dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21

    Domyślnie

    Ciekawe że zwykły panel podłogowy ma sporo większy opór cieplny niż ta lita deska dębowa.Dla porównania ta sama grubość warstwy-panel gr.16mm R=0,114m2x K/W drewno dębowe w poprzek R=0,073m2xK/W

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  3. #23

    Domyślnie

    O kurcze, ale kobyła - bardzo ciekawe.

    Jedno pytanie, czy ma aż taki sens zaprzątać sobie głowę tym czy podłoga będzie osłonięta czy nie? Na moje oko, nawet jeśli postawię szafę to zadziała ona jak izolator i podłoga przestanie oddawać ciepło w tym miejscu. Z drugiej strony temperatura deski będzie dążyć do temperatury podkładu w tym wypadku, dopiero wtedy będzie równowaga i ciepło przestanie być oddawane.

    Pozdrawiam.

  4. #24

    Domyślnie

    W sumie to nie ma znaczenia ile m2 jest do ogrzania, a bardziej jakie jest ocieplenie domu. Jeśli jest normalnie ocieplony czyli min 15cm styropianu i jest współcześnie wykonany to tak będzie ciepło.

    10cm odstępu jest OK na grzanie pod drewnem

  5. #25

    Domyślnie

    Ściany mają być 20cm grafit, sufit na piętrem (poddasze nieużytkowe) przynajmniej 50cm wełny. Czyli nie tak źle, niestety żeby nie było różowo, są 20 letnie okna, które są w porządku i szczelne, ale nie ta technologia co dziś (okno jest opisane U=1.1 ale to zakładam tylko pakiet szybowy, a całe okno więcej do tego jeszcze roleta nadstawna, która zmniejsza szczelność) do tego dochodzi 70m2 nieocieplonej ściany od strony sąsiada (druga nieużywana połowa bliźniaka).

  6. #26

    Domyślnie

    A jak z ociepleniem stropu nad piwnicą, ile pod podłogówką bedzie cm styropianu?

    Ja mam chyba drewno Walczaka własnie w nowym domu i idealnie się sprawdza. 20cm styropianu mam na ścianie i około 12cm pod podłogą

  7. #27

    Domyślnie

    No na stropie niestety tylko 8cm będzie ale grafit 0,31; na więcej nie ma miejsca - oryginalny projekt nie przewidywał podłogówki.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Przy okazji, asolt, jaki przyjmujesz opór cieplny dla litego dębu 16mm? Bo widzę, że w zależności od producenta ogrzewania jest to od 9 do ~16 m2K/W. Forumowy kolega Parkiet opisuje temat i podaje 0.1 i wydaje mi się to sensowne.
    Obliczenie oporu cieplnego jest bardzo proste - dzielimy grubość deszczułki w m przez lambdę materiału.

    Wg PN-EN 14342 drewno dębowe o gęstości 690kg/m3 ma lambdę 0,17 W/mK.

    W tej sytuacji same drewno tej grubości stawia opór 0,094 m2K/W.

    W każdej desce są nacięcie, podcięcia w spodniej stronie, dając miejsce dla powietrza.

    W rezultacie opór wzrasta o kilka procent i moim zdaniem, przy desce litej, dębowej, gr. 16 mm, sięga wielkości 0,1 m2K/W.

    To tak dla ścisłości ze strony osoby zajmującej się posadzkami drewnianymi na podłogówce.

    Projektanci mogą korzystać z innych danych.

    Kończąc, moim zdaniem przy dzisiejszych ociepleniach budynków, niewielkie różnice w oporach cieplnych okładzin posadzkowych mają marginalne znaczenie.

    Przy drewnie na podłogówce najbardziej istotna jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co przekłada się na wilgotność drewna w ogrzewanej posadzce.
    Ostatnio edytowane przez Parkiet ; 06-03-2019 o 17:15

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkiet Zobacz post
    Obliczenie oporu cieplnego jest bardzo proste - dzielimy grubość deszczułki w m przez lambdę materiału.

    Wg PN-EN 14342 drewno dębowe o gęstości 690kg/m3 ma lambdę 0,17 W/mK.

    W tej sytuacji same drewno tej grubości stawia opór 0,94 m2K/W.

    W każdej desce są nacięcie, podcięcia w spodniej stronie, dając miejsce dla powietrza.

    W rezultacie opór wzrasta o kilka procent i moim zdaniem, przy desce litej, dębowej, gr. 16 mm, sięga wielkości 0,1 m2K/W.

    To tak dla ścisłości ze strony osoby zajmującej się posadzkami drewnianymi na podłogówce.

    Projektanci mogą korzystać z innych danych.

    Kończąc, moim zdaniem przy dzisiejszych ociepleniach budynków, niewielkie różnice w oporach cieplnych okładzin posadzkowych mają marginalne znaczenie.

    Przy drewnie na podłogówce najbardziej istotna jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co przekłada się na wilgotność drewna w ogrzewanej posadzce.
    PN-EN ISO 6946:1999 - "Komponenty budowlane i elementy budynku.
    Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. metoda obliczania."
    Podaje wyzszą lambdę, byc moze nowsza norma zmieniła sposób pomiaru i wyliczenia lambdy, tego nie wiem ale zmiana z 0,022 na 0,017 jest duzą zmianą. Nie sądze aby nagle wzrosła dokładnosc przyrzadów pomiarowych, jezeli juz to zmieniła sie metodologia obliczenia tej lambdy. Jezeli ta wartosc jest faktycznie wyzsza a mamy do czynienia z dwiema róznymi normami to róznica w obliczeniach bedzie taka ze wzrosnie Tz. Co do szczelin pod klepką jezeli one są zalane klejem w przypadku klejenia klepek do podłoża to wpływ szczelin do pominięcia.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    http://www.instsani.webd.pl/236/zasady-projektowania-ogrzewania-podlogowego

    Nawet dla oporu 0,09 (parkiet będzie miał mniejszy) podłoga o temperaturze 27* będzie grzała z mocą >80W czyli do mocy 12kW wystarczy mniej, niż 150m2 powierzchni grzewczej.
    Jest zapas.
    Zagrożeniem będzie przesuszenie drewna.

    Projekt warto zrobić, żeby odpowiednio do mocy dobrać rozstaw. Warto pobawić się Purmo SDG
    Przesuszenie drewna to istotny problem - dlaczego?
    Przy przykładowym oporze cieplnym 0,09m2K/W, temperaturze powierzchni podłogi 27oC i mocy cieplnej grzania 80W/m2, temperatura spodniej części deski wyniesie około 34oC.

    Tu pytanie gdzie wykonawca dający gwarancję w imieniu producenta, założy plombę termiczną?

    Jeżeli wnikniemy w szczegóły w kontekście podanych temperatur z uwzględnieniem RH np. 30% to okaże się, że pod deską jest kilkanaście %RH i kilka % wilgotności drewna.

    Tu jest problem, stąd obliczenia u dobrego projektanta są bardzo wskazane.
    PS. Projektowanie to nie mój interes, Asolt jest tu bezkonkurencyjny.
    Ostatnio edytowane przez Parkiet ; 06-03-2019 o 17:15

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    PN-EN ISO 6946:1999 - "Komponenty budowlane i elementy budynku.
    Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. metoda obliczania."
    Podaje wyzszą lambdę, byc moze nowsza norma zmieniła sposób pomiaru i wyliczenia lambdy, tego nie wiem ale zmiana z 0,022 na 0,017 jest duzą zmianą. Nie sądze aby nagle wzrosła dokładnosc przyrzadów pomiarowych, jezeli juz to zmieniła sie metodologia obliczenia tej lambdy. Jezeli ta wartosc jest faktycznie wyzsza a mamy do czynienia z dwiema róznymi normami to róznica w obliczeniach bedzie taka ze wzrosnie Tz. Co do szczelin pod klepką jezeli one są zalane klejem w przypadku klejenia klepek do podłoża to wpływ szczelin do pominięcia.
    Odnośnie szczelin w spodniej części to przy omawianych deskach mają one głębokość do 7 mm stąd wypełnienie klejem jest niepełne - moim zdaniem to nie jest aż tak istotne.
    Normy normami, teraz ITD czy SGGW posiadają precyzyjne przyrządy do pomiarów lambdy i przy drewnie jest tak duży rozrzut, że o czym my tu dyskutujemy?
    Na SGGW powstaje ciekawa praca doktorska V.R. w temacie drewna na podłogówce - będzie niezła podstawa do rzeczowej dyskusji.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkiet Zobacz post
    Odnośnie szczelin w spodniej części to przy omawianych deskach mają one głębokość do 7 mm stąd wypełnienie klejem jest niepełne - moim zdaniem to nie jest aż tak istotne.
    Normy normami, teraz ITD czy SGGW posiadają precyzyjne przyrządy do pomiarów lambdy i przy drewnie jest tak duży rozrzut, że o czym my tu dyskutujemy?
    Na SGGW powstaje ciekawa praca doktorska V.R. w temacie drewna na podłogówce - będzie niezła podstawa do rzeczowej dyskusji.
    Normy nie są pisane tak z głowy, a z pomiarów, pomiarów precyzyjnych, a przynajmniej tak sądze. Nie wiem skąd wynika rozbieznosc pomiedzy tymi normami ale ja przyjmuje lambdę 0,022. Poza tym dąb dębowi nierówny, w zaleznosci od miejsca w którym rósł zmienia sie jego gestosc a tym samym lambda. Są to jednak dywagacje nawet nie na temat w/w pracy doktorskiej. Wracając do szczelin wszystko mozna obliczyc, takze i dodatkowy opór, ale rózni producenci wycinają rózne szczeliny, liczenie dla kazdego z osobna bez sensu. Jakie by one nie były to wpływ na poniesienie Tz jest niewielki.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkiet Zobacz post
    Przesuszenie drewna to istotny problem - dlaczego?
    Przy przykładowym oporze cieplnym 0,9m2K/W, temperaturze powierzchni podłogi 27oC i mocy cieplnej grzania 80W/m2, temperatura spodniej części deski wyniesie około 34oC.
    Tylko żeby takie wartości osiągnąć, to ile trzeba "dać w podłogę"? Dobrze ponad 40C.

  14. #34

    Domyślnie

    Witam, rozmawiałem z wykonawcą posadzki i on twierdzi, że dylatacje to on wykonuje nacinając beton. Pytanie czy to jest dobrze, czy nie powinno się robić dylatacji z pianki, dzieląc podłogę na płyty?

  15. #35

    Domyślnie

    Nacinanie wylewki w celu zrobienia dylatacji to błąd! Dylatacja powinna iść od samego styro(folii od OP) i przez nią może przechodzić tylko komunikacja do poszczególnych pętli.A taśma dylatacyjna powinna mieć grubość ok.8mm

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Normy nie są pisane tak z głowy, a z pomiarów, pomiarów precyzyjnych, a przynajmniej tak sądze. Nie wiem skąd wynika rozbieznosc pomiedzy tymi normami ale ja przyjmuje lambdę 0,022. Poza tym dąb dębowi nierówny, w zaleznosci od miejsca w którym rósł zmienia sie jego gestosc a tym samym lambda. Są to jednak dywagacje nawet nie na temat w/w pracy doktorskiej. Wracając do szczelin wszystko mozna obliczyc, takze i dodatkowy opór, ale rózni producenci wycinają rózne szczeliny, liczenie dla kazdego z osobna bez sensu. Jakie by one nie były to wpływ na poniesienie Tz jest niewielki.
    To złą lambdę przyjmujesz)o jedno zero mniej)Ale myślę że to tylko chwilowe "zmęczenie materiału"

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Tylko żeby takie wartości osiągnąć, to ile trzeba "dać w podłogę"? Dobrze ponad 40C.
    Zgadza się "tz" przy stałym obciążeniu będzie zawsze większe od średniej temperatury podkładu grzewczego.

    40oC przy takim układzie i 80 W/m2 jest zależnością spójną, chociaż przy dzisiejszych budynkach to rzadkość.

    Ponadto moim zdaniem, przy drewnie na podłogówce, dużym problemem są "dziurawe budynki", szczególnie z niekontrolowaną wentylacją grawitacyjną.

    Dlaczego?

    - przy niskiej temperaturze zewnętrznej, wzrasta temperatura podłogi a wokół niej spada RH.

    - przy niskiej temperaturze zewnętrznej powietrza jego zawartość wilgoci spada do minimum.

    - przy spadku temperatury zewnętrznej wzrasta różnica w gęstości powietrza wew/zew. a tym samym wzmagamy wymianę powietrza, powodując spadek RH w domku.

    Całość powoduje spadek wilgotności drewna z uszkodzeniem lub odkształceniem drewnianych elementów posadzkowych. Warstwowe popękają lub porozwarstwiają się, natomiast lite poszczelinują.

    To takie moje spostrzeżenia zawodowe.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    To złą lambdę przyjmujesz)o jedno zero mniej)Ale myślę że to tylko chwilowe "zmęczenie materiału"
    Racja, nie sprawdziłem, oczywiscie ze 0,22

  19. #39

    Domyślnie

    tyle że nie ma za bardzo sensu prowadzić obliczeń uwzględniajacych 80W/m2 bo to nierealne.
    Jeśli ogrzewam 230m2 podłogi to przy takiej mocy jednostkowej oznaczałoby że grzałbym z mocą 18400W czyli 18,4kW.

    Zaś nawet w mrozy -15C grzeję z maksymalną mocą 5,5kW czyli 24W/m2. A nie jest to jakiś wybitnie oszczędny dom

    Natomiast im mróz większy tym powietrze w domu bardziej suche. Po pierwsze bo mocniej się grzeje a po drugie bo mrooźne powieetrze jest suche i gdy rekuperacja pompuje świeże powietrze to też osusza

    Natomiast moim zdaniem tak samo sucho byłoby w mieszkaniu przy grzaniu kaloryferami co i podłogą, lub nawet bardziej sucho przy kaloryferach. Zresztą tak rozsychającego się parkietu jak w bloku przy kaloryferach nigdy nie mam w domu przy podłodze.

    Podsumowując ogrzewana podłoga nie jest żadną przeszkodą w zastosowaniu parkietu naturalnego, desek etc

  20. #40

    Domyślnie

    Mimo iż z OZC mi wychodzi 32W/m2, to wychodzą mi pomieszczenia i po >60W/m2. Do 80W/m2 kawałek, ale już nie tak daleko

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony