dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DarekS4

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    62

    Domyślnie Fotowoltaika + piec elektryczny

    ,Witam. Szybkie pytanko

    Posiadam dom piętrowy ok 280m2 ( poddasze garażu 80m2 zaadaptowane pod dom.
    Do częściowo grzany z podłogówek i grzejników. Poddasze ocieplone pianą a stroy na strych styropianem 10cm Nie narzekam na temperaturę i jej szybkie spadki.

    Koszt węgla na sezon to 4000zł
    koszt rachunków za prąd to 3400zł

    Chce wywalić piec węglowy i zastąpić go piecem elektrycznym.
    Całość ma być napędzana fotowoltaiką 10Kw. Inwerter z zapasem jakby było trzeba dołożyć Paneli.

    Wyliczyłem że instalacja wróci mi się w przeciągu 5lat jeśli liczyć oszczędności idące z węgla.
    Piec elektryczny Kospela z modulacją mocy od 8 do 24Kw. Mój Hydraulik i instalator Fotovoltaiki twierdzą że ten piec u mnie rozpędzi się max do połowy a na podtrzymaniu między 1/3-1/2 mocy.

    Co sądzicie o takim pomyśle. Dom ma zainstalowane pełne sterownie każdym pomieszczeniem firmy Tech.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    10kW wydaje mi się dużo mało. U siebie potrzebowałbym ok 10kW na 100% pokrycia CO CWU i bytowe. A węgla pale poniżej 2 ton za 1200-1300zł a bytowe to około 2500kWh za 1200zł
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał DarekS4 Zobacz post
    Koszt węgla na sezon to 4000zł
    Czyli tak bardzo z grubsza licząc 25 000 kWh.

    Cytat Napisał DarekS4 Zobacz post
    koszt rachunków za prąd to 3400zł
    Ta informacja bez znajomości stawek i udziału taniej strefy nic nie mówi.

    Cytat Napisał DarekS4 Zobacz post
    Całość ma być napędzana fotowoltaiką 10Kw. Inwerter z zapasem jakby było trzeba dołożyć Paneli.
    10kWp może wystarczy na zużycie w drogiej strefie. Większy inwerter nie ma sensu, bo po pierwsze będzie pracował z niższą sprawnością, a po drugie ZE przyjmuje to za moc instalacji i po przekroczeniu 10kW "potrąca" 30% prądu wprowadzonego do sieci zamiast 20%.


    Cytat Napisał DarekS4 Zobacz post
    Wyliczyłem że instalacja wróci mi się w przeciągu 5lat jeśli liczyć oszczędności idące z węgla.
    Piec elektryczny Kospela z modulacją mocy od 8 do 24Kw. Mój Hydraulik i instalator Fotovoltaiki twierdzą że ten piec u mnie rozpędzi się max do połowy a na podtrzymaniu między 1/3-1/2 mocy.
    Wrzuć OZC z których te wnioski są wyciągnięte. Bo nie pasują zupełnie do zużycia węgla.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DarekS4

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    62

    Domyślnie

    Nie mam jeszcze zrobionego OZC. Tyle węgla kupuję. Po tej zimie wychodzi mi ok 3t zużycia czyli 1 t powinna mi zostać. Miesięcznie za prąd płacę 260zł z budynkiem gospodarczym i garażem. W domu mam trochę urządzeń. Tak wyliczył mi instalator fotowoltaiki. Pan w sklepie od pieca powiedział że przy takim domu nie ma szans żeby taki piec pracował na mniej niż 25kW. Nie rozumiem troche tego bełkotu kalkulatorów że skoro mam taki dom to na piecu pewnie nie schodze poniżej 60 stopni. Owszem dom będe docieplać z zewnątrz 10cm styropianu. Ale na piecu teraz nie trzymam wiecej jak 45 stopni bo nie ma potrzeby. Spokojnie utrzymuje 21-22. A w tą zime na pietrze w otwartej przestrzeni 75m2 grzały mi 2 z 7 pętli podłogówki i spokojnie miałem 21 stopni. Dlatego albo te kalkulatory źle liczą albo mija się z prawdą to całe obliczanie to rzeczywistości.

  5. #5

    Domyślnie

    do 10kwp najbardziej sie opłaca założyć pv bo mamy wtedy korzystne bilansowanie i dotacje 5000 zł

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maria.Strzelecka Zobacz post
    do 10kwp najbardziej sie opłaca założyć pv bo mamy wtedy korzystne bilansowanie i dotacje 5000 zł
    Ale też w skali kilkudziesięciu lat eksploatacji takiej instalacji wypadałoby ją dobrać do zapotrzebowania budynku realnego, a nie dlatego, by dostać dotację.
    Zawsze dobieramy do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelromanski85

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-018
    Posty
    14

    Domyślnie

    może lepiej pompę ciepła + pv

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelromanski85 Zobacz post
    może lepiej pompę ciepła + pv
    Też tak uważam. Kolega Kaizen jest specjalistą od ogrzewania prądem i myślę, że nawet bez OZC jego wypowiedź jest trafna.

    Tylko mając PC @DarekS4 ma szansę sensownie wykorzystać te 10 kWp. Przy pomocy pompy nie tylko na c.o. ale i c.w.u. zużyje +- trzy razy mniej energii elektrycznej w stosunku do Kospela. Kospel kilka tysięcy kosztuje, więc śmiało można tę kwotę doliczyć do PC. Pompy ciepła powoli, ale tanieją.

    Zwróćcie Koledzy uwagę, że @DarekS4 ma nieszczęście podlegać pod OSD, gdzie prosumenci w taryfach z serii G12 są rozliczani metodą proporcjonalną.

    Niby Ministerstwo Klimatu pracuje nad ujednoliceniem sposobu rozliczania prosumentów w całym kraju, ale skoro nie zrobiono tego od prawie 4 lat, więc nie wiadomo, czy nowe zasady nie wejdą w życie dopiero za kolejnych kilka.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Niby Ministerstwo Klimatu pracuje nad ujednoliceniem sposobu rozliczania prosumentów w całym kraju, ale skoro nie zrobiono tego od prawie 4 lat, więc nie wiadomo, czy nowe zasady nie wejdą w życie dopiero za kolejnych kilka.
    No zmiany są zapowiadane, a nowa wersja ustawy będzie prawdopodobnie po wakacjach, zmiany sa ambitne - jeśli chodzi o prosumentów to słyszałem o prosumencie zbiorowym. Jedną z trudności, w rozwoju energetyki rozproszonej, jest jej ograniczenie do tych inwestorów, którzy mają na dachu lub przy posiadłości wystarczająco dużo miejsca, by zainwestować w swoją własną elektrownię - instalację fotowoltaiczną. Problem dotyczy głównie miast. Pomysłem na jego zniwelowanie jest dołączenie do ustawy OZE definicji prosumenta zbiorowego, który mógłby korzystać z wirtualnie eksploatowanej instalacji OZE.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10

    Domyślnie

    ustosunkowałam się do zapotrzebowania, że ktoś ma duże. Przecież logiczne że jak ktoś zużywa mało nie będzie brał instalacji dużej bo nie będzie się to w ogóle opłacało.

  11. #11

    Domyślnie

    Jeśli masz miejsce na 20-30kWp to można myśleć o elektrycznym ogrzewaniu takiego domu. Tylko czy to mam sens ekonomiczny ? skoro w cenie 10kWp PV możesz mieć PC.
    Na dzień dzisiejszy PV 10kWp + PC wydaje się dobrym kierunkiem.
    Ostatnio edytowane przez _Grisza_ ; 28-07-2020 o 18:07

  12. #12

    Domyślnie

    20-30kW to koszt około 100k PLN a wystarczy wydać 1/5 tej ceny i iść w pimpę ciepła jakieś LG Therma V bo na T-Capa nie ma szans w tej cenie, może jeszcze jakiś monoblok. Jednak uważam że z 10kW nie ma szans na PC mam obecnie około 7,3kW na dachu a na zimę mam "odłożone 1300kWh" co prawda ten rok jest raczej słaby w słońce jednak na pompę należało by mieć około 5000kWh odłożonych na zimę. Bo to nie tylko ogrzewanie ale i cwu.
    OK ktoś powie że zapłaci 2000-3000 PLN za prąd w taniej taryfie jasne że tak ma czysto i bez latania do kotła.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    w pimpę ciepła.
    Ja wolę ciepłą pipe
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #14

    Domyślnie

    A co Ci to da jak w chałupie będzie zimno? Ciepła pipa nie wytrzyma zbyt długo bez ogrzewania
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    A co Ci to da jak w chałupie będzie zimno? Ciepła pipa nie wytrzyma zbyt długo bez ogrzewania
    Tarcie
    jak dużo tarcia to ognicho będzie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tarcie
    jak dużo tarcia to ognicho będzie
    Jak dobre smarowanie to płomień się nie chyci

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Gruntówki ceną już nie zabijają.
    A zawsze lepsze od grzałkowca o COP.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #18

    Domyślnie

    Chyba że z tarcia wytrąci się temperatura "smarowanie" odparuje. Ale nie narażał bym partnerki na zorganizowania ogniska tam. No chyba że będziesz tarł kawał dwra i rozpalisz ogień. Moim zdaniem bez podstawowej wiedzy nie rozpalisz ognia za pomocą krzesiwa a co dopiero mówić o tarciu partnerki.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Gruntówki ceną już nie zabijają.
    A zawsze lepsze od grzałkowca o COP.

    Adam M.
    Adam za dużo popiło się? Odwierty 2 x 100m lub jak kto woli 3 x 70m cena jakieś 30000 PLN i ta ciepła pompa za 20000 PLN. Adam no weź rusz głową bredzisz po pijaku czy masz słabszy dzień?
    A no tak możemy jeszcze przekopać cały trawnik aby 2m pod ziemią rurki wypełnione glikolem. Przypomnisz nam ile glikol kosztuje?
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 28-07-2020 o 21:38
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    POGORSZYŁO CI SIĘ ?
    Posądzasz MNIE o nieracjponalne działania?!!!!
    No, fakt! !
    Namówiono mniwe abym produkował pompy ciepła co mają sens...
    No, cholera, ten ... ekonomiczny!
    Bo takie co działaja na R0 do R 999 to ze 20 lat robiłem!
    Preferuję R600, R280, R7117, R744
    Ale...
    R407C też dobre.
    No, to robię takie pompy!
    Tańsze jak powietrzne choć z odwiertami koszowymi.

    To nie jest tak - że jak czegoś nie wiesz - to nie istnieje!!!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Chyba że z tarcia wytrąci się temperatura "smarowanie" odparuje. Ale nie narażał bym partnerki na zorganizowania ogniska tam. No chyba że będziesz tarł kawał dwra i rozpalisz ogień. Moim zdaniem bez podstawowej wiedzy nie rozpalisz ognia za pomocą krzesiwa a co dopiero mówić o tarciu partnerki.

    Słabo żarty łapiesz
    A krzesiwem paliłem i ma dwa w domu
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony