dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    5y1w3k

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    56

    Domyślnie problem z dylatacją

    mam świeżo położoną posadzkę (jastrych cementowy z miksokreta) a w niej ogrzewanie podłogowe (kable grzejne). problem jest niestety taki, że posadzkarz w miejscach gdzie zrobił dylatacje nie umieścił kabli w peszle.
    pytanie mam jak mocno pracuje taka wylewka? czy jest możliwe zerwanie kabla? co robić w takim przypadku? kuć posadzkę i wsadzać peszle, zszyć dylatację, czy nic nie robić, bo nic się nie powinno złego wydarzyć?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A ja zapytam tak, w jaki sposób wykonane jest to ogrzewanie? bez projektu? skoro zaleceniem jest, że kable grzejne nie mogą przechodzić przez dylatację?

    "Szczeliny dylatacyjne wymagane są w podłogach o dużych powierzchniach i niekorzystnym stosunku boków (duże dysproporcje w długości sąsiadujących ścian) niezależnie od rodzaju systemu grzewczego. Kabel grzejny nie może przechodzić przez szczeliny dylatacyjne, należy zastosować osobne zestawy kabla grzejnego w poszczególnych polach powstałych po dylatacji powierzchni."
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jeszcze jest taka informacja , a w Twoim zapytaniu nie piszesz nic o powierzchni ogrzewanych , być może są one "niewielkie" i "kształtne" i nie ma, aż takiego zagrożenia ruchem posadzki. Napisz również jak gruba jest ta wylewka czy taka zwykła 5 - 7 cm czy akumulacyjna.powyżej 10 cm.

    "Ogrzewanie bardzo dużych powierzchni wiążę się często z koniecznością przeprowadzenia kabla zasilającego przez dylatację. W takim przypadku należy stosować rurki ochronne z twardego materiału (stalowe lub z twardego PCV o średnicach umożliwiających swobodne przeprowadzenie kabla). Zalecane jest stosowanie dwóch odcinków rurek o różnych średnicach (połączenie na zakładkę)."

    Może okazać się , że dla świętego spokoju warto jest odkuć i zabezpieczyć przewody jednak wiąże się to z ryzykiem ich uszkodzenia chyba, że masz dobrą dokumentację fotograficzną, lub po prostu przez dylatację je widać. W innym przypadku można jeszcze odszukać detektorem do wyszukiwania przewodów w tynku.

    Zastanawiam się jak Ci doradzić , aby nie zrobić więcej szkód niż pożytku, jednak jak wiem wszystkie opracowania odnośnie montażu elektrycznego ogrzewania wymagają dla przewodów zasilania dylatacji, i zakazują dylatacji na obwodach kabli grzejnych - jak zresztą napisałem powyżej.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc, to zostawiłbym to teraz, jak jest.
    Zawsze się może okazać, że nic się nie będzie dziać i kucie nie będzie potrzebne.
    Jeśi planujesz tam położyć kafle - zaopatrzyłbym się w zapasowe, na wypadek konieczności odkuwania

    W ilu miejscach dylatacja kabel przechodzi przez dylatację ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pozszywałbym te dylatacje i zrobił we właściwych miejscach.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    5y1w3k

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    Powierzchnie ogrzewane nie są duże, ale dylatacje mam poprowadzone praktycznie w przedłużeniu każdej ściany. Jak na rysunku. I pechowo kabel w kazdej przechodził przez dylatację, bo jest to akurat jeden kabel- kuchnia/korytarz, ale jeszcze jak beton był świeży to kazałem to wydłubać i ponakładać peszle. Niestety jedno miejsce- to pod oknem zostało niechcący ominięte
    I w sumie to tak naprawdę mam zmartwienia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20190309-123038_Gallery.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	63,4 KB
ID:	427882dwa... jak się będzie zachowywał sam beton w naruszonych miejscach i po drugie to o czym już pisałem, czyli jak ewentualny praca betonu będzie miała wpływ na kabel w szczelinie pod oknem 2,4m, kabel na siatce co 15cm

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał 5y1w3k Zobacz post
    jeszcze jak beton był świeży to kazałem to wydłubać i ponakładać peszle.
    Na część grzewczą kabla? To masz spore szanse na przegrzanie wcześniej czy później. Gwarancji oczywiście nie uznają, bo to niezgodne z instrukcją. W peszel można wkładać tylko kabel zasilający (dobieg).


    Cytat Napisał 5y1w3k Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20190309-123038_Gallery.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	63,4 KB
ID:	427882
    To dylatacje masz tam, gdzie powinny być. To kable masz źle ułożone, skoro przechodzą przez te miejsca. Pretensje do tego, co projektował układ kabli. Bo co z tym zrobić to nie mam pojęcia, skoro dylatacji nie ma gdzie przesunąć i są prawidłowo umiejscowione.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    5y1w3k

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    No to ogólnie dupa. Poczekamy, zobaczymy. Zostaje mieć nadzieję, że będzie ok. Nie będę skuwał całej posadzki, żeby zmienić położenie, źle położonego jak na to wychodzi, kabla.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał 5y1w3k Zobacz post
    Poczekamy, zobaczymy. Zostaje mieć nadzieję, że będzie ok.
    Możesz mieć nadzieję, ja bym nic nie robił, odcinek jest wyjątkowo krótki, pomieszczenie kształtne, a ściana fundamentowa blisko - nic nie powinno się dziać niepokojącego.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    5y1w3k

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Nowa Sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Możesz mieć nadzieję, ja bym nic nie robił, odcinek jest wyjątkowo krótki, pomieszczenie kształtne, a ściana fundamentowa blisko - nic nie powinno się dziać niepokojącego.
    dzięki

  11. #11

    Domyślnie

    Hej, jak tam kabelki działają jeszcze? Widzę że z tego samego miasta jesteśmy pamiętasz może co za magik zakładał Ci te kable? Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony