dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 76 z 76
  1. #61

    Domyślnie

    Jaśku opowiedz nam teraz o swojej instalacji ile tego słoneczka było ile panele wyprodukowały prądu - bardzo mnie to interesuje. Zaspokoisz moją ciekawość czy jak zwykle nie dowiemy się niczego
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jaśku opowiedz nam teraz o swojej instalacji ile tego słoneczka było ile panele wyprodukowały prądu - bardzo mnie to interesuje. Zaspokoisz moją ciekawość czy jak zwykle nie dowiemy się niczego
    Ależ Marcinku przecież wszystko jest w tekście ...
    Wystarczy poczytać i przeanalizować to co zostało napisane...
    Wiesz z kąd jestem to możesz sobie podpatrzeć pogodę ale pomimo tego i tak dzisiaj momentami moja skromna instalacja była w stanie coś tam wyprodukować...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190131_101135.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	425901
    Jak widać w porywach było 1,1A przy 212v co daje moc 233w niby całe goowno ale po kilku godzinach mamy już ok 1kWh przypominam przy beznadziejnej pogodzie...
    Zaraz napiszesz że to całe nic bo twoja super instalacja wyprodukowała więcej...
    To powiedz nam w takim razie ile wyprodukowały twoje instalacje przedwczoraj i we wszystkie dni z goownianą pogodą w styczniu...
    Wkleisz wykresik ze stycznia...?

    Ale widzisz to całe goowno z mojej instalacji w dniu dzisiejszym spowodowało wzrost temperatury całego bojlera 140L o ok 5* do godziny 13:00 cali licząc w zaokrągleniu dało ok 0,8kWh i o taką ilość energii elektrycznej mniej pobrała grzałka z sieci energetycznej...
    Będzie taki dzień jak dzisiaj u ciebie to tej energii będzie ładnych kilka kWh więc grzałka z sieci nie weźmie nic...
    Ziarnko do ziarnka i zabierze się miarka...
    Jak napisałem wcześniej tym sposobem w styczniu o ok połowę zmniejszyło się zużycie energii z sieci energetycznej...
    Dużo,niedużo ale te ok 70kWh na ulicy nie leży...
    Wiem, wiem twoje 3,3 kWp wyprodukowało mniej niż moje 1,7 kWp ale co ja biedna mróweczka na to poradzę...
    Sorry..., Taki mamy klimat...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marcink81

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Piotrków Tryb.
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    74

    Domyślnie

    Jasiek jak grzejesz prądem to może i ma to sens, ale w moim przypadku, to się nie zapina.
    Wolę dać jeden kolektor więcej i zamontować je po prostu na zachód.

    Wniosek widzę jeden, czy to czy to w zimę daje wielkie gu...

    Mądrego spalania węgla to to długo nie pobije.

    I lepiej się skupić na oszczędzaniu ciepła, czyli rekuperacja i i odzysk ciepła z brudnej wody z prysznica.

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcink81 Zobacz post
    Jasiek jak grzejesz prądem to może i ma to sens, ale w moim przypadku, to się nie zapina.
    Wolę dać jeden kolektor więcej i zamontować je po prostu na zachód.

    Wniosek widzę jeden, czy to czy to w zimę daje wielkie gu...

    Mądrego spalania węgla to to długo nie pobije.

    I lepiej się skupić na oszczędzaniu ciepła, czyli rekuperacja i i odzysk ciepła z brudnej wody z prysznica.
    Wiesz generalnie to do tak dużych zbiorników buforowych nadają się tylko zwykłe kotły tak zwane śmieciuchy...
    Aby taki baniak miał jakiś większy sens z kolektorami słonecznymi trzeba by go grzać w pierwszej kolejności tylko w górnej części a dopiero po jej nagrzaniu przechodzić niżej zładu...
    Problem w tym że zwykłe kolektory słoneczne szybko tracą swoją sprawność wraz ze wzrostem temperatury względem otoczenia w którym się znajdują dlatego właśnie nie ma czym grzać w okresie zimowym...
    W lecie kiedy jest ciepło na zewnątrz a dach dodatkowo też jest rozgrzany sprawność jest dość dobra...
    Pytanie po co taki przewymiarowany układ w lecie skoro i tak codziennie kolektory nagrzeją wodę...
    W okresie zimowym nawet dwukrotnie więcej kolektorów praktycznie nic nie daje bo nie dość że sprawność zaczyna walić się na pysk to jeszcze dni są krótsze i słońca jak na lekarstwo...
    Paradoksalnie w takich warunkach trochę lepiej sobie radzi fotowoltaika podłączona do grzałki bo chłodne panele są wydajniejsze a cała instalacja nie generuje żadnych strat przesyłowych więc wszystko co się wygeneruje na panelu jest bezpośrednio przekazane do wody za pomocną grzałki...
    Co by było ciekawiej wzrost temperatury w zasobniku nie ma wpływu na sprawność grzałki...

    Co do odzysku ciepła z wody szarej to mam od wielu lat takie rozwiązanie u siebie w domu...
    Czy to się sprawdza to nie wiem bo nie mam tego opomiarowanego...
    U mnie wszystko działa jako pewien zespół który na zasadzie ziarenko do ziarenka ...
    Tak samo jest z rekuperatorem czy gwc...
    W planach jest jeszcze taka chłodnico nagrzewnica oparta na ogniwach Peltiera i zasilana bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marcink81

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Piotrków Tryb.
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    74

    Domyślnie

    Ale i w takim śmieciuchu można ekologicznie i oszczędnie węgiel spalać, piece zgazowujące dają jeszcze leprze efekty.

    W buforach z warstwowym rozkładem zładu wymyślono coś takiego jak komin konwekcyjny, w prowadzając gorącą wodę pod niego unosi się do warstwy o podobnej temperaturze. Ja mam bufor projektu "adam_mk" z drobnymi przeróbkami.

    Widzę, że ty ciągle swoje.

    Inwestując w fotowoltaike przy tych cenach, opłacalnie jest wykorzystywać energie elektryczną do urządzeń elektrycznych.
    A jak nie chce się ktoś brudzić to pompa ciepła. Gruntowa kompletna kosztuje koło 40tys, ale jak ktoś ma trochę pojęcia z własnym zaangażowanie ten sam efekt uzyska za 10- 15ty i ciepła mu nie braknie. Ja niestety w koło domu mam nie ciekawą sytuacje i wykonanie wymiennika poziomego czy pionowego jest kłopotliwe.

    Ważne jet, że w lato kolektory biją na głowę fotowoltaikę, a głównie zależy właśnie na tym by od kwietnia do października nie palić w piecu nawet raz w tygodniu.

    Trochę wyliczeń na moim przykładzie.

    Do podgrzania bufora 1400l z 40stC do 90stC potrzeba 75kW energii. W okresie letnim wystarczało mi to na 5 do 7 dni korzystania z ciepłej wody. Czyli muszę przyjąć 15kW na dzień.
    Za instalacje fotowoltaiki 2kW tylko do grzania przy własnym montażu zapłacę przynajmniej 5 tys i zajmie mi 12m2 dachu. Ile ona mi da dziennie uzysku 15kW? czyli ledwo co.
    Kupując 4 takie
    kolektory z potrzebnymi elementami do instalacji drain back zapłacę też 5 tys a efekt jaki będzie nie lepszy? pomijając fakt, że w zupełności wystarczą mi pewnie 3 szt.

    Jeśli gdzieś zrobiłem błąd w obliczeniach to proszę o poprawienie.
    Ostatnio edytowane przez Marcink81 ; 01-02-2019 o 07:44

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Jak widać w porywach było 1,1A przy 212v co daje moc 233w niby całe goowno ale po kilku godzinach mamy już ok 1kWh przypominam przy beznadziejnej pogodzie...
    Jasiu u ciebie podniesienie temperatury w 140l zasobniku o 5*C to 1kWh, a u mnie w 3 x większym zbiorniku podniesienie 30*C do 46*C to 3kWh? Objętość zładu nie znaczenia...
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcink81 Zobacz post
    Ale i w takim śmieciuchu można ekologicznie i oszczędnie węgiel spalać, piece zgazowujące dają jeszcze leprze efekty.

    W buforach z warstwowym rozkładem zładu wymyślono coś takiego jak komin konwekcyjny, w prowadzając gorącą wodę pod niego unosi się do warstwy o podobnej temperaturze. Ja mam bufor projektu "adam_mk" z drobnymi przeróbkami.

    Widzę, że ty ciągle swoje.

    Inwestując w fotowoltaike przy tych cenach, opłacalnie jest wykorzystywać energie elektryczną do urządzeń elektrycznych.
    A jak nie chce się ktoś brudzić to pompa ciepła. Gruntowa kompletna kosztuje koło 40tys, ale jak ktoś ma trochę pojęcia z własnym zaangażowanie ten sam efekt uzyska za 10- 15ty i ciepła mu nie braknie. Ja niestety w koło domu mam nie ciekawą sytuacje i wykonanie wymiennika poziomego czy pionowego jest kłopotliwe.

    Ważne jet, że w lato kolektory biją na głowę fotowoltaikę, a głównie zależy właśnie na tym by od kwietnia do października nie palić w piecu nawet raz w tygodniu.

    Trochę wyliczeń na moim przykładzie.

    Do podgrzania bufora 1400l z 40stC do 90stC potrzeba 75kW energii. W okresie letnim wystarczało mi to na 5 do 7 dni korzystania z ciepłej wody. Czyli muszę przyjąć 15kW na dzień.
    Za instalacje fotowoltaiki 2kW tylko do grzania przy własnym montażu zapłacę przynajmniej 5 tys i zajmie mi 12m2 dachu. Ile ona mi da dziennie uzysku 15kW? czyli ledwo co.
    Kupując 4 takie
    kolektory z potrzebnymi elementami do instalacji drain back zapłacę też 5 tys a efekt jaki będzie nie lepszy? pomijając fakt, że w zupełności wystarczą mi pewnie 3 szt.

    Jeśli gdzieś zrobiłem błąd w obliczeniach to proszę o poprawienie.
    Ok spoko...
    Ja z tymi swoimi przemyśleniami w kontekście wspomagania w okresie grzewczym...
    Dla lata to pewnie spokojnie te trzy kolektory by wystarczyły ale prawdopodobnie trochę zabraknie z powodu trudnych do określenia strat dobowych tego zbiornika...

    Mniejszy zbiornik to i raz że łatwiej osiąga temperaturę użyteczną to także generuje znacznie mniejsze straty...
    Z drugiej zaś strony duży zasobnik sprawia że kolektory słoneczne pracują w nieco niższych zakresach temperatur więc są trochę wydajniejsze...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jasiu u ciebie podniesienie temperatury w 140l zasobniku o 5*C to 1kWh, a u mnie w 3 x większym zbiorniku podniesienie 30*C do 46*C to 3kWh? Objętość zładu nie znaczenia...
    Przyjżyj się twojemu wykresowi z dnia wczorajszego i powiedz w którym miejscu miałeś na górze różnicę 16*...???
    Dolna część się podniosła więc ta energia wystarczyła na ok połowę objętości zładu...
    Jest pewna różnica pomiędzy działaniem grzałki a wężownicy czy raczej jak reaguje woda na dostarczaną energię...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #69

    Domyślnie

    Jak na moje to górna część miała 42*C a później dobiła do 46*C mniemam więc że całe 400l zasobnika zostało podgrzane do 46*C. Oczywiście zgoda dół na początku miał 30*C później dobił do 46*C. Co znie zmienia faktu że całość zasobnika osiągnęła 46*C - woda też się nie rozwarstwiła bo temp dołu = temp góry.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jak na moje to górna część miała 42*C a później dobiła do 46*C mniemam więc że całe 400l zasobnika zostało podgrzane do 46*C. Oczywiście zgoda dół na początku miał 30*C później dobił do 46*C. Co znie zmienia faktu że całość zasobnika osiągnęła 46*C - woda też się nie rozwarstwiła bo temp dołu = temp góry.
    No właśnie... zostało podgrzane do 46* ale temperatura wyjściowa była niewiele niższa z rana...
    Jeżeli faktycznie dostarczono by do tego zbiornika o pojemności 400L te ok 7kWh energii to przy podobnym wzroście dolnej części góra dojechała by do ok 55-56*...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Słoneczko błysnęło i już leci w wodę blisko 1kW...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190201_093617.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	425911
    I już ponad 1,1kW...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190201_094048.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	425912
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 01-02-2019 o 09:42
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #72
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marcink81

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Piotrków Tryb.
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Ok spoko...
    Ja z tymi swoimi przemyśleniami w kontekście wspomagania w okresie grzewczym...
    Dla lata to pewnie spokojnie te trzy kolektory by wystarczyły ale prawdopodobnie trochę zabraknie z powodu trudnych do określenia strat dobowych tego zbiornika...

    Mniejszy zbiornik to i raz że łatwiej osiąga temperaturę użyteczną to także generuje znacznie mniejsze straty...
    Z drugiej zaś strony duży zasobnik sprawia że kolektory słoneczne pracują w nieco niższych zakresach temperatur więc są trochę wydajniejsze...
    Jeśli grzejesz na prąd to ci się opłaca w zimę trochę wspomagać inaczej nie widzę sensu.

    Strata dobowa takiego bufara 1400l jest mniejsza niż fabrycznie zaizolowanego zasobnika cwu 300l. Ja mam w sumie 30cm ocieplenia, więcej o tym jest w wątku o buforze ciepła.
    Dobrze zrobiony duży zbiornik ma zalety małego i dużego. Ludzie nie potrafią zrozumieć praw fizyki, dopiero jak miałem go niezaizolowanego i kazałem dotknąć w miejscu chłodnym i przytrzymać, a następnie podnieść rękę 20 cm wyżej to grymas na twarzy bezcenny i koniec dziwienia się jak to jest możliwe.

    Następna sprawa to mając rozmieszczoną wężownicę do przepływowego grzania wody od spodu bufora do góry to zimna woda w wężownicy odbiera ciepło już z dołu zbiornika z tych chłodniejszych warstw. Czyli jak kolektor podgrzeje mi wodę na dole zbiornika z 20 st do 30 to ja już z tej energii korzystam.

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcink81 Zobacz post
    Jeśli grzejesz na prąd to ci się opłaca w zimę trochę wspomagać inaczej nie widzę sensu.

    Strata dobowa takiego bufara 1400l jest mniejsza niż fabrycznie zaizolowanego zasobnika cwu 300l. Ja mam w sumie 30cm ocieplenia, więcej o tym jest w wątku o buforze ciepła.
    Dobrze zrobiony duży zbiornik ma zalety małego i dużego. Ludzie nie potrafią zrozumieć praw fizyki, dopiero jak miałem go niezaizolowanego i kazałem dotknąć w miejscu chłodnym i przytrzymać, a następnie podnieść rękę 20 cm wyżej to grymas na twarzy bezcenny i koniec dziwienia się jak to jest możliwe.

    Następna sprawa to mając rozmieszczoną wężownicę do przepływowego grzania wody od spodu bufora do góry to zimna woda w wężownicy odbiera ciepło już z dołu zbiornika z tych chłodniejszych warstw. Czyli jak kolektor podgrzeje mi wodę na dole zbiornika z 20 st do 30 to ja już z tej energii korzystam.
    Ale ja wiem co to jest bufor i jak działa...( Z racji zawodu zdarza mi się czasami popełnić taką instalację...)
    Masz kocioł stałopalny więc ma to sens...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    marcinbbb - zmniejsz agresję wypowiedzi, żebyś nie musiał na weekend odpocząć od forum. Dyskutować można też kulturalnie i bez obrażania.

    ***
    Swoją drogą, mąż (odczytuje liczniki dla ENEA) rozmawia z klientami mającymi PV i przynajmniej jeden z nich stanowczo odradza. Przy obecnych zyskach zwrot inwestycji jest zbyt długi - oczywiście dla tego konkretnego klienta.

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Tak dla ciekawości tu podsumowanie porównania działania w zimie:
    https://www.youtube.com/watch?v=KVeGummoXS0

    To w USA i nie ma co patrzeć na cena/jakość, ale wykresy fajne.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  16. #76
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marcink81

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Piotrków Tryb.
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    74

    Domyślnie

    No wykresy fajne, ale ciągle fotowoltaika według mnie jest za droga.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony