dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 97
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Poza wszystkim innym.... po co robić dziury, kratki itp. skoro są gotowe, podcinane drzwi?
    Przykład - https://www.castorama.pl/produkty/wy...ndynawski.html

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    Ten wykres jest kosmiczny. Wyglada jak ciężki marketing w strone OP. Sytuacja nigdy nie bedzie wygladala w ten sposób.
    Co do kształtu - tak wyglądają.
    Co do konkretnych temperatur - im lepiej ocieplony dom, tym mniejsze różnice w stopniach. A jeszcze mniejsze przy WM. Ale zasada pozostaje ta sama przy podłogówce - najchłodniejsze powietrze jest na górze.




    Przy stalym ogrzewaniu temp pomieszczenia powinna byc równa wszedzie (nawet przy innych formach ogrzewania). Przy stalym dolocie zimne powietrze zawsze będzie opadało aż do nagrzania.

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    Jak nie wierzycie to włącznie OP na max i otworzcie okno. Potem podziwiajcie jak zimne powietrze magicznie bedzie szybować po suficie onieśmielone magią OP.
    Nie mogę otworzyć, bo mam fixy. Ale jak widać na powyższej fotce - zimne mam pod sufitem. Czy szybuje? Jak mam to obserwować?
    Ale jednego nie wyczytałem czytając o WM. Mianowicie otwarcie jednego okna nie powoduje zauważalnego ruchu powietrza. Niby logiczne - nawiew i wywiew zrównoważone, więc rozszczelnienie takiego układu w jednym miejscu nie powoduje znaczącego ruchu powietrza przez to rozszczelnienie. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej - gdzie nawiewniki robią za ograniczniki przepływu i otwarcie okna powoduje drastyczny wzrost przepływu przez kominy (oczywiście w warunkach, przy których wentylacja działa wydajnie).

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    Ale pozostawienie otworow przy budowie i zakupienie kratek moze nie przekroczyc 50 dych za podcinke drzwi.
    Albo za darmo, albo ze 20zł kosztuje podcięcie drzwi czy tuleje. Jak zrobisz takie dziury, to potem pochwal się, ile czasu zajęło potem obrabianie tego, ile kratki i ich obsadzanie. Ja się napieściłem z rewizją do komina - dziękuję.

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    Co do CO2 to ponoć duzo lepiej absorbuje promieniowanie cieplne od innych skladnikow powietrza. A jego duzym źródłem jest np. światło słoneczne. CO2 jest po prostu dobrym gazem cieplarnianym.
    Jeżeli piszesz o efekcie cieplarnianym to chodzi o to, że CO2 przepuszcza większość promieniowania słonecznego w stronę ziemi, a słabiej przepuszcza promieniowanie cieplne, gdy to słoneczko ogrzeje już ziemię. Czyli wpuszcza, a nie wypuszcza. Ale doszukiwanie się analogii z wentylacją domu - to już wyższa szkoła filozofii niepraktycznej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-02-2019 o 00:33

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do kształtu - tak wyglądają.
    Co do konkretnych temperatur - im lepiej ocieplony dom, tym mniejsze różnice w stopniach. A jeszcze mniejsze przy WM. Ale zasada pozostaje ta sama przy podłogówce - najchłodniejsze powietrze jest na górze.

    Nie mogę otworzyć, bo mam fixy. Ale jak widać na powyższej fotce - zimne mam pod sufitem. Czy szybuje? Jak mam to obserwować?
    1. W znaczniej części tego zdjęcia widać temperaturę ścian. I można wnioskować że u góry przy oknie ściana jest zimniejsza, Dlaczego? - nie wiem
    2. Na samej fotce widać że temp. przy suficie jest prawie równa temp. przy podłodze. Wiadomo że temperatura samej podłogi musi być większa. Innymi słowy zgadza się to z tym co powiedziałem.

    Pytanie gdzie masz teraz nawiew i jaka temperatura będzie przy szczelinie zamkniętych drzwi. Pewnie przed zrobieniem fotki musiałbyś chwilkę poczekać aż zrobi się ciśnienie w pomieszczeniu.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja się napieściłem z rewizją do komina - dziękuję.
    To zależy jak ładnie będę chciał to mieć Rzeczywiście może to być pracochłonne, ale jeśli warto to czemu nie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli piszesz o efekcie cieplarnianym to chodzi o to, że CO2 przepuszcza większość promieniowania słonecznego w stronę ziemi, a słabiej przepuszcza promieniowanie cieplne, gdy to słoneczko ogrzeje już ziemię. Czyli wpuszcza, a nie wypuszcza. Ale doszukiwanie się analogii z wentylacją domu - to już wyższa szkoła filozofii niepraktycznej.
    To co pisałem to nie jakaś herezje. Dużo szukałem informacji o tym i jakiś pomiarów. Sam czujnik jest za drogi aby go zakupić do takiej zabawy - może kiedyś.
    I tak po prostu jest z tym CO2. Jak nie wierzysz jest mnóstwo info w necie. Znalazł bym Ci linka, ale mam dużo roboty w pracy i małe bliźniaki w domu :|

    Cytat Napisał Pytajnick
    Poza wszystkim innym.... po co robić dziury, kratki itp. skoro są gotowe, podcinane drzwi?
    Przeczytaj pierwszy post w tym temacie. Cały temat o tym jest.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    U mnie też cieplejsze powietrze jest przy podlodze. Różnica jakieś 0.8-1,2C
    Tak tak pisałem - w nowoczesnych, dobrze ocieplonych z domach z OP róźnica temp jest mniejsza, niż na wykresie, ale występuje zawsze zgodnie z podanym rozkładem.

    Napisałeś, ze gazy o różnej temteraturze gorzej się mieszają, wiec faktycznie - świeżee, chlodniejsze, powietrze podawane przez anemostat pod sufitem, opadając wypycha zużyte przez otwór - w podcięciu.

    Możesz wyważać otwarte drzwi, możesz robić wątpliwej urody kratki w ścianach - twój dom, twój wybór.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 05-02-2019 o 08:09

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Napisałeś, ze gazy o różnej temteraturze gorzej się mieszają, wiec faktycznie - świeżee, chlodniejsze, powietrze podawane przez anemostat pod sufitem, opadając wypycha zużyte przez otwór - w podcięciu
    Wyobraź sobie że masz naczynie z woda o temp 22 stC. W naczyniu jest u spodu, przy bocznej ściance otwór przez który powoli wylewa sie woda. Do naczynia powoli wlewasz wode o temp 12 stC koloru czerwonego. Jaka woda bedzie wylewać sie przez otwór?

    Myślę że warto zakończyć temat.
    Uświadomiłem sobie że najlepiej mi sie przebywało i spało w pomieszczeniu z kratka wentylacyjna grawitacyjną. Co by było zgodne z tym co pisałem (pod wzgledem CO2).
    Nie chce na siłę nikogo przekonywać bardziej sądziłem że może ktoś zniszczy mój pomysł dobrą argumentacją.

    W planowanym domku bede miec kratki przy sufice w kazdym pomieszczeniu w stronę wywiewów. Rozumiem że chyba jestem jednak pionierem takiego rozwiązania. Mam nadzieje tylko że nie zaburzy to wciagania smrodkow w łazienkach.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    Wyobraź sobie że masz naczynie z woda o temp 22 stC. W naczyniu jest u spodu, przy bocznej ściance otwór przez który powoli wylewa sie woda. Do naczynia powoli wlewasz wode o temp 12 stC koloru czerwonego. Jaka woda bedzie wylewać sie przez otwór?

    .
    Sęk w tym, że pomiary pokazują coś innego, tam przy podcięciu w drzwiach powietrze jest cieplejsze niż 2.7m wyżej.
    Ale, jak słusznie napisałeś
    Myślę że warto zakończyć temat.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Tak jest, niech @Skryty robi jak uważa, byle kominiarz odebrał WG i nie zatrzymał się czad w domu. Warto może opatentować, albo chociaż rozpropagować ten system?

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Może dopowiem. Planuje WM z reku i GWC + ogrzewanie podłogowe + kratki wentylacyjne w każdym pomieszczeniu + drzwi do pomieszczeń szczelne i bez podcięć.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    drzwi do pomieszczeń szczelne i bez podcięć.
    Czyli w każdym pomieszczeniu będzie wyciąg i nawiew?

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post
    Czyli w każdym pomieszczeniu będzie wyciąg i nawiew?
    Nie, wyciągi będą normalnie w łazienkach i kuchni. W każdym pokoju będzie tylko nawiew.

    Drzwi będą szczelne, a powietrze będzie musiało się wydostawać kratkami wentylacyjnymi aż do wyciągu w łazience lub kuchni.

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    Drzwi będą szczelne, a powietrze będzie musiało się wydostawać kratkami wentylacyjnymi aż do wyciągu w łazience lub kuchni.
    Czyli zamiast szczeliny pod drzwiami, dajesz kratkę nad drzwiami?

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Czyli zamiast szczeliny pod drzwiami, dajesz kratkę nad drzwiami?
    Tak, chociaż bardziej kratki przy suficie na ścianie z drzwiami.

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Panowie , po co te kombinacje ? Od dawno stosuje się podcięcia , i się sprawdza.... teraz jakieś kratki ?? maskownice ?? kratka jest za darmo ?? bo tu już o koszt 20 zł się chyba rozchodzi .... nie czaje ..

    Za jakiś czas ktoś napisze , że rozszczelnia okna lub nawiewniki otwiera .....
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Wycięcie pod drzwiami teoretycznie działa beznadziejnie o czym jest ten temat.
    Wypuszcza świeże powietrze i nie wypuszcza CO2.

    O tym czy cos jest dobre czy nie muszą świadczyć fakty i dowody.
    To ze wszyscy tak maja nie jest jednoznaczne z tym ze do dziala dobrze.

    Jeśli wydanie tych niewielkich pieniędzy na kratki ma mi poprawić/naprawić efekt wentylacji za która za place z 30k to jak najbardziej warto.

    Zastanawiałem się skąd sie wzięła ta idea podciec i doszedlem do wniosku że musialo zostac skopiowane rozwiaznie dla łazienki przy wentylacji grawitacyjnej. No i dla lazienki wyciecie jest jak najbardziej słuszne - w sumie będę musiał u siebie też dodatkowo zostawić.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    Wypuszcza świeże powietrze i nie wypuszcza CO2.
    Jak na razie, nikt tego w tym wątku nie wykazał pomiarami stężenia CO2. Teoretyzowanie połączone z transferem ciepła przez CO2 można sobie wrzucić do jednego garnka z innymi dziwnymi teoriami, których setki w Internecie.

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    Zastanawiałem się skąd sie wzięła ta idea podciec i doszedlem do wniosku że musialo zostac skopiowane rozwiaznie dla łazienki przy wentylacji grawitacyjnej. No i dla lazienki wyciecie jest jak najbardziej słuszne - w sumie będę musiał u siebie też dodatkowo zostawić.
    Grille w ścianie nad drzwiami wyrównujące ciśnienie są od dziesięcioleci stosowane w USA, tam gdzie w każdym domu działa klima 24h/dobę podbijająca ciśnienie w sypialniach z zamkniętymi drzwiami.
    Ale na pewno nie ma to związku z transferem CO2

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Skryty Zobacz post
    Wycięcie pod drzwiami teoretycznie działa beznadziejnie o czym jest ten temat.
    Wypuszcza świeże powietrze i nie wypuszcza CO2.

    O tym czy cos jest dobre czy nie muszą świadczyć fakty i dowody.
    To ze wszyscy tak maja nie jest jednoznaczne z tym ze do dziala dobrze.

    Jeśli wydanie tych niewielkich pieniędzy na kratki ma mi poprawić/naprawić efekt wentylacji za która za place z 30k to jak najbardziej warto.

    Zastanawiałem się skąd sie wzięła ta idea podciec i doszedlem do wniosku że musialo zostac skopiowane rozwiaznie dla łazienki przy wentylacji grawitacyjnej. No i dla lazienki wyciecie jest jak najbardziej słuszne - w sumie będę musiał u siebie też dodatkowo zostawić.
    Cały problem w tym że wymyśliłeś sobie pewną teorię i traktujesz ją jako jedyną i słuszną prawdę...

    Ładnych kilka lat temu dzięki uprzejmości kilku kolegów z tego forum którzy użyczyli mi mierników zawartości dwutlenku węgla robiłem takie eksperymenty z różnymi wariantami przepływu powietrza w pomieszczeniach...
    Jak wykazały obserwacje NIE istnieje coś takiego jak gromadzenie się dwutlenku węgla pod sufitem przy działającym nawiewie w pomieszczeniu sypialnym...

    Jako tako zauważalny wzrost stężenia pod sufitem był tylko przy wyłączonym systemie wentylacyjnym i to pod warunkiem że drzwi w danym pomieszczeniu były zamknięte a wewnątrz cały czas przebywał jeden taki delikwent grający na kompie który służył jako wytwornica CO2...

    Robiliśmy doświadczenia z tak zwaną odwróconą wentylacją czyli wszystkie pomieszczenia miały wyciągi na suficie a nawiewy były w otwartej przestrzeni domu...
    Pomimo teoretycznej poprawy przepływu powietrza a co za tym idzie lepszego usuwania CO2 ( co wykazywały mierniki stężenia dwutlenku węgla...) ,odczucia praktyczne były gorsze niż przy układzie tradycyjnym WM...

    Według praktyki pomieszczenia z wyciągami są w odczuciach zawsze bardziej " duszne" niż te same pomieszczenia z nawiewami ...
    A podcięcia w drzwiach służą do poprawy swobodnego przepływu powietrza a co za tym idzie skteczniejszej wymiany niezależnie od tego czy są zamknięte czy nie...

    Najważniejsze jest aby pomieszczenia z nawiewami miały anemostaty służące do nawiewu a nie jakieś uniwersalne czy wyciągowe bo ładniej wyglądają...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Wdmuchiwanie zimnego powietrza do pomieszczenia nie powoduje rozwarstwiania się znajdujących w nim gazów i odkładnia się np dwutlenku węgla u góry (jeśli sugerować się temperaturą gazu) lub na dole (jeśli brać pod uwagę ciężar właściwy). Powietrze w pomieszczeniu ze stałym nadmuchem jakim sa anemostaty zachowuje się jak woda w zbiorniku CWU przy poborze wody. Zimna wpada, wiruje, miesza się z ciepłą, czujniki szaleją i czasem pokazują u góry niższą niż na dole. No chyba że ktoś ma fajny zbiornik z układaniem warstwowym. Ale... z tego co wiem to żaden anemostat nie oferuje takiej funkcji. Do tego ruchy konwekcyjne, przemieszczanie się człowieka, rozkład temp. bliżej okna i dalej od niego, różnice temp, ścian wewn i zewnętrznych to otrzymamy istny tygiel, w którym powietrze nie stoi a nieustannie wiruje, zmienia położenie. W pracy wykorzystuję non stop czujniki co2, w pomieszczeniach "używanych" poziomy gazu są tak randomowe, że nie podjął bym się odpowiedzi, gdzie gromadzi się co2. W pomieszczeniach nieużywanych mogę stanowczo stwierdzić, że decyduje masa gazu, gromadzi się na dole. W pomieszczeniach z wymianą powietrzną gaz jest wszędzie, a poziomy stężenia są wyrównane. nie zbiera się jakoś szczególnie w żadnym z fragmentów pomieszczenia.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Nie znacie się. Forumowicz określił, że u niego CO2 będzie odkładać się przy suficie i tak ma być. Usuwaniu zaradzą kratki pod sufitem.
    Karkołomne, bo to zdanie bez żadnych pomiarów i badań, tylko czyste domniemania, bez żadnych podstaw. Można się domyślać, że to nie stanowi wielkiej różnicy, przy WM i tak powietrze przemiesza się,. Jeśli komuś bardziej podobają się kratki wentylacyjne niż podcięcia drzwi, to dlaczego nie, mogą być.
    Niektórzy robią OP w całym domu, bo tak im się podoba. Niektórzy muszą mieć grzejniki, bo to ozdoba i można na nich np. szybko coś wysuszyć, kwestia gustu.

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Wyeliminuje się tym sposobem przynajmniej podnoszenie kurzu z podłogi przy przedmuchu pod drzwiami. Paru o tym pisało, sam zresztą to zauważyłem przy zamiataniu w okolicach drzwi. Kłaki z psa wirują aż miło. Tylko co w tych przepustach w murze, siłą rzeczy będzie się tam zbierał kurz i z czasem mogą się również tworzyć nieestetyczne zabrudzenia po stronie wylotowej tak jak przy anemostatach nawiewowych.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Skryty

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-229
    Posty
    37

    Domyślnie

    Zrobię wodny model pomieszczenia i protestuje - co powinno odpowiedzieć na pytanie czy wywiane jest zimne powietrze.

    Gorzej z CO2, mam w mieszkanie z wentylacją grawitacyjną i jeszcze nie mam domu z WM.
    Nawet gdybym za kasę wypożyczył czujnik CO2 to i tak nie będę miał jak zmierzyć skuteczności wywiewania pod drzwiami.

    Tutaj koleś pisze że mierzył i było u góry wiecej:
    W najnormalniejszych warunkach tak w pokoju jak i w atmosferze CO2 gromadzi się pod sufitem
    Zrobiłem pomiar u siebie 10cm nad podłogą 310pp na 1.5 m 570ppm 2.5m 1100ppm
    Źródło: https://forum.budujemydom.pl/topic/9052-co2/

    Myślę że spokojnie da się zrobić dobry eksperyment "mając WM".

    1. Jest dzień(jasny) - WM włączona. Przyjść grupką ludzi do pokoju i posiedzieć chwile - drzwi do pokoju muszą być zamknięte.
    2. Wyłączyć WM (zdalne? telefon do człowieka z poza pokoju?) - poczekać chwile. Szybko wypuścić wszystkich poza jedną osobą - znów zamknąć drzwi.
    3. Poczekać chwile aż powietrze się ustabilizuje (5min) - Zrobić pomiary CO2 na różnych wysokościach.
    4. Włączyć WM i poczekać 15min.
    5. Wyłączyć WM. Poczekać chwile aż powietrze się ustabilizuje (5min) - Zrobić pomiary CO2 na różnych wysokościach.
    6. Włączyć WM i poczekać 15min.
    7. Wyłączyć WM. Poczekać chwile aż powietrze się ustabilizuje (5min) - Zrobić pomiary CO2 na różnych wysokościach.

    I tak mamy ilość CO2 na różnych wysokościach + skuteczność jego usuwania co 15m pracy WM przy szczelinie pod drzwiowej.
    Co do innego źródła CO2 niż ludzie to z ludźmi jesteśmy najbliżej poprawnej temperatury startowej CO2.
    Do obliczeń trzeba doliczyć błąd, ze człowiek siedzący w pomieszczeniu wydychnie dodatkowe 20l/h CO2

    Wszystko nakręcić z GoPro - żeby był dowód.
    Ostatnio edytowane przez Skryty ; 07-02-2019 o 12:49

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony