dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Dojazd do działki na czas budowy

    Do mojej działki prowadzi polna droga.

    Czy jest możliwość prowadzenia budowy bez utwardzania tej drogi? Chodzi o to, czy ciężki sprzęt (ciężarówka z silikatem, betonowóz) da radę przejechać, jeśli oczywiście nie będzie padać.
    Chciałbym drogę dojazdową utwardzic już po zakończeniu budowy.
    I dodatków, dla ciężkich pojazdów - jaka powinna być szerokość drogi?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Nie kombinuj, nie ryzukuj. Jedna wieksza ulewa i budowa moze być wstrzymana na dlugi czas bo nie bedzie jak dowieźć materialów. Kierowca żadnego wiekszego samochodu nie zgodzi sie wjechać jak zobaczy nieutwardzoną mokrą drogę.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wszystko zależy od warunków terenowych. Co się stanie gdy zamówisz beton a zacznie padać? - betoniarka nie będzie czekała aż droga wyschnie i zrzuci Ci beton z daleka od miejsca docelowego
    Jakbym robił z "daleka od szosy" to niestety trzeba by utwardzić i zapewnić dojazd do działki wszystkim co mogą się zapaść.
    Szerokość drogi to 6m - docelowo ale zapewne 4 m utwardzonej może być (przynajmniej tymczasowo)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Sprawa wygląda tak, że w MPZP jest wydzielona działka drogową o szerokości około 8m. I jest to droga gminna. Wokół są niezabudowana działki, więc w przyszłości gmina wybuduje te drogę. Teraz jest to po prostu pole z trawą po pas.
    Musiałbym wykosic i utwardzic dojazd do mojej działki (stąd pytanie o szerokosc).
    Najchętniej zrobiłbym to jak najmniejszym kosztem (bo potem gmina i tak się tym zajmie), a dodatkowo wolalbym to zrobić na koniec budowy (wtedy bym wiedział konkretnie ile mam na to pieniedzy). Tylko no właśnie to ryzyko, że popada.

    Jak najtaniej utwardzic takie pole na jakieś 2-3 miesiące budowy SSZ?

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Miałam ten sam problem. Musiałam zmienić lokalizację domu bo nie było szans bez grubych pieniędzy zrobić bezpiecznego dojazdu dla ciężkiego sprzętu do placu budowy, Tak jak pisze Pod kierowca odmówi ci wjazdu jeśli będzie minimalne ryzyko, że już nie wyjedzie albo będziesz pokrywał koszty akcji ratunkowej jeśli stanie się coś gorszego (wywrotka, awaria). Teraz też nie mam łatwo - około 100 m z drogi gruntowej gminnej do budynku po łące. Zbudowałam drogę szeroką na 4 m (na wjeździe nawet szerzej, żeby można było łatwiej skręcać długim pojazdem) i to jest takie minimum jak widzę. Z tym, że ja mam bardzo wąską samą drogę gruntową i skręt do mnie pod kątem 90 stopni. Z uwagi na to, że mieszkam w terenie rolniczym bez dostępu do materiałow typu gruz musiałam użyc żwiru i pospółki - koszt 25 tys. zł łącznie sprzęt, robocizna, materiał. Póki co wjazd trzyma, niestety materiał rozłożony na placu manewrowym "wsiąkł" w glinę - trzeba było użyć geowłokniny czego mój wykonawca nie zrobił no i czeka mnie naprawa. W Twoi przypadku skoro chcesz coś tymczasowego to może rzucić tam płyty betonowe, które potem odsprzedasz. No albo ten gruz o ile masz dostęp (byle nie ceglany).
    Ostatnio edytowane przez Jolka Bobek ; 01-02-2019 o 13:17

  6. #6

    Domyślnie

    zależy kiedy potrzebujesz tej drogi mozesz zdjąć 40-50cm wierzchniej warstwy wystawić ogłoszenia "przyjme gruz" potem go tylko równo rozłożyć na długości działk, wrzucac ogłoszenia na olx/lokalne fb grupy ludzie ci sami go przywiozą potem tylko na wierzch cos żeby dało się jezdzić tanim kosztem i tyle taniej sie raczej nie da ale to czasochłonna metoda

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Sprawa wygląda tak, że w MPZP jest wydzielona działka drogową o szerokości około 8m. I jest to droga gminna. Wokół są niezabudowana działki, więc w przyszłości gmina wybuduje te drogę.
    To, że w planie jest droga gminna nie znaczy, że gmina ma zamiar ją zbudować. MPZP trzeba czytać w ten sposób, że trzeba zostawić tyle miejsca na drogę, i GDYBY ktoś kiedyś chciał budować tę drogę, to musi ona spełniać wymogi dla drogi gminnej. Nic nie mówi o tym, że gmina zamierza to wykupić.
    Ba, może poczekać, aż ci, którym zależy sami wybudują i ... łaskawie nie przyjąć darowizny. Bo jak przyjmie, to będzie musiała utrzymywać. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy faktycznie gmina zamierza coś z tym robić, to patrz na budżet gminy i plany długoterminowe..

    Najtaniej czy trwale? U mnie przy całkiem przyzwoitych warunkach (nie robiło się bagno od osobówek czy dostawczaków - ale ciężarówki z piaskiem i gruszki skręcając zrobiły bagno) wywrotka gruzu ceglanego tylko na wjeździe pozwoliła dokończyć SSZ Ale po dwóch miesiącach to trzeba szpadlem było szukać śladów tego gruzu, bo na wierzchu nie było go widać. Więc tanio to trzeba by policzyć z wywrotkę na 10mb. Ale jakbym miał dłuższy kawałek utwardzać, to pewnie zrobiłbym trwalszą prowizorkę, z korytowaniem i ze 20cm gruzu betonowego albo kamienia na geowłókninie. Ale rozwiązanie trzeba dostosować do warunków gruntowych i planów na przyszłość. Bo jak niedługo ma ktoś tam kłaść jakieś rury czy kable - to faktycznie bez sensu robić coś trwalszego.

    Chociaż sypnięcie gruzem może podnieść koszty lepszego utwardzenia - bo korytowanie bardziej czasochłonne będzie i grunt zmieszany z gruzem będzie trudniejszy do pozbycia się.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jeśli masz możliwość zakupu to może jakieś płyty betonowe? później można odsprzedać.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Jeśli masz możliwość zakupu to może jakieś płyty betonowe? później można odsprzedać.
    po co powtarzać to samo co juz ktos doradził wczoraj?
    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    ..........W Twoi przypadku skoro chcesz coś tymczasowego to może rzucić tam płyty betonowe, które potem odsprzedasz. No albo ten gruz o ile masz dostęp (byle nie ceglany).


  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie widziałem tego, w tel, widać Naj 1 post.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11

    Domyślnie

    ja w telefonie widzę wszystkie posty w całości łącznie z obrazkami. jedyny problem, to napisanie czegokolwiek.


  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To, że w planie jest droga gminna nie znaczy, że gmina ma zamiar ją zbudować. MPZP trzeba czytać w ten sposób, że trzeba zostawić tyle miejsca na drogę, i GDYBY ktoś kiedyś chciał budować tę drogę, to musi ona spełniać wymogi dla drogi gminnej. Nic nie mówi o tym, że gmina zamierza to wykupić.
    Ba, może poczekać, aż ci, którym zależy sami wybudują i ... łaskawie nie przyjąć darowizny. Bo jak przyjmie, to będzie musiała utrzymywać. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy faktycznie gmina zamierza coś z tym robić, to patrz na budżet gminy i plany długoterminowe
    Działka drogową już należy do gminy, więc z darowizna/przejęciem nie będzie problemu.
    Oczywiście pytanie, kiedy gmina tę drogę utwardzic. Czy za rok, czy 100 lat. W budżecie na ten rok nie ma na to pieniędzy zarezerwowanych.
    Dlatego wolałbym utwardzic tę drogę minimalnym kosztem, bo nie chcę za gminę tego robić.
    Dodatkowo, wolałbym utwardzic po budowie, kiedy będę wiedział, jak stoję finansowo.

    Dobra, proponujecie albo płyty betonowe, albo gruz.
    Te płyty, to się kładzie tak na grunt, czy trzeba coś jeszcze robić?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Dobra, proponujecie albo płyty betonowe, albo gruz.
    Te płyty, to się kładzie tak na grunt, czy trzeba coś jeszcze robić?
    TE płyty to na piach, aby wyrównać by nie pękły. Układałem plac przed magazynem. Jeździły przyczepy po 12-14t nic się nie dzieje..... wcześniej to nawet rower utonął
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony