dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie Przydomowa oczyszczalnia - hałas od dmuchawy membranowej....

    Witam,

    Mam przydomową oczyszczalnię (ekopol) i taki niestandardowy problem...w pokojach które są nad rurą kanalizacyjną prowadzącą do jednej z łazienek słychać dmuchawę membranową.
    Hałas niesie się rurami (odłączenie dmuchawy od oczyszczalni daje ciszę).

    Czy ktoś miał taki problem lub ma pomysł jak go rozwiązać?

    Instalator twierdzi, że miał może trzy takie przypadki, ale nie ma na to dobrego rozwiązania.

    Jakiś tłumik montowany między dmuchawą a oczyszczalnią?

    Dmuchawa jest w jednej ze studzienek oczyszczalni, podłączona dosyć krótkim, gumowym, wężem.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Krix ; 13-04-2019 o 13:10

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Trzeba sprawdzić, czy wyjęcie poza studzienkę daje satysfakcjonującą poprawę. Jeśli tak, to zakupić szafkę elektryczną z fundamentem (ok. 300 zł na allegro za najmniejszy model, powinien wystarczyć) i przenieść tam dmuchawę. Nie jest to szczególna ozdoba, ale szafkę można trochę przesunąć w razie potrzeby, obsadzić roślinnością itd.

  3. #3

    Domyślnie

    Pytanie, czy jest to hałas wywołany drganiami dmuchawy (pomoże postawienie dmuchawy na kawałku gumy lub styropianu) czy hałas wynikający z jej zasadzy działania? Teoretycznie dmuchawy membranowe są wyciszone, jednak umieszczenie w zbiorniku oczyszczalni może powodować efekt tuby. W takim przypadku przeniesienie dmuchawy w inne miejsce (garaż jeżeli jest blisko) lub oddzielna szafka jest dobrym pomysłem.
    Lokalizacja dmuchawy poniżej poziomu gruntu zawsze w mojej opinii było rozwiązaniem narażającym użytkownika na utratę zdrowia lub nawet życia. Plotka niesie, że Sotlarentz, który również umieszczał dmuchawy i sterowanie pod jednym z włazów w swoich Bio-duo, szybko przeniósł elektronikę do zewnętrznej szafy, po tym jak poraziło prądem jednego z użytkowników. Końcowe Bio-duo miały już tylko szafy oddzielne, tak jak Actiblocki.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Jeżeli będziesz chciał wynieść dmuchawę z tej wnęki, to będzie to wymagało takiego wyprowadzenia węża pneumatycznego, aby nie był narażony na zamarzanie zimą (czyli zakopanego pod ziemią, najlepiej w jakiejś rurze osłonowej zrobionej nawet ze zwykłego PE DN32 lub DN40) oraz w przypadku montażu w zewnętrznej szafce, odcięcie dopływu agresywnych gazów, które mogą się dostać do szafy poprzez właśnie rurę osłonową. Można zapiankować kawałek przestrzeni pomiędzy przewodem tłocznym, a osłonówką lub zakończyć osłonówkę ok. 30 cm przed szafką.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Może wydać się śmieszne ale, zawieś dmuchawę (przymocuj aby wisiała) do wieka studzienki i przedłuż ten gumowy wąż. Najlepiej wisi na gumowym wężu do instalacji gazowych z samochodu. Drgania nie przenoszą się na instalację a wąż jest czymś w rodzaju tłumika drgań.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Niestety ale wyjęcie dmuchawy poza studzienkę nie pomaga - nawet jeśli wąż jest długi (dałem z 2m, może mogę próbować z dłuższym albo z innego materiału...)

    co pomaga to odpięcie węża doprowadzającego powietrze do oczyszczalni - wtedy dmuchawa może stać w studzience i nie ma żadnego hałasu w domu (tyle, że to tak nie może być )

    musi być jakiś tłumik....

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    Niestety ale wyjęcie dmuchawy poza studzienkę nie pomaga - nawet jeśli wąż jest długi (dałem z 2m, może mogę próbować z dłuższym albo z innego materiału...)

    co pomaga to odpięcie węża doprowadzającego powietrze do oczyszczalni - wtedy dmuchawa może stać w studzience i nie ma żadnego hałasu w domu (tyle, że to tak nie może być )

    musi być jakiś tłumik....
    No to problemem nie jest dmuchawa, a napowietrzanie ścieków. Ciężko będzie stłumić ten dźwięk w rurach, bo tłumienie przepływu hałasu wpłynie na tłumienie przepływu ścieków.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    niestety nic na razie nie wymyśliłem, facet z firmy instalacyjnej, która wykonała oczyszczalnię twierdzi, że ma jakieś rozwiązanie które u kogoś innego się sprawdziło ale tylko obiecuje, że przygotuje i wyśle, a ja się w kółko przypominam...

    ..zastanawiam się by tą durną oczyszczalnię olać i zacząć korzystać z niej jak z szamba.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Problemem jest dźwięk przenoszony przez powietrze. Przed wejsciem rury do budynku, może lepiej zaraz przed oczyszczalnią, zrób wywietrznik pionowy fi 160 (srednica większa niz rury dolotowej!). Powinno pomóc za cenę letkiego podsmradzania w bezwietrzną pogodę. Zastrzegam że znam temat z opowiadań, teraz mam zwykła kanalizę. Może na próbę odkryj studzienkę po drodze, jesli masz.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 13-04-2019 o 15:22

  10. #10

    Domyślnie

    Witam, mam ten sam problem w nowo zamontowanej oczyszczalni, czy ktoś już sobie poradził z nim?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yatzec Zobacz post
    Witam, mam ten sam problem w nowo zamontowanej oczyszczalni, czy ktoś już sobie poradził z nim?
    Aktualizacja:
    1. Pomiędzy oczyszczalnią, a fundamentem zbudowałem w ziemi ściankę ze styropianu 20 cm, trochę pomogło.
    2. Wyjęcie kompresora nic nie pomogło.
    3. Odłączenie rur/instalacji również.
    Problem pozostał.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yatzec Zobacz post
    Aktualizacja:
    1. Pomiędzy oczyszczalnią, a fundamentem zbudowałem w ziemi ściankę ze styropianu 20 cm, trochę pomogło.
    2. Wyjęcie kompresora nic nie pomogło.
    3. Odłączenie rur/instalacji również.
    Problem pozostał.
    Zastanawia mnie, czy w takich oczyszczalniach jakie ma EKOPOL, gdzie dyfuzor jest niewymienny i trzymany przyklejonym do dna kawałkiem laminatu, nie jest to główny powód tego zjawiska. Zazwyczaj dyfuzory montuje się nad dnem ( nie styka się on bezpośrednio ze ścianą zbiornika ), a uchwyty, czy jakieś mocowania nie przenoszą na korpus, aż tak drgań. Nie wiem jakiej marki jest tam dyfuzor, ale to też może mieć wpływ.

    Ogólnie to sterowanie i dmuchawa muszą być w osobnej szafce zewnętrznej, a nie pod pokrywą, bo to "proszenie się kłopoty"
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 19-02-2020 o 09:57

  13. #13

    Domyślnie

    Odświeżę temat, ale mam ten sam problem, hałas / buczenie w połowie domu jest nie do zniesienia. Co prawda mam innej firmy oczyszczalnię. Dziś po konsultacji z producentem stwierdził, że słyszał o takich problemach i są dwa sposoby: podniesienie dyfuzora ponad dno, żeby nie dotykał, albo montaż tłumika. Podniesienie dyfuzora niewiele dało, więc producent ma podesłać mi tłumik. Napiszę coś więcej za kilka dni. Jestem załamany, a tak walczyłem o oczyszczalnie w sądzie (zakaz miasta) a teraz się to zemściło.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysiek_pl Zobacz post
    Odświeżę temat, ale mam ten sam problem, hałas / buczenie w połowie domu jest nie do zniesienia. Co prawda mam innej firmy oczyszczalnię. Dziś po konsultacji z producentem stwierdził, że słyszał o takich problemach i są dwa sposoby: podniesienie dyfuzora ponad dno, żeby nie dotykał, albo montaż tłumika. Podniesienie dyfuzora niewiele dało, więc producent ma podesłać mi tłumik. Napiszę coś więcej za kilka dni. Jestem załamany, a tak walczyłem o oczyszczalnie w sądzie (zakaz miasta) a teraz się to zemściło.
    Aby znaleźć rozwiązanie trzeba namierzyć źródło hałasu - odłącz dmuchawę od węża zasilającego oczyszczalnie w powietrze, włącz dmuchawę i idź do domu nasłuchiwać. Jeśli hałas ucichł - problem leży po stronie układu wprowadzającego powietrze do zbiornika, natomiast jeśli nie ucichł - problemem jest dmuchawa.

    Nic nie piszesz co to za oczyszczalnia wiec ciężko ocenić, jaki ma model dmuchawy oraz czy jest ona umieszczona w skrzynce zintegrowanej ze zbiornikiem, ale w przypadku słabo amortyzowanych dmuchawach wystarczy podłożyć pod nią gumę lub styropian, natomiast jeśli komora jest zintegrowana to rozwiązaniem może być przeniesienie dmuchawy do wolnostojącej skrzynki - np. najtańszej elektrycznej na fundamencie.

  15. #15

    Domyślnie

    Witam.mam ten sam problem z buczeniem w domu gdy pracuje dmuchawa.Oczyszczalnia HABA bio easy flow 5.odlaczenie węża od dmuchawy rozwiązuje problem ale tak być nie może.
    Ktoś poradził sobie z takim problemem?
    Producent poleca tłumik .koszt 320 zł.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał emilio19021986 Zobacz post
    Witam.mam ten sam problem z buczeniem w domu gdy pracuje dmuchawa.Oczyszczalnia HABA bio easy flow 5.odlaczenie węża od dmuchawy rozwiązuje problem ale tak być nie może.
    Ktoś poradził sobie z takim problemem?
    Producent poleca tłumik .koszt 320 zł.
    Z tego co się orientuje, Twoja oczyszczalnia ma dmuchawę w odrębnej obudowie, wiec to wyklucza hałas od drgań korpusu dmuchawy. Zostaje dyfuzor i kwestia jego mocowania, ale to jest zalane ściekami i niewiele można z tym obecnie zrobić. Skoro producent zaleca tłumik za niemałe pieniądze, to znaczy, że chyba problem zna. Może dmuchawa, którą stosuje, wytwarza na tyle pulsacyjny przepływ powietrza, że to słychać. Nie bez wpływu jest też fakt, że jest to oczyszczalnia jednokomorowa.

    Dopytaj, czy dają gwarancje przy tym tłumiku, że hałas zniknie. Na upartego taki tłumik można samemu zrobić - na filmiku w sieci z tą oczyszczalnią, gdzie użytkownik dokarmia oczyszczalnię (o zgrozo) widać takie tłumiki.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał emilio19021986 Zobacz post
    Witam.mam ten sam problem z buczeniem w domu gdy pracuje dmuchawa.Oczyszczalnia HABA bio easy flow 5.odlaczenie węża od dmuchawy rozwiązuje problem ale tak być nie może.
    Ktoś poradził sobie z takim problemem?
    Producent poleca tłumik .koszt 320 zł.
    Najlepiej jest wykonać taki tłumik samodzielnie - rura PCV - o średnicy 160 najlepiej grubościenna przeciąć oryginalną rurę powietrzną w korku rury 160 wykonać - zamontować głowice kablową - o średnicy Q20 zacisnąć na rurze.
    Drugą rurę o średnicy 100 również z korkiem połączyć z drugą częścią rury powietrznej przez głowicę. Rurę 100 wypełnić gąbką z otworem w środku
    Rurę 100 owinąć gąbką i wsunąć do rury 160, Całość zabezpieczyć folią do oczek zrobić "cukierek"
    Koszt wykonania to ok 60 -70 zł jeśli oczywiście coś pozostało z instalacji kanalizacyjnej, gąbka też może być w arkuszu i zwinięta w rurkę ale musi pozostać otwór wewnątrz- ja zastosowałem otulinę szarą do rur 20 i na niż nawinąłem gąbkę. Najważniejsze jest odseparowanie obu twardych materiałów ( w tym przypadku rur PCV aby się nie dotykały tym samym nie przenosiły drgań, Pozostawienie rury 100 pustej bez wypełnienia powoduje "rezonans" Korek zarówno rury 160 jak i 100 również należy wypełnić gąbką i to najlepiej wyciąć krążek z otworem w środku. Zrobienie szczelnego połączenia na zewnątrz zapewnia szczelność dla powietrza kompresora.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tłumik.jpg
Wyświetleń:	248
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	458391
    Testowane też rozwiązanie mniej skomplikowane ale również z zastosowaniem rury 160.
    We wnętrzu umieszcza się worek z hydroforu membranowego - worek jest -rozcina się wąż powietrzny - i z jednej strony opaską zaciskową szczelnie mocuje się worek na rurze - takie coś wsuwa do rury 160, Następnie z drugiej strony worka mocuje się drugi koniec rury powietrznej. Całość ładnie wsuwa do rury PCV. Jej zadaniem jest "trzymanie kształtu tak wykonanego tłumika. Problem stanowi mocowanie tego - tzn rury powietrzne i rura PCV muszą być trwale zamocowane oddzielnie do "czegoś" lub tak jak zrobił kolega zakopał to w ziemi .
    A jeśli chodzi o oryginał - to wykonany jest śmiesznie - taki klocek wypełniony gumową pianką i zakończony kauczukową złączką z jednej strony która tłumi drgania i nie przenosi dźwięku.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2021-12-21_201413.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	7,8 KB
ID:	458392
    Można by się pokusić o wykonanie czegoś takiego z maty wygłuszającej z klejem również w jakiejś "obudowie"
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dominik_m

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Zbrosławice
    Kod pocztowy
    42-674
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam. Mialem ten sam uciążliwy problem do wczoraj. Wykonałam prosty tłumik pulsacji powietrza i problem w 100% ustąpił. Koszt materiałów ponizej 100 zł.

  19. #19

    Domyślnie

    Witam,
    Mam identyczny problem. Niezależnie od położenia dmuchawy rezonans na piętrze jest wyraźnie słyszalny. Szczególnie nocą.
    Nie jest to wina drgań samej dmuchawy, bo rezonuje tak samo po przeniesieniu urządzenia do zewnętrznej skrzynki 2m dalej. Pomaga tylko odpięcie przewodu z powietrzem. Obecnie ustawiłem zegar czasowy i pompa nie pracuje w godzinach 23-6 ale nie tędy droga.
    Napisz jak wykonałeś ten tłumik pulsacji powietrza.
    Dzięki i pozdrawiam.

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dominik_m

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Zbrosławice
    Kod pocztowy
    42-674
    Posty
    2

    Domyślnie

    Nie jestem w stanie dołaczyć rysunku, wiec to opiszę. Potrzebujemy:

    1. Kolano rury kanalizacyjnej 110 /90 - 2szt
    2. Rurę 110 ok - 30 cm bez kolnierza
    3. Zaslepka rury pomaranczowa -110 - 2 szt
    4. Nypel do węża 3/4" - 4 szt
    5. Mufa do nypli - 2 szt zeby pasowaly do nypli z pkt 4
    6. Waż ogrodowy 3/4" - 1m
    7. Geowluknina
    8. Dobry silkikon uszczelniajacy
    9. Cibanty do weza 3/4" - 4 szt

    W zaslepnkach montujemy nyple tak, aby z jednej i z drugiej strony można bylo dolaczyc waż. Od wewnetrznej strony zaslepki montujemy na nyplu waż i zaciskamy cibantem. Waż nawiercany w odleglosci kolejno od zaslepki wiertlem 8-10 25cm, 35cm. Takie misimy mieć 2 komplety. Rury skladamy w litere U. Z jednej zakladamy zaslepke na silikonie zeby bylo szczelnie, waz jest w srodku rury. Do wnetrza wciskamy geowlókninę tak bez przesady ma byc wypelnione, ale nie napchane. I zakladamy z drugiej strony zaśłepkę na silikonie wkładając tez waz do srodka rury. Weze w srodku powinny bys przedzielone geowlókniną. Rury i zaslepki dodatkowo zablokowalem skrecajac wkretami tak aby cisnienie nie otwarlo rur. I tlumik gotowy.

    Powodzenia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony