dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Koszt architekta

    Witam,
    Dostałem wycenę na projekt indywidualnym. Ma to być dom parterowy, dach dwuspadowy prosta bryła, bez poddasza użytkowego. Konstrukcja dachu z wiązarów. I tak
    - projekt koncepcyjny domu z garażem o powierzchni 180 m2 oraz lokalizacją budynku na działce (max 3 wersjeuwzględniające zmiany) - 1500zł
    -projekt budowlany domu wraz z projektem zagospodarowania terenu schematem instalacji wentylacji, grzewczej, gazu, elektrycznej i sanitarnej, deszczowej - 7 500 zł
    Opcjonalnie:
    -projekt przyłącza wody i kanalizacji 1900
    -nadzór autorski i doradztwo na budowie 150zł/h

    Czy schematy wszystkich instalacji są wymagane? Chociażby wentylacji, gdzie planujemy mechaniczną z rekuperacją i wydaje mi się że firmy, które wykonują takie instalacje zazwyczaj "w cenie" robią projekt. Albo instalacja grzewcza, tak samo firmy które układają podłogówkę wydaje mi się że też robią takie projekty.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    janiszelk

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Ełk
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    107

    Domyślnie

    Cena pewnie zależy od biura i od miejscowości. W projekcie masz wszystkie instalacje wewnętrzne ( często potem się to zmienia), przynajmniej ja tak mam. Projekt przyłącza wody i kanalizacji zrobiła mi firma w cenie usługi, dodatkowy koszt to geodeta który to naniesie na mapę, ale czasami też jest już wliczony w cenę.
    Ja zapłaciłem dużo mniej a osoba która mi to robiła będzie też kierownikiem budowy już w cenie projektu. Miałem też biuro które mi krzykneło 9tys. kierownik w cenie. Twoje pieniądze więc możesz poszukać..

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał sirkrzysiek Zobacz post
    Czy schematy wszystkich instalacji są wymagane? Chociażby wentylacji, gdzie planujemy mechaniczną z rekuperacją i wydaje mi się że firmy, które wykonują takie instalacje zazwyczaj "w cenie" robią projekt. Albo instalacja grzewcza, tak samo firmy które układają podłogówkę wydaje mi się że też robią takie projekty.
    Nie wiem dokładnie czy są wymagane prawem ale:
    Wydział Architektury powiedział, że oni tych instalacji wewnętrznych nie sprawdzają.
    Instalacje wewnętrzne (z wyjątkiem gazowej) możesz robić bez projektu i bez zgłoszenia.
    Jak robić to tzw. projekt budowlany, który powinien być tani. Architekt mówił, że to jest "na sztukę" czyli żeby tylko był. Nie da się na podstawie jego ani zbudować (kwestia nie rozwiązanych kolizji) ani wycenić. Takie byle co. I tak wykonawca robi "pod siebie". Szczegółowy projekt to jest tzw. "projekt wykonawczy". Robią go instytucje np. pod przetarg.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Rozporządzenie w sprawie zawartości projektu budowlanego

    § 11. 1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.
    2. Opis techniczny, o którym mowa w ust. 1, sporządzony z uwzględnieniem § 7, powinien określać:
    [...]
    6) układ sieci i instalacji uzbrojenia terenu, przedstawiony z przyłączami do odpowiednich sieci zewnętrznych i wewnętrznych oraz urządzeń budowlanych, w tym: wodociągowych, ujęć wody ze strefami ochronnymi, cieplnych, gazowych i kanalizacyjnych lub służących do oczyszczania ścieków
    [...]
    8 ) rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności instalacji i urządzeń budowlanych: wodociągowych i kanalizacyjnych, ogrzewczych, wentylacji grawitacyjnej, grawitacyjnej wspomaganej i mechanicznej, chłodniczych, klimatyzacji, gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, piorunochronnych, a także sposób powiązania instalacji obiektu budowlanego z sieciami zewnętrznymi wraz z punktami pomiarowymi, założenia przyjęte do obliczeń instalacji oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, z uzasadnieniem doboru, rodzaju i wielkości urządzeń, przy czym należy przedstawić:
    a) dla instalacji ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych lub chłodniczych – założone parametry klimatu wewnętrznego z powołaniem przepisów techniczno-budowlanych oraz przepisów dotyczących racjonalizacji użytkowania energii,
    b) dobór i zwymiarowanie parametrów technicznych podstawowych urządzeń ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz określenie wartości mocy cieplnej i chłodniczej oraz mocy elektrycznej związanej z tymi urządzeniami;



    Co do cen - tylko zazdrościć. Mi krzyczeli grubo ponad 10K zł i to z dalekich okolic (ceny nie warszawskie) i bez planu zagaospodarowania i kopania się z urzędem. Wiec musiałbym jeszcze zatrudnić lokalnego architekta jak przy gotowcu - razem z 15K wychodziła najtańsza oferta.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego ile klient jest w stanie zapłacić. W 2016r zapłaciłem 6800 za indywidualny. Wiem że przepłaciłem bo kumpel po znajomości pół z tego zapłacił. Tylko on ma znajomości w tej branży. Jak się pytałem po biurach to od 12 tys wolali. Za projekt gotowy do złożenia i pomoc. Za to on za kierownika 2500 a ja za czapkę gruszek miałem więc wyszło na jedno.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    janiszelk

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Ełk
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    107

    Domyślnie

    Nic nie przepłaciłeś, takie były ceny na fakturę, kolega zapewne bez dlatego zapłacił połowę, dzisiaj też bez faktury cena 5-7 tys...z fakturą dużo więcej, oczywiście piszę o indywidualnym, chociaż z tego co wiem to projekty gotowe po policzeniu wszystkich kosztów tez tak kosztują, chyba że nie robimy żadnych zmian to wtedy trochę mniej, ale adaptacja itp...robią cenę, tym bardziej że każdy coś tam zmienia najczęściej..Kierbud 2.5 tys. to chyba w warszawie, bo ogólnie jak jest na budowie 10 razy po pół godziny to maks, czyli jego praca za godzinę to 500 zł..no sorry z dojazdem. Na polskich budowach domów jednorodzinnych najczęściej kierbud jest tylko na papierze...chociaż chciałbym osobiście aby tak nie było i przyjechał przynajmniej jak cos poważniejszego dzieje sie na budowie...a nie na koniec wypęłnić dziennik budowy...Z drugiej strony często sami inwestorzy zabiegaja o takich kierbudów co na budowę nie zaglądaja...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał sirkrzysiek Zobacz post
    Witam,
    Dostałem wycenę na projekt indywidualnym. Ma to być dom parterowy, dach dwuspadowy prosta bryła, bez poddasza użytkowego. Konstrukcja dachu z wiązarów. I tak
    - projekt koncepcyjny domu z garażem o powierzchni 180 m2 oraz lokalizacją budynku na działce (max 3 wersjeuwzględniające zmiany) - 1500zł
    -projekt budowlany domu wraz z projektem zagospodarowania terenu schematem instalacji wentylacji, grzewczej, gazu, elektrycznej i sanitarnej, deszczowej - 7 500 zł
    Opcjonalnie:
    -projekt przyłącza wody i kanalizacji 1900
    -nadzór autorski i doradztwo na budowie 150zł/h
    .
    Jak "wygląda" w tej cenie projekt budowlany konstrukcji ?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja w swoim projekcie indywidualnym miałam wpisane, że instalacja elektryczna zostanie zaplanowana w zgodzie z przepisami + pieczątka elektryka z uprawnieniami w dokumentacji. I to wsio. Nie było szczegółowego projektu.
    Zdecydowaliśmy się na taką formę, bo wiedzieliśmy, że instalacja (jak się nie ma od razu dokładnego, szczegółowego projektu urządzenia wnętrz) powstaje "w trakcie" nadchodzenia pomysłów na wnętrza, a w rodzinie trzech elektryków, łącznie z mężem.

    Za to miałam projekt rekuperacji, dlatego idealnie został rozplanowany, łącznie z przepustami w stropie, nie trzeba było nic kuć ani nadmiernie maskować płytami k-g.

    Instalacja wod-kan w sumie została zrobiona wg. własnego uznania instalatora, raczej pobieżnie zgodna z oficjalnym projektem.

    W 2014 roku kosztowało to niecałe 6 tyś.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 03-04-2019 o 22:53

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Damian.zaleski@o2.pl

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-543
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ja w 2018 za kompletny projekt indywidualny płaciłem 8000 zł wszystko od a do z. W cenie porady w trakcie wykonania itd.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam, odświeżę temat, bo również otrzymałem wycenę od architekta. Zastanawiam się, czy cena 11000 + vat jest dobra, biorąc pod uwagę, że: wycena obejmuje wykonanie indywidualnego projektu budowlanego (prosta bryła prostokąt z dachem dwuspadowym, powierzchnia całkowita max 120 m2) + projekt zagospodarowania terenu + projekty wszystkich instalacji (elektryczna, wod-kan, szambo) + sprawy formalno-prawne tj. wyłączenie działki z produkcji rolnej + uzyskanie decyzji na prace archeologiczne + uzgodnienie projektu z konserwatorem zabytków (moja działka leży w strefie ochrony konserwatorskiej i obserwacji archeologicznej). Dodatkowo architekt oferuje obsługę formalną prawną przy pozwoleniu na budowę, złożenie projektu do wydziału architektury itp.

    Całość ma mnie kosztować tak jak wspomniałem na początku 11000 zł netto + VAT. Działka znajduje się w promieniu kilku km od Wrocławia. Czy to dobra oferta?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony