dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 53 z 53
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Tu wychodzi brak mojej wiedzy. To co opisujesz chyba miałem na myśli pisząc punkt 2.
    Nie miałem świadomości, że są chłodnice wodne i freonowe i zafiksowałem się na tej wodzie lodowej.
    Ale właśnie chodzi o coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01a2-327x146.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	7,2 KB
ID:	447269 + Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	i-chigo-agregat-skraplajacy-cou-24cr1-a.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	8,6 KB
ID:	447268

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01a2-327x146.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	7,2 KB
ID:	447269 + Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	agregat-skraplajacy-unek-6181-gk.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	16,9 KB
ID:	447270

    Spełnia to moje wymagania o robieniu rozpierduchy bo inwazyjna częśc jest w garażu i na zewnątrz. Ale całość raczej drogo.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Tu wychodzi brak mojej wiedzy. To co opisujesz chyba miałem na myśli pisząc punkt 2.
    Nie miałem świadomości, że są chłodnice wodne i freonowe i zafiksowałem się na tej wodzie lodowej.
    Ale właśnie chodzi o coś takiego:
    Spełnia to moje wymagania o robieniu rozpierduchy bo inwazyjna częśc jest w garażu i na zewnątrz. Ale całość raczej drogo.
    A pytałeś o ceny lokalnych monterów?
    Mniej więcej 5 - 6 tys pln powinno się to zamknąć

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    To 5-6 tys. zł to dla mnie raczej drogo.
    Póki bez chłodzenia mam w domu max 24,5 st.C (w porywach 25) to się wstrzymam i ewentualnie dochłodzę podłogą.
    Ale na chłodzenie wentylacją mam pomysł, ale to przy remoncie/adaptacji strychu.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #44

    Domyślnie

    Witam.

    Mam nieco inny pomysł, chociaż podchodzący pod temat. Tak mnie naszło by przed rekuperatorem z automatycznym bypasem dać wymiennik z nierdzewki, zasilany wodą wodociągową ok. 10°C.
    Mam znajomego co robi balustrady w nierdzewce, to może by koszt wymiennika zmieścił się w cenie 300-500 zł. Wymiennik może 1 metr długości króćce Fi 150, po środku szerzej Fi 170-180 mm, ze wspawanymi wewnątrz blachami służącymi za radiator dla powietrza, po obwodzie rurki przez które przepływałaby woda z wodociągu, zanim trafiła by na potrzeby domu.
    Do CWU woda byłby wstępnie podgrzana gorącym powietrzem z dworu. A powietrze schłodzone do nawiewu. W lecie byłby to system samowystarczalny, z oszczędnością energii elektrycznej (grzanie CWU, chłodzenie powietrza). Z pewnością będzie skraplał się kondensat.
    A na zimę zawory na wodzie umożliwiające ominięcie wymiennika.

    Zastanawiam się, na ile by się to sprawdzało? Czy waszym zdaniem jest sens kombinować z taką instalacją?
    W przeciągu następnego miesiąca będę miał instalację wodną w piwnicy przerabianą i montowane PC PW - to bym kazał przygotować stosowne zawory i przyłącza.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 31-08-2020 o 12:04
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Witam.

    ......., ze wspawanymi wewnątrz blachami służącymi za radiator dla powietrza, po obwodzie rurki przez które przepływałaby woda z wodociągu, zanim trafiła by na potrzeby domu.
    .
    A ile ty zużywasz tej wody ? aby to się sprawdziło. Liczyłeś to kiedyś, ile energii jest w tej wodzie której jest może 300l przez dobę?

    Niestety nie sprawdzi się
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #46

    Domyślnie

    Nie liczyłem, bo nawet nie wiem jak.
    Może masz rację, bo i przepływ wody nie jest stały. Zużycie 4 m3 na miesiąc, to jakieś 133 L na dobę - faktycznie może się to słabo przenieść na chłodzenie.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Mam nieco inny pomysł, chociaż podchodzący pod temat. Tak mnie naszło by przed rekuperatorem z automatycznym bypasem dać wymiennik z nierdzewki, zasilany wodą wodociągową ok. 10°C.
    Żeby oddać sensowną ilość ciepła, to nie ma sensu spawanie tego - bierz jakąś nagrzewnicę samochodową. Jak największą.
    Tylko ile czasu płynie u Ciebie woda?
    I co się stanie jak zapomnisz, że w nocy ma być mróz? Woda będzie stała w chłodnicy i zamarznie. Nie dość, że rano nie ma jak się umyć, to jeszcze jak rozmarznie to będzie powódź.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Weźcie przestańcie o tym pisać - widział ktoś przepływ wody przez nagrzewnicę samochodową? - ciśnienie i wydajność - weź tym zasil dom jednorodzinny, pralkę zmywarkę czy nawet zlew lub umywalkę
    Można tak kombinować, ale tworząc wymiennik glikolowy,z wymiennikiem gruntowym czy inne osobne układy o całkiem innych parametrach wydajności itp - nie wodą bytową!!!!
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #49
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar davidcie
    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    2,5 kW przy 500 m3/h to schłodzenie powietrza o 15 st.C
    Znasz może kalkulator, który potrafi wyliczać taki spadek temperatury powietrza przy dostarczeniu jakiejś mocy chłodniczej z uwzględnieniem wilgotności powietrza i oczywiście konkretnego przepływu powietrza? Trochę pogooglałem i jakoś nic mi w przeglądarkę fajnego nie wpadło.

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    https://blaubergselector.com/heat_ex...rflow/enthalpy

    Na tej stronie możesz sobie przeliczyć - co prawda nie wprost, ale będziesz miał wszystkie dane.
    U mnie w tej chwili przepływ 282m3/h
    Temp na wejściu chłodnicy 26,7C
    Wilgotność na wejściu 64%

    Na wyjściu 15,9C/96%

    Łączna moc chłodnicza 1,68kW i redukcja wody ok 900g/h.

    Na ten moment reku robi fajną robotę bo chłodzi z mocą 1,1kW - w tym redukcja wody o ok 850g/h (chłodnica za rekuperatorem).
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Idąc dalej tropem wentylacji. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują że rekuperacja ma zbyt małe przepływy by efektywnie chłodzić. Kojarzycie może ten polski wynalazek pod marką Karino? Robią rekuperatory oraz instalacje PC. Na tym filmie pokazują jak chłodnica glikolowa zbije temp nawiewu do 16 stopni z 25 na czerpni. Oczywiście nie wiem gdzie siedzi czujnik pomiaru temp nawiewu, bo pewnie zanim dotrze do anemostatu to ponownie się ogrzeje częściowo, ale jakiś efekt na nawiewie powinien być widoczny

    https://www.youtube.com/watch?v=KtMAMa3G2lc
    Ostatnio edytowane przez exetterenak ; 14-07-2021 o 13:14

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pisałem już kilka razy - nie schłodzisz, ale osuszysz. Tylko albo aż, zależy jak na to spojrzymy.

    Dość niska temperatura DZ - pewnie dlatego, że w trakcie pracy pompy. Moje pionowe DZ puchnie przy dociążeniu chłodzeniem pasywnym, mimo, że mocno przewymiarowane.

    U mnie powietrze non stop puszczanie przez GWC, na kanale nawiewnym mam 13-16 stopni i efektu chłodu praktycznie nie czuć.Na tym filmie przy 8 stopniahc GZ taka temperatura na chłodnicy świadczy o małej wydajności samej chłodnicy - podawanie mocy bez parametrów przepływu jest od czapy. Jako instalator powinien jednak wykazać się bardziej dokładną informacją.

    Trzeba pamiętać, że zwiększając moc wentylacji większość energii idzie w zbicie od różnicy temperatury na wejściu chłodnicy, do tej w domu. Efekt chłodzenia daje tak naprawdę tylko to co poniżej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #53
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar stritek
    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    80-600
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Idąc dalej tropem wentylacji. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują że rekuperacja ma zbyt małe przepływy by efektywnie chłodzić. Kojarzycie może ten polski wynalazek pod marką Karino? Robią rekuperatory oraz instalacje PC. Na tym filmie pokazują jak chłodnica glikolowa zbije temp nawiewu do 16 stopni z 25 na czerpni. Oczywiście nie wiem gdzie siedzi czujnik pomiaru temp nawiewu, bo pewnie zanim dotrze do anemostatu to ponownie się ogrzeje częściowo, ale jakiś efekt na nawiewie powinien być widoczny

    https://www.youtube.com/watch?v=KtMAMa3G2lc
    Mam u siebie w domu i latem nawiewa mi 18 stopni. Temperatura, która się utrzymuje to 23 stopnie celsjusza.
    A kiedy człowiek świadomie poświęca się tylko temu, co jest ważne, ma poczucie sensu i zmierzania do celu.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony