dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 21
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 417
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał stefmat Zobacz post
    Do tej pory jedyne dostosowanie z Tauronem, po zakupie samochodu elektrycznego to przejście na taryfę G-12 W. Powinno to mi się opłacić, przy systematycznym , nocnym ładowaniu 90 KW.
    Ale , po założeniu paneli elektrowoltaicznych, przy ładowaniu "własnego" prądu bądź zwrotu 80% z Taurona nie będę miał kosztów ładowania samochodu, bo przecież sam go wcześniej wyprodukowałem. Pytanie jest więc: czy mogę rozliczać jako koszty produkcji prądu? Ale jako branża bezvatowska. Jak to zrobić?
    Czy udało mi się trochę przybliżyć problem? Miłego,
    Rozumiem, że chodzi Ci o DG? Proponuję zasięgnąć języka w swoim biurze rachunkowym - za to m.in. pobierają wynagrodzenie.
    Natomiast wg mojej wiedzy nie ma takiej możliwości, żeby korzystając z prywatnej instalacji PV odliczać koszty "tankowania" prądu (brak faktury za zużyty prąd => brak możliwości odliczeń). Przy czym nawet jeśli nie masz instalacji PV, w zależności od inwencji US może zdarzyć się, że będziesz musiał w jakiś sposób udowodnić, że pobrany prąd zasilił EV, a nie np. prywatną lodówkę. Chyba, że jest to DG pełną gębą i cały lokal jest na potrzeby DG, wraz z licznikiem.
    Jakimś wyjściem jest założenie PV na firmę, w tym przypadku obejdziesz problem, gdyż sama instalacja będzie amortyzowana w kosztach.

    Tak czy owak, zadaj pytanie swojej księgowej.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  2. #62

    Domyślnie

    Z tego co się orientowałem to korzystniej G11, ale G12w oczywiście też można. Każdą taryfę z grupy G czyli taryf domowych możesz mieć przy PV

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radomir78 Zobacz post
    Z tego co się orientowałem to korzystniej G11, ale G12w oczywiście też można. Każdą taryfę z grupy G czyli taryf domowych możesz mieć przy PV
    Tak przy G11 szybciej się PV "zwróci".
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radomir78 Zobacz post
    Z tego co się orientowałem to korzystniej G11, ale G12w oczywiście też można. Każdą taryfę z grupy G czyli taryf domowych możesz mieć przy PV
    A dlaczego korzystniej g-11 od g-12w ? U jakiego OSD?

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radomir78 Zobacz post
    Każdą taryfę z grupy G czyli taryf domowych możesz mieć przy PV
    Nie, nie możesz mieć G12as. I nie możesz zmienić sprzedawcy prądu mając PV.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Przy podejmowaniu decyzji o wyborze tej, czy innej taryfy z serii G12 nie bez znaczenia jest z jakim Operatorem mamy podpisaną Umowę Kompleksową.
    Odsyłam do artykułu:

    http://gramwzielone.pl/trendy/25752/...-w-taryfie-g12

    Ja niestety mam umowę z Tauronem.
    Mam Taurona.
    Według linku, rozliczenie jest proporcjonalne do zużycia w poszczególnych taryfach.
    Aktualnie na cały rok potrzebuję 10 tys kWh.
    1000 kWh w drogiej, 9000 kWh w taniej.
    Teoretycznie zakładam instalację 4kWp.
    Po zbilansowaniu o 20%, do wykorzystania będzie 3200kWh.
    Z czego tylko 320 kWh przypadnie na drogą taryfę, gdzie realnie przy g12 80% produkcji będzie w drogiej.
    Czyli zamiast 2500kWh w drogiej, dostanę tylko te marne 10% (320).
    Tak jest faktycznie w Tauronie?
    Dobrze to zrozumiałem?

    Jeśli tak, to nie ma sensu iść w taki układ z ZE.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 17-12-2019 o 00:00
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Mam Taurona.
    Według linku, rozliczenie jest proporcjonalne do zużycia w poszczególnych taryfach.
    Aktualnie na cały rok potrzebuję 10 tys kWh.
    1000 kWh w drogiej, 9000 kWh w taniej.
    Teoretycznie zakładam instalację 4kWp.
    Po zbilansowaniu o 20%, do wykorzystania będzie 3200kWh.
    Z czego tylko 320 kWh przypadnie na drogą taryfę, gdzie realnie przy g12 80% produkcji będzie w drogiej.
    Czyli zamiast 2500kWh w drogiej, dostanę tylko te marne 10% (320).
    Tak jest faktycznie w Tauronie?
    Dobrze to zrozumiałem?

    Jeśli tak, to nie ma sensu iść w taki układ z ZE.
    W PGE jest bilansowanie taryfowe, ale ponoć bo jeszcze nie testowałem jeżeli wykorzystasz cały opust w I strefie to odejmują od II, Ja mam instalację 4 kWp a zużycie ok 7MWh mna rok w strukturze 30/70 stref i dla mnie ma to sens , Powinienem wyprodukować 4MWh wraz z auto konsumpcja i opustami pokryje całe zużycie w I strefie i reszta pójdzie z II może z 1 MWh ? zobaczymy zostało by mi ok 3MWh II strefy do opłacenia plus opłaty abonamentowe miesięczne. Dalsze rozbudowywanie instalacji póki co nie ma sensu i zwrot się wydłuża.

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    W PGE jest bilansowanie taryfowe, ale ponoć bo jeszcze nie testowałem jeżeli wykorzystasz cały opust w I strefie to odejmują od II
    To potwierdzona informacja, że tak właśnie wygląda rozliczenie prosumenta w PGE przy taryfie dwustrefowej ?

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał RRR. Zobacz post
    To potwierdzona informacja, że tak właśnie wygląda rozliczenie prosumenta w PGE przy taryfie dwustrefowej ?
    Jak zapałce pierwszą fakturę z nowej umowy i zaistnieje taka sytuacja to dam znać.

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Mam Taurona.
    Według linku, rozliczenie jest proporcjonalne do zużycia w poszczególnych taryfach.
    Aktualnie na cały rok potrzebuję 10 tys kWh.
    1000 kWh w drogiej, 9000 kWh w taniej.
    Teoretycznie zakładam instalację 4kWp.
    Po zbilansowaniu o 20%, do wykorzystania będzie 3200kWh.
    Z czego tylko 320 kWh przypadnie na drogą taryfę, gdzie realnie przy g12 80% produkcji będzie w drogiej.
    Czyli zamiast 2500kWh w drogiej, dostanę tylko te marne 10% (320).
    Tak jest faktycznie w Tauronie?
    Dobrze to zrozumiałem?

    Jeśli tak, to nie ma sensu iść w taki układ z ZE.
    Tak wygląda teoretycznie. Jednak w życiu jest trochę inaczej.
    Jeśli będzie słońce i wtedy pobierasz prąd (te godziny dziennej - 1000 kWh w drogiej) to wtedy nie cała energia z falownika przechodzi przez licznik. Może się okazać, że w czasie roku Twoje rejestrowane zużycie w drogiej znacząco spadnie. Ale jeśli pozostanie z 500 kWh wg licznika to reszta obliczeń jest prawidłowa (3500 kWh - 20 %) podzielone na proporcję zużycia między odnotowanym zużyciem w poszczególnych taryfach.
    Czas amortyzacji PV - w latach świetlnych...

    Jedyna szansa dla takich, jak Ty - czekanie na pozew zbiorowy i wygranie sprawy w niezależnym Sądzie.
    Część pracowników firmy doskonale zdaje sobie sprawę, że rozliczenie proporcjonalne jest niezgodne z prawem. Wystarczy zsumować kilka rachunków i okaże się, że wynik zsumowanego zużycia w poszczególnych taryfach jest różny liczony łącznie i w rachunkach oddzielnie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #71

    Domyślnie

    Koledzy, szukam porady.
    Jestem aktualnie po montażu instalacji 9,75
    Roczne zużycie mamy na poziomie ~13-14
    Jest to dom powiedzmy 2 rodzinny oraz za dnia prowadzona jest działalność (dochodzi praca kilku komputerów, światła sporo)
    W części domu mamy podłogówkę, reszta grzana jest gazem. Nie znam realnego stosunku zużycia z podziałęm na pory dnia..
    Do tej pory mieliśmy G11, bo jakoś tak pozostało.. rozmyślam nad sensem G12 lub G12W.
    Być może w przyszłości pojawi się auto elektryczne, gdzie ładowanie może nie będzie częste (niskie przebiegi) ale może być dostosowane do pory dnia/nocy

    Jakieś porady?

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    W PGE jest bilansowanie taryfowe, ale ponoć bo jeszcze nie testowałem jeżeli wykorzystasz cały opust w I strefie to odejmują od II, Ja mam instalację 4 kWp a zużycie ok 7MWh mna rok w strukturze 30/70 stref i dla mnie ma to sens , Powinienem wyprodukować 4MWh wraz z auto konsumpcja i opustami pokryje całe zużycie w I strefie i reszta pójdzie z II może z 1 MWh ? zobaczymy zostało by mi ok 3MWh II strefy do opłacenia plus opłaty abonamentowe miesięczne. Dalsze rozbudowywanie instalacji póki co nie ma sensu i zwrot się wydłuża.
    A w jakich okresach masz to rozliczenie? Bo w Enerdze w 2-miesięcznych, co wychodzi dla mnie źle mając G12 - biorąc pod uwagę roczną strukturę produkcji i zużycie w poszczególnych miesiącach. Gdyby rozliczenie było raz w roku, to miałoby to sens.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    A w jakich okresach masz to rozliczenie? Bo w Enerdze w 2-miesięcznych, co wychodzi dla mnie źle mając G12 - biorąc pod uwagę roczną strukturę produkcji i zużycie w poszczególnych miesiącach. Gdyby rozliczenie było raz w roku, to miałoby to sens.
    Ja mam dwa okresy rozliczeniowe styczeń-czerwiec i lipiec-grudzień. Jak to wyjdzie to zobaczę bo na razie są opóźnienia w fakturowaniu a miałęm zmianę licnzika po miesiacu z 2 biegunowego na 2 biegunowy GSM

  14. #74
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    A w jakich okresach masz to rozliczenie? Bo w Enerdze w 2-miesięcznych, co wychodzi dla mnie źle mając G12 - biorąc pod uwagę roczną strukturę produkcji i zużycie w poszczególnych miesiącach. Gdyby rozliczenie było raz w roku, to miałoby to sens.
    W sumie u siebie nie pytałem się co ile rozliczają. A jakie to ma znaczenie? Magazynowane itak musi być na rok ?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #75

    Domyślnie

    U mnie wczoraj młody chłopak z kolejnej firmy pv
    Odradzał mi pozostanie w g12w gdyż to się wg niego nie opłaca przy 10kw pv.
    Przed chwilą sprawdziłem licznik i u mnie wygląda to tak za rok 2019 od 09 stycznia do dziś.

    Tania taryfa zużycie 8,800kwh x 0,25gr co daje 2200zł.
    Droga taryfa zużycie 1500kwh x 0,68gr co daje 1020zł
    Latem cwu opedzą solary natomiast zima cwu grzałka 3kw jak też bufor 1000l z 3x6kw grzałki.
    Dodam że w domu wszystko na prąd.
    Procentowo wychodzi że w drogiej taryfie zużywam około 21% energii w stosunku do 79% w taniej taryfie, lecz jak policzymy kasę to wychodzi grubo ponad 110% różnicy w cenie. Dodać muszę że prądem grzeję od września 2019r i raz czy dwa razy uruchomiałem instalacje w kwietniu to też wtedy trochę poszło tego prądu. Także zużycie w taniej taryfie sumarycznie w 2020r będzie większe bo dojdzie grzanie za styczeń ,luty marzec. Gdzie wcześniej chodził kopciuch.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  16. #76
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar andy_n
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    672
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Wczoraj zakończyłem montaż instalacji PV 4,5kWp. Pobór roczny ok 5,5 MWh.
    Spodziewam się, że będę pod kreską i energia z PV nie pokryje mojego zapotrzebowania.
    Do tej pory stosowałem taryfę G12w z proporcją zużycie 30/70 (dzień/noc).

    Teraz mam dylemat, czy utrzymać G12w, czy jednak zmienić na G12.
    Rozumiem, to w bardzo prosto sposób. Absolutne minimum jakie chcę osiągnąć to wytworzenie tyle energii, aby pokryć zużycie w dziennej (droższej) strefie. Niedobór zapłacę po cenach strefy nocnej (tańszej).

    Dlatego obstawiam, że korzystniej będzie zmienić na G12. Dlaczego?
    - więcej godzin pracy PV (soboty, niedziele i dni świąteczne), podczas których wytworzona zostanie energia w droższej strefie
    - niższe ceny (energia + składnik zmienny sieciowy) niż w G12w.

    Dobrze kombinuję?

  17. #77

    Domyślnie

    U jakiego sprzedawcy energii jesteś i co ile masz rozliczenie produkcja-zużycie?

  18. #78
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar andy_n
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    672
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Teren PGE
    rozliczenie 6 miesięczne

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał andy_n Zobacz post
    Wczoraj zakończyłem montaż instalacji PV 4,5kWp. Pobór roczny ok 5,5 MWh.
    Spodziewam się, że będę pod kreską i energia z PV nie pokryje mojego zapotrzebowania.
    Do tej pory stosowałem taryfę G12w z proporcją zużycie 30/70 (dzień/noc).

    Teraz mam dylemat, czy utrzymać G12w, czy jednak zmienić na G12.
    Rozumiem, to w bardzo prosto sposób. Absolutne minimum jakie chcę osiągnąć to wytworzenie tyle energii, aby pokryć zużycie w dziennej (droższej) strefie. Niedobór zapłacę po cenach strefy nocnej (tańszej).

    Dlatego obstawiam, że korzystniej będzie zmienić na G12. Dlaczego?
    - więcej godzin pracy PV (soboty, niedziele i dni świąteczne), podczas których wytworzona zostanie energia w droższej strefie
    - niższe ceny (energia + składnik zmienny sieciowy) niż w G12w.

    Dobrze kombinuję?
    Nie

  20. #80
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał andy_n Zobacz post
    Teren PGE
    rozliczenie 6 miesięczne
    Przechodząc do G12 i tak wytworzysz najwięcej energii w drogiej taryfie. W dni świąteczne i wolne od pracy w okresie letnim prawdopodobnie już przed 12-tą do 15-tej będziesz w większości korzystał nie z prądu z ZE, ale własnego.
    Więc jeśli Twoje zużycie w dziennej do nocnej wyjdzie nie 30 % do 70 %, ale 50 % na 50 % to PV ma prawo dać pełne pokrycie dziennej.

    W G12 mniej zapłacisz za dzienną i nocną, więc jeśli by trochę zabrakło z PV, pewnie i tak wyjdziesz "na swoje".

    Mój Sprzedawca rozlicza inaczej (proporcjonalnie z proporcji zużycia, które przeszło przez licznik) i chyba tylko u niego jest sens pozostania w G12W.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 4 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony