dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie Jakie ogrzewanie wybrać w 2019 - dom szkieletowy parterowy 85m

    Witam!
    Wiosną tego roku zaczynam budowę parterowego domu szkieletowego.
    Dom będzie miał powierzchnię 85m, nieużytkowe poddasze. Podłoga na stropie drewnianym Crawl Space ocieplonym wełną mineralną ok. 30cm. W ścianach standardowo 15cm wełny mineralnej + 10cm wełny fasadowej na zewnątrz. Tak samo 20-30cm wełny w stropie. Planuję instalację wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. W pobliżu działki znajduje się sieć gazowa.

    Od dłuższego czasu czytam to forum i zastanawiam się nad wyborem najbardziej sensownego i opłacalnego ogrzewania. Do tej pory myślałem o zakupie prostych grzejników Atlantica + bojler do CWU. Później analizowałem folie Red Snake. Obecnie zastanawiam się nad ogrzewaniem klimatyzacją kanałową. A może powinien po prostu zrobić CO i podłączyć gaz, który mam w pobliżu? Bez względu na wybór w domu napewno będzie rekuperacja, jak już wspomniałem oraz kominek z zamkniętą komorą spalania, w którym będę palił drewnem po powrocie do domu z pracy - ale niektórzy sugerują, że to może się w końcu znudzić.

    Projekt domu według, którego buduję to "Domek Pani Darii" z http://domek.net.pl/projekty-gotowe/...rii-047-es,105
    Charakterystyka energetyczna podana na stronie projektanta, a także w projekcie wygląda następująco:
    CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA (wg MI 2017):
    zap. energii użytkowej - EU(co+went.)=1460 kWh/rok (17 kW/m2*rok)
    zap. energii pierwotnej - EP (co+went.+cwu)=80,0 kWh/m2*rok
    obc. cieplne (co+went.)=3,5 kW

    Bardzo proszę o poradę na co powinienem się zdecydować, aby nie zapłacić bez sensu za kosztowną instalację, ale również tak aby nie zjadły mnie potem rachunki np. za prąd. Czy warto robić instalacje CO? A może ogrzewać prądem? Jeśli tak to jak - COP=1 z grzejników czy może klimatyzacja? Pompę ciepła raczej wykluczam, ze względu na koszt inwestycji.

    Chciałbym popełnić jak najmniej błędów, dlatego zastanawiam się nad zaletami i wadami różnych rozwiązań.
    Ostatnio edytowane przez emlem ; 06-02-2019 o 14:27

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Podbijam.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał emlem Zobacz post
    CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA (wg MI 2017):
    zap. energii użytkowej - EU(co+went.)=1460 kWh/rok (17 kW/m2*rok)
    .
    Tylko 2 kWh/m2 brakuje do parametrów domu pasywnego. Podane dane izolacji (dane niepełne) nie wskazują na dom bliski pasywnemu. Charakterystyka niewiarygodna, zrobiona wyłacznie na potrzeby uzyskania PNB.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Izolacje która podałem podałem orientacyjnie z pamięci, możliwe ze w projekcie były trochę inne wartości - sprawdzę wieczorem i podeśle prawidłowe.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał emlem Zobacz post
    Witam!
    Wiosną tego roku zaczynam budowę parterowego domu szkieletowego.
    Dom będzie miał powierzchnię 85m, nieużytkowe poddasze. Podłoga na stropie drewnianym Crawl Space ocieplonym wełną mineralną ok. 30cm. W ścianach standardowo 15cm wełny mineralnej + 10cm wełny fasadowej na zewnątrz. Tak samo 20-30cm wełny w stropie. Planuję instalację wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. W pobliżu działki znajduje się sieć gazowa.

    Od dłuższego czasu czytam to forum i zastanawiam się nad wyborem najbardziej sensownego i opłacalnego ogrzewania. Do tej pory myślałem o zakupie prostych grzejników Atlantica + bojler do CWU. Później analizowałem folie Red Snake. Obecnie zastanawiam się nad ogrzewaniem klimatyzacją kanałową. A może powinien po prostu zrobić CO i podłączyć gaz, który mam w pobliżu? Bez względu na wybór w domu napewno będzie rekuperacja, jak już wspomniałem oraz kominek z zamkniętą komorą spalania, w którym będę palił drewnem po powrocie do domu z pracy - ale niektórzy sugerują, że to może się w końcu znudzić.

    Projekt domu według, którego buduję to "Domek Pani Darii" z http://domek.net.pl/projekty-gotowe/...rii-047-es,105
    Charakterystyka energetyczna podana na stronie projektanta, a także w projekcie wygląda następująco:
    CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA (wg MI 2017):
    zap. energii użytkowej - EU(co+went.)=1460 kWh/rok (17 kW/m2*rok)
    zap. energii pierwotnej - EP (co+went.+cwu)=80,0 kWh/m2*rok
    obc. cieplne (co+went.)=3,5 kW

    Bardzo proszę o poradę na co powinienem się zdecydować, aby nie zapłacić bez sensu za kosztowną instalację, ale również tak aby nie zjadły mnie potem rachunki np. za prąd. Czy warto robić instalacje CO? A może ogrzewać prądem? Jeśli tak to jak - COP=1 z grzejników czy może klimatyzacja? Pompę ciepła raczej wykluczam, ze względu na koszt inwestycji.

    Chciałbym popełnić jak najmniej błędów, dlatego zastanawiam się nad zaletami i wadami różnych rozwiązań.
    mam dom jak w stopce, i spokojnie ogrzewam go prądem, jest to ekonomiczne eksploatacyjnie i inwestycyjnie.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Mam niemal identyczny dom jak twój (TK19), trochę lepiej ocieplony, ogrzewam splitem (kilma) plus atlantiki w sypialniach. Ma to ten plus, że inwestycja była śmieszna w cały system (4tys), rachunki bardzo zadowalające, a z PV ich całkowity brak. Przy gazie zakładanie PV tylko dla prądu bytowego może być mało opłacalne.
    Uwierz mi, że kominkiem pogrzejesz dosłownie kilka razy w roku, pierwszym roku... Później odpuścisz.
    Ostatnio edytowane przez michalck81 ; 07-02-2019 o 15:36

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    Mam niemal identyczny dom jak twój (TK19), trochę lepiej ocieplony, ogrzewam splitem (kilma) plus atlantiki w sypialniach. Ma to ten plus, że inwestycja była śmieszna w cały system (4tys), rachunki bardzo zadowalające, a z PV ich całkowity brak. Przy gazie zakładanie PV tylko dla prądu bytowego może być mało opłacalne.
    Uwierz mi, że kominkiem pogrzejesz dosłownie kilka razy w roku, pierwszym roku... Później odpuścisz.
    Tez będe miał splita w salonie/open-space przy najbliższym remoncie.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Czyli konwektory + split w salonie czy kanałowa klima w całym domu?

  9. #9

    Domyślnie

    Przy tak małym domku pierwotny plan ogrzewania grzejnikami konwektorowymi wydaje się być sensowny. Jeżeli zależy Ci na klimie latem dodanie splita w salonie to też dobry pomysł. Jak wspomnieli poprzednicy, palenie w kominku się szybko znudzi, a jeżeli koniecznie chcemy grzać kominkiem, to już lepiej ulżyć kręgosłupowi i kupić kominek na pelet z automatycznym podajnikiem, niż udawać, że codzienna obsługa kominka nic nie kosztuje.

    Koszty wykonania instalacji dla ogrzewania gazem są niemałe.Wykonanie projektu instalacji wewnętrznej od 1000zł. Samo przyłącze, pod warunkiem, że PS Gaz (zarządca linii przesyłowych) uzna inwestycje za opłacalną, to ryczałtowo jakieś 2500zł (płaciłem 5 lat temu więc mogło wzrosnąć). Wykonanie przyłącza wewnętrznego (czyli od licznika do odbiorników) zależy od długości linii. Mi wykonywał kontraktor PS Gaz podczas wykonania samego przyłącza. Przy odległości od licznika 30m koszty gazowej instalacji wewnętrznej zamknęły się w 2 000zł.

    Później trzeba policzyć zakup pieca, uzbrojenie kotłowni oraz wykonanie instalacji CO/CWU, odpowiednio:
    - 9 000 zł niezbyt skomplikowany piec dwu-funkcyjny ze sterowaniem i niedużym zbiornikiem CWU dla komfortu użytkowania;
    - 3 000 zł uzbrojenie kotłowni ze wszystkimi przyległościami;
    - 6 000 zł wykonanie instalacji hydraulicznej z materiałami;

    Proszę traktować moje szacunki jako przybliżone. Instalacje hydrauliczną, sanitarną oraz CO/CWU dla domu o podobnym metrażu jak wspomniany na wstępie wykonywała mi jedna osoba i płaciłem jeden rachunek, więc trudno określić precyzyjnie koszt poszczególnych elementów. Instalacje mam wykonaną na rurkach miedzianych z łączeniami zaciskowymi z grzejnikami Purmo, bez głowic termostatycznych.

    Należy też pamiętać, że gazowe piece kondensacyjne wymagają regularnego serwisu. Coroczny przegląd to 300 zł (instalator musi do nas dojechać 30km). Już raz wymienialiśmy wymiennik ciepła bo się zamulił z powodu osadów z wody, na szczęście jeszcze na gwarancji. Szacowana żywotność pieca gazowego to nie więcej jak 15 lat. Nawet jeżeli żadna poważna awaria nie wyeliminuje pieca z użytkowania, po tym czasie nie ma szans na zakup części zapasowych, więc pierwsza drobna usterka wysyła piec na złom. Roczny koszt gazu za CO/CWU przy bardzo skąpym zużyciu ciepłej wody i dość hedonistycznym ogrzewaniu (22C, ogrzewanie chodzi przez 6m-cy w roku) to dla nas jakieś 2 500 zł - 3000 zł. Dom jaki ogrzewamy daleki jest od ideału termoizolacji wg dzisiejszych standardów, ale przyzwoicie trzyma ciepło. Wykonany jest z gazobetonu, ocieplony 10 cm styropianu, wentylacja grawitacyjna, sporo mostków cieplnych. Nie ma tam dodatkowych źródeł ciepła, tylko gaz. W moim odczuciu obniżenie rachunku poniżej 2000 zł rocznie byłoby trudne i niezwykle kosztowne.

    Zakup grzejników konwektorowych Atlantic F119 (poprzednich modeli już nie ma w sprzedaży) dla domu wspomnianego na wstępie, to koszt porównywalny do opłaty ryczałtowej za samo podłączenie licznika gazu. Koszty użytkowania dla domu szkieletowego o pow. 85 m2 powinny być na rozsądnym poziomie, nawet po podwyżce cen prądu. Warunkiem koniecznym jest poprawne wykonanie przegród zewnętrznych, szczególnie ważna jest ciągłość paroizolacji. Jest to krytyczne przy instalacji rekuperatora. Jeżeli nie zadbamy o to, ciepłe powietrze ucieknie nam przez nieszczelne gniazdka na ścianach zewnętrznych oraz nieposklejaną na łączeniach paroizolacje, a reku staje się bezużytecznym buczącym pudełkiem za kilkanaście tys. zł.

    Na koniec dodam, że nie jestem budowlańcem ani specjalistą z branży. Powyższe wnioski wysnułem na podstawie doświadczeń z remontem domu 85m2 dla teściowej i z budowy domu szkieletowego dla swojej rodziny.
    Powodzenia!

  10. #10

    Domyślnie

    Dodam jeszcze pewne własne przemyślenia dotyczące ogrzewania domu szkieletowego wodnym ogrzewaniem centralnym. Jeżeli ktoś się decyduje na takowe z grzejnikami, należy się głęboko zastanowić jak prowadzić rurki ogrzewania do grzejników. Poprowadzenie ich w konstrukcji ściany zewnętrznej, czy stropie lub konstrukcji podłogi Crawl Space, jest pomysłem budzącym moje wątpliwości. Owszem konstrukcje między słupkami wypełnia wełna mineralna, ale jest ona wysoce przepuszczalnym materiałem, w którym cały czas migruje powietrze. Wg mnie decydując się na ogrzewanie wodne w szkielecie należy albo zastosować ogrzewanie podłogowe, albo prowadzić instalacje CO w przestrzeni instalacyjnej od strony wewnętrznej paroizolacji, albo omijać przegrody zewnętrzne i prowadzić instalacje tylko w ścianach wewnętrznych. Niezależnie od rozwiązania należy dodatkowo ocieplić rury CO koszulkami piankowymi, ale nawet gdy je zastosujemy w jakieś mierze grzejemy podwórko.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Mam jeszcze takie pytanie - jeśli planuję montaż klimatyzacji kanałowej to czy rekuperator będzie mi w dalszym ciągu potrzebny? Czy da się wykorzystać klimatyzację kanałową jako jednostkę wentylacyjną?

  12. #12

    Domyślnie

    Rekuperator pobiera powietrze z zewnątrz a klima z..... No właśnie. Z wnętrza. Poza tym klima ma znacznie większy przerób powietrza. Niby można razem ale potem ciężko to zgrać że sobą. Zrób osobno.

  13. #13

    Domyślnie

    A czy jest prawdą, że ogrzewanie klimatyzatorem sprawia, że w domu czuć wiaterek ? Bo przecież taka jest rola klimatyzatora by dmuchał, z racji konstrukcji i zasady działania. O hałasie nadmuchu nie wspomnę

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dolby Zobacz post
    A czy jest prawdą, że ogrzewanie klimatyzatorem sprawia, że w domu czuć wiaterek ? Bo przecież taka jest rola klimatyzatora by dmuchał, z racji konstrukcji i zasady działania. O hałasie nadmuchu nie wspomnę
    Tak samo jak farelka czy suszarka - tam gdzie dmucha, tam czuć powiew.

  15. #15

    Domyślnie

    Nawiewy dajesz w miejscach najmniej uczęszczanych. Nie nad kanapą, łóżkiem itd. Powiew czasem jest fajny (grochówka....)

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie Dobór klimatyzatora

    Skłaniam się ku zainstalowaniu klimatyzacji kanałowej w celu ogrzewania całego domu. Ewentualnie będę się wspomagał kominkiem.

    Mam nieco przerobiony układ pomieszczeń - widać to na zdjęciu w załączniku.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom_rzut.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	100,1 KB
ID:	426777

    Zakładam, że będę musiał poprawdzić po jednym kanale do każdej sypialni (są dwie) i jeden kanał do salonu, mam rację?
    Wiatrołap i łazienka będą ogrzewane podłogówką elektryczną (maty wtopione w klej do płytek).

    Według projektu obciążenie cieplne domu, który buduję wynosi 3,5kw. Czy wobec tego powinienem wybrać klimatyzator o mocy 3,5kw czy lepiej założyć zapas i wybrać 5kw? Czym oprócz COP kierować się przy wyborze klimatyzatora? Rozważam GREE, KAISAI lub DAIKIN.

    Bardzo proszę o poradę. Dziękuję!

  17. #17

    Domyślnie

    Daikin ma w swojej ofercie rekuperator z wymiennikiem entalpicznym, który się integruje z systemem ogrzewania kanałowego SkyAir. Rozwiązanie ciekawe, ale jak wspomniał poprzednik, rekuperacja ma inne wymagania co do przepływu powietrza niż klimatyzacja, dlatego ten pomysł mi się średnio podoba. Z tego co wiem, do każdego pomieszczenia należy doprowadzić kanał nadmuchowy, a gdzieś centralnie wstawić kratkę zasysającą. Każda klima cyrkuluje powietrze wewnętrzne, ergo jakiś ruch powietrza będzie.

    Oglądałem kiedyś dom ogrzewany kanałowo z pompy ciepła i wiaterek z kanałów nawiewnych był kompletnie nie wyczuwalny w pomieszczeniu. Na pewno nie bardziej niż zwykła konwekcja przy konwencjonalnym typie ogrzewania (podłogówka też rozprzestrzenia ciepło w dużej mierze przez konwekcje). Tylko bezpośrednio przy kanale było czuć wyraźniej ruch powietrza, ale nie był to strumień jak z pokojowego splita, a raczej delikatny podmuch.

    Do ogrzania łazienek nie wystarczy mata elektryczna. Mat elektrycznych nie wolno instalować pod stałą zabudową, a wolnej przestrzeni w łazience jest raczej mało po instalacji armatury, dlatego prawie zawsze oprócz podłogówki instaluje się jeszcze jakiś grzejnik, nawet przy ogrzewaniu wodnym.

    Gdy ja myślałem o ogrzewaniu PC powietrze-powietrza planowałem raczej zastosować niezależnie system ogrzewania kanałowego i wentylacji. W każdym pomieszczeniu oprócz łazienek nawiewy ciepłego powietrza, w hallu jedna duża kratka wyciągowa i do tego podcięcia w drzwiach wewnętrznych w celu zapewnienia swobodnego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Niezależnie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, z kanałami nawiewnymi w sypialniach i salonie, i wywiewnymi z łazienek, pralni, spiżarni. Dzięki temu powietrze z pomieszczeń mokrych i okresowo śmierdzących nie trafia do salonu i sypialni. W łazienkach, jak Ty, chciałem zainstalować maty oraz suszarkę do ręczników do dogrzania.

    Ostatecznie pomysłu nie zrealizowałem ze względu na koszty instalacji. Nasz szkielet jest też parterowy, więc może do pomysłu wrócimy za rok czy dwa, gdy dozbieramy kasy i zdecydujemy czy bez klimy dajemy rade żyć. Puki co eksploruję ogrzewanie czystym prądem, ale jeszcze nie przyszedł czas na wyciąganie z tego wniosków (klucze mamy od miesiąca, a prace wykończeniowe wciąż jeszcze trwają).

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tiger1050 Zobacz post

    Do ogrzania łazienek nie wystarczy mata elektryczna. Mat elektrycznych nie wolno instalować pod stałą zabudową, a wolnej przestrzeni w łazience jest raczej mało po instalacji armatury, dlatego prawie zawsze oprócz podłogówki instaluje się jeszcze jakiś grzejnik, nawet przy ogrzewaniu wodnym.
    Tak oczywiście, będzie też suszarka do ręczników.

    Cytat Napisał Tiger1050 Zobacz post

    Gdy ja myślałem o ogrzewaniu PC powietrze-powietrza planowałem raczej zastosować niezależnie system ogrzewania kanałowego i wentylacji. W każdym pomieszczeniu oprócz łazienek nawiewy ciepłego powietrza, w hallu jedna duża kratka wyciągowa i do tego podcięcia w drzwiach wewnętrznych w celu zapewnienia swobodnego przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Niezależnie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, z kanałami nawiewnymi w sypialniach i salonie, i wywiewnymi z łazienek, pralni, spiżarni. Dzięki temu powietrze z pomieszczeń mokrych i okresowo śmierdzących nie trafia do salonu i sypialni. W łazienkach, jak Ty, chciałem zainstalować maty oraz suszarkę do ręczników do dogrzania.
    Więc dokładnie tak chcę to zrealizować. Klimatyzacja i rekuperacja będą dwoma osobnymi instalacjami i osobnymi urządzeniami. Stąd moje pytanie czy w moim wypadku wystarczy klima 3,5kw czy potrzeba mocniejszej?
    Czy może być np. ta? http://klima-sklep.pl/klimatyzacja/1...35w-nha-t.html
    Na "papierze" wygląda bardzo fajnie.

  19. #19

    Domyślnie

    Czy wystarczy to chyba tylko odpowie instalator z doświadczeniem. Do wstępnych szacunków kosztów pewnie można taki przyjąć. Użytkownicy forum raczej ocenią sytuacje tylko na oko. Ja radzę skontaktować się bezpośrednio z instalatorem, który wykonuje systemy ogrzewania nawiewnego. Spece od chłodnictwa i klimatyzacji nie zawsze znają się też na wymaganiach dla ogrzewania domu jednorodzinnego za pomocą PC pow-pow. Ekstrapolacja założeń jednego obszaru na drugi może dać w rezultacie kosztowny system nie spełniający wymagań użytkownika.

    Na forum jest obecnych kilku speców z zakresu ogrzewania kanałowego, a wstępna wycena i dyskusja nic nie kosztuje. Oprócz mocy grzewczej ważna jest jeszcze siła dmuchawy i ogólne zbalansowanie systemu tak żeby nie było głośno, żeby nie było strat ciepła i żeby objętości na wejściu i wyjściu się zgadzały, bez wąskich gardeł i żeby w każdym pomieszczeniu było w miarę tak samo ciepło/zimno. Gdy kontaktowałem się z różnymi firmami widać było kto wie co mówi, a kto próbuje rzeźbić nie znając się na temacie.
    Ostatnio edytowane przez Tiger1050 ; 12-02-2019 o 12:40

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Pozwolę sobie odświeżyć temat. A zatem czy w dobrze ocieplonym parterowym domu 85m2 w technologii szkieletowej na stropie Crawl Space ogrzewanie konwektorami Atlantic + kominek + klimatyzacja ma sens? Jeśli tak to jaka klimatyzacja? Czy w ogóle może z niej zrezygnować i wybrać wyłącznie konwektory + kominek?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony