dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Barthez33

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    4

    Domyślnie Jaką wybrać pompę ciepła (grzanie, chłodzenie, ciepła woda użytkowa).

    Witam.

    Przejrzałem dość sporo wątków, ale odpowiedzi na swoje pytanie nie znalazłem. Nawet więcej- zacząłem wątpić w sens inwestowania w PC.

    Ale może do konkretów.
    Poszukuję PC do ogrania domu (około 180m - parter i poddasze). Poddasza jeszcze nie ma- będzie generalny remont- wymiana całej więźby (cały dach do rozbiórki).
    Na dole są ściany (około 50cm) i jakaś bliżej nie określona grubość styropianu - budynek poniemiecki z lat 1930. Na dole są okna plastikowe- dwie szyby i grzejniki żeliwne.
    Grzejniki chcę wymienić na niskotemperaturowe (ewentualnie klimakonwektory). Na poddaszu będzie instalacja wodna - ogrzewanie ścienne (taka podłogówka, ale na ścianach nie podłodze). Na poddaszu okna 3- szybowe, jakieś 30 cm wełny mineralnej (poddasze raczej dobrze ocieplone).

    Myślę o pompie powietrze - woda. Chciałbym do 30 tyś się wyrobić z montażem. Generalnie nie wiem na jakiego producenta się zdecydować. Niedaleki instalator namawia na produkty Daikin, Nibe.
    Ja dobre słowa słyszałem o Panasonic.

    Zależy mi na tym, żeby zakres działania był tak od powiedzmy -20 st C, miał przyzwoity COP. PC musi grzać ciepłą wodę, grzać dom i mieć możliwość chłodzenia (może fanaberia, ale różnica w cenie nie jest znaczna w stosunku do tych bez tej opcji).

    Taki Panasonic znalazłem:

    PANASONIC AQUAREA T-CAP ALL-IN-ONE KIT-AXC9HE5

    http://klima-sklep.pl/pompy-ciepla/1...t-axc9he5.html

    ..i taką jeszcze:

    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciep...-0k-7847983979


    Przyznam się, że zbyt dużego pojęcia o PC nie mam, czytam od dwóch tygodni, ale wiadomo, że wiedza wyczytana nijak się ma z tą praktyczną.

    PC sądzę, że 8-9 KW wystarczy, ale mogę się mylić.

    Coś Panowie wymyślicie ciekawego w tym temacie ?

  2. #2

    Domyślnie

    Musisz poznać zapotrzebowanie swojego domu,po tych modernizacjach na energię przy -20 stopniach,czy to za pomocą zlecenia OZC czy też za pomocą zużycia opału w takich dniach .
    Bez tego wszelki dobór pompy lub rozmowa o jej kosztach użytkowania to jedna wielka zgadywanka możesz trafić albo nie.A żaden instalator nie da Ci gwarancji ,że jak będzie za słaba to Ci wymieni na mocniejszą lub na odwrót.


    Jakoś nie widzę ogrzewania ściennego tym bardziej na poddaszu użytkowym,rozumiem że pewnie nie chcesz obciążać stropów ,załóż lepiej kilka klimakonwektorów i po kłopocie.
    Ostatnio edytowane przez codix ; 19-02-2019 o 21:07

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Barthez33

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    4

    Domyślnie

    Kwestia ogrzewania góry jest otwarta, na pewno będzie to coś niskotemperaturowego.

    Oczywiście liczę się z tym, że zlecenie będę musiał wykonać, ale podejrzewam, że będzie to wybór w granicy 8-10 KW, także może już na tym etapie wiadomo w co się pchać ? Czy to jeszcze zbyt mało danych do określenia kierunku wyboru ?

  4. #4

    Domyślnie

    Moim zdaniem za wczesnie .Nadenerwujesz się tylko niepotrzebnie przy szukaniu wykonawcy ,porównywaniu ofert a tak naprawdę nie będziesz wiedział czego szukasz potem znowu będziesz im marudził o wyceny,połowa wtedy Cię oleje i się zniechęcisz.
    Jak chcesz jeszcze chłodzić to musisz z kimś pogadać,kto to robi czy za pomocą ściennego czy podłogówki,nie wiem jak to w praktyce działa co ze skraplaniem się wody itd.
    Scienne to dla mnie trochę bez sensu jak przy grzejnikach ciepło odrazu idzie do góry potem opada,podłogówka tak jakoś bardziej do mnie przemawia, w starym domu poddasze to mi się kojarzy ze ściankami kolankowymi max.1m i dwie szczytówki z dziurami na okna ,ile tych scian zostanie ,jeszcze wszystko równane pewnie regipsami i co rurki za regipsami w powietrzu niewiem jaka sprawność przekazywania ciepła do pomieszczenia to ma i co ze skraplaniem się podczas chłodzenia ,a znowu rurki otynkowane to jak to odizolować od muru ceglanego 50cm to całe ciepło będzie tym murem w glebę uciekać.
    Wiele osób grzeje grzejnikami i daje radę tylko przewymiarowane .
    Jak najwięcej kasy bym włożył w termomodernizację .A potem myślał co tam wsadzić.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Barthez33

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    4

    Domyślnie

    Żadne rurki w ścianach, mam na myśli raczej coś takiego:

    http://www.soffio.pl

    Co do całego poddasza to sprawa ma się tak, że wszystko będzie wykonane od nowa (ścianki kolankowe, szczytowe, więźba, wełna mineralna -30cm, strop z ociepleniem). Całkiem możliwe, że dookoła budynku też pójdzie termo-modernizacja. Drzwi wejściowe wszystkie do wymiany.

    Wiem, że PC to może zbyt szybki krok, jednak problemem jest projekt, który właśnie się wykonuje. Tam jest potrzeba określenia źródła ciepła (budynek jest inwentaryzowany i wykonywana dokumentacja projektowa poddasza- łączenie z projektem wszystkich instalacji, gdyż to teraz poddasze nieużytkowe). Jednym słowem katorga i kupa problemów. Teraz jeszcze ta nieszczęsna pompa. Gaz idzie w ulicy, ale z dobrym piecem to też koszt bliski 20 tyś zł. Chyba już lepiej decydować się na pompę ciepła.

  6. #6

    Domyślnie

    Pamietaj,ze są to tylko piekne filmiki reklamowe ,na ktorych wszystko jest ekstra.
    Coś jak nagonka na panele na podczerwień 17 stopni w chacie i wszystkim ciepelko
    Do pomp ciepla jest potrzebny odpowiedni zład wody a tam wody praktycznie brak,i szybkie przeplywy .
    Spytaj producenta realnie ile wat odda te cudo przy zasilaniu 35 stopni 50? i ile wtedy bedziesz musial sztuk tego zalożyć .
    Ile taka 1szt.kosztuje?
    I czy można tym chlodzic bo coś mi się wydaje że nie.
    Ja tam uwazam ze jak cos jest dobre to wieść sama się roznosi i zaraz wszyscy to maja z podlogowka znam lub wiem kto ma i to jest ze setka osob.Z takim czymś lub z panelami podczerwieni lub ogrzewaniem sciennym nie znam nikogo.

    Z podlogowka też gadali że można zejść do 20 stopni a jakos u każdego po 22-23
    Ostatnio edytowane przez codix ; 20-02-2019 o 05:29

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Barthez33

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    4

    Domyślnie

    Panele ścienne przykładowe wysłałem, bardziej mam na myśli coś tego typu (z funkcją chłodzenia):

    http://www.ekspertbudowlany.pl/produ...l-metoda-sucha

    http://pl.kan-therm.com/system_kan_t...ha_nowosc.html

    Taki jeden panel kosztuje w granicy 300 zł (może ciut mniej). Będę do nich dzwonił, popytam.

    Ale klimakonwektory także wchodzą w grę.

    Generalnie nie zacząłem fizycznie budowy, a już mam dość. Muszę na pewno poczytać jeszcze o PC, rozterki są.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    W sprawie doboru powietrznej pompy ciepła do Pana domu, zachęcam do kontaktu równierz z Autoryzowanym Instalatorem Junkers - Bosch. Instalator pomoże w doborze odpowiedniego urządzenia oraz wykona jego instalację. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów wraz z ich miejscem zamieszkania, którzy pomogą z doborem odpowiedniego urządzenia oraz wykonają instalację. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
    Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje odnośnie pomp ciepła: http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Junkers-Bosch

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony