pan zadowolony, 30 lat tak mam i nic się nie dzieje".

  4. #44

    Domyślnie

    Ta era wcale jeszcze nie odeszła.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ta era wcale jeszcze nie odeszła.
    No tak ale teraz będzie jej ponowny rozkwit

  6. #46

    Domyślnie

    Jako że nie chcę zakładać nowego tematu to postanowiłem zapytać tutaj;
    Chcę w swoim budowanym aktualnie domu zainstalować system Grenton. Czy dobrze rozumiem, że moduł "Bus module" pozwala tworzyć rozgałęzienia magistrali ? Buduje spory dom, z trzema poziomami (piwnica, parter i poddasze) i jakoś wydaje mi się, że ciągnięcie magistrali pomiędzy wszystkimi włącznikami będzie dosyć karkołomnym zajęciem - prościej by było wrzucić trzy takie moduły na każdy poziom i robić na każdym z nich jeden odcinek magistrali - tylko czy to tak zadziała ?

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał waltz Zobacz post
    Czy dobrze rozumiem, że moduł "Bus module" pozwala tworzyć rozgałęzienia magistrali ?
    Obawiam się, że źle rozumiesz. Obejrzyj sobie "Akademia Grenton - Część 2." na YouTube. W Grentonie jedyną dopuszczalną topologią jest linia i nie możesz robić od niej żadnych odczepów czy rozgałęzień. Bus module pełni rolę dodatkowego zasilacza magistrali oraz konwertera połączeń magistrali (z tasiemki na zaciski kablowe). Aby zastosować trzy odrębne magistrale po jednej na piętro, musisz użyć trzy czerwone jednostki CLU. Aby skorzystać z bardziej elastycznej topologi magistrali (np. topologii drzewa - z dowolnymi rozgałęzieniami) - musiałbyś użyć innego systemu. Taką topologię stosuje np. Loxone (poczytaj o Loxone Tree), systemy KNX oraz inne systemy oparte na magistrali KNX (np. Theben LuxorLiving)
    Ostatnio edytowane przez TomekWaw ; 28-04-2020 o 03:24

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ann_knast

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Gostynin
    Kod pocztowy
    09-500
    Posty
    28

    Domyślnie

    Nie chcę zakładać osobnego wątku więc zapytam tutaj. Niedługo będę robić instalacje elektryczną w domu i właśnie chciałabym mieć dom inteligentny. Pisałam do różnych firm z prośbą o wyceny. Pisałam do Ampio i do Grentona, ale też trafiłam w internecie na firmę Deimic i wycena od nich wyszła sporo niższa. Czy to jest jakaś znana firma? Bo na forum czytam głównie Ampio, Grentonie i Loxone, a o tym Deimicu niewiele wiem. Warto go rozważać?

  9. #49

    Domyślnie

    Powinnaś założyć osobny wątek, bo ten wątek jest nakierowany konkretnie na te 2 systemy. O deimicu też były wątki, mysle ze znajdziesz a jak nie to zakładaj i pytaj Czego konkretnie oczekujesz i co inni użytkownicy albo instalatorzy o nim napiszą.

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Piotr_Ha

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-423
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Obawiam się, że źle rozumiesz. Obejrzyj sobie "Akademia Grenton - Część 2." na YouTube. W Grentonie jedyną dopuszczalną topologią jest linia i nie możesz robić od niej żadnych odczepów czy rozgałęzień. Bus module pełni rolę dodatkowego zasilacza magistrali oraz konwertera połączeń magistrali (z tasiemki na zaciski kablowe). Aby zastosować trzy odrębne magistrale po jednej na piętro, musisz użyć trzy czerwone jednostki CLU. Aby skorzystać z bardziej elastycznej topologi magistrali (np. topologii drzewa - z dowolnymi rozgałęzieniami) - musiałbyś użyć innego systemu. Taką topologię stosuje np. Loxone (poczytaj o Loxone Tree), systemy KNX oraz inne systemy oparte na magistrali KNX (np. Theben LuxorLiving)
    Bardziej precyzyjnie:
    - topologia linii dotyczy magistrali między modułami, z których większość zazwyczaj masz w szafie z bezpiecznikami. Jak ktoś pyta o włączniki to łączy się je do modułu Digitalin w gwiazdę,
    - aby zastosować 3 magistrale wystarczą 2 CLU - każde ma dwa złącza magistralne - lewy i prawy wtyk

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr_Ha Zobacz post
    Bardziej precyzyjnie:
    - topologia linii dotyczy magistrali między modułami, z których większość zazwyczaj masz w szafie z bezpiecznikami. Jak ktoś pyta o włączniki to łączy się je do modułu Digitalin w gwiazdę,
    - aby zastosować 3 magistrale wystarczą 2 CLU - każde ma dwa złącza magistralne - lewy i prawy wtyk
    Co do drugiego - słuszna uwaga.
    Co do pierwszego - podłączenie klasycznych włączników do modułu IO w szafie to nie magistrala, a ja zrozumiałem że on konkretnie pytał o magistralę. Którą nota bene z użyciem dopuszkowych IO jak rozumiem też można wykorzystać z klasycznymi włącznikami, w celu uproszczenia instalacji i minimalizacji długości tras kablowych

  12. #52
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Piotr_Ha

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-423
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał waltz Zobacz post
    Jako że nie chcę zakładać nowego tematu to postanowiłem zapytać tutaj;
    Chcę w swoim budowanym aktualnie domu zainstalować system Grenton. Czy dobrze rozumiem, że moduł "Bus module" pozwala tworzyć rozgałęzienia magistrali ? Buduje spory dom, z trzema poziomami (piwnica, parter i poddasze) i jakoś wydaje mi się, że ciągnięcie magistrali pomiędzy wszystkimi włącznikami będzie dosyć karkołomnym zajęciem - prościej by było wrzucić trzy takie moduły na każdy poziom i robić na każdym z nich jeden odcinek magistrali - tylko czy to tak zadziała ?
    Napisz do Grentona, doradzą Ci jak zrobić optymalny projekt instalacji. Jest dużo możliwości.

  13. #53
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Piotr_Ha

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-423
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Co do drugiego - słuszna uwaga.
    Co do pierwszego - podłączenie klasycznych włączników do modułu IO w szafie to nie magistrala, a ja zrozumiałem że on konkretnie pytał o magistralę. Którą nota bene z użyciem dopuszkowych IO jak rozumiem też można wykorzystać z klasycznymi włącznikami, w celu uproszczenia instalacji i minimalizacji długości tras kablowych
    Faktycznie kolega nie wyraził się jasno, bo napisał: "wydaje mi się, że ciągnięcie magistrali pomiędzy wszystkimi włącznikami" pisze o magistrali i o włącznikach. Między włącznikami nie prowadzi się magistrali. Tak czy inaczej jest dużo możliwości, więc powinien sobie to wyjaśnić z chłopakami z Grenton.

  14. #54

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi i wyjaśnienia - akurat chwilę po moim pytaniu pojawiły się pierwsze filmy z akademii Grenton wiec mi się już wyjaśniło.

    Co do"magistrali" i włączników, to chodziło mi o jej przeciągnięcie pomiędzy włącznikami "na zaś" gdyby w przyszłości przyszło mi do głowy wrzucić gdzieś smartpanel albo coś takiego.

  15. #55

    Domyślnie

    Cześć,
    przymierzam się właśnie do wykonania instalacji automatyki w swoim nowobudowanym domu.

    W obecnym lokum mam instalację Openhab (na Intel NUC i3) plus zlepek różnego rodzaju urządzeń typu własne/sonoff/shelly/xiaomi/yeelight i oprócz standardowych funkcji jak oświetlenie, sceny itp. wykorzystuję również bardziej zaawansowane reguły np. otwieram automatycznie żaluzje gdy w telefonie znajdującym się w pokoju zadzwoni rano alarm, ale tylko wtedy, gdy temperatura w pokoju nie przekracza określonej lub zapowiadana jest brzydka pogoda, w przeciwnym wypadku otwieram roletę dopiero, gdy słońce przejdzie przez określony azymut.

    Zastanawiałem się nad wykorzystaniem centrali alarmowej Integra jako obsługi wejść/wyjść (Satel IORS itp.) plus realizowaniem podstawowych reguł i dodatkowo Openhab do reszty zastosowań.
    Chodzi mi jednak po głowie również drugie, droższe ale bardziej eleganckie (choćby w zakresie czystości rozdzielnicy czy paneli ściennych) rozwiązanie jak Grenton.

    Zastanawiam się, czy w tym systemie mam np. możliwość integracji z alarmami w telefonie i tworzenia zaawansowanych reguł, wykonujących obliczenia na zmiennych pochodzących z różnych źródeł, odczytujących bieżący azymut słońca lub różne rodzaje zmroku, historycznej analizy danych czy tworzenia wykresów (Grafana)?
    A może Grenton daje możliwość integracji z zewnętrznym serwerem automatyki jak Openhab czy HomeAssistant?

    Pozdrawiam,
    cholo

  16. #56

    Domyślnie

    Grenton obecnie ma http gateway wiec daje CI to jakies możliwości, nie wiem jak wygląda sprawa z MQTT.
    Serwer Ampio wystawia REST API do sterowania, oprócz tego oficjalnie wspiera opensourceowe rozwiązania poprzez MQTT - jest nodered, na forum ampio są osoby które używają u siebie HA.

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Grenton na dziś nie wspiera MQTT, natomiast jest możliwość integracji z home-assistant poprzez wspomniany moduł Gate HTTP. Tu link do opisu integracji:
    https://support.grenton.pl/pl/suppor...home-assistant
    Próbujemy jako użytkownicy namówić Grentona do wprowadzenia integracji przez protokół MQTT na razie bez efektu.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  18. #58

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź,
    na razie pójdę więc chałupniczo w mieszaninę satela, arduino, chińskich przekaźników i openhaba, a potem zobaczymy jak się sytuacja z Grentonem rozwinie.

    Pozdrawiam,
    cholo

  19. #59
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał cholo Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź,
    na razie pójdę więc chałupniczo w mieszaninę satela, arduino, chińskich przekaźników i openhaba, a potem zobaczymy jak się sytuacja z Grentonem rozwinie.
    Jedyne polskie rozwiązanie na dzień dzisiejszy który wspiera MQTT, w prosty sposób integruje OpenHab a przy tym jest bardzo bezpieczne pod kątem bezawaryjności to Ampio. Integracja z OpenHabem poprzez generator itemów. Po stronie konfiguratora zaznaczasz jakie wejścia i wyjścia chcesz używać w OH, uruchamiasz generator, wchodzisz do OpenHab i tam to już jest. A bezpieczne bo całkowicie rozproszona logika. To co najważniejsze robisz w logice bezpośrednio na modułach, funkcje zaawansowane również na modułach albo jak chcesz to na OH. W każdym razie jeśli OpenHab zwiśnie to logika w Ampio pomiędzy modułami nadal działa.

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Z pierwszymi dziewięcioma wyrazami nie mogę się zgodzić a z pozostałymi jak najbardziej
    i nie rozwijając dalej niepotrzebnie tematu musiałem zareagować.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony