dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie Czy to będzie działać?

    Witam. Mam w całym domu ogrzewanie podłogowe, jedynie w łazienkach dodatkowo grzejniki a także w kotłowni i garażu. Wszystko jest jednak na jednym obiegu. Jeden komplet rozdzielaczy jest na dole drugi na górze. Żadnej dodatkowej pompy tylko ta w kotle Vailant 206, żadnego sprzęgła itp. Regulator pogodowy Calormatic 470 f. Dom nowy dobrze ocieplony. Czy w takim układzie można dobrze ustawić temperaturę w pokojach bez montowania sterowników, dodatkowej pompy itp. ? Jestem na etapie początkowym ,prób i błędów ustalania krzywej itd, ale generalnie na dole mam ciepło, na piętrze chlodniej, w łazience górnej trochę za chłodno.Czy mozna to jakoś ogarnąć? może ktoś trochę mi doradzić? Np. czy na rotametrze mogę tak ustawić przepływ by w lazience było ciut cieplej, a w innym pokoju trochę chłodniej? Czy dla laika to niewykonalne..Z góry dziękuję za pomoc..

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Jeżeli poprawnie zaprojektowano rozstawy rurek w pętlach, jesteś to w stanie zrobić na rotametrach.
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Żeby mieć chłodniej to nie ma problemu przykrecasz dlawisz jedną dwie tam gdzie chesz miec troszke chlodniej ale chcąc mieć cieplej w łazienkach to już musisz dlawic resztę pętli i to już się mija z celem dlatego ja w lazienkach rozkladam co 10cm i daje wszędzie pod wanną i pod brodzikiem też

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dirk01 Zobacz post
    Witam. Mam w całym domu ogrzewanie podłogowe, jedynie w łazienkach dodatkowo grzejniki a także w kotłowni i garażu. Wszystko jest jednak na jednym obiegu. Jeden komplet rozdzielaczy jest na dole drugi na górze. Żadnej dodatkowej pompy tylko ta w kotle Vailant 206, żadnego sprzęgła itp. Regulator pogodowy Calormatic 470 f. Dom nowy dobrze ocieplony. Czy w takim układzie można dobrze ustawić temperaturę w pokojach bez montowania sterowników, dodatkowej pompy itp. ? Jestem na etapie początkowym ,prób i błędów ustalania krzywej itd, ale generalnie na dole mam ciepło, na piętrze chlodniej, w łazience górnej trochę za chłodno.Czy mozna to jakoś ogarnąć? może ktoś trochę mi doradzić? Np. czy na rotametrze mogę tak ustawić przepływ by w lazience było ciut cieplej, a w innym pokoju trochę chłodniej? Czy dla laika to niewykonalne..Z góry dziękuję za pomoc..
    Temperatura w obiegu jest taka jaką ustawiasz dla podłogi. Czyli, jeśli masz np. 35oC to tyle jest wszędzie. Jak chcesz mieć cieplejsze grzejniki musisz zwiększyć temperaturę na wyjściu zasilenia z kotła a to wiąże się z przegrzaniem podłogi.
    Wszystko zależy od temperatury na kotle.
    Rozdzielacz na podłogę musi mieć własną pompę i możliwość nastawy temperatury zaworem 3d lub innym.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie

    A jeśli chciałbym jednak zalożyć w pokojach regulatory do podłogowki(mam taką możliwość) to co jeszcze trzeba zainstalować żeby to hulało? Czy warto w to wchodzić? Na pewno prościej jest w ten sposób regulować temperaturę, ale co z kosztami?

  6. #6

    Domyślnie

    Nie wiem o jakich regulatorach do podłogówki piszesz.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał dirk01 Zobacz post
    A jeśli chciałbym jednak założyć w pokojach regulatory do podłogowki(mam taką możliwość) to co jeszcze trzeba zainstalować żeby to hulało? Czy warto w to wchodzić? Na pewno prościej jest w ten sposób regulować temperaturę, ale co z kosztami?
    Masz kaloryfery połączone w instalacji z podłogówką. Jak wygląda instalacja i kotłownia. Czy posiadasz mieszacz w kotłowni lub na rozdzielaczu?
    Zamieść zdjęcia wszystkiego co dotyczy ogrzewania.
    Grzejesz chyba według krzywej grzewczej więc żadna zmiana temperatury czynnika grzewczego tu nic nie wniesie bo jej poprostu nie zmienisz.
    Po pierwsze to podaj pierw jakie osiągasz przepływy w pętlach odczytywane na rotametrach. Po drugie to dobierz krzywą grzewczą tak aby w trybie BRAK regulator i kocioł utrzymywał w miarę stałą temperaturę pomieszczeń. Mówię tu o np. ustawionych 20 - 22*C wedle temperatur zewnętrznych przy 0*C i to samo przy np (-10*C)
    Regulatory w pokojach nic Ci nie dadzą ponieważ cała instalacja jest na jednym obiegu grzewczym więc ich regulacje i polecenia nadal będą odnosić się do całości domu. Do regulatorów potrzebny jest jeszcze moduł mieszacza VR70 lub VR71, instalacja mieszaczy czyli rozdział instalacji i samych regulatorów czyli VR91 na poddaszu a VRC700 na parterze.
    Jeżeli w łazience jest chłodniej to przykręć rotametry parteru do poziomu np. 0,5l/min a na poddaszu w łazience dokonaj korekty tak aby przepływ wynosił 1 - 1,5l/min.
    Jeżeli regulacja rotametrami nic nie da i wyrównanie temperatur nie nastąpi to niestety czekają Cię inwestycję.
    Musisz osiągnąć takie same temperatury we wszystkich pomieszczeniach łącznie z łazienkami oprócz kotłowni i garażu. Grzejnik w kotłowni jest niepotrzebny i można zakręcić na 0 natomiast garaż według upodobań ale bez przesady. To tylko garaż i jeśli nawet sąsiaduje z pomieszczeniami ogrzewanymi łazienką itp to 1 na głowicy spokojnie starczy.

    Po podaniu odpowiedzi doradzę co dalej.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-01-2019 o 13:56
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Masz kaloryfery połączone w instalacji z podłogówką. Jak wygląda instalacja i kotłownia. Czy posiadasz mieszacz w kotłowni lub na rozdzielaczu?
    Zamieść zdjęcia wszystkiego co dotyczy ogrzewania.
    Grzejesz chyba według krzywej grzewczej więc żadna zmiana temperatury czynnika grzewczego tu nic nie wniesie bo jej poprostu nie zmienisz.
    Po pierwsze to podaj pierw jakie osiągasz przepływy w pętlach odczytywane na rotametrach. Po drugie to dobierz krzywą grzewczą tak aby w trybie BRAK regulator i kocioł utrzymywał w miarę stałą temperaturę pomieszczeń. Mówię tu o np. ustawionych 20 - 22*C wedle temperatur zewnętrznych przy 0*C i to samo przy np (-10*C)
    Regulatory w pokojach nic Ci nie dadzą ponieważ cała instalacja jest na jednym obiegu grzewczym więc ich regulacje i polecenia nadal będą odnosić się do całości domu. Do regulatorów potrzebny jest jeszcze moduł mieszacza VR70 lub VR71, instalacja mieszaczy czyli rozdział instalacji i samych regulatorów czyli VR91 na poddaszu a VRC700 na parterze.
    Jeżeli w łazience jest chłodniej to przykręć rotametry parteru do poziomu np. 0,5l/min a na poddaszu w łazience dokonaj korekty tak aby przepływ wynosił 1 - 1,5l/min.
    Jeżeli regulacja rotametrami nic nie da i wyrównanie temperatur nie nastąpi to niestety czekają Cię inwestycję.
    Musisz osiągnąć takie same temperatury we wszystkich pomieszczeniach łącznie z łazienkami oprócz kotłowni i garażu. Grzejnik w kotłowni jest niepotrzebny i można zakręcić na 0 natomiast garaż według upodobań ale bez przesady. To tylko garaż i jeśli nawet sąsiaduje z pomieszczeniami ogrzewanymi łazienką itp to 1 na głowicy spokojnie starczy.

    Po podaniu odpowiedzi doradzę co dalej.

    Dziękuję bardzo. Teraz już więcej rozumiem. Jak wspominałem nie ma mieszacza. Tylko kocioł i dwie skrzynki rozdzielaczy góra dół. Próbuję ustalić krzywą grzewczą.Przepływy na pętlach odczytywane na rotametrach to domyślam sie są to wskazania tych grzybków zatopionych w wodzie? U mnie jest na dole wszystko na ok 1 l /min a na górze jakieś 0,5-1. NIe widać dobrze bo brudna woda jest w srodku, Jak sie reguluje te rotametry, czy górnymi pokrętłami czy dolnymi? W garazu mam grzejnik po to zeby tylko bylo minimalnie cieplo,ale coś kiepsko grzeje. Nie jest zapowietrzony. Dodam fotki jak tylko sie z tym uporam..:. Dzięki za pomoc.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie





    załączam zdjęcia instalacji

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Pamiętaj aby max temp wody dla wybranej krzywej nie przekroczyła 40' - dla ocieplonego domu zejdziesz do 33c. Twoja krzywa powinna podawać wodę 22-33(5)C - warto?.
    Wspomniałeś, że masz dom dobrze ocielony, zatem sterownie pogodowe może ci się nie przydać, gdy nie będziesz miał oddzielnego sterowania w każdym pokoju.
    Ustalasz stałą temp. wody na na piecu (np. 30'C) i zapominasz.

    Mam podobny układ: dwa rozdzielacze, dwa grzejniki (cele "ozdobno-mentalne") wpięte do nich, wszytko na jednej pompie. Ustalenie na przepływomierzach, temperatur było fascynującym zajęciem, które sobie po tygodniu podarowałem - instalując sterowanie. Zbyt duża inercja domu, zmiana przepływu na jednym obwodzie zmienia inne, a jak zaświeciło słoneczko to wszystkie pomiary temp. podłogi robisz od początku - słowem fascynująca lekcja fizyki cieczy.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie

    To fakt, słońce czasem mocno mi przygrzewa od południa.Tak mam akurat salon i 2 sypialnie. Czy sterowniki pokojowe dobrze utrzymują zadaną temp i jak to sie ma do regulatora pogodowego,który posiadam?Obecnie mam krzywą 0.3 i kocioł grzeje 31-33 stopnie. Ale jak z tym ustawianiem temp na piecu? Czy to nie krzywa grzewcza reguluje?, sam mam ustawić ?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Żadnej temperatury na piecu lub kotle nie ustawiaj. Skup się na odpowiednim dobraniu krzywej gzrewczej do swojego domu. Ustaw regulator MM700 w tryb BRAK czyli bez zależności od czujnika temperatury wewnętrznej w regulatorze i przy swojej obecnej krzywej czyli 0,3 po upływie doby lub dwóch skontroluj czy w pomieszczeniu masz temperaturę którą nastawiłeś. Mozesz ją odczytać bezpośrednio z regulatora umieszczonego w pokoju. Jeśli temperatura będzie się różniła to skoryguj ustawienie krzywej jeśli nie to czekaj do większych mrozów lub ocieplenia. Temperatura odczytana i nastawiona różniąca się o 0,5*C można pominąć.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie

    Dzięki. Tak zrobię. A jeśli chciałbym podnieść nieco temperaturę w łazience na górze, to którym pokrętłem na rotametrze reguluje sie przepływy? Górnym czy dolnym? Zdjęcia wyżej.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał dirk01 Zobacz post
    Dzięki. Tak zrobię. A jeśli chciałbym podnieść nieco temperaturę w łazience na górze, to którym pokrętłem na rotametrze reguluje sie przepływy? Górnym czy dolnym? Zdjęcia wyżej.
    Na górnej belce.
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie

    OK dziekuję.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony