dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał MICHAŁ1976 Zobacz post
    Rozumiem, że sterownik który wcześniej poleciłeś
    nie pozwoli na zagotowanie. Doradz jak spożytkować nadwyżkę mocy. Docelowo chcę mieć koło pieca co, zbiornik ćw. Ale to później.
    Sterownik ma czujnik na kablu i programowalne ustawienia max temperatury, ja u siebie mam ustawione 70* i jak dno zbiornika ( czujnik jest przylgowo do dna zbiornika...) osiągnie 80* ( 10* histereza...) to po prostu wyłącza się grzałka...
    Z nadwyżką nie ma co kombinować..., po prostu jak nie pobierasz energii to panele nic nie robią...
    To nie solary..., tam nic się nie zagotuje ,wyleje itp...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #22
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MICHAŁ1976

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Wola Lipieniecka Duża
    Kod pocztowy
    26-502
    Posty
    4

    Domyślnie

    No to zostaje mi wymiana grzałki na taką która obsłuży panele i ewentualnie będzie zasilana z siecią. Nie widzę (lub źle wpisuję) takowego asortymentu. Możecie jakiś namiar podać.
    Znalazłem coś takiego,, Grzałka 120V x2 plus 230V 1500Wat,, Czy to będzie odpowiednia grzałka na moje potrzeby?
    Ostatnio edytowane przez MICHAŁ1976 ; 16-03-2019 o 15:47

  3. #23
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    czwarty

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Sopot
    Kod pocztowy
    81-820
    Posty
    1

    Domyślnie

    Zamiast skomplikowanych systemów, jest już dostępny inwerter do zasilania bojlerów prosto z paneli PV z funkcja MPPT, z jednej strony podpinasz panele z drugiej normalny bojler bez żadnych przeróbek
    https://www.polskieprzetwornice.pl/s...roducts_id/174
    Pozdrawiam,

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadek125 Zobacz post
    Ok

    nie rozumiem jeszcze w jaki sposob zagotowała by mi sie woda w bojlerze skoro mam termostat. Przecież wyłączy się grzałaka po osiągnięciu zadanej temperatury.

    Czyli napięcie samych paneli będzie znacząco skakać bez regulatora? (znacząco - mam na myśli tyle wyższe że doprowadzi do spalenia grzałki)

    Nie będzie działąć jesli bezpośrednio podepnę do grzałki w bojlerze?

    Pytam bo jeśli była by możliwość podłączenia paneli bezpośrednio do grzałki w bojlerze to tak bym zrobił na chwilę obecną a z czasem zakupił regulator
    Ten termostat oryginalny w bojlerze jest przystosowany do pracy w układzie prądu zmiennego. Przy prądzie stałym powstaje luk, co może spowodować jego zniszczenie po kilku wyłączeniach. Jak będziesz miał pecha - to po pierwszym.

    Pomysł na panele dobry, na pewno lepszy niż montowanie rur solarnych.
    Przy mocy paneli od 2000 W wzwyż warto się jednak zastanowić, czy nie podłączyć się do sieci ZE. Jest to wprawdzie droższe, ale wygodniejsze. Nie ma problemu z zagospodarowaniem nadmiary mocy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał czwarty Zobacz post
    Zamiast skomplikowanych systemów, jest już dostępny inwerter do zasilania bojlerów prosto z paneli PV z funkcja MPPT, z jednej strony podpinasz panele z drugiej normalny bojler bez żadnych przeróbek
    https://www.polskieprzetwornice.pl/s...roducts_id/174
    Pozdrawiam,
    Jest dwa razy droższy od tego o którym pisze @jasiek 71. Fakt że łatwiejszy w montażu.
    Jak się dobrze poszuka to w podobnej cenie idzie znaleźć inwerter z NC RfG, który może być podpięty do sieci ZE.
    Co do przeróbek bojlera - wystarczy nowa grzałka na 2 spirale. Jej koszt to 50 - 60 złotych.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #26

    Domyślnie

    @jasiek 71 mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jak te panele działają w zimie?

    Czy przy pochmórnej pogodzie panele chociaż podgrzeją wodę?

    Ciągle się zastanawiam nad montażem tych paneli.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadek125 Zobacz post
    @jasiek 71 mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jak te panele działają w zimie?

    Czy przy pochmórnej pogodzie panele chociaż podgrzeją wodę?

    Ciągle się zastanawiam nad montażem tych paneli.
    Przy pochmurnej w zimie jak dadzą 10 procent tego co w lecie to dobrze. Przy słonecznej znacznie lepiej i być może wystarczy. Piszę, że być może bo zależy to od tego jaka jest temperatura wyjściowa wody i ile jej będziesz potrzebował.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #28

    Domyślnie

    Witam i odgrzewana temat, ponieważ nie mogę znaleźć odpowiednich informacji.

    Mam bojler 100l, grzałka 2000w z termostatem podpięta normalnie na 220v do sieci. Mam taryfę weekendową i grzeje wodę tylko jak jest taryfa.
    Czy jest możliwość, sens dodać panel, dwa lub trzy fotowoltaiczne i podpiąć pod grzałkę dodatkowo, aby dawały prąd na grzałkę stale a z sieci zostałoby dogrzewanie i mniejsze zużycie prądu. Panele dogrzewają grzałką wodę np. na 30 stopni a z sieci na taryfie dogrzewam do tych 60-70 stopni. Czy jest taka możliwość? A jeśli jest to jak to zrobić? A jeśli inaczej to jak?
    Z góry dziękuję za porady.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał spidart Zobacz post
    Witam i odgrzewana temat, ponieważ nie mogę znaleźć odpowiednich informacji.

    Mam bojler 100l, grzałka 2000w z termostatem podpięta normalnie na 220v do sieci. Mam taryfę weekendową i grzeje wodę tylko jak jest taryfa.
    Czy jest możliwość, sens dodać panel, dwa lub trzy fotowoltaiczne i podpiąć pod grzałkę dodatkowo, aby dawały prąd na grzałkę stale a z sieci zostałoby dogrzewanie i mniejsze zużycie prądu. Panele dogrzewają grzałką wodę np. na 30 stopni a z sieci na taryfie dogrzewam do tych 60-70 stopni. Czy jest taka możliwość? A jeśli jest to jak to zrobić? A jeśli inaczej to jak?
    Z góry dziękuję za porady.
    Jeśli chcesz tylko wspomagać dogrzewanie wody to przy 2-3 panelach warto wymienić grzałkę na taką podwójną. Jedna będzie jak do tej pory grzać wodę w taniej taryfie (najlepiej tylko w nocy) a druga podłączona do obwodu produkującego prąd ze słońca. Są takie rozwiązania optymalizujące współpracę paneli przeznaczone tylko do grzania wody (w granicach 500 zł).

    Lepszym, ale droższym rozwiązaniem jest podłączenie PV do sieci ZE. Ale jak wspomniałem jest droższe. Chociaż jeśli "załapiesz się" na jakąś promocje może wyjść niezbyt drogo. Takie podłączenie do ZE powoduje, że obniża rachunki za prąd nie tylko do grzania wody.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #30

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Z całą pewnością takie podłączenie do sieci obniżające rachunki za prąd ma większy sens, tym bardziej że nie mam gazu i więcej zużywam prądu, jednak póki co wiąże się to raczej ze znacznymi kosztami więc pozostaje czekać na jakieś „promocje”.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    Przede wszystkim musisz wszystko przeliczyć.
    Może się okazać, że wydasz worek pieniędzy na panele i falownik, a uzysk z tego będzie praktycznie żaden. Instalacji do 2 kWp praktycznie nie zauważysz w rachunkach, a kosz to od 6 tys. wzwyż.
    Pytanie, co chcesz osiągnąć. Obniżyć rachunki za prąd, czy grzać słońcem CWU. Pierwsze jest znacznie bardziej kosztowne, ale daje możliwość grzania wody w dni niesłoneczne (pod warunkiem, że masz zapas kW). Drugie jest znacznie tańsze, ale działa tylko w dni słoneczne, bez możliwości magazynowania prądu "na później".

  12. #32
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ale to da się zrobić bardzo prosto ,wystarczy do tych paneli dokupić sterownik do ładowania akumulatorów 12 czy 24 volt koszt chyba około 1 stówy i zastosować świece żarowe starego typu do diesla , widziałem taką instalację i działała , świec dajesz tyle ile ci potrzeba , w dieslu zresztą też takie świece stosują do podgrzewania płynu chłodniczego abys w kabinie miał w miarę szybko ciepło i silnik szybciej dostał celsjuszy .

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    Dla tej samej mocy, zmniejszenie napięcia podwyższa prąd. I dla uzyskania mocy 1500 W przy napięciu 12V potrzebujesz 125 A prądu. Przyjmując aż 5 A na mm2 przewodu, potrzebujesz przewód o przekroju minimum 25 mm2. To już są przewody grubości palca.
    Ponadto, po podgrzaniu wody, potrzebujesz również prąd rozłączyć. Ciężko będzie znaleźć rozłącznik na 125 A prądu stałego. A nawet jak znajdziesz, będzie on w kosmicznych pieniądzach.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Grzałka to kawałek drutu oporowego. Im większy płynie prąd tym więcej wydziela ciepła . A prąd płynie tym większy im większe napiecie wytworzą PV.

    Na grałkach podane sa informacje o mocy przy jakimś napięciu . gdy napiecie spadnie moc bedzie mniejsza i odwrotnie. Czasem ta sama grzałka ma podane dwie moce dla 230 v i dla 400 V.( bo takie sa w sieci) .

    Nie potrzeba żadnej przetwornicy a tylko termostat , Ale termostat prądu stałego bo prąd stały ma skłonności do tworzenia łuku i zespawania styków. Wrto też zamontować STB i zawór bezpieczeństwa,aby to wszystko nie wybuchło

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    Albo sterownik PWM ze współczynnikiem wypełnienia poniżej 100%. U mnie jest sterownik z maksymalnym wypełnieniem 99% (przy 33 kHz) i w ogóle nie iskrzy przy 7 A i napięciu 120 V.
    Lub bawić się w tranzystory i wyłączniki bimetaliczne temperaturowe.

  16. #36
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Alex_master

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-400
    Posty
    2

    Domyślnie Nowy dom do ogrzania

    Witam wszystkich. Planuję budowę domu 63m2 użytkowe. Jako główne źródło ciepła chciałbym zastosować ogrzewanie elektryczne, tj. folie/maty grzewcze na podłogi, ewentualne grzejniki elektryczne np. w łazience + boiler na ciepłą wodę. Oczywiście chciałbym zasilić to wszystko instalacją paneli fotowoltaicznych. Stąd parę pytań:
    1. Jak obliczyć moc potrzebną na ogrzanie i korzystanie z energii w takim domu?
    2. Czy próbować zakładać taką instalację samemu, czy lepiej wybrać jakąś firmę która to wykona (profesjonalnie?)?
    3. Jaki może być orientacyjny koszt takiej instalacji tj. panele + inwerter + oprzyrządowanie?

    Oczywiście mam na myśli podłączenie się do PGE licznikiem dwukierunkowym.
    Będę wdzięczny za podpowiedzi.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alex_master Zobacz post
    Witam wszystkich. Planuję budowę domu 63m2 użytkowe. Jako główne źródło ciepła chciałbym zastosować ogrzewanie elektryczne, tj. folie/maty grzewcze na podłogi, ewentualne grzejniki elektryczne np. w łazience + boiler na ciepłą wodę. Oczywiście chciałbym zasilić to wszystko instalacją paneli fotowoltaicznych. Stąd parę pytań:
    1. Jak obliczyć moc potrzebną na ogrzanie i korzystanie z energii w takim domu?
    2. Czy próbować zakładać taką instalację samemu, czy lepiej wybrać jakąś firmę która to wykona (profesjonalnie?)?
    3. Jaki może być orientacyjny koszt takiej instalacji tj. panele + inwerter + oprzyrządowanie?

    Oczywiście mam na myśli podłączenie się do PGE licznikiem dwukierunkowym.
    Będę wdzięczny za podpowiedzi.
    Napisz jak ma być zbudowany dom pod względem izolacyjności z czego i jakie ocieplenie

  18. #38

    Domyślnie

    Przy tworzeniu konstrukcji polecam te panele
    Co prawda posiadam je w większej ilości, aczkolwiek sprawdzą się idealnie. Są naprawdę dobrej jakości, i nie miałem z nimi problemów przez 5 lat!
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 29-07-2020 o 12:55 Powód: Reklama na FM jest płatna.

  19. #39

    Domyślnie

    Polecam Ci od razu skontaktować się z firmą, gdyż jest to najszybsza i defacto najtańsza opcja. Osobiście polecam
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 03-08-2020 o 09:20 Powód: Reklama

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony