dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39
  1. #21

    Domyślnie

    Witam, czy polecają Państwu konkretny okap z wentylatorem umieszczonym na strychu?

    Pozdrawiam

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Okapy kuchenne np. marki GLOBALO . Turbina MG 700 to tzw. turbina zewnętrzna, pracująca wewnątrz budynku, lecz w zupełnie innym pomieszczeniu. za jej sprawą możesz cieszyć się świeżym powietrzem w kuchni, bez odgłosów pracy silnika.

    https://globalo.pl/kategoria-produkt...ny-zewnetrzne/
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #23
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Roberto_75

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Da się, ale musisz mieć tzw. silnik zewnętrzny, w tym przypadku do wnętrz budynków, a nie elewacyjny czy dachowy.
    - tu masz fajnie wytłumaczone, jak to działa, jaki potrzebny jest silnik i jak go podłączyć.
    Rura, kilkumetrowy przewód, który połaczy twój "kadłubek" okapu z silnikiem, zasilanie wtyczką przy samym okapie i cała filozofia.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 06-02-2020 o 13:25

  4. #24

    Domyślnie

    Witam, podbijam temat
    Interesuje mnie dokładnie takie samo rozwiązanie czyli silnik zewnętrzny na strychu nad kuchnią (płyta indukcyjna jest na wyspie)
    Znacie jakichś producentów? Oprócz firmy podanej wyżej? Rozumiem że kupuję i tak okap z silnikiem i do tego silnik wewnętrzny- to ten silnik z okapu muszę sobie wymontować (trochę bez sensu płacić za 2 silniki)

    Drugie pytanie, może montował ktoś okap podszafkowy jako okap wyspowy (czyli poprostu w zabudowie z płyt regipsowych)? jak to się sprawdza? jakieś uwagi?

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja kupiłem silent ecowatt z silnikiem prądu stałego sterowanei 0-10V - steruje nim za pomocą PWM i włącznikiem na ścianie, ale można dać zwykły potencjometr i też będzie działało. U mnie dodatkowo jest to spięte z wentylacją.

    Nie robiłem wyspowego, ale mam wyciąg w ścianie tuż nad płytą i sprawdza się rewelacyjnie. Jest tuż nad płytą, więc z łatwością zasysa zapachy i parę wodną. Fajna zabudowa tuż za płytą - do tego np panel szklany z otworami i będzie ssało jak głupie. Estetyczne okapy kosztują kupę kasy, a hałasują jak opętane...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #26

    Domyślnie

    I jesteś zadowolony z takiego rozwiązania?

    W jakiej wysokości nad płyta dałeś kratkę?
    Jaka jest efektywna powierzchnia otworu w kratce?
    Jakiej mocy wentylator?
    Czy kratka jest na szerokość płyty?

    Robiłeś jakiś filtr tłuszczowy?

    Ostatnio kombinowałem, by w ścianie zamontować nierdzewną puszkę rozprężną, od zewnątrz przykryć ją estetyczną kratką, a w puszce dać kilka warstw siatki aluminiowej (ciągnionej) tak by służyła jako wyłapywacz tłuszczu.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z samego rozwiązania jestem bardzo zadowolony.

    Mam 35cm na dpłytą - dół 3 rzędowego wywiewnika liniowego. Teraz bym zrobił panel szklany, ale to jeszcze kiedyś pomyślę, żeby dać na ścianę.

    Ja mam tak, że puszka rozrężna jest właśnie w ścianie, a z tyłu wychodzi kanał prostokątny 5x20, idzie pod elewacją w górę, i wchodzi z powrotem pod wieńcem nad sufitem podiweszanym, przechodzi potem w kanał 150mm w spiżąrni gdzie mam wentylator kanałowy. Mam tam trójnik z możliwością przełączenia zewnątrz dom - myślałem nad filtrem węglowym w spiżąrni i nawiewem do domu, ale to skórka za wyprawkę, bo koszt tego węgla będzie większy niż energia którą tracę wywiewając to na zewnątrz. Ale na wszelki wypadek wstawiłem tam przepustnicę gdybym jednak chciał zawracać to powietrze.

    Kratka ma szerokość płyty. Mam dokładnie ten wywiewnik:
    http://loximide.pl/pl/produkty/item/...e/139-kln.html

    Żadnych filtrów nie dawałem, godzę się na syf w kanale wywiewnym.

    Wentylator mam TD 500/150 Ecowatt | TD 500/150 Ecowatt - 150 bo był sporo tańszy od 160 i dostępny akurat od ręki.

    Jedyny mój błąd to kanał 5x20 pod elewacją. Powinienem był dać 2 takie, bo w tej chwili prędkość powietrza jest tam znaczna i to najbardziej słyszalny szum w tym rozwiązaniu. Aczkolwiek z racji bliskości od płyty używam go głównie na niskich obrotach i tylko przy smażeniu dajemy wyższe obroty. Wentylacja zwiększa ciąg im wyższe są obroty wentylatora. Uruchamiana jest też funkcja "kominek" gdy temp na zewnątrz jest wyższa niż 5 stopni. To dość mocno poprawia wywiew. Nie mam annometru, ale widać to np na zapalniczce przystawionej do kratki. Gdy obryt wywiewu w reku spadają, od razu poprawia się wywiew w okapie.

    Te wentylatory mają mały spręż.Dzięki temu nie robi się podciśnienie, ale jeśli nie mają skąd brać powietrza to i skuteczność średnia...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Mam podobne rozwiązanie od 3 lat tzn. wentylator wyciągowy na poddaszu nieużytkowym i wylot poprzez kominek dachowy ale traktuję to rozwiązanie jako moją porażkę projektową . O ile z płyty indukcyjnej opary są jako tako odprowadzane to problem stanowi piekarnik i mikrofala znajdujące się w słupku obok indukcji zwłaszcza, że kuchnię mam półotwartą na salon. Przy zrównoważonej rekuperacji niewielką poprawę zaobserwowałem uchylając okno balkonowe w salonie podczas pieczenia. Na razie kupiłem multicooker ciśnieniowy i zamiast pieczystego mam uparowane bez zapachów ale smażonych ryb nie jadam od dawna. Wiosną mam zamiar coś z tym zrobić ale z pomysłów na dziś mam do wyboru:
    zwiększenie wydatku wentylatora do 1200m3/h z jakimś rozszczelnieniem pomieszczenia.(straty ciepła)
    i/lub dodatkowy wyciąg od frontu piekarnika aby zapachy mi się nie rozchodziły po salonie.
    Może ktoś coś podpowie?
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  9. #29

    Domyślnie

    Ja zainstalowałem wentylator dachowy Dospel. Do tego kupię najtańszy okap teleskopowy za 200 zł, z którego wykorzystam tylko wyłączniki. Myślę, że będzie to mniej niż 25% ceny gotowych rozwiązań typu "cicha kuchnia". Okap z tej firmy, za to że nie ma silnika kosztuje 1000 zł (to opłata za komfort, że jest cichy!). Do tego oczywiście trzeba kupić wentylator dachowy też w granicach 1500 zł. Na razie jeszcze nie podpiąłem systemu, ale jak zacznę smażyć to zdam raport ze skuteczności.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Do piekarnika i mikrofali nie wystarczy wyciąg rekuperacji w kuchni?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Do piekarnika i mikrofali nie wystarczy wyciąg rekuperacji w kuchni?
    U mnie wystarcza, nie ma problemu.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie tak samo. To gorące powietrze po otwarciu od razu idzie do góry, a tam mam akurat wyciąg reku.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Rec

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-406
    Posty
    127

    Domyślnie

    Owczar napisał:
    Do piekarnika i mikrofali nie wystarczy wyciąg rekuperacji w kuchni?
    Nie mam wyciągu rekuperacji w kuchni tylko wyciąg bezpośredni ponad dach z wentylatorem na strychu a wyciąg rekuperacji mam w spiżarce połączonej z kuchnią. Problemem jest piekarnik, który ma 2 wentylatory, jeden chłodzący a drugi termoobiegu i podczas pieczenia szczeliną nad drzwiczkami wydostaje się gorące powietrze z zapachami do salonu chociaż teoretycznie nie powinno. Tak rekuperacja jak i wyciąg obok radzą sobie z gorącym powietrzem jednak sieje
    zapachami po salonie a częściowa poprawa następuje jak uchylę okno i/lub wyłączę rekuperację co jest trochę paradoksalne.
    Szkieletowy typu stodoła dla 2 osób, parter, poddasze nieużytkowe 2017 r. budowy, 160 m2 p.u. kubatura 450 m3, ogrzewanie PP kanałowa Daikin Sky Air Sesonal Smart 12,5 kW cieplnej, dodatkowo łazienka i wiatrołap maty grzejne r-m 10 mb, rekuperacja Daikin VAM 350 entalpiczna, PV 3,2 kWp prosument PGE, CWU 120l Viking z zaworem mieszającym, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, wentylacja mechaniczna w jednym systemie, opomiarowane, wszystko na prąd.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rec Zobacz post
    Owczar napisał:


    Nie mam wyciągu rekuperacji w kuchni tylko wyciąg bezpośredni ponad dach z wentylatorem na strychu a wyciąg rekuperacji mam w spiżarce połączonej z kuchnią. Problemem jest piekarnik, który ma 2 wentylatory, jeden chłodzący a drugi termoobiegu i podczas pieczenia szczeliną nad drzwiczkami wydostaje się gorące powietrze z zapachami do salonu chociaż teoretycznie nie powinno. Tak rekuperacja jak i wyciąg obok radzą sobie z gorącym powietrzem jednak sieje
    zapachami po salonie a częściowa poprawa następuje jak uchylę okno i/lub wyłączę rekuperację co jest trochę paradoksalne.
    To znaczy, że łazienka lub WC silniej ciągnie niż spiżarka i ściąga z kuchni przez salon.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  15. #35

    Domyślnie

    Dlaczego akurat ten wentylator? Sam planuję podobne rozwiązanie ale cena akurat tego wentylatora zaporowa.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Z samego rozwiązania jestem bardzo zadowolony.

    Mam 35cm na dpłytą - dół 3 rzędowego wywiewnika liniowego. Teraz bym zrobił panel szklany, ale to jeszcze kiedyś pomyślę, żeby dać na ścianę.

    Ja mam tak, że puszka rozrężna jest właśnie w ścianie, a z tyłu wychodzi kanał prostokątny 5x20, idzie pod elewacją w górę, i wchodzi z powrotem pod wieńcem nad sufitem podiweszanym, przechodzi potem w kanał 150mm w spiżąrni gdzie mam wentylator kanałowy. Mam tam trójnik z możliwością przełączenia zewnątrz dom - myślałem nad filtrem węglowym w spiżąrni i nawiewem do domu, ale to skórka za wyprawkę, bo koszt tego węgla będzie większy niż energia którą tracę wywiewając to na zewnątrz. Ale na wszelki wypadek wstawiłem tam przepustnicę gdybym jednak chciał zawracać to powietrze.

    Kratka ma szerokość płyty. Mam dokładnie ten wywiewnik:
    http://loximide.pl/pl/produkty/item/...e/139-kln.html

    Żadnych filtrów nie dawałem, godzę się na syf w kanale wywiewnym.

    Wentylator mam TD 500/150 Ecowatt | TD 500/150 Ecowatt - 150 bo był sporo tańszy od 160 i dostępny akurat od ręki.

    Jedyny mój błąd to kanał 5x20 pod elewacją. Powinienem był dać 2 takie, bo w tej chwili prędkość powietrza jest tam znaczna i to najbardziej słyszalny szum w tym rozwiązaniu. Aczkolwiek z racji bliskości od płyty używam go głównie na niskich obrotach i tylko przy smażeniu dajemy wyższe obroty. Wentylacja zwiększa ciąg im wyższe są obroty wentylatora. Uruchamiana jest też funkcja "kominek" gdy temp na zewnątrz jest wyższa niż 5 stopni. To dość mocno poprawia wywiew. Nie mam annometru, ale widać to np na zapalniczce przystawionej do kratki. Gdy obryt wywiewu w reku spadają, od razu poprawia się wywiew w okapie.

    Te wentylatory mają mały spręż.Dzięki temu nie robi się podciśnienie, ale jeśli nie mają skąd brać powietrza to i skuteczność średnia...

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Silnik prądu stałego z niskim poborem prądu i sterowanie 0-10V.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #37

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

    Jak dokładnie wygląda to sterowanie żeby estetycznie było? Nisko schodzi z obrotami? Zastanawiam się czy przy niskich obrotach cf w reku sobie poradzi i wyrówna ciśnienie.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Silnik prądu stałego z niskim poborem prądu i sterowanie 0-10V.

  18. #38

    Domyślnie

    Znalazłem fajne rozwiązanie w kwestii estetyki, cenowo wysoko ale wygląda świetnie:
    https://allegro.pl/oferta/elektronic...rco-9728815526

  19. #39

    Domyślnie

    Chciałem potwierdzić, że moje rozwiązanie wentylator dachowy Dospel + najtańszy okap teleskopowy sprawdza się świetnie. Połączone kablem 5 x1,5 mm2. Silnik z okapu dałem w prezencie komuś. Pod wyłączniki biegów podpiąłem kable sterujące Dospelem na dach. Jak przychodzą goście to zgadują, że mam okap za 2-4 tys. złotych, że go w ogóle nie słychać a ciągnie tak mocno. Jak ktoś zapomni pociągnąć kabli to jest jeszcze opcja zdalnego łącznika np. po Wi-Fi.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony