dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 97 z 97
  1. #81
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Kaizen - masz raczej przy nawiewaniu prosto w kratkę bedzie lipa. Ale nie sądzisz ze to trochę oczywiste?

    noc - w sumie ok, tak jak masz prawo nienawidzić sąsiada ktorego nigdy nie poznałaś, tak jak masz prawo twierdzić że mój dowód to nie dowód.

    fotohobby - żyjesz w swoim świecie. Dziwne żeby w linku o kratkach w WG(bo tylko tam sie je stosuje) nie było o niej nic wspomniane.
    Mechanika wentylacji w różnych rozwiazaniach się różni ale fizyka gazów jest wszędzie taka sama. W dowodzie opieram sie na fizyce gazów, więc to co piszesz nie ma znaczenia.
    Dowód opiera sie na dwóch założeniach ktore są powszechnie znane i opisywane, żadne symulacje z wodą są nie potrzebne bo nic skomplikowanego czy nowego nie zostalo użyte w dowodzie.

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post

    noc - w sumie ok, tak jak masz prawo nienawidzić sąsiada ktorego nigdy nie poznałaś, tak jak masz prawo twierdzić że mój dowód to nie dowód.

    .
    Poznałeś, jestem on.
    Ja dowodu nie widzę, dla Ciebie może to wystarczyć. I nie czuję żadnej nienawiści, skąd taki pomysł? Po prostu zrób to i opisz jeśli będziesz zadowolony. A jeśli nie, to opisz tutaj ku przestrodze. Po prostu nie widzę sensu dalszej dyskusji, o aspektach tego pomysłu, tyle.

  3. #83
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post

    fotohobby - żyjesz w swoim świecie. Dziwne żeby w linku o kratkach w WG(bo tylko tam sie je stosuje) nie było o niej nic wspomniane.
    Mechanika wentylacji w różnych rozwiazaniach się różni ale fizyka gazów jest wszędzie taka sama. W dowodzie opieram sie na fizyce gazów, więc to co piszesz nie ma znaczenia.
    Dowód opiera sie na dwóch założeniach ktore są powszechnie znane i opisywane, żadne symulacje z wodą są nie potrzebne bo nic skomplikowanego czy nowego nie zostalo użyte w dowodzie.
    Fizyka bierze pod uwagę, to, czego Ty nie bierzesz - to, jaka jest dT, jak rozpraszane jest powietrze, że w domu z OP powietrze nad podłogą jest cieplejsze, niż pod sufitem.
    Ty wbiłeś sobie do głowy jeden model, uparcie się go trzymasz i wyciągasz błedne wnioski.


    Symulacje z wodą nie są potrzebne ?
    To po co je robiłeś ?
    Ja tylko pytałem o to, czy zachowałeś odpowiednie warunki tego doświadczenie, bo jak nie to error na wejściu, error na wyjściu.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 10-02-2019 o 22:05
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #84
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    OP nie ma tu nic do rzeczy, to że powietrze jest cieplejsze przy podłodze świadczy tylko o tym, że powietrze chłodniejsze po opadnięciu szybko się nagrzewa, a nie że nie chce opaść. Pomimo, że jest cieplejsze jest również świeższe, to nie temperatura czyni go nieświeżym.

    Druga sprawa to sposób działania anemostatu, w małych pomieszczeniach rzeczywiście mogłoby być tak, że pod sufitem jest powietrze świeższe, ale anemostat nawiewny zwykle jest z dala od ścian wewnętrznych i drzwi, a strumień nawet z efektem Coandy nie ma takiego zasięgu, żeby dolecieć do kratki wywiewnej, tym bardziej, że jest rozprowadzany dookólnie, co najwyżej niewielka jego część tam doleci.

    Skryty, nie wiem po co ciągniesz ten wątek, potrzebujesz demokratycznego potwierdzenia tego, że masz rację? W fizyce demokracja na szczęście nie obowiązuje, masz rację i koniec.

  5. #85
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Skoro w każdym pomieszczeniu mam ustawione 10-30 m3 przemiału na godzinę to taki komfort czyste / brudne powietrze mi wystarczy ,, przy gościach stosuje funkcję wietrzenie ... czy kratka czy podcięcie .... dla mnie nie ma znaczenia ... równie dobrze drzwi do pomieszczeń można pozbawić z jednej strony uszczelki i też będzie ... lepiej zastanowić się nad wyborem centrali niż kratka / podcięcie..
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  6. #86
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Fizyka bierze pod uwagę, to, czego Ty nie bierzesz - to, jaka jest dT, jak rozpraszane jest powietrze, że w domu z OP powietrze nad podłogą jest cieplejsze, niż pod sufitem.
    O OP była już mowa wiele razy - nie ma wpływu na dwa założenia.
    Nie mam pojęcia jak dT miało by tu wpłynąć na cokolwiek w tym dowodzie? Jak masz jakieś genialne pomysły to proszę dowiedź ich wpływu. Właściwości które to powodują muszą być powszechnie znane lub wskaż link do eksperymentu który je potwierdza.

    Tak działa dowodzenie. Jak wyszedłem z jakiś aksjomatów wypracowałem wynik to musisz teraz udowodnić w którym miejscu jest błąd aby dowód uznać za błędny.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Symulacje z wodą nie są potrzebne ?
    To po co je robiłeś ?
    Bo myślałem, że są potrzebne i zrozumiałem żę się myle.
    Prawda jest taka że:
    1. Nie są potrzebne bo użyłem znanych i sprawdzonych właściwości gazów.
    2. Jakkolwiek dokładne zrobiłbym doświadczenia - zawsze można by było je podważyć. Chociażby dlatego że efekt byłby widoczny w pojemniku który nie ma rozmiarów pokoju.

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Skoro w każdym pomieszczeniu mam ustawione 10-30 m3 przemiału na godzinę to taki komfort czyste / brudne powietrze mi wystarczy ,, przy gościach stosuje funkcję wietrzenie ... czy kratka czy podcięcie .... dla mnie nie ma znaczenia ... równie dobrze drzwi do pomieszczeń można pozbawić z jednej strony uszczelki i też będzie ... lepiej zastanowić się nad wyborem centrali niż kratka / podcięcie..
    Juz pisałem w:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7785299

    Komfort nie równa się efektywności wentylacji. A rozmawiamy o tym drugim.

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Skryty, nie wiem po co ciągniesz ten wątek, potrzebujesz demokratycznego potwierdzenia tego, że masz rację? W fizyce demokracja na szczęście nie obowiązuje, masz rację i koniec.
    Masz racje. W sumie nie ma merytorycznych argumentów.

    U siebie zrobie kratki. Będę mieć kiedyś nadmiar kasiurki to pozakupuje czujniki CO2 i O2 i zmierzę oba przypadki.

  7. #87
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post


    Bo myślałem, że są potrzebne i zrozumiałem żę się myle.
    Prawda jest taka że:
    1. Nie są potrzebne bo użyłem znanych i sprawdzonych właściwości gazów.
    2. Jakkolwiek dokładne zrobiłbym doświadczenia - zawsze można by było je podważyć. Chociażby dlatego że efekt byłby widoczny w pojemniku który nie ma rozmiarów pokoju.


    .

    Teraz mijasz się z prawda,czy wtedy konfabulowałeś:
    Btw. Porobilem doswiadczenia wodne i wnioski są prawie takie jak przypuszczalem
    Mylśę, ze nie ma sensu z tobą dyskutować, jeśli nie widzisz różnicy w mieszaniu się dwoch mas powietrza, w sytuacji, kiedy jedno z nich jest podawane 1m nad podloga i jest o 20K chlodniejsze, a kiedy jest rozpraszane anemostatem na wysokosci 2,70m i jest chlodniejsze o 5K.

    Zostawiam Cie z Twoimi teoriami, aksjomatami i rozmijaniem sie z prawdą na temat przeprowadzanych doświadczeń.
    Na szczescie nie jesteś projektantem/sprzedawcą tych rozwiązań, więc nikogo, poza sobą, tym rozwiązanirm nie uszczęśliwisz.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #88
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Na szczescie nie jesteś projektantem/sprzedawcą tych rozwiązań, więc nikogo, poza sobą, tym rozwiązanirm nie uszczęśliwisz.
    Ale ja jestem, projektantem i wykonawcą i niejednego uszczęśliwię.

  9. #89
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Teraz mijasz się z prawda,czy wtedy konfabulowałeś:


    Mylśę, ze nie ma sensu z tobą dyskutować, jeśli nie widzisz różnicy w mieszaniu się dwoch mas powietrza, w sytuacji, kiedy jedno z nich jest podawane 1m nad podloga i jest o 20K chlodniejsze, a kiedy jest rozpraszane anemostatem na wysokosci 2,70m i jest chlodniejsze o 5K.

    Zostawiam Cie z Twoimi teoriami, aksjomatami i rozmijaniem sie z prawdą na temat przeprowadzanych doświadczeń.
    Na szczescie nie jesteś projektantem/sprzedawcą tych rozwiązań, więc nikogo, poza sobą, tym rozwiązanirm nie uszczęśliwisz.
    Najpierw zarzucasz mi kłamstwo ze nie ma czegoś takiego jak WG z kratkami w każdym pokoju. Teraz że nie zrobiłem testów z wodą bo porzucilem z nich wnioski - wycinajac wypowiedz z kontekstu.

    Myślałem ze takie doświadczenia będą niezbędne do dowodu - dlatego je zrobilem...
    Jakkolwiek bym ich nie poprawił zawsze beda one niedoskonalym uproszczonym model do którego mozna sie przyczepic na dziesiątki sposobów - co pomimo ich porzucenia i tak sie stało.
    1. Wielkość pojemnika nie odpowiada wielkości pokoju.
    2. Używam wody a nie powietrza
    3. Aby zobaczyć rozkład cieczy muszę do chłodnej wody wlewanej dodać barwnik. Jak dodałem mało to zachowanie było widoczne gołym okiem ale w aparacie nie było to widoczne bo ścianki pojemnika psuły widok. Żeby uchwycić efekt kamerą musiałbym dodać bardzo dużo barwnika a on zwiększa gęstość cieczy (roztworu?).
    4. Można na dziesiątki sposobów przyczepić się do sposobu wlewania. Za szybko, za wolno, zły strumień, w złym miejscu itd.
    5. Zrobienie dokładnego modelu OP jest nie wykonalne wiec by było "gdyby było prawdziwe OP to by się tak nie zachowywało"
    6. Woda z otworu symulującego podcięcie drzwi wylewała się sama. Powietrze tak się nie zachowuje. Magiczny ciśnieniowy otwór można byłoby skrytykować na dziesiątki sposobów.

    Może tyle wystarczy. Żadnego z tych oskarżeń nie byłbym wstanie obronić. Ludzi nie technicznych uproszczenia nie przekonują. A chociażby w Automatyce najczęściej przybliża się modele do drugiego stopnia bo każdy wie ze tyle wystarczy.

    Chyba nie czytałeś ze zrozumieniem mojego dowodu.
    1. Widzę gigantyczną różnice mieszania sie powietrza przy malej i dużej różnicy temperatur. Nawet odtworzyłem to w doświadczeniach i opisałem.
    2. Dowód parę razy wspominał o tym mieszaniu i je zakłada. A powietrze w 100% wymieszane jest słabe.
    3. Kratka będzie działała kosmicznie lepiej jeśli tylko będzie taki nawiew który nie będzie mieszał powietrza przy suficie czyli w sumie w 100%. A to się da zrobić.

    Innymi słowy Twoje upieranie sie o tym mieszaniu jest bezsensu bo o nim pisałem.

    Rozmijam sie z prawdą? Wskaż proszę który fragment dowodu jest nie prawdziwy?

    Masz prawo sie nie zgadzać ale po co o tym tyle tu pisać jak nie masz konstruktywnych argumentów.
    Ostatnio edytowane przez Skryty ; 12-02-2019 o 07:03

  10. #90

    Domyślnie

    A jak z hałasem? Myśląc o rekuperacji nie wiedziałem, że wymagane jest podcinanie drzwi. Czy to oznacza, że rekuperacja to koniec moich igraszek z żoną?

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał zoomclub Zobacz post
    A jak z hałasem? Myśląc o rekuperacji nie wiedziałem, że wymagane jest podcinanie drzwi. Czy to oznacza, że rekuperacja to koniec moich igraszek z żoną?
    Ręka na usta i jedziesz. Lekkie przyduszenie jest w modzie ostatnio.

  12. #92
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kulfi82
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-795
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Ręka na usta i jedziesz. Lekkie przyduszenie jest w modzie ostatnio.

  13. #93

    Domyślnie

    Akustyka - duże otwory - hałas, rozmowy, muzyka się niesie z pokoi a tego ja osobiście nie chcę. Wg mojego projektu musi być 80 cm2 wentylacji do pokoi. Drzwi DRE, które zamówiłem mają regulację do 0,8 mm nad ościeżnicą czyli 0,8*80 = 64 cm2, czyli brakuje jeszcze 16 cm2 ale drzwi nigdy nie są super szczelne czyli naturalnie gdzieś tyle się znajdzie albo można lekko podciąć gdzieś uszczelki u dołu. Dodam, że nie będę miał listew w progach (jednolita podłoga). Poza tym rekuperacja nigdy nie będzie chodziła na max-a (żona nie lubi jak jej coś wieje nie wiem czy to argument). Jeden gostek, który się zajmuje rekuperacją powiedział, że "64cm2 też jest ok bo drzwi nigdy super szczelne nie są". Jest ktoś tutaj kto ogarnia mocniej temat i może zaprzeczyć/potwierdzić? Dla mnie to wymaganie podcięć pod wszystkimi drzwiami to jest takie ogólnikowe - dla bezpieczeństwa. Jakie macie doświadczenie? Ci którzy montują/znają się lub Ci którzy nie podcinali drzwi prośba o rady bardziej niż Ci którzy pojechali bezpiecznie.

  14. #94
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał arkowsky Zobacz post
    Akustyka - duże otwory - hałas, rozmowy, muzyka się niesie z pokoi a tego ja osobiście nie chcę. Wg mojego projektu musi być 80 cm2 wentylacji do pokoi. Drzwi DRE, które zamówiłem mają regulację do 0,8 mm nad ościeżnicą czyli 0,8*80 = 64 cm2, czyli brakuje jeszcze 16 cm2 ale drzwi nigdy nie są super szczelne czyli naturalnie gdzieś tyle się znajdzie albo można lekko podciąć gdzieś uszczelki u dołu. Dodam, że nie będę miał listew w progach (jednolita podłoga). Poza tym rekuperacja nigdy nie będzie chodziła na max-a (żona nie lubi jak jej coś wieje nie wiem czy to argument). Jeden gostek, który się zajmuje rekuperacją powiedział, że "64cm2 też jest ok bo drzwi nigdy super szczelne nie są". Jest ktoś tutaj kto ogarnia mocniej temat i może zaprzeczyć/potwierdzić? Dla mnie to wymaganie podcięć pod wszystkimi drzwiami to jest takie ogólnikowe - dla bezpieczeństwa. Jakie macie doświadczenie? Ci którzy montują/znają się lub Ci którzy nie podcinali drzwi prośba o rady bardziej niż Ci którzy pojechali bezpiecznie.



    Tak wygląda u mnie (jeszcze niewykończone przejście).
    Mamy wszędzie podcięcia.
    Moim zdaniem nawet bez podcięcia byłoby ok (prócz łazienek/kuchni).
    Przy szczelniejszym montażu nie wiem jakby by było. Zauważyłem że nowe drzwi montują jakoś wyżej...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #95

    Domyślnie

    Ja mam drzwi DRE bez podcięć, za to z uszczelkami, więc są dosyć szczelne.
    Nigdy nie zamykamy drzwi więc WM radzi sobie doskonale, ale przy zamkniętych drzwiach jest lipa - brak praktycznie jakiejkolwiek wymiany powietrza (szpara 3mm pod drzwiami to tyle co nic). Tak więc jeśli zamykasz drzwi to podcięcie musi być, a jeśli masz je stale otwarte to nie.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał zoomclub Zobacz post
    Myśląc o rekuperacji nie wiedziałem, że wymagane jest podcinanie drzwi
    Nie jest , warunek jest taki że masz w każdym pomieszczeniu nawiew i wywiew wtedy możesz mieć szczelne drzwi i możesz baraszkować z żoną do woli
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  17. #97
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc, to różnica w tłumieniu z podcięciem i bez jest naprawdę nieduża. Gdyby chcieć to zrobić naprawdę cicho, to opadający próg i nawiew oraz wywiew w każdym pokoju.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony