dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie podłączenie rury do komina w stropie

    Witam, mam problem ze swoim kominkiem, który jest użytkowany zaledwie 4 miesiące. Komin mam prowadzony dopiero od stropu, kanał prostokątny, komin murowany. Rura stalowa czarna od kominka fi 150, jest wepchnięta w otwór w stropie na głębokość około 20 cm, obłożona wełną a powstałe dookoła szpary zaklejone szamotem. Niestety pod wpływem temperatury szamot popękał i zaczyna się wykruszać, podejrzewam, że kwestią czasu jest jak po prostu odleci i powstanie duża nieszczelność, która pewnie nie robiłaby problemów gdyby nie fakt, że w domu jest rekuperacja i niekiedy podczas rozmrażania pracuje na podciśnieniu, które będzie zasysać z dworu zimne powietrze oraz smród z komina. Bez naprawy tego się nie obejdzie ale jak to zrobić żeby było dobrze i szczelnie? Z góry dziękuję za każdą rade bo mi niestety brak pomysłu.
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  2. #2

    Domyślnie

    Jaki wymiar przewodu dymnego (środkowy)?
    Przecież są gotowe przejścia spalinowe z kwadratu/prostokątu na okrąg...

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Jak dobrze kojarze 14x20, musze murarza spytac zeby byc w 100% pewnym ale to chyba standardowy wymiar dla komina murowanego?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Witam, mam problem ze swoim kominkiem, który jest użytkowany zaledwie 4 miesiące. Komin mam prowadzony dopiero od stropu, kanał prostokątny, komin murowany. Rura stalowa czarna od kominka fi 150, jest wepchnięta w otwór w stropie na głębokość około 20 cm, obłożona wełną a powstałe dookoła szpary zaklejone szamotem. Niestety pod wpływem temperatury szamot popękał i zaczyna się wykruszać, podejrzewam, że kwestią czasu jest jak po prostu odleci i powstanie duża nieszczelność, która pewnie nie robiłaby problemów gdyby nie fakt, że w domu jest rekuperacja i niekiedy podczas rozmrażania pracuje na podciśnieniu, które będzie zasysać z dworu zimne powietrze oraz smród z komina. Bez naprawy tego się nie obejdzie ale jak to zrobić żeby było dobrze i szczelnie? Z góry dziękuję za każdą rade bo mi niestety brak pomysłu.
    Taki sposób budowania kominów nie jest zły, jeśli wynika z mądrości budowniczego, a nie oszczędności. Zakładając instalację wkładu z nierdzewki na całej długości od króćca piecyka lub wkładu kominkowego aż do czapy na dachu, to pod warunkiem poprawnej instalacji tego wkładu z kwasówki, może być...Niestety "poprawność" to wiedza mało powszechna, ale nie o tym gadamy....Masz komin 14 x 20, lub 14 x 27. Sprawdź.

    Potem zrób dobrze, albo tak:

    1.Dorób prostokąt z blachy o wymiarach 12 x 18 lub 12 x 25, jeśli nasze przypuszczenia dotyczące wymiarów się sprawdzą. Długość tego elementu - kilkanaście cm. W zależności od stanu tego co w suficie...

    2.Do tego prostokąta trzeba dopasować element okrągły dopasowany do rury przyłączeniowej (dospawać / zrobić przejście / zamówić w Panku). Tak by wszedł do (DO!) rury przyłączeniowej, która ma być dla "przejścia" kielichem.

    3.Przy okazji - wszystkie elementy takiego podłączenia muszą być kielichami do góry. Łącznie z króćcem na wkładzie, piecyku. Króciec ma też być kielichem! Chodzi o to by ewentualne skropliny spływały do środka, a nie na zewnątrz "systemu".

    4.Kolejny krok to owinięcie elementu prostokątnego sznurem ceramicznym miękkim o średnicy 0,8 - 1 cm. Można dospawać do prostokąta kołnierz, który będzie ogranicznikiem podczas wsuwania elementu do komina z cegieł. Ten kołnierz nie pozwoli zsunąć się sznurowi podczas eksploatacji przyłącza. Z góry można dospawać cienkie blaszki, które po zagięciu będą trzymać sznur z drugiej strony (głównie podczas manipulacji montażowych).

    5.Wyczyść (solidnie) z sadzy cegły w miejscu montażu dorabianego elementu.

    6.Przymierz wsuwając "doróbkę" miedzy cegły. Powinna lekko wchodzić.

    7.Posmaruj odtłuszczoną gliną cegły i sznur w miejscach styku obu.

    8.Wsuń element do środka. Powinien ciężko wchodzić, ale bez chamstwa

    9. Włóż łapkę do środka i wygładź krawędź powstała między cegłami a prostokątem stalowym.



    Uwagi.

    Powtórz próbę dokładając gliny, jeśli wchodzi za luźno. Jeśli luzy bardzo duże, nawiń drugi, np cieńszy sznur. Zamiast gliny możesz użyć kleju zduńskiego (Fenixsus, Vitcas...). Zaprawę szamotową zostawmy na sam koniec. "Z braku laku kit też dobry..."

    Na kominie warto zainstalować daszek, szczególnie przy wykonaniu "doróbki" z czarnej stali, a nie z nierdzewki....Czarna stal narażona na mokre warunki w kominie (zarówno te wynikające z pogody, jak i z procesu spalania), potrafi "zniknąć" po 3 latach.

    Zrób (jeśli nie masz) na obudowie kominka kratkę w takim miejscu, by kontrolować przyłącze raz w roku. Najlepiej podczas corocznego, obowiązkowego przeglądu kominiarskiego.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za pomoc i wyczerpującą odpowiedź,żałuje, że nie spytałem przed montażem bo czeka mnie rozbieranie zabudowy. Daszek na kominie mam, dość szeroki bo zanim był zamontowany kominek to w ulewy miałem kałuże pod nim. Spytam tylko, czy gdzieś w internecie można zamówić to przyłącze prostokątne? Po prostu nie orientuje się gdzie u mnie w mieście mógłbym coś takiego dorobić. Jeszcze raz dzięki za pomoc.
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Witam, mam problem ze swoim kominkiem, który jest użytkowany zaledwie 4 miesiące. Komin mam prowadzony dopiero od stropu, kanał prostokątny, komin murowany. Rura stalowa czarna od kominka fi 150, jest wepchnięta w otwór w stropie na głębokość około 20 cm, obłożona wełną a powstałe dookoła szpary zaklejone szamotem..
    Zechcesz zrobić zdjęcie i wkleić do tematu ?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Jeśli tylko przez tą wąska szczeline na kratke dam radę to pewnie. Zaraz próbuje
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture _2019-03-03-09-57-10_resized.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	6,8 KB
ID:	427611Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture _2019-03-03-09-57-32_resized.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	5,1 KB
ID:	427612
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Bardzo dziękuję za pomoc i wyczerpującą odpowiedź,żałuje, że nie spytałem przed montażem bo czeka mnie rozbieranie zabudowy. Daszek na kominie mam, dość szeroki bo zanim był zamontowany kominek to w ulewy miałem kałuże pod nim. Spytam tylko, czy gdzieś w internecie można zamówić to przyłącze prostokątne? Po prostu nie orientuje się gdzie u mnie w mieście mógłbym coś takiego dorobić. Jeszcze raz dzięki za pomoc.
    W punkcie drugim masz napisane gdzie można zamówić....przynajmniej spróbować.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture _2019-03-03-09-57-10_resized.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	6,8 KB
ID:	427611Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture _2019-03-03-09-57-32_resized.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	5,1 KB
ID:	427612

    Upewnij jak jest - czy rura od kominka wchodzi bezpośrednio w kanał komina od spodu stropu ? Na zdjęciu coś widać, ale zdjęcie nie oddaje całego widoku.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem o czym piszesz. Ta rura z tego kolanka nastawnego wchodzi od dolu do komina na glebokosc około 20 cm, oblozona jest w srodku welna a od spodu to co widac spekanie to obklejona jest szamotem. Kanal komina prostokatny, komin murowany. Zdjecia nie jestem w stanie wykonac lepszego, to co udalo mi sie zrobic to wsunalem tam twlefon i nagralem filmik z ktorego wykonalem rzuty.

  12. #12

    Domyślnie

    Jeśli jest dookoła rury wystarczająco miejsca by założyć na niej rozetę kominową uszczelnioną od spodu stropu ( pomiędzy stropem a kołnierzem rozety) warstwą wełny lub płyty krzemianowej. Jedynym problemem jest zamontowanie rozety na stałe, bo zazwyczaj jest ona tylko nasuwana na rurę. Gdyby była to taka jak tu
    https://allegro.pl/oferta/rozeta-rur...cyn-5832027592
    montaż jest prosty bo jej końcówkę (rura) wystarczy wsunąć do otworu komina i tam zamocować zaprawą szamotową \ lub gliną a jej kołnierz zakryje co trzeba i przytrzyma.
    Rozeta jest nasunięta na rurę którą już masz wsuniętą do komina.
    Ostatnio edytowane przez dolby ; 03-03-2019 o 15:47

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Zanim napisalem z prosba o pomoc tez myslalem o rozecie ale patrzac na rozwiazanie Piotra to rozeta wydaje sie polsrodkiem a chce juz to zrobic raz a dobrze bo wiaze to sie z demolka części salonu i duzym balaganem. Mam jeszcze pytanie , czy przy stropie monolitycznym komora dekompresyjna jest konieczna bo takowej niestety nie mam i czy rura dymowa nie powinna byc jakos izolowana bo wiem ze u brata tak jest zrobione? Kominek wykonywal majster od wykonczenia domu, wykonczeniowka zrobiona super ale kominek to pasmo nieporozumien i musze to wszystko poprawic poczawszy od podlaczenia do komina a skonczywszy na izolacji scian. Korzystajac z watku spytam od razu, co moze smierdziec spalenizna przy kazdym rozpalaniu? Specyficzny smrod jak przy wypalaniu piekarnika a po godzinie palenia zanika i jest ok a pozniej znowu przy nastepnym paleniu. Kominek byl wygrzewany zanim zostal obudowany.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Zanim napisalem z prosba o pomoc tez myslalem o rozecie ale patrzac na rozwiazanie Piotra to rozeta wydaje sie polsrodkiem a chce juz to zrobic raz a dobrze bo wiaze to sie z demolka części salonu i duzym balaganem. Mam jeszcze pytanie , czy przy stropie monolitycznym komora dekompresyjna jest konieczna bo takowej niestety nie mam i czy rura dymowa nie powinna byc jakos izolowana bo wiem ze u brata tak jest zrobione? Kominek wykonywal majster od wykonczenia domu, wykonczeniowka zrobiona super ale kominek to pasmo nieporozumien i musze to wszystko poprawic poczawszy od podlaczenia do komina a skonczywszy na izolacji scian. Korzystajac z watku spytam od razu, co moze smierdziec spalenizna przy kazdym rozpalaniu? Specyficzny smrod jak przy wypalaniu piekarnika a po godzinie palenia zanika i jest ok a pozniej znowu przy nastepnym paleniu. Kominek byl wygrzewany zanim zostal obudowany.
    Jeśli kominek ma być do grzania, izolowanie rury jest bez sensu. Strop trzeba dobrze zaizolować. Można zrobić komorę dekompresyjną, a rurę na tym odcinku zaizolować.

    Smród....Kominek z wełny?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Tak, z wełny. Czym zaizolować odcinek rury w komorze dekompresyjnej? Widziałem, że są takie maty ceramiczne ze sreberkiem. Nada się to?
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Tak, z wełny. Czym zaizolować odcinek rury w komorze dekompresyjnej? Widziałem, że są takie maty ceramiczne ze sreberkiem. Nada się to?
    Zanim zaczniesz dalej inwestować, trzeba sprawdzić dlaczego śmierdzi, bo to mogą być toksyny. Jakie masz kratki wlotowe w dolnej części obudowy, a jakie wylotowe u góry. Podaj wymiary i może fotki wklej....

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Dolna kratka 55x3, górne 2x 35x3, Kominek w środku wyłożony wełną PAROC, sklejone srebrnymi taśmami, zabudowa z różowej płyty regipsowej, rury czarne Darco, kominek Kratki Zuzia 12 eco. Podstawa kominka wymurowana z cegły pełnej ale jest przepływ powietrza od dołu. Zabudowa jest izolowana od strony regipsów a od strony ściany nie ( mój wymysł, chciałem, żeby ta ściana się nagrzewała i oddawała dłużej ciepło do pomieszczeń z drugiej strony ale nie przewidziałem rysowania się tynków po nagrzaniu, chociaż oddaje ciepło bardzo długo). Przy poprawie kominka chce wyizolować całość (tylne sciany murowane),

    Ten dziwny smród pojawia się tylko podczas nagrzewania, zaraz po rozpaleniu. Później moge palić długimi godzinami i już nic nie czuć.
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Panie Piotrze, mam prośbę o wskazówki jak poprawnie wykonać zabudowę z płyt GK + wełna. Jeśli będzie zbyt dużo "trudności" to zdecyduję się na zabudowę płytami Varmsen, jednak nie ukrywam, że ze względu na koszty oraz zakres prac wolałbym zabudowę GK bo przy varmsenie musiałbym wszystko burzyc, półkę na drewno i resztę zabudowy, a przy GK wszystko zostaje, zmieniam jedynie izolacje i naprawiam front.

    Co do smrodku przy rozpalaniu czy uważa Pan, że coś nie tak z zabudową i izolacją kominka-post wcześniej opisane co i jak?
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Wrzucam zdjęcia przed i po zabudowie, kiepsko widać no ale zawsze cos. Kratki wylotowe są 2 ale nie widać bo zdjęcie obcięte. Mam pytanie, gdybym decydował się na zabudowę z płyt krzemianowo wapiennych to jak wykonać ten uskok między dolną szarą zabudową a górną jasną? Na jakmiś stelażu? No bo te górne płyty chyba nie utrzymaja się w powietrzu i na czym musza sie opierac. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20181208_141344_resized.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	427858Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-93142e6926cb3858a36e86eef44ef89d-V_resized.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	86,2 KB
ID:	427859
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Panie Piotrze, mam prośbę o wskazówki jak poprawnie wykonać zabudowę z płyt GK + wełna. Jeśli będzie zbyt dużo "trudności" to zdecyduję się na zabudowę płytami Varmsen, jednak nie ukrywam, że ze względu na koszty oraz zakres prac wolałbym zabudowę GK bo przy varmsenie musiałbym wszystko burzyc, półkę na drewno i resztę zabudowy, a przy GK wszystko zostaje, zmieniam jedynie izolacje i naprawiam front.

    Co do smrodku przy rozpalaniu czy uważa Pan, że coś nie tak z zabudową i izolacją kominka-post wcześniej opisane co i jak?
    Smrodek mógł mieć przyczynę w niewłaściwej wentylacji obudowy. Jak się wełnę raz przypali, może być potem długo problem. W zeszłym roku wykonałem badania dla firmy Rockwool. Wyszedłem z założenia, że wiele ludzi będzie budować kominki z wełny ze względów ekonomicznych, więc niech to zrobią najlepiej jak można. Przebadałem wełnę kominkową w realnych warunkach na trzech stanowiskach badawczych, poddając ją obróbce termicznej trzech różnych wkładów kominkowych. Testy wykazały, że można wykonać obudowę tak, by nie generować większości problemów, które były powodem narzekań na tą technologię. Zwykle budowano nieumiejętnie, albo robili to ludzie którzy nie powinni. Owocem badan między innymi było napisanie nowej instrukcji budowy kominka z wełny i film instruktażowy. Może znajdziesz instrukcję na stronach Rockwoola, to wklej tutaj. Podyskutujemy...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony