dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PiKa89

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Kod pocztowy
    47-208
    Posty
    2

    Domyślnie Instalacja wodna na rurkach PEX + cyrkulacja

    Witam wszystkich serdecznie jestem nowy na forum, proszę o odrobinę wyrozumiałości jeżeli coś napisałem nie tak jak trzeba.
    Jak każdy facet chciałbym zrobić coś samodzielnie w swoim domu i właśnie pojawiła się taka szansa.

    Zamierzam wykonać instalację wodna na piętrze mojego remontowanego domu (tak jak narysowałem w załączniku).
    Bardzo proszę fachowców o pomoc w temacie:
    - średnic rur jakie powinienem zastosować??
    oraz
    - czy cyrkulacja wykonana w ten sposób będzie skuteczna (pompka cyrkulacyjna ma być zainstalowana na parterze przy bojlerze)??
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rzut piętra - woda.jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	83,6 KB
ID:	428042  
    Ostatnio edytowane przez PiKa89 ; 14-03-2019 o 10:57

  2. #2

    Domyślnie

    Średnicę jak najmniejszą tzn 16mm aby zład wody był jak najmniejszy, wtedy możliwe bedzie też korzystanie bez cyrkulacji. Im cieńsze rury tym mniejsze straty ciepła. Masz do wyboru PEX16 (w którym na złączkach są naprawde spore przewężenia) albo zgrzewane PP gdzie na mufach nie ma żadnych przewężeń. ja bym brał najcieńsze PP

  3. #3

    Domyślnie

    Ja bym inaczej poprowadził mianowicie od bojlera po najkrótszej drodze do kranu kuchni dzieki temu cyrkulacja nie bedzi potrzebna. Nie puszczałbym też rur w ścianach zewnętrznych bo są one najzimniejsze i beda wychładzać wode. Schowałbym je w podłodze w styropianie

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PiKa89

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Kod pocztowy
    47-208
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, a co ze spadkiem ciśnienia przy korzystaniu np. z 2 punktów jednocześnie??
    Myślę o pex 20 a na cyrkulacje pex 16

    Podłogi są drewniane (legar+osb+płytka/panel) i nie ma możliwości poprowadzenia w nich rur (kolidują z legarami).
    Na ścianie zewnętrznej będzie 15-20 cm styropianu...

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Chciałem odświeżyć temat CWU na rozdzielaczach z systemie PEX. Jakie rury i złączki są obecnie polecane? Wavin tigris, Kan Therm press, czy może jakiś inny producent (kisan, rehau, hertz)?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony