dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Solary + bufor

    W instalacji jaką posiadam w domu.Kominek z płaszczem wodnym + bufor 1000 litrów zbiornik na ciepła wodę 300 litrów. Wszytsko ze sobą połączone przez sprzęgło hydrauliczne. Mam wyprowadzoną instalację pod solary ze zbiornika na cipeła wodę i z bufora (zawór trójdrożny esbe). Brakuje mi sterownika, grupy pompowej + kolektorów na dach. I teraz chciałbym dokupić brakujące elementu systemu. Sterownik chciałbym tak dobrać żeby miał możliwość przekierowania po nagrzaniu CWU na bufor. I teraz nie wiem czy każdy sterownik ma taką opcję czy nie. Jakiej formy wybrać kolektory próżniowe i jak policzyć ile ich musiałbym mieć. Pomoże ktoś?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Dla łącznej pojemności 1300 litrów sugeruję około 20 metrów kwadratowych, dobrych kolektorów próżniowo rurowych.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  3. #3

    Domyślnie

    W lato zagotuje cały zasobnik. Przy 7,2m2 i 400l muszę w lato spuszczać nadmiar gorącej wody z bufora w ogrzewanie budynku gospodarczego. Ja mym się raczej decydował na max 15m2.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #4

    Domyślnie

    NIe wiem jak to teraz rozumieć. Mam zbiornik 300 litrów + bufor 1000. Czyli mam w sumie 1300 litrów do zmaganyzowania ciepła. Kolega marinbbb powyżej pisze że ma tylko 400 litrów, a ja mam 3 x wiecej. Więc przyjmę że potrzebuje 4 lub 5 szt kolektorów 30 rurowych (Powierzchnia apertury: 3,68 m2). Tak? A jaką grupę pompową ze sterownikiem polecilibyście?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    A niech się gotuje latem - może już nawet w marcu się gotować. W styczniu 20mk dało u klienta około 330kWh na zbiorniku 800 litrów z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.
    Grupa pompowa STAqua II z automatyką SystaSolar Aqua II
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gregory67

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    L
    Posty
    224

    Domyślnie

    Lepiej załóż panele fotowoltaiczne. W zimie podgrzejesz wodę prądem a w lecie sprzedasz nadmiar prądu.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    A niech się gotuje latem - może już nawet w marcu się gotować. W styczniu 20mk dało u klienta około 330kWh na zbiorniku 800 litrów z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.
    ...
    No i w styczniu było 330kWh a w lutym już 1430kWh... i 1h przestoju
    Łącznie 1800 z czego wczoraj do 11:00 40kWh.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Posiadam bufor o pojemności netto 850L. Bufor ten ma górną wężownicę miedzianą CWU 3,4 mkw, oraz dolną wężownicę miedzianą o powierzchni wymiany 1.7 mkw. Chciałbym dogrzewać w okresie letnim bufor kolektorami płaskimi ( południowy wschód ) poprzez medium glikol. Zastanawiam się nad 3 bądź 4 kolektorami o powierzchni 2mkw renomowanego producenta. Czy wg Was to wystarczy, bądź czy nie przewymiaruje układu solarnego ? Zużycie cwu w domu trzeba liczyć na 4 osoby ( 2+2), prysznic + wanna ( 50/50 ).
    Ostatnio edytowane przez Sandek ; 29-04-2021 o 10:16

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mazurekandrzej33

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wąsosz
    Kod pocztowy
    56-210
    Posty
    20

    Domyślnie

    Nie rozumiem dlaczego aż tyle? W moim przypadku bufor 1000 litrów i trzy kolektory płaskie około 7m2 i grzeje aż miło. Wody pod dostatkiem. Praktycznie od kwietnia do października sporadycznie załącza się grzałka.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony