dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1

    Domyślnie Panele fotowoltaiczne + grzałka

    Witam

    Chciałbym zamontować panele fotowoltaiczne tylko do podgrzewania wody w bojlerze.
    Bojler z grzałką i termostatem o mocy 1,5 KW
    Panele 240 W o napięciu nominalnym 30V

    Chciałbym też aby to był jak najprostszy układ, który nie będzie wpięty ani do sieci ani do ładowania akumulatorów.

    Mam kilka pytań:

    1. Jeśli połączę szeregowo 8 paneli, uzyskam napięcie 240V.
    Czy mogę podłączyć je bezpośrednio do grzałki bez stosowania jakichkolwiek dodatkowych urządzeń?

    2. Czy grzałka na 220V prądu zmiennego będzie dobrze pracować na 240V z prądem stałym?

    3. Co się stanie z nieodebranym prądem od paneli jeśli termostat wyłączy grzałkę? Czy panele mogą być poprostu odpięte?

    4. Jak to jest też z nadwyżką mocy, 8 paneli po 240 wat = 1920W a grzałka ma 1500W.
    Czy poprostu grzałka pobierze ile jej potrzeba a nadwyżka może zostać nieodebrana?


    Zakup grzałki na prąd stały nie za bardzo wchodzi w grę, bo w chwili obecnej w okresie wiosna - jesień wodę dogrzewam czasami z gniazdka.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Ja u siebie mam osiem paneli podłączone do grzałki 1,4kW poprzez odpowiedni sterownik z termostatem...
    Wszystko działa perfekto...

    Panele podłączone bezpośrednio do grzałki są mało efektywne, lepiej zainwestować parę groszy na sterownik do grzałki...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3

    Domyślnie

    Możesz mi polecić jakiś sterownik?
    Nie za bardzo wiem o jaki chodzi

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadek125 Zobacz post
    Możesz mi polecić jakiś sterownik?
    Nie za bardzo wiem o jaki chodzi
    Ja u siebie mam taki...
    https://allegro.pl/oferta/sterownik-...v-t-7828863692

    Wymień sobie grzałkę na taką 2w1...( Najlepiej 2x2000w...)
    Jedna spirala do zasilania sieciowego a druga do fotowoltaiki...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki wogole za pomoc
    ale pogubiłem się

    rozjaśnij mi troche jeśli możesz

    ten regulator - czemu dokładniej on służy
    reguluje tylko napięcie aby było ciągle 220?

    po co w nim termostat skoro grzałka w bojlerze też jest z termostatem.

    Czyli moge do grzałki na prąd zmienny podłączyć prąd stały - zgadza się?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadek125 Zobacz post
    Dzięki wogole za pomoc
    ale pogubiłem się

    rozjaśnij mi troche jeśli możesz

    ten regulator - czemu dokładniej on służy
    reguluje tylko napięcie aby było ciągle 220?

    po co w nim termostat skoro grzałka w bojlerze też jest z termostatem.

    Czyli moge do grzałki na prąd zmienny podłączyć prąd stały - zgadza się?
    Dla grzałki to obojętne czy to zmienny czy stały...

    Sterownik służy do utrzymania napięcia mocy maksymalnej wydajności dla paneli...
    Termostat w tym sterowniku służy do pilnowania aby panele nie zagotowały ci wody w bojlerze...( Taki układ jest w stanie zagotować 140L bojler w ciągu jednego słonecznego dnia nawet w zimie...)

    Co innego termostat i grzałka z zasilania sieciowego a co innego grzałka podłączona do fotowoltaiki dlatego napisałem że grzałka ma być 2w1...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #7

    Domyślnie

    Ok

    nie rozumiem jeszcze w jaki sposob zagotowała by mi sie woda w bojlerze skoro mam termostat. Przecież wyłączy się grzałaka po osiągnięciu zadanej temperatury.

    Czyli napięcie samych paneli będzie znacząco skakać bez regulatora? (znacząco - mam na myśli tyle wyższe że doprowadzi do spalenia grzałki)

    Nie będzie działąć jesli bezpośrednio podepnę do grzałki w bojlerze?

    Pytam bo jeśli była by możliwość podłączenia paneli bezpośrednio do grzałki w bojlerze to tak bym zrobił na chwilę obecną a z czasem zakupił regulator

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadek125 Zobacz post
    Ok

    nie rozumiem jeszcze w jaki sposob zagotowała by mi sie woda w bojlerze skoro mam termostat. Przecież wyłączy się grzałaka po osiągnięciu zadanej temperatury.

    Czyli napięcie samych paneli będzie znacząco skakać bez regulatora? (znacząco - mam na myśli tyle wyższe że doprowadzi do spalenia grzałki)

    Nie będzie działąć jesli bezpośrednio podepnę do grzałki w bojlerze?

    Pytam bo jeśli była by możliwość podłączenia paneli bezpośrednio do grzałki w bojlerze to tak bym zrobił na chwilę obecną a z czasem zakupił regulator
    Ten termostat który masz w bojlerze zostaw w spokoju bo on się nie nadaje do fotowoltaiki...
    Musisz mieć dwa niezależne układy które się uzupełniają...
    Podłączając panele bezpośrednio do grzałki uzyskasz co najwyżej 50% ich faktycznych możliwości bo większość czasu będą pracowały poniżej napięcia mocy maksymalnej...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #9

    Domyślnie

    Ok
    rozumiem
    w takim razie tak zrobie

    ale jeszcze ostatnie mam pytanie

    Jak mówiłeś grzałkę i tak musze teraz zakupić podwójną - myślałem o 2x 1500W.
    panele są o mocy 240W
    zamontować 8 paneli co daje 1920 watt i napięcie 240v - wtedy byłby jakiś zapas
    Czy wystarczy wtedy 7 paneli 1680watt i 210V
    oczywiscie z regulatorem

    czy jak tozrobić aby było najlepiej?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadek125 Zobacz post
    Ok
    rozumiem
    w takim razie tak zrobie

    ale jeszcze ostatnie mam pytanie

    Jak mówiłeś grzałkę i tak musze teraz zakupić podwójną - myślałem o 2x 1500W.
    panele są o mocy 240W
    zamontować 8 paneli co daje 1920 watt i napięcie 240v - wtedy byłby jakiś zapas
    Czy wystarczy wtedy 7 paneli 1680watt i 210V
    oczywiscie z regulatorem

    czy jak tozrobić aby było najlepiej?
    Oba układy będą działały dobrze...
    Po prostu jeden jest wydajniejszy a drugi mniej...
    Grzałka działa z taką mocą jaka jest aktualnie na panelach...
    Tutaj bardziej zależy od tego jak duży zbiornik i jak dużo wody wylewacie na dobę...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #11

    Domyślnie

    A czy jak dam grzałkę 2000W to przy panelach 1900W będzię układ działał sprawniej jak z 1,5 KW grzałką?
    Czy może gorzej bo grzałka nie otrzyma wymaganej mocy

    Chodzi mi o to że czy grzałka 2KW do której dostarcze 1,5KW będzie grzała tak samo mocno jak grzałka 1,5kw do której dostarcze 1,5KW.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadek125 Zobacz post
    A czy jak dam grzałkę 2000W to przy panelach 1900W będzię układ działał sprawniej jak z 1,5 KW grzałką?
    Czy może gorzej bo grzałka nie otrzyma wymaganej mocy

    Chodzi mi o to że czy grzałka 2KW do której dostarcze 1,5KW będzie grzała tak samo mocno jak grzałka 1,5kw do której dostarcze 1,5KW.
    Grzałka ma jak najbardziej podobną moc jak panele...
    W tym przypadku mocniejsza grzałka będzie troszkę wydajniejsza i mniej obciążona...
    U mnie np dzisiaj grzałka o mocy 1,4kW działa z mocą znacznie powyżej nominalnej...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190226_091740.jpg
Wyświetleń:	2402
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	427431
    270v i 6,6A czyli 1,78kW..
    Bezpieczniejsza i trwalsza będzie grzałka 2kW...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #13

    Domyślnie

    Cos mi sie miesza juz calkiem wszystko
    Za duzo rozmyslam

    Ten regulator - mam rozumiec jako inwerter? Czy to są rozne urzadzenia.
    Na aukcjach jest raz inwerter raz regulator, raz i to i to razem.

    Do regulatora do którego podales link jakie mam doprowadzić napiecie z tych 8 paneli.
    240 V czy 30 V
    Ostatnio edytowane przez tadek125 ; 26-02-2019 o 21:05

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    art_composites

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Józefów
    Kod pocztowy
    05-410
    Dzielnica
    Michalin
    Posty
    198

    Domyślnie

    A jak by tak grzałkę zamontował w centralnym ogrzewaniu do wspomagania pieca ?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadek125 Zobacz post
    Cos mi sie miesza juz calkiem wszystko
    Za duzo rozmyslam

    Ten regulator - mam rozumiec jako inwerter? Czy to są rozne urzadzenia.
    Na aukcjach jest raz inwerter raz regulator, raz i to i to razem.

    Do regulatora do którego podales link jakie mam doprowadzić napiecie z tych 8 paneli.
    240 V czy 30 V
    Wystarczy przeczytać instrukcję...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MICHAŁ1976

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Wola Lipieniecka Duża
    Kod pocztowy
    26-502
    Posty
    4

    Domyślnie

    jasiek71, mam bojler 80l, grzałką 1,5kw.Chcę zrobić zestaw do grzania taki jak twój. Sterownik z linku który podałeś znalazłem, podaj mi proszę ile u jakie panele kupić(najlepiej jakiś link). Pozdrawiam.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał MICHAŁ1976 Zobacz post
    jasiek71, mam bojler 80l, grzałką 1,5kw.Chcę zrobić zestaw do grzania taki jak twój. Sterownik z linku który podałeś znalazłem, podaj mi proszę ile u jakie panele kupić(najlepiej jakiś link). Pozdrawiam.
    7-8 szt paneli 240-250w połączonych w szereg ...
    Ten zbiornik jaki masz jest trochę za mały bo po kilku godzinach słonecznych będzie już 100* a resztę dnia instalacja nic nie będzie robiła...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MICHAŁ1976

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Wola Lipieniecka Duża
    Kod pocztowy
    26-502
    Posty
    4

    Domyślnie

    Czy mogą być parametry paneli jak pod tym linkiem?
    https://allegro.pl/oferta/panele-fot...dShowitemShare

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał MICHAŁ1976 Zobacz post
    Czy mogą być parametry paneli jak pod tym linkiem?
    https://allegro.pl/oferta/panele-fot...dShowitemShare
    Jak najbardziej...
    Zrobisz stringa z siedmiu paneli i gotujesz ten zbiornik 80L w słoneczny dzień...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MICHAŁ1976

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Wola Lipieniecka Duża
    Kod pocztowy
    26-502
    Posty
    4

    Domyślnie

    Rozumiem, że sterownik który wcześniej poleciłeś
    nie pozwoli na zagotowanie. Doradz jak spożytkować nadwyżkę mocy. Docelowo chcę mieć koło pieca co, zbiornik ćw. Ale to później.
    Ostatnio edytowane przez MICHAŁ1976 ; 12-03-2019 o 19:14

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony