dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Tom01
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-343
    Posty
    36

    Domyślnie Chłodnica / nagrzewnica przed rekuperatorem

    Proszę o pomoc w następującym problemie. Dom lekko ponad 200m^2, zainstalowany rekuperator o wydajnojci 700 m^3/h. Wg wszelkich obliczeń przewymiarowany, ale poprzednio był 2x mniejszy i w krytycznych sytuacjach nie miał "siły" dmuchnąć, kiedy była impreza, dużo ludzi itd. Ale mniejsza z tym, problem dotyczy czego innego.

    Otóż, chcę poprawić warunki pracy rekuperacji i ekonomię w kontekście skrajnych temperatur. W tej chwili przed rekuperatorem jest nagrzewnica elektryczna, która włącza się przy ujemnych temperaturach i zapobiega zamarzaniu wymiennika. Problem w tym, że to jest urządzenie oporowe, więc ciągnie "trochę" energii. Ponadto w upalne lato rekuperator zasysa z podwórka bardzo nagrzane powietrze i mocno spada komfort wentylacji. W domu jest co prawda klimatyzacja, ale jest to słabe, kiedy z anemostatów wentylacji wieje jak z suszarki i trzeba chłodzić.

    Wymyśliłem, aby układ zmodyfikować w ten sposób:

    czerpnia w ścianie -> nagrzewnica elektryczna -> klimatyzator kanałowy -> rekuperator -> nawiewy w mieszkaniu

    Wydajność klimatyzatora dobrana do wydajności rekuperatora. Nie mam pojęcia czy nie robię herezji, ale plan jest taki, że w lato do rekuperatora skieruję chłodniejsze powietrze niż nagrzane przy ścianie, a zimą poprawię ekonomię podgrzewania powietrza przy ujemnych temperaturach. Klimatyzator nie zagrzeje przy dużym mrozie, więc jako ostatnia broń, nagrzewnica elektryczna. Całością zarządzałby sterownik PLC automatyki budynkowej. Pierwotnie myślałem nad dołożeniem tylko chłodnicy freonowej na wejście rekuperatora, ale będzie kłopot podłączenia do agergatu jaki mam i stracę możliwość grzania. Co o tym myślicie?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Jak sterowana jest nagrzewnica wstępna. Czy przy ujemnych temperaturach jest włączana i tyle, czy kontroluje temperaturę powietrza wpływającego do rekuperatora .
    Chłodnica przed rekuperatorem to zły pomysł. Chłodziłbyś powietrze na wyrzutni. W rekuperatorze powietrze ogrzewałoby się powietrzem wywiewu. Chłodnicę daje się za rekuperatorem na nawiewie. Powietrze z czerpni schładza się najpierw powietrzem wywiewu a potem dodatkowo na chłodnicy.
    Takie jest moje zdanie i tam mam zrobione. Wprawdzie nie przy zastosowaniu chłodnicy kanałowe,j ale zwykłego splita zamontowanego w szafie za rekuperatorem,
    Schładza powietrze do około 10-15 stopni i to mi wystarcza. Przy okazji zmniejsza wilgotność w domu co daje dodatkowy odczuwalny komfort. Nam mały uzysk ciepła przez okna, duże okapy i balkon od południa.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Tom01
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-343
    Posty
    36

    Domyślnie

    Nagrzewnica elektryczna ma kontrolowaną temperaturę przed i za grzałką i moc regulowana płynnie sterownikiem PLC z automatyki domowej.

  4. #4

    Domyślnie

    Stermaj daj jaką fotę tej klimy w szafie - interesi mnie ten temat.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Stermaj daj jaką fotę tej klimy w szafie - interesi mnie ten temat.
    Foty zrobionej nie mam. Trzeba iść na strych do pomieszczenia rekuperatora odkręcić 16 śrub, zdjąć pokrywę i zrobić fotkę. Jak będę miał czas to podejmę się tego zadania .
    Teraz mam tylko fotkę zamkniętej szafy z czasów montażu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180131_135757.jpg
Wyświetleń:	2110
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	427670

    Zdjęcie trzeba obrócić. Nie wiem czego tak się wkleja.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 05-03-2019 o 07:49

  6. #6

    Domyślnie

    Czy w zimie też dogrzewasz się tą klimą? Jaka moc klimy? inwerter czy on of?
    Mam on ofa w piwnicy - kurzy się to bym tez pokombinował na lato.
    To może to jakoś rozrysuj jak możesz - ciekawi mnie to.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Czy w zimie też dogrzewasz się tą klimą? Jaka moc klimy? inwerter czy on of?
    Mam on ofa w piwnicy - kurzy się to bym tez pokombinował na lato.
    To może to jakoś rozrysuj jak możesz - ciekawi mnie to.
    Nie, w zimie mam nagrzewnicę wodną podłączoną pod CO. Dodatkowa pompka uruchamia się jak jest potrzeba.
    Zakupiłem takie coś: https://allegro.pl/oferta/klimatyzat...25c-7724207496
    Sam to wszystko zmontowałem i działało w lecie. Steruję aplikacją z telefonu przez WiFi.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za info. Chodzi mi bardziej o szczegóły podłączenia do układu jednostki wewnętrznej. czy ja włożyłeś do tej szafy w całości czy sam skraplacz bez obudowy?
    Jak w całości to jak powietrze lata? czy masz jakieś prowadnice powietrza? tj czy powietrze z reku idzie bezpośrednio do klimy poprzez jakiś rękaw i wylatuje do szafy i dalej do rury do rozdzielacza? czy jakoś inaczej?
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Dzięki za info. Chodzi mi bardziej o szczegóły podłączenia do układu jednostki wewnętrznej. czy ja włożyłeś do tej szafy w całości czy sam skraplacz bez obudowy?
    Jak w całości to jak powietrze lata? czy masz jakieś prowadnice powietrza? tj czy powietrze z reku idzie bezpośrednio do klimy poprzez jakiś rękaw i wylatuje do szafy i dalej do rury do rozdzielacza? czy jakoś inaczej?
    Klima po prostu schładza powietrze w szafie, a rekuperator je wtłacza do pomieszczeń. Zamontowana jest w całości kabel zasilający, rurki "freonowe" i rurka z tacy ociekowej wychodzą przez ściankę i są uszczelnione. Rurka z tacy ociekowej jest zakończona cienką rureczką fi 6 mm, aby za dużo powietrza nie uciekało.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Nie, w zimie mam nagrzewnicę wodną podłączoną pod CO. Dodatkowa pompka uruchamia się jak jest potrzeba.
    Zakupiłem takie coś: https://allegro.pl/oferta/klimatyzat...25c-7724207496
    Sam to wszystko zmontowałem i działało w lecie. Steruję aplikacją z telefonu przez WiFi.
    A jakie jest źródło ogrzewania co.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A jakie jest źródło ogrzewania co.
    Gaz ziemny niezaazotowany.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Gaz ziemny niezaazotowany.
    A dlaczego nie wspomagasz się klimatyzatorem w zimie ciepło z klimatyzatora jest chyba tańsze jak z gazu

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A dlaczego nie wspomagasz się klimatyzatorem w zimie ciepło z klimatyzatora jest chyba tańsze jak z gazu
    Ciepło z gazu w moim przypadku ma COP 3 więc nie wiem czy dużo więcej wyciągnę z tej pompy. Druga sprawa to jednostka zewnętrzna stoi na strychu przy okienku. Aby był obieg powietrza musi być otwarte dwa okienka. W zimie nie jest to wygodne. Ponadto wentylacją się trochę bawię, czyli robię różne "doktoraty". Może pomyślę i nad wykorzystaniem pompy, ale jak na razie mam tak jak napisałem.
    Doskwiera mi zapylenie a raczej zadymienie z kominów sąsiadów i nad tym teraz się skupiam.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 07-03-2019 o 08:10

  14. #14

    Domyślnie

    Ten pomysł klimą w szafie podoba mi się . Tylko pytanko jak mam rury 75mm plastikowe do pomieszczeń pe flex to są one w ciepłych pomieszczeniach nie izolowane. Czy one nie będą się wkraplać na zewnątrz ich powierzchni przy chłodzeniu?
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  15. #15

    Domyślnie

    W najbliższym czasie planuję zamontowanie nagrzewnicy/chłodnicy glikolowej tuż za zespołem filtrów i przed rekuperatorem. W zimie urządzenie bedzie robiło za nagrzewnicę wstępną, w lecie za chłodnicę.
    Żeby w lecie zwiększyć skuteczność chłodzenia planuję zrobić obieg wewnętrzny powietrza (podobnie jak w aucie). Na czerpi dam trójnik połączony z wyciągiem z klatki schodowej, za pomocą którego będzie można regulować stosunek świeżego powietrza do powietrza z obiegu wewnętrznego.
    Pomysł jest taki, że w lecie przy potrzebie chłodzenia latem trójnik ustawię w pozycji takiej, żeby minimalna ilość świeżego powietrza wpadała. Wywiew z rekuperatora na minimum, a nawiew na maksimum.
    Tym sposobem chłodnica będzie schładzać powietrze np. z 25st a nie z 30, co powinno dać zauważalną różnicę.
    Na razie takie są założenia, nie wiem jak to będzie działać. Jak będę miał wszystko uruchomione i przetestowane, to opiszę.

  16. #16

    Domyślnie

    Wystarczy mieć centralę wentylacyjną z możliwością regulacji pracy bypassu.
    Wyrzutnie i czerpnie spiąć kanałem ze szczelną przepustnicą (uszczelka na klapie)
    I masz wtedy obieg zamknięty i maksymalne wykorzystanie chłodnicy.
    Ilość powietrza świeżego, najlepiej dobrać do preferencji użytkowników domu - stopniowo zmniejszać bez informowania i czekać aż zaczną narzekać.

  17. #17

    Domyślnie

    Dziękuję za poradę, ale wolałem zamiast automatycznego bypasu kupić chłodnicę. Natomiast zamiast pobierać powietrze wewnętrzne ze smrodkiem z łazienek i kuchnii wolałem pobierać z klatki schodowej. Przy maksymalnym nawiewie rzędu 450m3/h na czas chłodzenia jak ustawię przepustnicę trójnika na ok 1/3 powietrza świeżego to myślę, że będzie ok.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Mnie łączenie kanałów wywiewnych z nawiewnymi średnio się podoba a czemu to chyba wiadomo.

  19. #19

    Domyślnie

    Słuszna uwaga.
    Jak wam w domu śmierdzi, albo macie grzyba to lepiej nie robić sobie recyrkulacji.

  20. #20

    Domyślnie

    Kto kuma jak czytać wykres molliera. Chodzi mi o możliwość wkroplenia się na przewodach peflex w domu ( tak gdzie sa nieizolowane). Np temperatura w domu 23 stopnie - do ilu stopni można schłodzić powietrze żeby na rurach się nie wykropiło? Chodzi mi jak sie wyznacza punkt rosy?
    Ostatnio edytowane przez kudlaty69 ; 11-03-2019 o 09:24
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony