dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mateusz1111

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    1

    Post Podgrzewacz elektryczny 80l

    Witam,
    kupiłem niedawno podgrzewacz elektryczny slim eco 80l Kospela. Wcześniej nigdy nie korzystałem z tego typu urządzenia i zastanawiam się czy działa poprawnie. Przeczytałem instrukcje i ustawiłem go na maksymalną temperaturę (ok 75-80stopni).
    Teraz moje pytanie, przez jak długi czas powinna lecieć ciepła woda z prysznica przy założeniu, że biorę prysznic rano czyli woda jest podgrzana?
    Aktualnie wody wystarcza mi na 10min, mam zwykłą słuchawkę prysznicową (nie deszczownicę).
    Proszę nie komentować długości brana prysznica, to był eksperyment.

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie wiem, ile wody leci przez "zwykłą słuchawką". Jak przyjmiesz 10l i że woda mieszana jest 50/50 (dla mnie to za gorąca - bo z 45* - więc raczej trochę więcej zimnej niż ciepłej bym mieszał) to wychodzi 160l/10l/min=16 minut. Ale to zgadywanie - najpierw zmierz, ile l/min leci z Twojego prysznica.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateusz1111 Zobacz post
    Witam,
    kupiłem niedawno podgrzewacz elektryczny slim eco 80l Kospela. Wcześniej nigdy nie korzystałem z tego typu urządzenia i zastanawiam się czy działa poprawnie. Przeczytałem instrukcje i ustawiłem go na maksymalną temperaturę (ok 75-80stopni).
    Teraz moje pytanie, przez jak długi czas powinna lecieć ciepła woda z prysznica przy założeniu, że biorę prysznic rano czyli woda jest podgrzana?
    Aktualnie wody wystarcza mi na 10min, mam zwykłą słuchawkę prysznicową (nie deszczownicę).
    Proszę nie komentować długości brana prysznica, to był eksperyment.

    Pozdrawiam
    Nie bardzo rozumiem co ma pokazać ten eksperyment...?

    Jak dla mnie to z bojlerem jest wszystko ok...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Bojler jest OK. Sprytnie używając w 80L takiej wody mogą wykąpać się 2 osoby. Nie razem.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Posiadam taki bojler tylko wersję pierwszą bez eco. Grzeję raz dziennie na 65* o 4 rano, zaraz za bojlerem mam mieszacz na ok 44-45* i wody wystarcza mi na cały dzień (2xprysznic, zmywanie, itd.), tyle, że bojler jest docieplony dodatkową wełną 15cm, bo oryginalnie to bardzo słabo jest.
    Trzeba też wziąć pod uwagę temp wody z wodociągu, i zimą różnica jest zauważalna i bojler szybciej będzie się wychładzał niż latem.
    Ostatnio edytowane przez michalck81 ; 29-01-2019 o 20:42

  6. #6

    Domyślnie

    Brakuje danych. Po pierwsze nie napisałeś jaki jest przepływ wody przez słuchawkę i czy ustawiasz maksymalny. Możesz to sprawdzić w instrukcji pod warunkiem że ciśnienie w instalacji jest takie jak podaje producent słuchawki w założeniach. Ogólnie to będzie prościej jak odpalisz wodę na 60 sekund i zmierzysz ile wody przeleciało. Tutaj różnice są duże. Ekonomiczne słuchawki mają przepływ 6l/min (są nawet takie 4l/min ale to raczej słuchawki specjalistyczne dedykowane do podgrzewaczy przepływowych). Z drugiej strony te nieco większe słuchawki mają przepływ rzędu 18l/min. Więc jak widzisz już na samym przepływie wody różnica może być trzy lub czterokrotna.
    Druga sprawa to temperatura wody w prysznicu, bo skoro masz na myśli ciepłą wodę to zakładam, że chodzi Ci o temperaturę w granicach 35-50 stopni - to też wpływa na łączny czas z jakiego możesz z niego korzystać.
    Po trzecie jaka jest temperatura zimnej wody w instalacji. Zakładam, że chodzi o jakiś domek, więc temperatura na wejściu może być skrajnie od 2-3 stopni do 15 stopni.

    Podsumowując. Po szybkich wyliczeniach, w wariancie bardzo optymistycznym (ekonomiczna słuchawka + temperatura zimnej wody w instalacji około 15 stopni) ciepłej wody możesz mieć nawet na 40-50 minut, a pesymistycznie jak masz dużą słuchawkę i niską temperaturę zimnej wody w instalacji to ciepłej wody w prysznicu wystarczyć może tylko na 7-8 minut.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    sprawdź czy nie jest odwrotnie podłączony. Bo 10 minut to trochę mało.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Króćce mają oznaczenia czerwone i niebieskie, chyba trudno sie pomylić. A może?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony