dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafikz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    kamien pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    31

    Domyślnie Duris 3 szyty na miarę.

    Pomożecie? Pomożemy próba sił i walka z własnymi słabościami.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafikz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    kamien pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Sory za pierwszy post, nie wiedziałem jak działa to forum
    Za namową jednego z forumowiczów zakładam dziennik budowy.

    Po świętach wielkanocnych, około 23 kwietnia, zaczynamy z żoną własnoręcznie budowę domku. Będzie to Duris 3 w wersji zmodyfikowanej.

    Jak tylko ogarnę hosting zdjęć to wrzucę kilka wizualizacji DIY, plan zagospodarowania, rozkład pomieszczeń.

    Plan na chwilę obecną jest taki: man czas do września na wybudowanie od zera tego budynku (16x10m) do stanu surowego otwartego. Na pewno muszę również wybudować fundamenty garażu (9x6m).

    Charakter mojej pracy zawodowej pozwoli mi pracować na budowie całe dnie, od poniedziałku do niedzieli.

    Mam nadzieję, że mogę liczyć na Waszą pomoc, bo "nie jestę ekspertę" i będę miał maaaaasę pytań.

    Pozdrawiam wszystkich czytających
    Rafał

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafikz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    kamien pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    I mam już kilka pytań na start. Pamiętajcie, nie ma głupich pytań, więc proszę o wyrozumiałość.
    1. zbrojenie ław - spawać na łaczeniach? Zamierzam użyć go jako uziomu, zresztą tak mam w projekcie, więc spawanie w teorii zachowałoby "ciągłość przewodzenia"
    2. Dołączyć mam płaskownik 40x4 FeZn. Przyspawać go? Są jakieś łączniki skręcane? Jakimi elektrodami spawać? Najzwyklejszymi do stali? (Mam zwykłą spawarkę inwerterową) zabezpiecza się jakoś taki spaw?
    3. Ten płaskownik umiejscowić blisko pomieszczenia w którym będzie rozdzielnia elektryczna?
    4. W górę prowadzić go po wewnętrznej stronie ściany fundamentowej? Czy po zewnętrznej? A jeśli po zewnętrznej to między bloczami a styropianem? Czy całkowicie "w piachu" czyli na zewnątrz wszystkich warstw?
    5. Jak dać izolację pionową? Chciałem dać jakąś masę kmb (wiem, że drogo ale mam mokrą działkę) od wewnątrz i na zewnątrz, potem na zewnątrz już 10 cm styropianu (xps czy eps?), A na koniec folię kubełkową (odwieczne pytanie - w którą stronę kubełki? Ja bym dał wypustkami w stronę styro).

    Pozdrawiam,
    Rafał

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    W końcu dziennik i w końcu "takli sam" projekt na poczatek mogę trochę podpowiedzieć.

    1. zbrojenie ław - spawać na łaczeniach? Zamierzam użyć go jako uziomu, zresztą tak mam w projekcie, więc spawanie w teorii zachowałoby "ciągłość przewodzenia"
    jak Ci dobrze idzie to spawaj, nie wiąż, będzie szybcej i sztywniej.
    2. Dołączyć mam płaskownik 40x4 FeZn. Przyspawać go? Są jakieś łączniki skręcane? Jakimi elektrodami spawać? Najzwyklejszymi do stali? (Mam zwykłą spawarkę inwerterową) zabezpiecza się jakoś taki spaw?
    spawanie chyba zniszczy ocynk, ja bym dał złącze skręcane, kupisz w każdej dobrej hurtowni elektrycznej
    3. Ten płaskownik umiejscowić blisko pomieszczenia w którym będzie rozdzielnia elektryczna?
    najlepiej pod rozdzielnią od wewnątrz
    4. W górę prowadzić go po wewnętrznej stronie ściany fundamentowej? Czy po zewnętrznej? A jeśli po zewnętrznej to między bloczami a styropianem? Czy całkowicie "w piachu" czyli na zewnątrz wszystkich warstw?
    jw
    5. Jak dać izolację pionową? Chciałem dać jakąś masę kmb (wiem, że drogo ale mam mokrą działkę) od wewnątrz i na zewnątrz, potem na zewnątrz już 10 cm styropianu (xps czy eps?), A na koniec folię kubełkową (odwieczne pytanie - w którą stronę kubełki? Ja bym dał wypustkami w stronę styro).
    możesz zrobić na produktach izoplastu, ewentualnie z taką specjalną "fizeliną", znowu jak woda to XPS, jezeli upierasz sie przy folii to oczywiscie tak jak piszesz wypustki w stronę styro, bo przecież to jest po to żeby ewentualna wilgoć miała którędy odparować

    no i znowu, jeżeli masz ciężkie warunki gruntowe to dlaczego nie płyta ? A jak ten grunt dokładnie, masz badania ?
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafikz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    kamien pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Dzięki Sebastian. Na Ciebie zawsze można liczyć.
    1) zbrojenie będzie gięła i kręciła moja żonka chcemy mieć gotowe zanim wrócę do kraju. Więc raczej spawanie tylko w rogach/na łączeniach. Chociaż przyznam że kuszące byłoby spawanie całości.
    2) dlatego nie chcialem spawac tego plaskownika. Są zaciski, wiem czego szukać. O takie odpowiedź nic nie robiłem dzieki
    5) nazwa firmy jest wlasnie tym czego oczekiwalem. Bo wszyscy pisza "masa kmb" a nikt nic konkretnego nie podaje

    Dlatego nie płyta booo troche przespałem ten temat przy składaniu pozwolenia na budowę. A teraz juz za późno, bo musimy juz zacząć poza tym projekt płyty i badanie gruntu kosztuje budynki wokół stoją na fundamentach od 100 lat (poniemieckie) i nic im nie jest wiec przyznam że skąpstwo w postaci pewnie 2k pln jest ryzykiem. Mam nadzieje że nie będzie niespodzianek:/ grunt to glina.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafikz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    kamien pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Kolejne pytanie.
    Zmienilismy strop na nośny. Chcielismy też, aby nie był, jak w oryginale, wieszany na wieszakach od boku wieńca, tylko żeby belki stropowe leżały sobie na wieńcach i podciągach. I tak projektant wykonał- belki 14x24 leżące. Niestety dopiero teraz zauważyłem, że murłata jest położona na belkach! Czy to jest na pewno bezpiczne? Przecież wieniec jest spięty na scianach szczytowych a także przy salonie idzie jeszcze jeden przez szerokosc domu. Czy takie belki (ok jest ich duzo) zapobiegną rozłażeniu się dachu na boki? A jeśli tak, to nie powinno się tych belek spiąć/skręcić żeby stanowiły 'jedną długość"? Bo w tej chwili to sobie leżą trzy obok siebie mniej więcej jak -_- .wiecie co mam na mysli.
    Kolejne pytanie - co z kotwami do murłat wychodzącymi z wieńców? Przecież będą przez 24cm "wisiały" w powietrzu. Zasada dzwigni i murłata będzke chciała uciec na zewnątrz. I ostatnie pytanie - odstępy między belkami stropowymi pod murłatą zalepić czym? Solbetem chyba, bo to akurat 24cm wysokosci?
    Yhhhhh co patrze uważniej na ten projekt to wiecej baboli znajdhje.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    To ze masz juz pozwolenie na budowe nie blokuje wykonania plyty. Ale juz nie cisne
    Fajnie jakbys pokazal jakies rzuty, latwiej by bylo. Z tego co piszesz to fakrycznie dziwne, o takie rzeczy konstrukcyjne pytaj kierownika budowy! Mi sie wydaje ze ta murlata powinna byc kotwiona do wienca wlasnie przez te belki stropowe.
    Powiedz a czemu nie chcesz zrobic wiazarow z poddaszem uzytkowym??? Szybciej, bez kombinacji i patrzac na przekroje belek ktore masz pewnie i taniej

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafikz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    kamien pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Zapytamy kiera. Ale chciałem się poradzić, czy moje wątpliwości są słuszne.
    Nie dorzucę narazie zdjęć, bo nie mam hostingu a wykupie go sopiero w przyszłym tygodniu bo teraz net mam taki że strona forum ładuje się 10 minut ale whatsapp działa a to dla mnie najważniejsze
    Też bym właśnie kotwił przez belki, a je same spiął razem. I raczej taką koncepcję przedstawimy kierbudowi.
    Nad wiązarami się zastanawialiśmy. Ale chieliśmy mieć konstrukcję dachu niezależną od konstrukcji stropu. Na górze na pewno zrobimy sobie przynajmniej dwa pokoje i łazienkę

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafikz Zobacz post
    Kolejne pytanie.
    Zmienilismy strop na nośny. Chcielismy też, aby nie był, jak w oryginale, wieszany na wieszakach od boku wieńca, tylko żeby belki stropowe leżały sobie na wieńcach i podciągach. I tak projektant wykonał- belki 14x24 leżące.
    Jako właściciel takiego stropu mogę coś powiedzieć.

    Cytat Napisał rafikz Zobacz post
    Niestety dopiero teraz zauważyłem, że murłata jest położona na belkach! Czy to jest na pewno bezpiczne? Przecież wieniec jest spięty na scianach szczytowych a także przy salonie idzie jeszcze jeden przez szerokosc domu. Czy takie belki (ok jest ich duzo) zapobiegną rozłażeniu się dachu na boki? A jeśli tak, to nie powinno się tych belek spiąć/skręcić żeby stanowiły 'jedną długość"? Bo w tej chwili to sobie leżą trzy obok siebie mniej więcej jak -_- .wiecie co mam na mysli.
    Murłata na belce jest ok, Jeżeli jest taka możliwość daj belki od ściany zewnętrznej do zewnętrznej lub złącze ciesielskie i śruba w miejscu podparcia. U mnie belki idą od ściany zewn do zewn, wieńce są zbrojone dodatkowo do pracy w bok a murłata kręcona dodatkowo do belek. Ale u mnie są długie ściany bez przesztywnień. Tak czy inaczej to rola projektanta żeby dostarczył Ci bezpieczne rozwiązanie.

    Cytat Napisał rafikz Zobacz post
    Kolejne pytanie - co z kotwami do murłat wychodzącymi z wieńców? Przecież będą przez 24cm "wisiały" w powietrzu. Zasada dzwigni i murłata będzke chciała uciec na zewnątrz. I ostatnie pytanie - odstępy między belkami stropowymi pod murłatą zalepić czym? Solbetem chyba, bo to akurat 24cm wysokosci?
    Yhhhhh co patrze uważniej na ten projekt to wiecej baboli znajdhje.
    Kotwy sobie poradzą. Tylko nie pożałuj i kup fi 18 lub więcej. Ważna rzecz, jeśli drewno nie będzie z suszarni dokręcić wszystkie ekotwy po roku i potem po dwóch latach. Można się zdziwić o ile kurczy się mokre drewno. Na belkę na sztorc z wilgotnego drewna będą działały bardzo duże siły skręcające więc solbet po prostu pokruszy, pomiędzy belki wstawić krótsze odcinki tych samych belek. U mnie w paru miejscach cieśle tego nie zrobili nad kotłownią i poskręcało masakrycznie.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafikz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    kamien pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Czesc, Panie Seler

    Dzieki wielkie za odpowiedź. Bardzo cenne uwagi - nie znam nikogo jak narazie z drewnianym stropem w tym stylu.

    W naszym projekcie oprocz wieńca dookoła budynku po ścianach zewnętrznych, idą jeszcze dwa po długości, od szczytu do szczytu. A dodatkowo całość jest spięta jeszcze jednym wieńcem równoległym do ścian szczytowych. Więc belki stropowe są zaplanowane w trzech elementach patrząc od lewej do prawej.

    Jak dozbroić wieńce do pracy w bok? Jakieś zygzakowate pręty się wstawia?

    Jaki masz rozstaw belek? I jaki wymiar? Ja mam co 61cm, wymiar 14 szerokie na 24 wysokie.

    Rada z wypełnieniem przestrzeni drewnem z belek jest bardzo cenna. Faktycznie bk popękałby.

    Chciałem drewno kvh na dom. Wiec nie wyschłoby za mocno

    Po rozmowie z żoną postanowiliśmy jeszcze sprawdzić ceny wiązarów. Może troche nie po naszej myśli, biorąc pod uwagę późniejszą adaptację. Ale z drugiej strony postawienie więźby w dwa dni a nie w dwa tygodnie kusi bardzo a cenowo pewnie wyjdzie bardzo porównywalnie.

    Jak bede wiedział wiecej na pewno się podzielę.

    Przy okazji pytanie mam tak bardziej ogolne.

    Ile i jakie robic przepusty? Oprocz kanalizy, bo to wiadomo. Jakie peszle, żeby w to później coś wprowadzić?
    - prąd,
    - woda,
    - ogrzewanie ciągnięte z garażu (zasilanie i powrót),
    - wyjście na gwc do pompy ciepła (kto wie, może się zdecydujemy?)
    - wyjście na zasilanie ogrodu/podjazdu/itd
    - cos jeszcze?

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Drewno kvh... kto bogatemu zabroni

    Belki stropowe mam 26x10

    Wieniec do pracy "na boki po prostu dozbraja się dodatkowymi prętami na boku ulegającemu rozciąganiu

    U mnie ciesle 250m2 stropu i więźbę pod 500m2 dachu postawili od pn do pt...

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arturo13

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    213

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem problem z tymi belkami. Ja zrobiłem to tak że belki stropowe oparłem na wieńcu 10 cm, murłatę dałem na 14 cm wieńca od zew ściany i tyle. A że belki stropowe mam 22 cm wysokie to murłatę zrobiłem 22 cm na 14 cm.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafikz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    kamien pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Murłata z tego co wiem powinna lezec na srodku wienca - tam gdzie jest zbrojenie. Odsuniecie jej na bok chyba nie jest dobrym pomyslem. Ale w sumie to tylko moje domysly - nie mam nic na poparcie swoich slow

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafikz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    kamien pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Z tym dozbrajaniem na rozciaganie - no przecież. Nie pomyslalem o tym a to logiczne przeciez

    Co do drewna kvh to z tego co na szybko patrzylem nie jest to jakos tragiczne. Chyba ze w ofercie oszukiwali ale bylo napisame 24.80 za 1mb , 8x20.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Co daje 1550 za kubik... ja płaciłem 700 a miałem 40 kubików....

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Jezeli faktycznie myslisz o kvh to wiazary z drewna C24 wyjda duzo taniej, szybciej i lepiej. Ogarnij to juz teraz bo przy wiazarsch nie trzeba tylu podpór, a co za tym idzie mniej fundamentow, cieńsze sciany i mniej wieńców.
    Jedynym minusem to teoretycznie mniej miejsca na poddaszu ze wzgledu na kratownice, ale to tylko powierzchnia zazwyczaj ponizej 1m, wiec i tak malo uzyteczna....

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arturo13

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    213

    Domyślnie

    Odbyłem trochę rozmów na temat montowania murłaty po krawędzi wieńca i stąd taka decyzja. KVH a C24 (z papierem) brałbym które tańsze.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafikz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    kamien pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Spoko, ja jeszcze nie gadalem na ten temat wiec kazda uwaga jest cenna
    Nie moge dodawac postow bo internet mam tak slaby ze nawet zalogowac sie nie moge.
    W kazdym razie aktualny progress :
    Zakupiona stal fi6 na strzemiona, a same strzemiona na ławy domu i garazu pogięte
    Przy okazji zakupiona zostala gietarka polecona przez kolege Sebastiana. Sprawuje sie znakomicie.
    Troche wycen dostalismy.
    W tym tygodniu musimy zakupic dachowke bo w nastepnym bedzie juz drozsza jednoczesnie prawdopodobnie zamowimy i reszte materialow na sso.
    Zbliza sie wielki dzien

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafikz

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    kamien pomorski
    Kod pocztowy
    72-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Czesc.
    Na chwilę obecną postęp prac jest następujący:
    - zakupiona stal fi6 na strzemiona, przygotowane strzemiona do zbrojenia ław na garaż i dom,
    - prawie uporządkowana działka,
    - zamówiona dachówka na dom i garaż,
    - zdobyte wyceny i postanowione gdzie ktore materiały kupic.

    W tym tygodniu - ustalenie terminow z geodetą, koparkowym. Zamówienie bloczkow betonowych, bk, stali pozostałej, drewna szalunkowego. I pozostalych elementow wymaganych do zakonczenia fundamentow (izolacja hydro i termo, drenaż, uziom, kanalizacja, cement itd). Oraz zamowienie garazu blaszanego.
    Pozdrawiam, Rafał

  20. #20

    Domyślnie

    Przywitam się tutaj Witamy w gronie Ale że tak powiem jestem wzrokowcem i czekam na zdjęcia!
    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony