dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Układanie płyt granitowych

    Witam mam przed sobą do ułożenia płyty granitowe o wym 30x30 gr 3cm, na tarasie (24m2) oraz na schodach (ok12m2).Taras jak i schody żelbet.
    Zauważyłem 2 techniki układania płyt:
    1) tradycyjnie tzn. płyty klejone do betonu na klej elastyczny do tego jakaś fuga zapewne również elastyczna - technika ta nie odbiega niczym od układania zwykłych płytek gresowych na podłodze, pamiętając oczywiście żeby pod płytkami nie było pustek
    2)- i tu jawi się problem.... U nas do kościoła są wykonane ogromne schody granitowe z tym że między płytami nie ma fugi - płyty do siebie dolegają, tak samo ułożone były schody jak byłem w szpitalu - płyty również do siebie dolegały (wiadomo jakieś milimetrowe szczeliny były ze względu na nierówności płyt) podejrzewam ze płyta granitowa jest normalnie klejona do betonu, tylko dlaczego nie ma fug??? A co związku z tym idzie płyty nie odpadły po pierwszej zimie tylko są już 15 lat i nic z nimi się nie dzieje....
    Bardzo proszę o porady i uwagi dlaczego tak jest... może jakiś sylikon jest dawany na łączeniu i płyta do płyty dopychana...?

  2. #2

    Domyślnie

    Przy płytach granitowych szczeliny wypełnia się drobnym piaskiem .

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alek16
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Lubusz
    Posty
    104

    Domyślnie

    Fuga jest najmniej wytrzymałym elementem posadzki z płytek,przy granicie kiepsko też wygląda.Położenie granitu na grzebień bez fugi (na zewnątrz) mija się z celem,bowiem zostawiamy wolną przestrzeń pod płytami gdzie wnika woda .Płytki mogą być położone na suchy beton(min. 2cm betonu) , wtedy płyta jest przyklejona idealnie na całej powierzchni,albo płyty leżą na woreczkach z betonem i woda spływa pod płytami(gruba płytka,lastryko-przy tarasach,schodach).
    Ci co uczą innych nic nie umieją,Ci co umieją...robią.

  4. #4

    Domyślnie

    Panowie byłem dziś znowu w szpitalu :/ Ale zrobiłem zdjęcia płyt granitowych które wklejam poniżej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190304_131449.jpg
Wyświetleń:	993
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	427666

    I jak są jakieś pomysły dlaczego między płytami nie ma fug i płyty nie odpadają....?
    nie wiem czego mogę tylko jedno zdjęcie wkleić, dlatego wklejami linki:
    https://ibb.co/m46MGb4
    https://ibb.co/7jZ9jmD
    https://ibb.co/T1jzc8z
    Zaznaczam że są to schody żelbetowe więc pomysł z woreczkami raczej odpada.
    Ostatnio edytowane przez fant0mas ; 04-03-2019 o 14:10

  5. #5

    Domyślnie

    W zeszłym roku widziałem przed jednym z kościołów że schody granitowe były klejone na białym kleju Kerakoll H40 nolimit, wcześniej coś tam żelbet gdzie trzeba przyszlifowywali, czymś gruntowali, fugi brak, ekipa ponoć robiąca przede wszystkim w kamieniu,
    woreczki czy suchy beton (gabka) wydają się być taką domowa rzeźbą i tylko do tych miejsc gdzie pod kamieniem jest poprawny odpływ wody (choć i tak na dłuższą metę zachodzący syf, błoto, potem mróz mogą zrobić silniejsze)

  6. #6

    Domyślnie

    nie, wyjaśnij mi proszę, jak się kładzie płytki granitowe na schodach i tarasie zewnętrznym żelbetowych na suchym betonie, wraz ze szczególnym uwzględnieniem woreczków na schodach zewnętrznych...
    Ostatnio edytowane przez edde ; 04-03-2019 o 17:38

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alek16
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Lubusz
    Posty
    104

    Domyślnie

    "woreczki czy suchy beton (gabka) wydają się być taką domowa rzeźbą "...Chyba żartujesz? I co to jest "gabka"?
    Ci co uczą innych nic nie umieją,Ci co umieją...robią.

  8. #8

    Domyślnie

    widzę, że kolejny mistrz wykasowywania własnych wypowiedzi...

  9. #9

    Domyślnie

    dobra panowie nie ma co się sprzeczać Pomóżcie rozwiązać mi mój problem....
    Mianowice jak układać i dlaczego tak można - płyty granitowe bez fug...
    Układanie w tradycyjny sposób przy grubości płyt 3cm u mnie licząc schody i taras to fuga wyjdzie pewnie min 1500zł.... więc gra jest warta świeczki

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alek16
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Lubusz
    Posty
    104

    Domyślnie

    Tak,wykasowałem bo taką mam możliwość...Bo pomyślałem sobie to co napisał autor postu,jesteśmy tutaj dla pomocy w problemie a nie żeby wywalać swoje(moje) mądrości..Co do płytek:klej kerakoll moze być BioFlex(tańszy, niż H40,) można pokusić się o zagruntowanie spodu płyt gruntem szczepnym.No i przy tradycyjnym fuga w fugę bez przesunięcia sprawdż wymiary płytek,czy nie ma za dużego rozrzutu(cięte płytki) ...
    Ci co uczą innych nic nie umieją,Ci co umieją...robią.

  11. #11

    Domyślnie

    granit ma delikatne odchyłki jest to związane z tym że to "granit" (czyt. twardy do cięcia) no i grubość ma 3cm, ale te delikatne odchyłki są toleracyjne co widać było na zdjęciach wklejonych przeze mnie - na łączeniach były widoczne szczeliny (w których nie było tej nieszczęsnej fugi

    Zdjęcie znalezione w sieci - widać na nim biały klej i znowu brak fug...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aaa.jpg
Wyświetleń:	681
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	427684
    Ostatnio edytowane przez fant0mas ; 04-03-2019 o 20:46

  12. #12

    Domyślnie

    klej musi być biały ze względu na ryzyko przebarwień klejów na szarym cemencie, osobiście jednak polecałbym H40 niż bioflex, H40 jest S1, dla mnie to jest różnica, cenowo nie mam aż tak dużych różnic jak się dobrze poszuka (latem w małym hurcie kupowałem po chyba ok 45zł brutto)
    i jeżeli będziesz robił to na klej i pierwszy raz to nie przestrasz się zaciemnienia się płyt po przyklejeniu: przy białym kleju to tylko woda którą z kleju nasiąka płyta od spodu, doba czy dwie w zaleznosci od warunków i wysycha, ten efekt widać też na wstawionej prze Ciebie fotce: rząd z lewej wcześniej położony już nasiąkł i jest ciemniejszy, dwa kolejne świeżo położone jeszcze nie nasiąkły i są jaśniejsze

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alek16
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Lubusz
    Posty
    104

    Domyślnie

    Zgadza się co do nasiąkliwości granitu,u mnie tyle,ze w kotłowni po położeniu też zmieniły odcień,ale efekt minął po kilku dniach.Kładłem pozaklasowe i fuga musiała być zastosowana ze względu na różnice w wymiarach.
    Ci co uczą innych nic nie umieją,Ci co umieją...robią.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    shockmp

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-424
    Posty
    10

    Domyślnie

    Przepraszam że odgrzebię, ale może ktoś mi powie ile takie płyty granitowe ułożone na biały klej Kerakoll H40 "bez limitów" mogą wracać do oryginalnego koloru? Mija u mnie już 3`ci tydzień od położenia płyt na tarasie i dalej wyglądają jak mokre.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony