dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    agfaco

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-233
    Posty
    2

    Lightbulb Jakie ogrzewanie wybrać? Tata radzi....

    Witam serdecznie,

    Potrzebuje Waszej porady ponieważ nie posiadam żadnego doświadczenia w kwestii dobrania odpowiedniego systemu ogrzewania budynku.
    Zakupiłem skrajną szeregówkę 130m2 w stanie surowym zamkniętym,

    Oto jej projekt:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CCI_000013.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	92,1 KB
ID:	426872Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CCI_000014.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	426875

    Jeżeli chodzi o izolacje to styropian z certyfikatem firmy Termo Organika 15 cm EPS-70 038, okna okna trzy szybowe profil PCV 88+.

    Gaz doprowadzony do budynku oraz wsparcie kominkiem. Na początku myślałem o kominku z płaszczem wodnym, lecz czytając rożne posty na tej stronie postanowiłem, że będzie to grawitacyjny DGP. Spotkałem się z kilkoma hydraulikami, gdzie każdy mówił co innego. Podłogówka+grzejnik na górze, drugi tylko grzejniki + pompa ciepła, a inny że sama podłogówka.

    Czy ten styropian wystarczy do dobrej izolacji czy lepiej dopłacić do 20cm? Wiem, że to jak wróżenie z fusów, ale chciałbym uzyskać wskazówkę w którą iść stronę. Jak Wy to widzicie?

    Tata radzi, żebym zrobił podłogówkę w kuchni, łazienkach a reszta grzejniki. Ale nie jest to dla mnie zbyt logiczne....
    Teraz pomagam w remoncie jego domu to kładziemy podłogę na legarach, gdzie ja bardziej skłaniałbym się kładzenia na klej. No ale każdy ma prawo do swojego zdania gdzie bierze później za to odpowiedzialność.


    Finanse aktualnie na tynki, wylewki, piec, kominek, hydraulik oraz elektryk wynoszą ok. 50tysięcy. Jak coś zostanie to będzie na podłogę.

    Z góry dziękuje za przeczytanie oraz ewentualne doradzenie.
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CCI_000014.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	426873  
    Ostatnio edytowane przez agfaco ; 13-02-2019 o 21:39

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Takich tematów masz tutaj bez liku, najlepiej poczytać.
    Pod dachem i na gruncie, będziesz miał jakąś izolację, czy "goło"? Dobra izolacja to pojęcie względne, dla jednego 10cm styro to grubo, dla pasjonata pasywniaka to 20cm cieniutko. Zrobisz grubiej, będziesz mniej płacił za paliwo, ale obecnie 15cm to minimum, 20cm to już dobrze.
    Nie rób instalacji mieszanej, albo wszędzie grzejniki albo podłogówka, instalacja mieszana jest dużo droższa i trudniejsza do sterowania. A do tego słabsi instalatorzy, mają często problemy z ogarnięciem tego. Nie rozumiem takiego podejścia, bo jeśli grzejniki dobre, to po co robić w części pomieszczeń podłogówkę. I przeciwnie. Mam w domu wyłącznie OP, bez żadnego grzejnika i już w życiu bym ich nie chciał na ścianach.
    Ale to sam musisz zdecydować, poczytaj wątki w tym dziale.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli jest gaz doprowadzony do budynku to najlogiczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie kondensacyjnego kotła gazowego w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym (100% instalacji) lub ogrzewaniem grzejnikowym (100% instalacji), można tez pójść w układ mieszany grzejniki + OP ale ta opcja będzie zapewne nieco droższa z uwagi na konieczność zastosowania dodatkowych układów mieszających dla instalacji OP.

    Kominek jak najbardziej ale tylko dla oka i lampki wina z żoną - jako główne źródło ciepła stanowczo odradzam (kotłownia w salonie, brud - popioły - po pewnym czasie żona nie będzie zadowolona).

    Osobiście wybrałbym opcję: dopłata do styro 20 cm, kocioł gazowy + instalacja OP po całości + drabinka w łazience = czysto, komfortowo i wcale nie musi być dużo drożej niż opalanie kominkiem.
    http://pl.kan-therm.com/

  4. #4

    Domyślnie

    100% podłogówki albo wcale. Przechodzenie z ciepłej na zimną podłogę to imo najgorsze doswiadczenie z możliwych w domu.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    agfaco

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-233
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuje za podpowiedzi, Kantherm - jest sens zakładać w łazience drabinki jeżeli będzie OP? Nie będą grzejniki letnie?
    Czym najlepiej podgrzewać wodę? W przypadku gdzie gaz jest głównym źródłem ciepła, rodzina 2+1.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał agfaco Zobacz post
    Dziękuje za podpowiedzi, Kantherm - jest sens zakładać w łazience drabinki jeżeli będzie OP? Nie będą grzejniki letnie?
    Czym najlepiej podgrzewać wodę? W przypadku gdzie gaz jest głównym źródłem ciepła, rodzina 2+1.
    Ja również planuję podłogówkę po całości plus drabinki w łazienkach i pralni z grzałką elektryczną, jeśli zajdzie konieczność na szybko coś wysuszyć.Skoro masz gaz to zarówno do ogrzewania jak i podgrzania wody użytkowej zastosuj kocioł gazowy kondensacyjnych z zasobnikiem.

  7. #7

    Domyślnie

    Jak masz doprowadzony gaz to PC raczej nie ma sensu. Dobry kocioł kondensacyjny, gazowy.
    Podłogówka to oczywiste, same grzejniki to błąd, szczególnie w niepodpiwniczonych budynkach.
    Grzejniki drabinkowe w łazienkach, jak piszą wcześniej ale rozważyłbym grzejnik w salonie, największym pokoju, gdzie jest spore przeszklenie, ewentualnie doprowadzić rurki i w razie potrzeby podepniesz grzejnik. To mówię z autopsji, u siebie w tzw. salonie pomimo temperatury 22-23 stopni odczuwa się
    chłód z dużych drzwi na patio.

  8. #8

    Domyślnie

    Tak jak koledzy wyżej radzą.
    Woda użytkowa z oddzielnego zasobnika podpiętego do kotła.

    Grzejniki łazienkowe z dodatkową grzałką elektryczną.

    Duży salon - najlepiej bazować na obliczonym obciążeniu cieplny budynku i na podstawie tyc danych dobrać moce poszczególnych pętli.
    Przy dużych przeszkleniach zagęścić pętle OP.
    Wedle mojej opinii i praktyki OP bez problemu radzi sobie z takimi sytuacjami - duży salon z kuchnią, przeszklone dwie ściany, pomieszczenie z wysokim sufitem, całość na instalacji OP z wykończeniem podłogi panele + płytki - instalacja radzi sobie nawet w największe mrozy (Polska północno-wschodnia).

    Polecam
    http://pl.kan-therm.com/

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Tak jak koledzy wyżej radzą.
    Woda użytkowa z oddzielnego zasobnika podpiętego do kotła.

    Grzejniki łazienkowe z dodatkową grzałką elektryczną.

    Duży salon - najlepiej bazować na obliczonym obciążeniu cieplny budynku i na podstawie tyc danych dobrać moce poszczególnych pętli.
    Przy dużych przeszkleniach zagęścić pętle OP.
    Wedle mojej opinii i praktyki OP bez problemu radzi sobie z takimi sytuacjami - duży salon z kuchnią, przeszklone dwie ściany, pomieszczenie z wysokim sufitem, całość na instalacji OP z wykończeniem podłogi panele + płytki - instalacja radzi sobie nawet w największe mrozy (Polska północno-wschodnia).

    Polecam
    Zastanawiam się jeszcze czy w mojej sytuacji (OP, duży narożnik, drewno na podłodze i dwa okna tarasowe) nie dołożyć jeszcze grzejników kanałowych elektrycznych pod tymi oknami.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Zastanawiam się jeszcze czy w mojej sytuacji (OP, duży narożnik, drewno na podłodze i dwa okna tarasowe) nie dołożyć jeszcze grzejników kanałowych elektrycznych pod tymi oknami.
    Projekt prawdę ci powie)

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Zastanawiam się jeszcze czy w mojej sytuacji (OP, duży narożnik, drewno na podłodze i dwa okna tarasowe) nie dołożyć jeszcze grzejników kanałowych elektrycznych pod tymi oknami.
    Projekt najwięcej powie.
    Z autopsji. Mam dwukondygnacyjny salon z antresolą, połączony z holem, jadalnią i kuchnią, ogrzewany wyłącznie OP z panelami na podłodze. Rozstaw rurek co 20cm, do tego wielkie okno na taras, ok 6m wysokości i ok 4,5m szerokości, dwuszybowe, AdamS i 15 cm styro na ścianach. Także duży narożnik dł, ok 4m. OP bez problemu utrzymuje zadaną temp. ok 23oC, mógłbym dać jeszcze wyżej, ale tyle jest dla nas w sam raz.
    Raczej nie obawiaj się, grzejniki kanałowe potrzebne będą jak umarłemu kadzidło.

  12. #12

    Domyślnie

    Koledzy mają zdecydowaną rację - nie warto zastanawiać się, bezpieczniej sprawdzić to poprzez wykonanie solidnych obliczeń obciążenia cieplnego budynku.
    Na forum jest osoba do której możesz uderzyć w tej kwestii - Asolt.
    http://pl.kan-therm.com/

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Koledzy mają zdecydowaną rację - nie warto zastanawiać się, bezpieczniej sprawdzić to poprzez wykonanie solidnych obliczeń obciążenia cieplnego budynku.
    Na forum jest osoba do której możesz uderzyć w tej kwestii - Asolt.
    Obliczenia budynku mam. Natomiast moje dywagacje spowodowane są tym, że chcę na podłogach drewno, co nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem na podłogówce i nie mogę zbytnio bazować na doświadczeniach innych użytkowników, bo większość ma panele lub płytki.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Obliczenia budynku mam. Natomiast moje dywagacje spowodowane są tym, że chcę na podłogach drewno, co nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem na podłogówce i nie mogę zbytnio bazować na doświadczeniach innych użytkowników, bo większość ma panele lub płytki.
    Oblicznia budynku to mało, potrzebne są obliczenia pętli i temperatur posadzek, nie powinno sie przekraczac temp 27 oC (wg zalecen producentów desek trójwarstwowych). Moze sie okazac ze bedzie zbyt wysoka temperatura posadzki aby pokryc straty i wtedy jest problem. Miałem chyba ze trzy przypadki ze konieczne było zastosowanie grzejnika kanałowego, raz pomogl rozstaw 7,5 cm. Bez obliczen to tylko gdybanie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony